Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Tusk: Raport MAK nie jest kompletny, Kozak: skandaliczne zaniedbania rządu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 13 stycznia 2011 19:14

altPo przyspieszonym powrocie z urlopu premier Donald Tusk zwołał konferencję prasową. Według premiera raport w obecnej postaci jest niekompletny, a strona polska zwróci się do Rosjan „z wnioskiem o podjęcie rozmów w celu uzgodnienia wspólnej wersji raportu” – wyjaśniał Donald Tusk. Podczas konferencji szef rządu zapewnił, jeżeli rozmowy z Rosją nie dojdą do skutku, Polacy odwołają się wówczas do „instytucji międzynarodowych”.


Jak zapewnił podczas konferencji premier Donald Tusk, jego celem nie jest kompromis, ale ujawnienie prawdy. Według szefa rządu zgodnie z konwencją chicagowską Polska może upominać się o włączenie swoich uwag do raportu. Jeżeli to się nie uda może się zwrócić do instytucji międzynarodowych.
- Polska strona, dzięki pracy naszych ekspertów będzie przygotowana do prezentacji pełnych okoliczności i przyczyn katastrofy. Materialna prawda, fakty dotyczące przyczyn i okoliczności, nigdy nie będą zagrożone, jeżeli chodzi o pełne ujawnienie. Nikt nie będzie w stanie ukryć ustaleń dotyczących okoliczności i przyczyn. Będziemy udostępniali wszystkie dokumenty, które są w naszych rękach – wyjaśniał Donald Tusk.


Według premiera część odpowiedzialności za katastrofę Smoleńską strona polska weźmie na siebie, ale również Rosjanie powinni przyznać się do swoich uchybień.
- Druga strona powinna także mieć tę odwagę i gotowość do pokazania całości obrazu – przekonywał szef rządu.


Donald Tusk podkreślił, że liczy na to, że strona rosyjska wykażę chęć rzetelnego dialogu w kwestii katastrofy, a on sama nie spowoduje kolejnego kryzysu w odbudowywanych relacjach polsko-rosyjskich.
- Liczę na to, że rozmowy, jakie proponujemy stronie rosyjskiej, doprowadzą do przyjęcia wspólnego raportu. (…)Nie możemy dopuścić, by jakiekolwiek niedomówienia miały się okazać hamulcem do budowy poprawnych polsko-rosyjskich relacji. Chcemy możliwie pełnej i obiektywnej relacji ze zdarzeń, jakie doprowadziły do katastrofy. Dobre relacje można budować wyłącznie na prawdzie - przekonywał Tusk.


Szef rządu zapewnił również, że bierze pełną odpowiedzialność za postępowanie polskiego rządu, siebie i wszystkich służb mu podległych.
- Każdy wnikliwy obserwator tego, co się dzieje po 10 kwietnia w Polsce, mógł nie raz tę deklarację ode mnie usłyszeć – zapewnił premier.


Borowczak: Premier dobrze zachował się w tej sprawie
- Uważam, ze całe zamieszanie w tej sprawie to zwykłe podbijanie bębenka. Trzeba jednak przyznać, że Rosjanie nie zaprosili naszego przedstawiciela na konferencję prasową – a nuż mógłby powiedzieć coś niewygodnego. Nie trzeba było się wstydzić naszych wniosków, jeżeli mieli Inne spojrzenie na katastrofę, nie uwzględniające roli kontroli lotów, mogły być zdania odrębne w raporcie. Swoim postępowaniem członkowie MAK-u otworzyli prawdziwą puszkę Pandory. To budzi tylko emocje, które nie służą wyjaśnieniu prawdy. Premier dobrze zachował się w tej sprawie. Był spokojny, wyważony, zwrócił uwagę na braki w raporcie. Myślę, że dalsze kroki powinny należeć do prokuratur, które prowadzą tą sprawę, na co zresztą zwrócił uwagę premier – twierdził po konferencji Jerzy Borowczak, poseł PO z Pomorza.


Kozak: Premier przestraszył się, że straci zaufanie Polaków
- Ja myślę, że premier zdaję sobie sprawę, że to co przedstawiła strona rosyjska nie jest warte funta kłaków. Działania piarowskie Tusk ma świetnie opanowane. Premier przestraszył się, że straci zaufanie Polaków. Zapoznał się już z badaniami odnośnie stosunku Polaków do raportu MAK-u  i szykuje zmianę wizerunkową. To jest jednak tylko mydlenie oczu, próba wyjścia z twarzą z trudnej sytuacji. Od początku mamy w kwestii śledztwa do czynienia ze skandalicznymi zaniedbaniami – przekonywał Zbigniew Kozak, poseł PiS-u z Pomorza.


Różański: Prawda leży pośrodku
- Tak, jak w przypadku wielu kwestii, tak również tutaj, prawda leży gdzieś pośrodku. Niestety może być ona bolesna i niewygodna dla wielu polityków. Pewne fakty zostały w prezentacji MAK-u dobrze pokazane. Widać braki w szkoleniu i przygotowaniu polskich pilotów. Głośno było również o tym po katastrofie w której uczestniczył Leszek Miller, widać, że od tego czasu nic się w tej kwestii nie zmieniło. Inną kwestią jest odpowiedzialność Rosjan za lotnisko i tutaj widać brak konkretnych decyzji. Jeżeli chodzi o dzisiejszą konferencję premiera, to widać, że jest to zabieg piarowski, próba zabłyśnięcia przed kamerami, która nic raporcie MAK-u już nie zmieni – powiedział w rozmowie z nami Andrzej Różański, były poseł SLD z Pomorza.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież