Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Reklama
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Tusk: Raport MAK nie jest kompletny, Kozak: skandaliczne zaniedbania rządu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 13 stycznia 2011 19:14

altPo przyspieszonym powrocie z urlopu premier Donald Tusk zwołał konferencję prasową. Według premiera raport w obecnej postaci jest niekompletny, a strona polska zwróci się do Rosjan „z wnioskiem o podjęcie rozmów w celu uzgodnienia wspólnej wersji raportu” – wyjaśniał Donald Tusk. Podczas konferencji szef rządu zapewnił, jeżeli rozmowy z Rosją nie dojdą do skutku, Polacy odwołają się wówczas do „instytucji międzynarodowych”.


Jak zapewnił podczas konferencji premier Donald Tusk, jego celem nie jest kompromis, ale ujawnienie prawdy. Według szefa rządu zgodnie z konwencją chicagowską Polska może upominać się o włączenie swoich uwag do raportu. Jeżeli to się nie uda może się zwrócić do instytucji międzynarodowych.
- Polska strona, dzięki pracy naszych ekspertów będzie przygotowana do prezentacji pełnych okoliczności i przyczyn katastrofy. Materialna prawda, fakty dotyczące przyczyn i okoliczności, nigdy nie będą zagrożone, jeżeli chodzi o pełne ujawnienie. Nikt nie będzie w stanie ukryć ustaleń dotyczących okoliczności i przyczyn. Będziemy udostępniali wszystkie dokumenty, które są w naszych rękach – wyjaśniał Donald Tusk.


Według premiera część odpowiedzialności za katastrofę Smoleńską strona polska weźmie na siebie, ale również Rosjanie powinni przyznać się do swoich uchybień.
- Druga strona powinna także mieć tę odwagę i gotowość do pokazania całości obrazu – przekonywał szef rządu.


Donald Tusk podkreślił, że liczy na to, że strona rosyjska wykażę chęć rzetelnego dialogu w kwestii katastrofy, a on sama nie spowoduje kolejnego kryzysu w odbudowywanych relacjach polsko-rosyjskich.
- Liczę na to, że rozmowy, jakie proponujemy stronie rosyjskiej, doprowadzą do przyjęcia wspólnego raportu. (…)Nie możemy dopuścić, by jakiekolwiek niedomówienia miały się okazać hamulcem do budowy poprawnych polsko-rosyjskich relacji. Chcemy możliwie pełnej i obiektywnej relacji ze zdarzeń, jakie doprowadziły do katastrofy. Dobre relacje można budować wyłącznie na prawdzie - przekonywał Tusk.


Szef rządu zapewnił również, że bierze pełną odpowiedzialność za postępowanie polskiego rządu, siebie i wszystkich służb mu podległych.
- Każdy wnikliwy obserwator tego, co się dzieje po 10 kwietnia w Polsce, mógł nie raz tę deklarację ode mnie usłyszeć – zapewnił premier.


Borowczak: Premier dobrze zachował się w tej sprawie
- Uważam, ze całe zamieszanie w tej sprawie to zwykłe podbijanie bębenka. Trzeba jednak przyznać, że Rosjanie nie zaprosili naszego przedstawiciela na konferencję prasową – a nuż mógłby powiedzieć coś niewygodnego. Nie trzeba było się wstydzić naszych wniosków, jeżeli mieli Inne spojrzenie na katastrofę, nie uwzględniające roli kontroli lotów, mogły być zdania odrębne w raporcie. Swoim postępowaniem członkowie MAK-u otworzyli prawdziwą puszkę Pandory. To budzi tylko emocje, które nie służą wyjaśnieniu prawdy. Premier dobrze zachował się w tej sprawie. Był spokojny, wyważony, zwrócił uwagę na braki w raporcie. Myślę, że dalsze kroki powinny należeć do prokuratur, które prowadzą tą sprawę, na co zresztą zwrócił uwagę premier – twierdził po konferencji Jerzy Borowczak, poseł PO z Pomorza.


Kozak: Premier przestraszył się, że straci zaufanie Polaków
- Ja myślę, że premier zdaję sobie sprawę, że to co przedstawiła strona rosyjska nie jest warte funta kłaków. Działania piarowskie Tusk ma świetnie opanowane. Premier przestraszył się, że straci zaufanie Polaków. Zapoznał się już z badaniami odnośnie stosunku Polaków do raportu MAK-u  i szykuje zmianę wizerunkową. To jest jednak tylko mydlenie oczu, próba wyjścia z twarzą z trudnej sytuacji. Od początku mamy w kwestii śledztwa do czynienia ze skandalicznymi zaniedbaniami – przekonywał Zbigniew Kozak, poseł PiS-u z Pomorza.


Różański: Prawda leży pośrodku
- Tak, jak w przypadku wielu kwestii, tak również tutaj, prawda leży gdzieś pośrodku. Niestety może być ona bolesna i niewygodna dla wielu polityków. Pewne fakty zostały w prezentacji MAK-u dobrze pokazane. Widać braki w szkoleniu i przygotowaniu polskich pilotów. Głośno było również o tym po katastrofie w której uczestniczył Leszek Miller, widać, że od tego czasu nic się w tej kwestii nie zmieniło. Inną kwestią jest odpowiedzialność Rosjan za lotnisko i tutaj widać brak konkretnych decyzji. Jeżeli chodzi o dzisiejszą konferencję premiera, to widać, że jest to zabieg piarowski, próba zabłyśnięcia przed kamerami, która nic raporcie MAK-u już nie zmieni – powiedział w rozmowie z nami Andrzej Różański, były poseł SLD z Pomorza.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież