Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mniejszy próg do rad osiedli?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 15 stycznia 2011 09:47

altRadni rozważają zmniejszenie progu wyborczego do rad osiedli z 8 do 5 proc. Działacze społeczni uważają, że to temat zastępczy.


- Zastanawiamy się nad zmniejszeniem progu wyborczego do Rad Osiedli do 5 proc. To właśnie chęć wprowadzenia zmian jest głównym powodem majowego terminu wyborów – Jarosław Górecki, radny klubu Platformy Obywatelskiej. – Mamy nadzieję, że nowe rozwiązanie spodoba się także innym radnym. Dzięki temu powstać może większa ilość rad.
Od progu wyborczego zależy, czy uda się powołać Radę Osiedla. Żeby powstała, na tą chwilę potrzeba, aby co najmniej 8 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców danej dzielnicy wrzuciło swój głos do urny. Zeszłej kadencji, gdy próg wynosił 10 proc., powstało zaledwie 13 na 30 możliwych rad.


Pomysł popiera opozycja, choć zauważa, że wysokość progu wyborczego nie jest najważniejsza. – Jesteśmy za wprowadzeniem niższego progiem. Warto jednak zastanowić się, co jest przyczyną tak niskiej frekwencji w wyborach do Rad Osiedli. Wszystko przez brak rzeczywistych uprawnień tego organu  – mówi Jaromir Falandysz, radny Prawa i Sprawiedliwości. – Jeśli damy radom realne uprawnienia, które pozwolą np. na decydowanie o inwestycjach na ich terenie, to mieszkańcy prawdopodobnie ruszą do urn. To jednak mało realne, bo zwiększenie możliwości rad wiązałoby się z oddaniem im części władzy kosztem prezydenta i jego urzędników. A na to rządzący się nie zgodzą – zauważa.


Podobnego zdania są działacze społeczni. – Nie chcę komentować sprawy zmniejszenia progu, bo to temat zastępczy. Władze cały czas nie chcą dać radzie właściwie żadnych uprawnień – denerwuje się Lidia Makowska ze Stowarzyszenia Kultura Miejska. – Jako mieszkanka Wrzeszcza, działam w nieformalnej grupie społeczników z tej dzielnicy. Nie zamierzamy jednak tracić swojej energii na tworzenie rady. I tak, jako mieszkańcy, możemy opiniować plan zagospodarowania miasta, czy wejść na obrady Rady Miasta. Utworzenie Rady Osiedla nie daje nam żadnych dodatkowych możliwości – dodaje.


O tym, czy próg zostanie obniżony do 5 proc., zadecyduje Rada Miasta. Starania o zmianę poparła już część radnych klubu PO i PiS, a także Jolanta Banach, jedyna radna z ramienia SLD. Wybory do Rad Osiedla odbędą się 8 maja.
Adrian Dampc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież