Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kolejna podwyżka! Zdrożeją bilety komunikacji miejskiej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 13 stycznia 2011 18:50

altJuż niebawem zdrożeją bilety komunikacji miejskiej ZKM. Bilety zdrożeją w całym Trójmieście i będzie to podwyżka dotkliwa. Ceny biletów jednorazowych wzrosną o 12 % we wszystkich miastach, natomiast bilety miesięczne i sieciowe podrożeją od 3 do 11 % w zależności od miejscowości.

Bilet na jeden przejazd ma zdrożeć z 2,50 zł do 2,80 zł, a bilet ważny przez 60 minut z 3 zł do 3,40 zł. Bilet 24-godzinny zdrożeje z 10zł do 11 zł. Wzrost cen biletów okresowych będzie się wahał w przedziale od 3 % do 11 % aktualnej ceny.

Po podwyżkach cen wody, benzyny, biletów SKM oraz VAT-tu jest to kolejna fatalna wiadomość dla mieszkańców Pomorza. - Nic nie jest jeszcze przesądzone. Podwyżka jest póki co proponowana przez Metropolitalny Związek Komunikacji Zatoki Gdańskiej i jest ona związana z nową, podniesioną stawką podatku VAT. Z tego względu zdrożała benzyna, energia elektryczna, a więc koszty przewoźników są większe – mówi Antoni Pawlak z biura prasowego Urzędu Miasta.

Zanim podwyżka cen wejdzie w życie, propozycję Metropolitalny Związek Komunikacji Zatoki Gdańskiej muszą zatwierdzić rady wszystkich miast, w których zostaną one wprowadzone. Można się zatem spodziewać, że sprawa będzie omawiana na kolejnej sesji Rady Miasta, która odbędzie się za miesiąc. 

- Muszę powiedzieć, że to nie jest przesądzone dlatego że w tej chwili dopiero zarekomendowaliśmy projekt podwyżek. Jest to spowodowane tym, że z gmin płyną postulaty by zachować dotychczasowe proporcje w finansowaniu komunikacji miejskiej, tak aby przychody z biletów pokrywały około 50 % kosztów jej funkcjonowania. Ponieważ te koszty rosną, a rosną, bo rosną ceny paliwa i ceny VAT-u. W przypadku budżetu Gdańska gdzie przychody z biletów wynoszą około 100 milionów złotych, zrezygnowanie z tego jednego procenta, oznaczałoby, że budżet osiągnął by wpływy z biletów mniejsze o 1 milion złotych, a więc tyle musiało by dołożyć do funkcjonowania komunikacji Miasto. Dlatego zaproponowaliśmy podwyżkę cen biletów – tłumaczy Hubert Kołodziejski z MZKZG.

Chociaż pracownicy urzędu zapierają się, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona należy potraktować to jako dobrą minę do złej gry. Trudno oczekiwać by urzędnikom udało się powstrzymać nieubłagane prawa ekonomii lub wymusić większe dotacje dla komunikacji miejskiej z budżetu miasta, tym bardziej iż obecna polityka magistratu w przestrzeni problemów socjalnych idzie w zupełnie odmiennym kierunku. Najlepiej więc zawczasu zacisnąć pasa i przygotować się na kolejną podwyżkę, która według nieoficjalnych informacji ma wejść w życie w okolicach maja tego roku. 

Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież