Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kolejna podwyżka! Zdrożeją bilety komunikacji miejskiej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 13 stycznia 2011 18:50

altJuż niebawem zdrożeją bilety komunikacji miejskiej ZKM. Bilety zdrożeją w całym Trójmieście i będzie to podwyżka dotkliwa. Ceny biletów jednorazowych wzrosną o 12 % we wszystkich miastach, natomiast bilety miesięczne i sieciowe podrożeją od 3 do 11 % w zależności od miejscowości.

Bilet na jeden przejazd ma zdrożeć z 2,50 zł do 2,80 zł, a bilet ważny przez 60 minut z 3 zł do 3,40 zł. Bilet 24-godzinny zdrożeje z 10zł do 11 zł. Wzrost cen biletów okresowych będzie się wahał w przedziale od 3 % do 11 % aktualnej ceny.

Po podwyżkach cen wody, benzyny, biletów SKM oraz VAT-tu jest to kolejna fatalna wiadomość dla mieszkańców Pomorza. - Nic nie jest jeszcze przesądzone. Podwyżka jest póki co proponowana przez Metropolitalny Związek Komunikacji Zatoki Gdańskiej i jest ona związana z nową, podniesioną stawką podatku VAT. Z tego względu zdrożała benzyna, energia elektryczna, a więc koszty przewoźników są większe – mówi Antoni Pawlak z biura prasowego Urzędu Miasta.

Zanim podwyżka cen wejdzie w życie, propozycję Metropolitalny Związek Komunikacji Zatoki Gdańskiej muszą zatwierdzić rady wszystkich miast, w których zostaną one wprowadzone. Można się zatem spodziewać, że sprawa będzie omawiana na kolejnej sesji Rady Miasta, która odbędzie się za miesiąc. 

- Muszę powiedzieć, że to nie jest przesądzone dlatego że w tej chwili dopiero zarekomendowaliśmy projekt podwyżek. Jest to spowodowane tym, że z gmin płyną postulaty by zachować dotychczasowe proporcje w finansowaniu komunikacji miejskiej, tak aby przychody z biletów pokrywały około 50 % kosztów jej funkcjonowania. Ponieważ te koszty rosną, a rosną, bo rosną ceny paliwa i ceny VAT-u. W przypadku budżetu Gdańska gdzie przychody z biletów wynoszą około 100 milionów złotych, zrezygnowanie z tego jednego procenta, oznaczałoby, że budżet osiągnął by wpływy z biletów mniejsze o 1 milion złotych, a więc tyle musiało by dołożyć do funkcjonowania komunikacji Miasto. Dlatego zaproponowaliśmy podwyżkę cen biletów – tłumaczy Hubert Kołodziejski z MZKZG.

Chociaż pracownicy urzędu zapierają się, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona należy potraktować to jako dobrą minę do złej gry. Trudno oczekiwać by urzędnikom udało się powstrzymać nieubłagane prawa ekonomii lub wymusić większe dotacje dla komunikacji miejskiej z budżetu miasta, tym bardziej iż obecna polityka magistratu w przestrzeni problemów socjalnych idzie w zupełnie odmiennym kierunku. Najlepiej więc zawczasu zacisnąć pasa i przygotować się na kolejną podwyżkę, która według nieoficjalnych informacji ma wejść w życie w okolicach maja tego roku. 

Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież