O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Czy budynek LOT-u wyleci z Gdańska?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 12 stycznia 2011 09:17

altCharakterystyczny budynek LOT-u może niedługo zniknąć z centrum Gdańska. Polskie Linie Lotnicze rozmawiają z władzami o przyszłości terenu, na którym stoi biurowiec.


„Jedyny budynek na świecie w barwach sepii” – żartują nieraz gdańszczanie z charakterystycznego biurowca stojącego przy Targu Węglowym. Niedługo mogą już nie mieć okazji na podobne uszczypliwości. PLL LOT zamierza się bowiem pozbyć wybudowanego na początku lat 60 biurowca. Spółka już od kilku miesięcy prowadzi tej sprawie negocjacje z władzami Gdańska. – Bierzemy pod uwagę dwie możliwości. Pierwszą jest przejęcie przez miasto nieruchomości LOT w zamian za inny teren. Druga to wybudowanie przez nas nowego budynku w miejsce obecnego – wyjaśnia Jacek Balcer, rzecznik prasowy PLL LOT.


Także władzom Gdańska zależy na porozumieniu, ponieważ ułatwi ono realizację innych celów. - Miasto jest zainteresowane wybudowaniem pod Targiem Węglowym parkingu podziemnego oraz zabudowaniem pierzei od ul. Wały Jagiellońskie, obejmującej również nieruchomości LOT – tłumaczy Anna Dobrowolska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.


alt


Kiedy można spodziewać się porozumienia? Na razie nie wiadomo. – Obecnie jesteśmy na etapie prac analitycznych. Dzisiaj nie można określić terminu zakończenia tych prac jak również terminu ostatecznych uzgodnień z PLL LOT – mówi Dobrowolska.


Gdy obie strony uzgodnią warunki,  oznaczać będzie to jedno – budynek LOT-u zniknie ze śródmieścia. Takie rozwiązanie z ulgą przyjmą zapewne specjaliści od architektury. – W czasach powstawania ten budynek z pewnością miał pewną wartość architektoniczną. Niestety, w wyniku wielu prac renowacyjnych biurowiec stracił swój pierwotny charakter. Dlatego też uważam, że pozbycie się tego obiektu z centrum Gdańska nie będzie szkodą dla tego terenu – mówi Jakub Szczepański, historyk architektury z Politechniki Gdańskiej.


A co może powstać w jego miejsce? Na pewno nie potężny wieżowiec, stacja paliw czy parking. Miejski plan zagospodarowania rejonu Targu Węglowego przewiduje w tym miejscu budynek pełniący funkcje usługowe, czyli np. hotel, centrum handlowe lub biurowiec.  – Wydaje mi się, że to dobre miejsce na stworzenie nowoczesnego budynku, który jednak dobrze pasowałby do otaczającej go zabudowy. Można też spróbować przywrócić biurowcowi dawną świetność, ale wątpię, żeby ktoś zdecydował się na to. A za najlepsze wyjście uważam ogłoszenie międzynarodowego konkursu architektonicznego na zagospodarowanie tego terenu. Z doświadczenia wiem, że to z reguły najskuteczniejsze rozwiązanie – twierdzi Szczepański.
Adrian Dampc

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież