Charakterystyczny budynek LOT-u może niedługo zniknąć z centrum Gdańska. Polskie Linie Lotnicze rozmawiają z władzami o przyszłości terenu, na którym stoi biurowiec.
„Jedyny budynek na świecie w barwach sepii” – żartują nieraz gdańszczanie z charakterystycznego biurowca stojącego przy Targu Węglowym. Niedługo mogą już nie mieć okazji na podobne uszczypliwości. PLL LOT zamierza się bowiem pozbyć wybudowanego na początku lat 60 biurowca. Spółka już od kilku miesięcy prowadzi tej sprawie negocjacje z władzami Gdańska. – Bierzemy pod uwagę dwie możliwości. Pierwszą jest przejęcie przez miasto nieruchomości LOT w zamian za inny teren. Druga to wybudowanie przez nas nowego budynku w miejsce obecnego – wyjaśnia Jacek Balcer, rzecznik prasowy PLL LOT.
Także władzom Gdańska zależy na porozumieniu, ponieważ ułatwi ono realizację innych celów. - Miasto jest zainteresowane wybudowaniem pod Targiem Węglowym parkingu podziemnego oraz zabudowaniem pierzei od ul. Wały Jagiellońskie, obejmującej również nieruchomości LOT – tłumaczy Anna Dobrowolska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Kiedy można spodziewać się porozumienia? Na razie nie wiadomo. – Obecnie jesteśmy na etapie prac analitycznych. Dzisiaj nie można określić terminu zakończenia tych prac jak również terminu ostatecznych uzgodnień z PLL LOT – mówi Dobrowolska.
Gdy obie strony uzgodnią warunki, oznaczać będzie to jedno – budynek LOT-u zniknie ze śródmieścia. Takie rozwiązanie z ulgą przyjmą zapewne specjaliści od architektury. – W czasach powstawania ten budynek z pewnością miał pewną wartość architektoniczną. Niestety, w wyniku wielu prac renowacyjnych biurowiec stracił swój pierwotny charakter. Dlatego też uważam, że pozbycie się tego obiektu z centrum Gdańska nie będzie szkodą dla tego terenu – mówi Jakub Szczepański, historyk architektury z Politechniki Gdańskiej.
A co może powstać w jego miejsce? Na pewno nie potężny wieżowiec, stacja paliw czy parking. Miejski plan zagospodarowania rejonu Targu Węglowego przewiduje w tym miejscu budynek pełniący funkcje usługowe, czyli np. hotel, centrum handlowe lub biurowiec. – Wydaje mi się, że to dobre miejsce na stworzenie nowoczesnego budynku, który jednak dobrze pasowałby do otaczającej go zabudowy. Można też spróbować przywrócić biurowcowi dawną świetność, ale wątpię, żeby ktoś zdecydował się na to. A za najlepsze wyjście uważam ogłoszenie międzynarodowego konkursu architektonicznego na zagospodarowanie tego terenu. Z doświadczenia wiem, że to z reguły najskuteczniejsze rozwiązanie – twierdzi Szczepański.
Adrian Dampc
Fot. Maciej Kostun
- 13/01/2011 18:50 - Kolejna podwyżka! Zdrożeją bilety komunikacji miejskiej
- 13/01/2011 08:22 - Raport MAK-u: Polacy odpowiedzialni za katastrofę
- 12/01/2011 19:26 - Radni zagospodarują miasto?
- 12/01/2011 18:20 - Aktywiści NoNBN: wiemy kto w urzędzie komentował w godzinach pracy
- 12/01/2011 18:13 - Jak chronić własny pomysł?
- 11/01/2011 18:23 - Orkiestra zebrała w Gdyni ponad 280 tysięcy złotych
- 11/01/2011 16:55 - Odwołano konferencję prasową PJN
- 10/01/2011 20:18 - Kolejny przetarg GIK
- 10/01/2011 19:50 - SLD krytykuje władze wojewódzkie
- 10/01/2011 16:06 - Strona www.gdansk.pl nie działa