Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wybory do rad osiedli 8 maja – nie za późno?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 14 stycznia 2011 18:02

altPrezydent Adamowicz ustalił termin wyborów do rad osiedli. Opozycja uważa, że można je zorganizować dwa miesiące szybciej. Radni PO odpierają zarzuty i tłumaczą, że dzięki przesunięciu daty może powstać więcej rad.


Wraz z końcem kadencji Rady Miasta w listopadzie 2010 r. przestały działać Rady Osiedla. Na nowe trzeba będzie poczekać do 8 maja. Właśnie ten termin, zdaniem prezydenta Pawła Adamowicza, jest najbardziej odpowiedni na wybory do rad. Zostaną one utworzone tylko na osiedlach, w których głosy odda co najmniej 8 proc. uprawnionych do głosowania.


W poprzedniej kadencji to właśnie próg wyborczy, wynoszący wtedy 10 proc, był największą przeszkodą w powstawaniu Rad – powołano jedynie 13 na 30 możliwych. Oprócz zmniejszenia progu, władze miasta „rozbiły” też kilka dużych dzielnic na mniejsze.


Wybory mogły odbyć się dużo wcześniejszy – najczęściej proponowano połowę marca. Na taki właśnie liczyli przedstawiciele istniejących już rad – dla nich czas do wyborów jest stracony. Największym problemem jest niemożliwość korzystania ze środków przysługujących radom. - Aby uruchomić środki statutowe, nie wystarczy sam fakt powołania rady. Najpierw musi ona zostać zaprzysiężona. Następnie jej członkowie wybierają prezydium, komisje rady, podjąć stosowną uchwałę budżetową, którą musi zaopiniować mecenas – wyjaśnia Ewa Łapińska, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla „Nowy Port”.


Niepocieszeni są też radni opozycji. – 8 maja to bardzo późny termin, rady mogłyby zacząć działać dwa miesiące wcześniej – nie ukrywa Wiesław Kamiński, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. – Mam jednak nadzieję, że ten czas pomoże na odpowiednie przygotowanie się do wyborów i wyłonienie najlepszych możliwych kandydatów – dodaje.


Innego zdania są radni Platformy Obywatelskiej. Dla nich termin wyznaczony przez prezydenta jest dobry. – W maju możemy liczyć na bardziej sprzyjającą pogodę, niż w marcu. To powinno podnieść frekwencję, która jest niezwykle ważna w przypadku wyborów do rad osiedla. Jeśli w danej dzielnicy zagłosuje mniej, niż 8 procent, to rada po prostu nie powstanie – uważa Jarosław Gorecki, radny PO. – Poza tym, rozważamy możliwości obniżenia progu frekwencji do 5 procent. Liczymy, że dzięki temu powstanie jeszcze więcej rad.


Czy optymizm władz Gdańska popierają niezależni eksperci? – Zaproponowany termin jest niekorzystny dla istniejących rad, bo dla nich to rzeczywiście dwa stracone miesiące pracy. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku rad, które mogą powstać po raz pierwszy. Samo zebranie podpisów, by zarejestrować listę jest czasochłonne. Wcześniejszy termin prawdopodobnie uniemożliwiłby im stworzenie rady – twierdzi Jerzy Boczoń, dyrektor Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych.
Adrian Dampc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież