Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Targ Węglowy poza imprezami otwarty

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 września 2013 17:38

Poza planowanymi imprezami Targ Węglowy w Gdańsku będzie otwarty i udostępniony do parkowania samochodów. Taką deklarację złożył Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, będący zarządcą tego dużego placu. Deklarację tą poparł słownie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, stwierdzając że plac ten nie może być pusty dla samej zasady.


To było by nawet dziwne. Adamowicz powiedział też, że jest plan inwestorów i plan społeczny, które muszą ze sobą współgrać. Jak nie będzie pomysłu na zagospodarowanie Targu Węglowego, to nie ma sensu go zamykać dla samochodów. Zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy chłodna aura nie zachęca nawet do spacerów. Co innego latem, kiedy przyjeżdża wielu turystów i wtedy znacznie łatwiej przeprowadzać różne imprezy.


Te deklaracje i słowa wygłoszono podczas pierwszego spotkania Rady Interesariuszy Targu Węglowego, jakie odbyło się 24 września (wtorek) w Teatrze Wybrzeże. Wzięli w nim udział m.in.: właściciele i najemcy nieruchomości oraz przedstawiciele instytucji działających w sąsiedztwie Targu Węglowego oraz przedstawiciele władz miasta Gdańska.


altPrzedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku odetchnęli z ulgą po takiej deklaracji, gdyż jej 200 pracowników oraz liczni studenci wreszcie będę mieli gdzie parkować podjeżdżając do pracy lub na zajęcia. W ich ocenie incydentalne imprezy organizowane na tym placu są zbyt głośne i mają szpecącą oprawę plastyczną, jak choćby obecnie funkcjonująca Strefa Kibica związana z mistrzostwami Europy w piłce siatkowej mężczyzn. Strefa pełna dmuchanych balonów, zajmuje niemal cały plac, jest odgrodzona stalowym płotem i w większości doby nie nie jest dostępna nawet dla pieszych.


altPodczas spotkania m.in. podsumowano wyniki ankiety przeprowadzonej latem przez Instytut Kultury Miejskiej na temat tego placu. Ankieta objęła 601 osób, którzy w większości korzystają z niego idąc do pracy, do teatru lub na spacer. Większość respondentów nie mieszka w pobliżu placu, ale tylko 15 proc. parkuje na nim swój samochód, a 18 proc. robi zakupy. Sporo, bo aż 461 osób zadeklarowało się, że chce w tym miejscu odpoczywać i spotykać się ze znajomymi. Co ciekawe, że aż 391 osób odpowiedziało w ankiecie, że nie chce parkować w tym miejscu. A 448 osób chce zaś, aby to była wizytówka miasta, miejsce wydarzeń artystycznych, koncertów i aby było więcej zieleni, kawiarenek oraz fontanna.


Grzegorz Sulikowski z Urzędu Miasta Gdańska omawiając rys historyczny Targu Węglowego, aż dwukrotnie ukazał na ekranie ten plac służący jako parking na konie, ale nie mechaniczne. Na początku 20. wieku chyba niewielu osobom to przeszkadzało. Jedynie raczej tym, którzy musieli sprzątać odchody po parkujących na tym placu koniach. Takie końskie parkingi jeszcze obecnie można spotkać w wielu miastach świata, w tym i bardziej cywilizowanej Europy.


Podczas spotkania przedstawiono podjęty uchwałą z 28 kwietnia 2005  roku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Targu Węglowego, który przewiduje budowę dwukondygnacyjnego parkingu podziemnego. Od obecnych już nowych przedstawicieli Urzędu Miasta Gdańska usłyszeliśmy, że na tą inwestycję i dwie podobne przy Podwalu Podmiejskim i Targu Maślanym jest chętnych 6 wykonawców. Już jest realizowana trzecia faza negocjacji dotycząca spraw finansowych. Szacunkowa wartość tych trzech podziemnych parkingów to kwota 220 mln zł. 


W tym pierwszym tego rodzaju spotkaniu głos zabrał również architekt Wojciech Targowski, który wspomniał, że autorstwa jego zespołu projekt w 1998 roku wygrał konkurs na zabudowę Targu Węglowego. Zakładał on m.in. wyburzenie budynku LOT-u oraz uwolnienie placu od ruchu i parkujących samochodów poprzez budowę dwukondygnacyjnego parkingu podziemnego. Współautor tego zwycięskiego przed 15 laty projektu przyznał, że z dzisiejszego punktu widzenia dobrze się stało, że projekt ten nie został zrealizowany, ale tylko z powodu zewnętrznych rozwiązań architektonicznych, zbyt mało nawiązujących do dawnych obiektów historycznych.


altZnany architekt Stanisław Michel (na zdjęciu z prawej) stanowczo opowiedział się za potrzebą odbudowy zniszczonego w 1945 roku, nieistniejącego obecnie hotelu Danziger Hof, który był architektoniczną perełką. Obok Długiego Targu, to właśnie Targ Węglowy powinien być drugim wizytowym placem Gdańska, pełnym mieszkańców i turystów.

Wła-49 
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież