Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Porządki Tuska od Bałtyku. Perkaliki dla Gdańska - 100 mln euro dla Lipska

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 listopada 2023 17:44

"Każdego dnia polepszamy jakość życia w naszym mieście". To miasto to Lipsk, którego komunalny holding Leipziger Gruppe, od 2004 roku czerpie sutą dywidendę z eksploatacji gdańskiego ciepłociągu. Za 2022 rok  to zysk netto 53,2 mln zł, rok wcześniej było 9 mln zł więcej. W ciągu minionej dekady GPEC uzyskał na ogrzewaniu Gdańska ok. 515 mln zysku netto. Blisko 83 proc. tej kwoty, 100 mln euro, zaksięgowano na konto lipskiego udziałowca gdańskiego operatora. Prawie 5.krotnie mniej trafiło do gminy Gdańsk. Transakcja na miarę wyobrażeń PO o gospodarce?


Udziały i władztwo nad gdańskim dystrybutorem ciepła sprzedano Lipskowi w 2004 roku za 183 mln złotych. To nowatorskie, regionalne połączenie z Unią Europejską, kosztowało Niemców raptem wartość dywidendy z 4 lat funkcjonowania spółki. Nikt nie uwzględniał goodwillu spółki, jej pozycji i pojemności rynku. Przewodniczący komisji przetargowej radny Włodzimierz Machczyński po zawarciu transakcji trafił do rady nadzorczej GPEC na.... zaproszenie niemieckiego nabywcy i poczytywał to sobie za splendor!


Architekt tej operacji, ówczesny prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, argumentował tzw. prywatyzację, która była "rekomunalizacją", garścią liberalnych frazesów i poważną sytuacją budżetu Gdańska. Tłumaczył w korespondencji do radnych, że wartość księgowa spółki wynosiła ok. 160 mln złotych, a nawet wedle prezydenta była mniejsza ze względu na straty wywołane niezapłaconymi rachunkami. Gdyby jednak, o czym prezydent nie wspomniał, gmina Gdańsk uregulowała rachunki za ogrzewanie swoich instytucji, to sytuacja finansowa GPEC-u byłaby znacząco lepsza. Lepsza,czyli gorsza, bo za dobra dla... kupującego, żeby przywołać "Rozmowy kontrolowane"...


Bardzo dobre od lat wyniki należącej do samorządu Lipska Grupy GPEC dobrze służą finansowaniu różnych polityk społecznych realizowanych przez władze stolicy Saksonii za pieniądze uzyskiwane z kieszeni gdańskich klientów. Raz w roku radni Lipska debatują nad pożytkami ze swoich spółek nie czyniąc tajemnicy z ich funkcjonowania.

alt


Zanim w ramach knutego w Brukseli przez niemieckich polityków superpaństwa będą w Berlinie tworzone rekomendacje dla jednolitych polityk podatkowych czy ekologicznych, socjaldemokraci z Lipska do spółki z gdańskimi liberałami skonstruowali wzorcowy mechanizm gospodarczy. Cieszą się w Lipsku, sportowcy, emeryci, uczniowie z przytomności umysłu swoich władz, a w Gdańsku można liczyć perkaliki...


I choć relatywnie ciepły miniony sezon zimowy nie pozwolił na śrubowanie wyników rocznych w 2022 to 53,23 mln zł zysku netto, w tym 82,86 proc. tej kwoty dla Lipska, ujmy nie przynosi. Od 2017 roku spółka rokrocznie komunikuje wynik netto miedzy 56,4 a 64 mln zł. Wyniki jeszcze wcześniejsze też dobrze świadczą o talencie menedżerskim saksońskich nabywców. Łącznie z Gdańska można było przez minioną dekadę wytransferować ok. 100 mln euro w formie dywidendy; gminie Gdańsk przypadło mniej więcej 5 razy mniej - też ok. 100 mln ale złotych!


Nad sprawnym funkcjonowaniem tego przedsiębiorstwa czuwa 2.osobowy zarząd niemiecko-polski: Thomas Brandenburg i Marcin Lewandowski. Jego wynagrodzenie, wnosząc na podstawie wcześniejszych ustaleń "Gazety Gdańskiej", wynosi łącznie nie mniej niż 1,6 mln zł rocznie. Nad zarządem nadzór sprawuje rada. Jej wieloletnim przewodniczącym był lider gdańskiej PO i wicelider pomorskiej PO, prezydent Paweł Adamowicz, który własnym zarządzeniem sam się wydelegował do tej pracy wartej rocznie ponad 100 tys. złotych - co Tuska powinno zauroczyć swoją przejrzystością i społeczną odpowiedzialnością. Jego następca Rafał Mańkus, prezes Areny Gdańsk, czyli stadionu miejskiego w Letnicy, w ostatnim roku wykazał 125 tys. zł wynagrodzenia, a w trzech ostatnich latach łącznie ponad 340 tys. zł. W radzie od prawie 20 lat jest także Iwona Bierut, dyrektor wydziału w magistracie, też zaangażowana w proces sprzedaży udziałów w GPEC-u, więc w Gdańsku jego naturalna beneficjentka. Ze strony niemieckiej pilnowaniem biznesu nad Motławą zajmują się najważniejsi menedżerowie koncernu Leipziger Gruppe: Karsten Rogall, Volkmar Mueller, Andre Kiessling. Koncernem, który grupuje wszystkie aktywa komunalne Lipska, kieruje burmistrz z SPD, Burkhard Jung. Za roczny nadzór nad koncernem przysługuje mu ok. 3 000 euro ryczałtu. Tyle ile rekomendowany przez prezydent Gdańska Rafał Mańkus otrzymuje co miesiąc.


Zapowiadając rozliczenie Daniela Obajtka z budowy instrumentu polskiej polityki gospodarczej, multienergetycznej Grupy Orlen, łkając publicznie o rzekomej grabieży Lotosu, Donald Tusk i jego kompania powinni zacząć robienie porządków od gdańskiego podwórka politycznego. To aktyw PO, wsparty przez koalicjanta PO z SLD, ministra Krzysztofa Janika, który dał zgodę na tę oryginalna wyprzedaż, wywłaszczył gdańszczan z władztwa nad istotnym majątkiem miejskim.


Donald Tusk, sięgając po motto lipskiego koncernu, ma teraz obowiązek "każdego dnia polepszać warunki życia w naszym mieście". O ogrzewany przez GPEC Sopot zadba już komisarz...

(gem,st)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież