100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Porządki Tuska od Bałtyku. Perkaliki dla Gdańska - 100 mln euro dla Lipska

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 listopada 2023 17:44

"Każdego dnia polepszamy jakość życia w naszym mieście". To miasto to Lipsk, którego komunalny holding Leipziger Gruppe, od 2004 roku czerpie sutą dywidendę z eksploatacji gdańskiego ciepłociągu. Za 2022 rok  to zysk netto 53,2 mln zł, rok wcześniej było 9 mln zł więcej. W ciągu minionej dekady GPEC uzyskał na ogrzewaniu Gdańska ok. 515 mln zysku netto. Blisko 83 proc. tej kwoty, 100 mln euro, zaksięgowano na konto lipskiego udziałowca gdańskiego operatora. Prawie 5.krotnie mniej trafiło do gminy Gdańsk. Transakcja na miarę wyobrażeń PO o gospodarce?


Udziały i władztwo nad gdańskim dystrybutorem ciepła sprzedano Lipskowi w 2004 roku za 183 mln złotych. To nowatorskie, regionalne połączenie z Unią Europejską, kosztowało Niemców raptem wartość dywidendy z 4 lat funkcjonowania spółki. Nikt nie uwzględniał goodwillu spółki, jej pozycji i pojemności rynku. Przewodniczący komisji przetargowej radny Włodzimierz Machczyński po zawarciu transakcji trafił do rady nadzorczej GPEC na.... zaproszenie niemieckiego nabywcy i poczytywał to sobie za splendor!


Architekt tej operacji, ówczesny prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, argumentował tzw. prywatyzację, która była "rekomunalizacją", garścią liberalnych frazesów i poważną sytuacją budżetu Gdańska. Tłumaczył w korespondencji do radnych, że wartość księgowa spółki wynosiła ok. 160 mln złotych, a nawet wedle prezydenta była mniejsza ze względu na straty wywołane niezapłaconymi rachunkami. Gdyby jednak, o czym prezydent nie wspomniał, gmina Gdańsk uregulowała rachunki za ogrzewanie swoich instytucji, to sytuacja finansowa GPEC-u byłaby znacząco lepsza. Lepsza,czyli gorsza, bo za dobra dla... kupującego, żeby przywołać "Rozmowy kontrolowane"...


Bardzo dobre od lat wyniki należącej do samorządu Lipska Grupy GPEC dobrze służą finansowaniu różnych polityk społecznych realizowanych przez władze stolicy Saksonii za pieniądze uzyskiwane z kieszeni gdańskich klientów. Raz w roku radni Lipska debatują nad pożytkami ze swoich spółek nie czyniąc tajemnicy z ich funkcjonowania.

alt


Zanim w ramach knutego w Brukseli przez niemieckich polityków superpaństwa będą w Berlinie tworzone rekomendacje dla jednolitych polityk podatkowych czy ekologicznych, socjaldemokraci z Lipska do spółki z gdańskimi liberałami skonstruowali wzorcowy mechanizm gospodarczy. Cieszą się w Lipsku, sportowcy, emeryci, uczniowie z przytomności umysłu swoich władz, a w Gdańsku można liczyć perkaliki...


I choć relatywnie ciepły miniony sezon zimowy nie pozwolił na śrubowanie wyników rocznych w 2022 to 53,23 mln zł zysku netto, w tym 82,86 proc. tej kwoty dla Lipska, ujmy nie przynosi. Od 2017 roku spółka rokrocznie komunikuje wynik netto miedzy 56,4 a 64 mln zł. Wyniki jeszcze wcześniejsze też dobrze świadczą o talencie menedżerskim saksońskich nabywców. Łącznie z Gdańska można było przez minioną dekadę wytransferować ok. 100 mln euro w formie dywidendy; gminie Gdańsk przypadło mniej więcej 5 razy mniej - też ok. 100 mln ale złotych!


Nad sprawnym funkcjonowaniem tego przedsiębiorstwa czuwa 2.osobowy zarząd niemiecko-polski: Thomas Brandenburg i Marcin Lewandowski. Jego wynagrodzenie, wnosząc na podstawie wcześniejszych ustaleń "Gazety Gdańskiej", wynosi łącznie nie mniej niż 1,6 mln zł rocznie. Nad zarządem nadzór sprawuje rada. Jej wieloletnim przewodniczącym był lider gdańskiej PO i wicelider pomorskiej PO, prezydent Paweł Adamowicz, który własnym zarządzeniem sam się wydelegował do tej pracy wartej rocznie ponad 100 tys. złotych - co Tuska powinno zauroczyć swoją przejrzystością i społeczną odpowiedzialnością. Jego następca Rafał Mańkus, prezes Areny Gdańsk, czyli stadionu miejskiego w Letnicy, w ostatnim roku wykazał 125 tys. zł wynagrodzenia, a w trzech ostatnich latach łącznie ponad 340 tys. zł. W radzie od prawie 20 lat jest także Iwona Bierut, dyrektor wydziału w magistracie, też zaangażowana w proces sprzedaży udziałów w GPEC-u, więc w Gdańsku jego naturalna beneficjentka. Ze strony niemieckiej pilnowaniem biznesu nad Motławą zajmują się najważniejsi menedżerowie koncernu Leipziger Gruppe: Karsten Rogall, Volkmar Mueller, Andre Kiessling. Koncernem, który grupuje wszystkie aktywa komunalne Lipska, kieruje burmistrz z SPD, Burkhard Jung. Za roczny nadzór nad koncernem przysługuje mu ok. 3 000 euro ryczałtu. Tyle ile rekomendowany przez prezydent Gdańska Rafał Mańkus otrzymuje co miesiąc.


Zapowiadając rozliczenie Daniela Obajtka z budowy instrumentu polskiej polityki gospodarczej, multienergetycznej Grupy Orlen, łkając publicznie o rzekomej grabieży Lotosu, Donald Tusk i jego kompania powinni zacząć robienie porządków od gdańskiego podwórka politycznego. To aktyw PO, wsparty przez koalicjanta PO z SLD, ministra Krzysztofa Janika, który dał zgodę na tę oryginalna wyprzedaż, wywłaszczył gdańszczan z władztwa nad istotnym majątkiem miejskim.


Donald Tusk, sięgając po motto lipskiego koncernu, ma teraz obowiązek "każdego dnia polepszać warunki życia w naszym mieście". O ogrzewany przez GPEC Sopot zadba już komisarz...

(gem,st)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież