Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Porządki Tuska od Bałtyku. Perkaliki dla Gdańska - 100 mln euro dla Lipska

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 listopada 2023 17:44

"Każdego dnia polepszamy jakość życia w naszym mieście". To miasto to Lipsk, którego komunalny holding Leipziger Gruppe, od 2004 roku czerpie sutą dywidendę z eksploatacji gdańskiego ciepłociągu. Za 2022 rok  to zysk netto 53,2 mln zł, rok wcześniej było 9 mln zł więcej. W ciągu minionej dekady GPEC uzyskał na ogrzewaniu Gdańska ok. 515 mln zysku netto. Blisko 83 proc. tej kwoty, 100 mln euro, zaksięgowano na konto lipskiego udziałowca gdańskiego operatora. Prawie 5.krotnie mniej trafiło do gminy Gdańsk. Transakcja na miarę wyobrażeń PO o gospodarce?


Udziały i władztwo nad gdańskim dystrybutorem ciepła sprzedano Lipskowi w 2004 roku za 183 mln złotych. To nowatorskie, regionalne połączenie z Unią Europejską, kosztowało Niemców raptem wartość dywidendy z 4 lat funkcjonowania spółki. Nikt nie uwzględniał goodwillu spółki, jej pozycji i pojemności rynku. Przewodniczący komisji przetargowej radny Włodzimierz Machczyński po zawarciu transakcji trafił do rady nadzorczej GPEC na.... zaproszenie niemieckiego nabywcy i poczytywał to sobie za splendor!


Architekt tej operacji, ówczesny prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, argumentował tzw. prywatyzację, która była "rekomunalizacją", garścią liberalnych frazesów i poważną sytuacją budżetu Gdańska. Tłumaczył w korespondencji do radnych, że wartość księgowa spółki wynosiła ok. 160 mln złotych, a nawet wedle prezydenta była mniejsza ze względu na straty wywołane niezapłaconymi rachunkami. Gdyby jednak, o czym prezydent nie wspomniał, gmina Gdańsk uregulowała rachunki za ogrzewanie swoich instytucji, to sytuacja finansowa GPEC-u byłaby znacząco lepsza. Lepsza,czyli gorsza, bo za dobra dla... kupującego, żeby przywołać "Rozmowy kontrolowane"...


Bardzo dobre od lat wyniki należącej do samorządu Lipska Grupy GPEC dobrze służą finansowaniu różnych polityk społecznych realizowanych przez władze stolicy Saksonii za pieniądze uzyskiwane z kieszeni gdańskich klientów. Raz w roku radni Lipska debatują nad pożytkami ze swoich spółek nie czyniąc tajemnicy z ich funkcjonowania.

alt


Zanim w ramach knutego w Brukseli przez niemieckich polityków superpaństwa będą w Berlinie tworzone rekomendacje dla jednolitych polityk podatkowych czy ekologicznych, socjaldemokraci z Lipska do spółki z gdańskimi liberałami skonstruowali wzorcowy mechanizm gospodarczy. Cieszą się w Lipsku, sportowcy, emeryci, uczniowie z przytomności umysłu swoich władz, a w Gdańsku można liczyć perkaliki...


I choć relatywnie ciepły miniony sezon zimowy nie pozwolił na śrubowanie wyników rocznych w 2022 to 53,23 mln zł zysku netto, w tym 82,86 proc. tej kwoty dla Lipska, ujmy nie przynosi. Od 2017 roku spółka rokrocznie komunikuje wynik netto miedzy 56,4 a 64 mln zł. Wyniki jeszcze wcześniejsze też dobrze świadczą o talencie menedżerskim saksońskich nabywców. Łącznie z Gdańska można było przez minioną dekadę wytransferować ok. 100 mln euro w formie dywidendy; gminie Gdańsk przypadło mniej więcej 5 razy mniej - też ok. 100 mln ale złotych!


Nad sprawnym funkcjonowaniem tego przedsiębiorstwa czuwa 2.osobowy zarząd niemiecko-polski: Thomas Brandenburg i Marcin Lewandowski. Jego wynagrodzenie, wnosząc na podstawie wcześniejszych ustaleń "Gazety Gdańskiej", wynosi łącznie nie mniej niż 1,6 mln zł rocznie. Nad zarządem nadzór sprawuje rada. Jej wieloletnim przewodniczącym był lider gdańskiej PO i wicelider pomorskiej PO, prezydent Paweł Adamowicz, który własnym zarządzeniem sam się wydelegował do tej pracy wartej rocznie ponad 100 tys. złotych - co Tuska powinno zauroczyć swoją przejrzystością i społeczną odpowiedzialnością. Jego następca Rafał Mańkus, prezes Areny Gdańsk, czyli stadionu miejskiego w Letnicy, w ostatnim roku wykazał 125 tys. zł wynagrodzenia, a w trzech ostatnich latach łącznie ponad 340 tys. zł. W radzie od prawie 20 lat jest także Iwona Bierut, dyrektor wydziału w magistracie, też zaangażowana w proces sprzedaży udziałów w GPEC-u, więc w Gdańsku jego naturalna beneficjentka. Ze strony niemieckiej pilnowaniem biznesu nad Motławą zajmują się najważniejsi menedżerowie koncernu Leipziger Gruppe: Karsten Rogall, Volkmar Mueller, Andre Kiessling. Koncernem, który grupuje wszystkie aktywa komunalne Lipska, kieruje burmistrz z SPD, Burkhard Jung. Za roczny nadzór nad koncernem przysługuje mu ok. 3 000 euro ryczałtu. Tyle ile rekomendowany przez prezydent Gdańska Rafał Mańkus otrzymuje co miesiąc.


Zapowiadając rozliczenie Daniela Obajtka z budowy instrumentu polskiej polityki gospodarczej, multienergetycznej Grupy Orlen, łkając publicznie o rzekomej grabieży Lotosu, Donald Tusk i jego kompania powinni zacząć robienie porządków od gdańskiego podwórka politycznego. To aktyw PO, wsparty przez koalicjanta PO z SLD, ministra Krzysztofa Janika, który dał zgodę na tę oryginalna wyprzedaż, wywłaszczył gdańszczan z władztwa nad istotnym majątkiem miejskim.


Donald Tusk, sięgając po motto lipskiego koncernu, ma teraz obowiązek "każdego dnia polepszać warunki życia w naszym mieście". O ogrzewany przez GPEC Sopot zadba już komisarz...

(gem,st)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież