E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

SLD o klęsce Ogórek - list, dymisja, wybory jesienne

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
niedziela, 17 maja 2015 22:23

Leszek Miller pozostaje szefem SLD, Leszek Aleksandrzak podał się do dymisji, Paulina Piechna Więckiewicz przeprasza działaczy partii za poparcie M. Ogórek, Marek Balt ogłasza list "50", a Anna Bańkowska pyta: dlaczego nie Małgorzata Szmajdzińska...To nie był łatwy zarząd dla... zarządu krajowego SLD. Ani wystąpienie Leszka Millera, ani tym bardziej Leszka Aleksandrzaka, który jako szef sztabu wyborczego chybionej kandydatki sprawił swoimi pokrętnymi wyjaśnieniami, wrażenie chybionego na tym stanowisku, nie przekonały członków zarządu. W efekcie krytyki L. Aleksandrzak zgłosił dymisję.


- Nie obwiniajmy członków partii o brak zaangażowania, obwiniajmy siebie za dokonanie wyboru kandydatki, która nie miała nic wspólnego z wartościami lewicy, z której wypowiedzi musieliśmy się tłumaczyć przed swoimi sympatykami i wyborcami, nie oskarżajmy członków za własny błąd, bo zostaniemy sami na tej sali - mówiła w emocjonalnym wystąpieniu radna Warszawy, wiceprzewodnicząca SLD, Paulina Piechna Więckiewicz. I dodała: - Przepraszam, że na zarządzie głosowałam za tą kandydaturą. Przepraszam, bo to był błąd. Nawet mój ojciec, prawnik, zawsze wyborca lewicy odmówił głosowania na kandydatkę spoza świata wartości lewicowych.


Marek Balt, jedyny członek zarządu, szef SLD na Śląsku, który był przeciw kandydaturze M. Ogórek, przedstawił list "50" działaczy SLD, m.in. prezydentów Częstochowy, Będzina, Głogowa, b. skarbnika partii, dziś koalicjanta PO w zarządzie woj. śląskiego, samorządowców z kilku regionów, w którym wzywają Leszka Millera do ustąpienia z funkcji szefa  partii z powodu efektów kampanii prezydenckiej. Pod listem były nazwiska czterech działaczy pomorskich: Adama Piłata, szef SLD w Tczewie, członka zarządu pomorskiego, Krzysztofa Andruszkiewicza, sekretarza SLD w Gdańsku, Aleksandra Lewandowskiego, szefa SLD w Wejherowie, etatowego pracownika biura partii w Gdańsku, Piotra Kaczmarka, przewodniczącego Federacji Młodych Socjaldemokratów.


W dyskusji głos zabierali m.in. znani parlamentarzyści: Tadeusz Iwiński, Wincenty Elsner, Tadeusz Tomaszewski, Witold Klepacz, Anna Bańkowska, a także Włodzimierz Czarzasty, Jerzy Śnieg, szefowa forum kobiet Bogusłaqa Pniakowska, która opowiedziała o rozczarowaniu jakie towarzyszyło próbom zorganizowania spotkań  kandydatki na prezydenta ze środowiskami kobiecymi.


- Dlaczego - spytała natomiast Anna Bańkowska - złożyliśmy propozycje startu Małgorzacie Szmajdzińskiej, daliśmy jej czas do namysłu i nie poczekaliśmy na jej odpowiedz? Dlaczego wybrano kandydatkę, która nie wykonała ani jednego gestu w stronę elektoratu lewicy?
Na posiedzeniu zarządu pojawił się b. szef partii, zawieszony w pełnieniu funkcji, Grzegorz Napieralski. Nie zabierał głosu, intensywnie natomiast współpracował z mediami, krytycznie recenzując swojego następcę i kandydatkę na prezydenta. Jak zauważył europoseł Janusz Zemke, G. Napieralski cierpi na alergię na nazwisko Miller. Bycie byłym przewodniczącym bywa trudniejsze niż bycie przewodniczącym urzędującym nawet w warunkach kryzysu.


Leszek Miller, wyczuwając dobrze nastroje na sali, oświadczył, że dobro SLD nie wymaga jego dymisji. Jednocześnie przeprosił wszystkich, których kandydatura pani M. Ogórek rozczarowała i oświadczył, że ta współpraca uległa zakończeniu. Lewica nie poprze żadnego kandydata w II turze, ale zaznaczono, że to kandydat Bronisław Komorowski poparł bez zastrzeżeń wydłużenie wieku emerytalnego, a  nie zainteresował się milionami podpisów obywateli oburzonych tym pomysłem rządu PO-PSL.


Ciąg dalszy wewnętrznej dyskusji w SLD odbędzie się 30 maja podczas posiedzenia rady krajowej partii. Teraz głównym celem są wybory parlamentarne i SLD jest otwarty na budowę bloku lewicowego, który skutecznie stanie do walki po stronie uprawnień obywateli zapisanych w rozdziale II Konstytucji RP.

(GG)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież