Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Reklama
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

SLD o klęsce Ogórek - list, dymisja, wybory jesienne

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
niedziela, 17 maja 2015 22:23

Leszek Miller pozostaje szefem SLD, Leszek Aleksandrzak podał się do dymisji, Paulina Piechna Więckiewicz przeprasza działaczy partii za poparcie M. Ogórek, Marek Balt ogłasza list "50", a Anna Bańkowska pyta: dlaczego nie Małgorzata Szmajdzińska...To nie był łatwy zarząd dla... zarządu krajowego SLD. Ani wystąpienie Leszka Millera, ani tym bardziej Leszka Aleksandrzaka, który jako szef sztabu wyborczego chybionej kandydatki sprawił swoimi pokrętnymi wyjaśnieniami, wrażenie chybionego na tym stanowisku, nie przekonały członków zarządu. W efekcie krytyki L. Aleksandrzak zgłosił dymisję.


- Nie obwiniajmy członków partii o brak zaangażowania, obwiniajmy siebie za dokonanie wyboru kandydatki, która nie miała nic wspólnego z wartościami lewicy, z której wypowiedzi musieliśmy się tłumaczyć przed swoimi sympatykami i wyborcami, nie oskarżajmy członków za własny błąd, bo zostaniemy sami na tej sali - mówiła w emocjonalnym wystąpieniu radna Warszawy, wiceprzewodnicząca SLD, Paulina Piechna Więckiewicz. I dodała: - Przepraszam, że na zarządzie głosowałam za tą kandydaturą. Przepraszam, bo to był błąd. Nawet mój ojciec, prawnik, zawsze wyborca lewicy odmówił głosowania na kandydatkę spoza świata wartości lewicowych.


Marek Balt, jedyny członek zarządu, szef SLD na Śląsku, który był przeciw kandydaturze M. Ogórek, przedstawił list "50" działaczy SLD, m.in. prezydentów Częstochowy, Będzina, Głogowa, b. skarbnika partii, dziś koalicjanta PO w zarządzie woj. śląskiego, samorządowców z kilku regionów, w którym wzywają Leszka Millera do ustąpienia z funkcji szefa  partii z powodu efektów kampanii prezydenckiej. Pod listem były nazwiska czterech działaczy pomorskich: Adama Piłata, szef SLD w Tczewie, członka zarządu pomorskiego, Krzysztofa Andruszkiewicza, sekretarza SLD w Gdańsku, Aleksandra Lewandowskiego, szefa SLD w Wejherowie, etatowego pracownika biura partii w Gdańsku, Piotra Kaczmarka, przewodniczącego Federacji Młodych Socjaldemokratów.


W dyskusji głos zabierali m.in. znani parlamentarzyści: Tadeusz Iwiński, Wincenty Elsner, Tadeusz Tomaszewski, Witold Klepacz, Anna Bańkowska, a także Włodzimierz Czarzasty, Jerzy Śnieg, szefowa forum kobiet Bogusłaqa Pniakowska, która opowiedziała o rozczarowaniu jakie towarzyszyło próbom zorganizowania spotkań  kandydatki na prezydenta ze środowiskami kobiecymi.


- Dlaczego - spytała natomiast Anna Bańkowska - złożyliśmy propozycje startu Małgorzacie Szmajdzińskiej, daliśmy jej czas do namysłu i nie poczekaliśmy na jej odpowiedz? Dlaczego wybrano kandydatkę, która nie wykonała ani jednego gestu w stronę elektoratu lewicy?
Na posiedzeniu zarządu pojawił się b. szef partii, zawieszony w pełnieniu funkcji, Grzegorz Napieralski. Nie zabierał głosu, intensywnie natomiast współpracował z mediami, krytycznie recenzując swojego następcę i kandydatkę na prezydenta. Jak zauważył europoseł Janusz Zemke, G. Napieralski cierpi na alergię na nazwisko Miller. Bycie byłym przewodniczącym bywa trudniejsze niż bycie przewodniczącym urzędującym nawet w warunkach kryzysu.


Leszek Miller, wyczuwając dobrze nastroje na sali, oświadczył, że dobro SLD nie wymaga jego dymisji. Jednocześnie przeprosił wszystkich, których kandydatura pani M. Ogórek rozczarowała i oświadczył, że ta współpraca uległa zakończeniu. Lewica nie poprze żadnego kandydata w II turze, ale zaznaczono, że to kandydat Bronisław Komorowski poparł bez zastrzeżeń wydłużenie wieku emerytalnego, a  nie zainteresował się milionami podpisów obywateli oburzonych tym pomysłem rządu PO-PSL.


Ciąg dalszy wewnętrznej dyskusji w SLD odbędzie się 30 maja podczas posiedzenia rady krajowej partii. Teraz głównym celem są wybory parlamentarne i SLD jest otwarty na budowę bloku lewicowego, który skutecznie stanie do walki po stronie uprawnień obywateli zapisanych w rozdziale II Konstytucji RP.

(GG)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież