Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS... W tygodniku „Sieci”: Prezes NBP ujawnia: tak chcą obalić rząd i polski... » W najnowszym numerze „Sieci” prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński wyjaśnia, jaki ... Niebieski namiot pomorskiego NFZ na Jarmarku Św. Dominika zaprasza » Informacje o Internetowym Koncie Pacjenta, wszystkich programach profilaktycznych finansowanych prze... Dawid Piekarz: Sukces strategii Obajtka - polski gas&oil pod jednym da... » Z dr. Dawidem Piekarzem, wiceprezesem Instytutu Staszica, ekspertem od spraw strategii, bezpieczeńst... Wernisaż wystawy plenerowej „Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim K... » W stulecie powstania Polskiego Klubu Morskiego (PKM) odbył się wernisaż wystawy plenerowej „Na szero...
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
środa, 03 sierpnia 2022 16:02
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
niedziela, 07 sierpnia 2022 09:30
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

SLD o klęsce Ogórek - list, dymisja, wybory jesienne

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
niedziela, 17 maja 2015 22:23

Leszek Miller pozostaje szefem SLD, Leszek Aleksandrzak podał się do dymisji, Paulina Piechna Więckiewicz przeprasza działaczy partii za poparcie M. Ogórek, Marek Balt ogłasza list "50", a Anna Bańkowska pyta: dlaczego nie Małgorzata Szmajdzińska...To nie był łatwy zarząd dla... zarządu krajowego SLD. Ani wystąpienie Leszka Millera, ani tym bardziej Leszka Aleksandrzaka, który jako szef sztabu wyborczego chybionej kandydatki sprawił swoimi pokrętnymi wyjaśnieniami, wrażenie chybionego na tym stanowisku, nie przekonały członków zarządu. W efekcie krytyki L. Aleksandrzak zgłosił dymisję.


- Nie obwiniajmy członków partii o brak zaangażowania, obwiniajmy siebie za dokonanie wyboru kandydatki, która nie miała nic wspólnego z wartościami lewicy, z której wypowiedzi musieliśmy się tłumaczyć przed swoimi sympatykami i wyborcami, nie oskarżajmy członków za własny błąd, bo zostaniemy sami na tej sali - mówiła w emocjonalnym wystąpieniu radna Warszawy, wiceprzewodnicząca SLD, Paulina Piechna Więckiewicz. I dodała: - Przepraszam, że na zarządzie głosowałam za tą kandydaturą. Przepraszam, bo to był błąd. Nawet mój ojciec, prawnik, zawsze wyborca lewicy odmówił głosowania na kandydatkę spoza świata wartości lewicowych.


Marek Balt, jedyny członek zarządu, szef SLD na Śląsku, który był przeciw kandydaturze M. Ogórek, przedstawił list "50" działaczy SLD, m.in. prezydentów Częstochowy, Będzina, Głogowa, b. skarbnika partii, dziś koalicjanta PO w zarządzie woj. śląskiego, samorządowców z kilku regionów, w którym wzywają Leszka Millera do ustąpienia z funkcji szefa  partii z powodu efektów kampanii prezydenckiej. Pod listem były nazwiska czterech działaczy pomorskich: Adama Piłata, szef SLD w Tczewie, członka zarządu pomorskiego, Krzysztofa Andruszkiewicza, sekretarza SLD w Gdańsku, Aleksandra Lewandowskiego, szefa SLD w Wejherowie, etatowego pracownika biura partii w Gdańsku, Piotra Kaczmarka, przewodniczącego Federacji Młodych Socjaldemokratów.


W dyskusji głos zabierali m.in. znani parlamentarzyści: Tadeusz Iwiński, Wincenty Elsner, Tadeusz Tomaszewski, Witold Klepacz, Anna Bańkowska, a także Włodzimierz Czarzasty, Jerzy Śnieg, szefowa forum kobiet Bogusłaqa Pniakowska, która opowiedziała o rozczarowaniu jakie towarzyszyło próbom zorganizowania spotkań  kandydatki na prezydenta ze środowiskami kobiecymi.


- Dlaczego - spytała natomiast Anna Bańkowska - złożyliśmy propozycje startu Małgorzacie Szmajdzińskiej, daliśmy jej czas do namysłu i nie poczekaliśmy na jej odpowiedz? Dlaczego wybrano kandydatkę, która nie wykonała ani jednego gestu w stronę elektoratu lewicy?
Na posiedzeniu zarządu pojawił się b. szef partii, zawieszony w pełnieniu funkcji, Grzegorz Napieralski. Nie zabierał głosu, intensywnie natomiast współpracował z mediami, krytycznie recenzując swojego następcę i kandydatkę na prezydenta. Jak zauważył europoseł Janusz Zemke, G. Napieralski cierpi na alergię na nazwisko Miller. Bycie byłym przewodniczącym bywa trudniejsze niż bycie przewodniczącym urzędującym nawet w warunkach kryzysu.


Leszek Miller, wyczuwając dobrze nastroje na sali, oświadczył, że dobro SLD nie wymaga jego dymisji. Jednocześnie przeprosił wszystkich, których kandydatura pani M. Ogórek rozczarowała i oświadczył, że ta współpraca uległa zakończeniu. Lewica nie poprze żadnego kandydata w II turze, ale zaznaczono, że to kandydat Bronisław Komorowski poparł bez zastrzeżeń wydłużenie wieku emerytalnego, a  nie zainteresował się milionami podpisów obywateli oburzonych tym pomysłem rządu PO-PSL.


Ciąg dalszy wewnętrznej dyskusji w SLD odbędzie się 30 maja podczas posiedzenia rady krajowej partii. Teraz głównym celem są wybory parlamentarne i SLD jest otwarty na budowę bloku lewicowego, który skutecznie stanie do walki po stronie uprawnień obywateli zapisanych w rozdziale II Konstytucji RP.

(GG)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież