Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Bruksela, tu się żyje!

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 06 czerwca 2024 16:06

Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna praca i użyteczny prywatnie dochód. A też godne i odrębne od ZUS-u zabezpieczenie na przyszłość. Brak ponowienia mandatu daje prawo do 5 dodatkowych pensji-po jednej za każdy rok sprawowania mandatu a także do ok. 1700 euro emerytury po ukończeniu 63(sic!) roku życia...


Z lektury oświadczeń majątkowych wybranych polskich europosłów wynika, że debiutanci stanęli mocno na nogach, a weterani są zaszczepieni na ewentualne siedem lat chudych.


Pomorska parlamentarzystka, Magdalena Adamowicz, walcząca jak lwica z mową nienawiści, choć nie z miłosnymi oracjami Donalda Tuska, haruje jak "stachanowiec". Poza parlamentem - 120 000 euro brutto rocznie - daje jeszcze radę tyrać na dwa etaty uczelniane w Gdańsku. Za pracę adiunkta otrzymuje z UG i AWFiS łącznie ponad 94 tys. zł. Dodatkowo wolny czas zajmują jej dwie rady nadzorcze. Spółka Transrem płaci jej za zainteresowanie pracą zarządu 57 tys. zł netto, a Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych - 63 tys. zł brutto. Do tego dochodzi obsługa niemal hurtowego najmu mieszkań, w które tradycyjnie inwestuje jej rodzina, ale chyba warta skórka wyprawki bo dała w ub. roku 201 tys. zł przychodu. Zauważyć wypada, że w portofolio aktywów europosłanki znajduje się wierzytelność w kwocie ponad 2 mln zł z tytułu pożyczki udzielonej spółce z ograniczoną odpowiedzialności. Czas pokaże, czy udzielonej bezpiecznie?


Janusz Lewandowski, pierwszy lider KLD, partii zasilanej gotówka przez CDU, jest też majętny w metry kwadratowe, ale nie aż tak jak jego gdańska konkurentka z listy, choć jest w Brukseli zasiedziały, a był nawet komisarzem ds. finansów UE. Zaoszczędził ponad 460 tys. euro i 352 tys. złotych. Pewnie mógłby więcej, ale prowadzi dyskretną działalność filantropijną, a ta kosztuje. Wiadomo o niej tylko, że zbierał wafelki czekoladowe w samolotach LOT-u, żeby rozdać je głodnym dzieciom. To bardzo szlachetne, bo jego szef partyjny, LOT chciał w razie co zlikwidować. Ktoś kto zarabia brutto 120 tys. euro rocznie, otrzymuje co miesiąc 2 635 euro emerytury z Komisji Europejskiej i 8 094 zł emerytury krajowej oraz 150 euro z wynajmu garażu w Brukseli dobrze wie, ile trzeba zapłacić za jeden baton "Prince polo".


Nieco wyciszona w działalności publicznej posłanka Anna Fotyga mieszkań nie kolekcjonuje, pensje w Brukseli ma standardową, uzupełnia ją ZUS krajową emeryturą, w minionym roku było to 77 tys. zł brutto. W trakcie ostatniej kadencji jej oszczędności w euro zwiększyły się z 63 do 108 tys. euro, a w złotych z niecałego tysiąca do 37 tys. zł. Posłanka niezmiennie informuje, że dysponuje wyposażeniem mieszkania, porcelaną, meblami o wartości powyżej 150 tys. zł. Ma też w garażu 10.letniego citroena C5.

alt


Za to socjaliści, Bogusław Liberadzki i Włodzimierz Cimoszewicz, powożą bmw x5 i porsche cayenne co na pewno uzdatnia wrażliwość społeczną, w tym wrażliwość na zalety zielonego ładu. Obaj mają też do ogrzania w różnych lokalizacjach po kilkaset metrów kwadratowych swoich domostw. B. Liberadzki dzieli się nieodpłatnie swoją wiedzą ze studentami SGH i Uniwersytetu Szczecińskiego. W roku 2022 otrzymał 158 tys. zł emerytury z ZUS, ale w oświadczeniu za rok 2023 już krajowego świadczenia nie wymienia, co wygląda na usterkę. Także W. Cimoszewicz, w końcu były premier, ma niezgorszą emeryturę krajową - 110 tys. zł. Dodatkowo, bodaj jako jedyny, sprawozdaje, że w ub. roku z tytułu diet parlamentarnych, oprócz standardowej pensji 120 tys. euro, otrzymał 36 tys. euro.


Zamiłowanie do luksusowych a przez to bardziej ekologicznych aut, podziela też inny były premier Leszek Miller. Do audi A8 i peugeota dokupił hybrydowego lexusa. Nietrafiona wydaje się za to przeszła transakcja z akcjami Petrolinvestu - ich 30 sztuk ma obecnie wartość 30 zł. Krzepi za to krajowa emerytura - 106 tys. zł. Inna była premier, Ewa Kopacz po jednej kadencji wyjeżdża z Brukseli nowym audi, w w portfelu ma ponad pół miliona złotych. I pomyśleć, że jeszcze przed wyjazdem do Belgii i Francji mogła uchodzić za majątkowego szaraka. Jej konsumpcję krajową - jak zapewniła prąd nigdy z powodu Brukseli nie zdrożeje, a Polska jest teraz krajem ludzi uśmiechniętych, bo zadowolonych - ubezpiecza 107 tys. zł przelewane rocznie z rachunku ZUS.


Finansową wiosną zapachniało też wśród byłych liderów... partyjnej "Wiosny", lokalnej efemerydy politycznej. Po samorządowej przygodzie w Słupsku, Robert Biedroń z woli wyborców przeniósł się do Brukseli, choć przyobiecywał publicznie - zobowiązanie z art. 919 KPC? - że ustąpi swoje miejsce prof. Monice Płatek. Nie ustąpił, wstąpił do europarlamentu z 10 lokatami, razem ponad 174 tys. zł, i dwoma mieszkaniami, których był współwłaścicielem. Dziś ma ponad 225 tys. euro oszczędności, nalewa benzynę do vw tiguana i może wybierać wśród czterech mieszkań. Powierzchnie i cząstkowe udziały niektórych są takie same, zapewne przez przypadek, jakie sprawozdaje poseł na sejm RP Krzysztof Śmiszek.


Raduje także inna aktywistka z tego obszaru politycznego Sylwia Spurek. Nie bacząc na reżim ekologiczny, który traktuje jak własny, wymieniła w trakcie kadencji bmw mniejsze na większe. Czyni to zadość wygodzie własnej, ale czy korzyść dla środowiska. Zwraca też uwagę zestaw 5 mieszkań, ale mniejszą niż warte 10 tys. zł drobiazgi. Jest wśród nich kolekcja biżuterii, obrazów i... torebek, gadżetów, które polepszą samopoczucie każdej pracującej kobiety. Może poza Danuta Huebner, socjalistką z PZPR, która odnalazła się świetnie w świecie wielkich europejskich pieniędzy .I sama dysponuje budzącym uznanie dorobkiem - 1,26 mln euro na koncie, 260 tys. euro w funduszach inwestycyjnych, milion złotych w obligacjach. Na deser ponad 100 tys. zł emerytury krajowej. Tylko b. europoseł, właściciel RS Sikorski Global, wynajmowany do doradzania różnym światowym nędzarzom nie byłby zakłopotany...


Wybierając w niedzielę swojego reprezentanta do cokolwiek dziwnego urządzenia politycznego jakim jest instytucja o charakterze parlamentu w Strasbourgu i Brukseli, dajemy zarazem glejt polityczny jak i przepustkę do indywidualnego dostatku. Dla zdrowia publicznego lepiej wietrzyć te gabinety niż pielęgnować ich dotychczasowe urządzenie...

(mgm)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież