Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdański test do szybkiego wykrywania wirusa grypy

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 maja 2015 15:23

Co roku w miesiącach jesiennych i wczesną wiosną wiele osób choruje na infekcje górnych dróg oddechowych, potocznie nazywanych grypą. Grypa jednak to poważne schorzenie, które powodować może wiele groźnych komplikacji. Nad tym jak szybko zidentyfikować, czy mamy do czynienia z grypą czy ze zwykłym przeziębieniem pracują naukowcy z Gdańska. Identyfikacja choroby pozwoli na skuteczną terapię.Jak przekonuje dr inż. Dawid Nidzworski z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed szybka i pewna diagnostyka to podstawa skuteczności leczenia. - Dzięki naszemu testowi będzie możliwe wykrywanie wszystkich wirusów grypy typu A i tym samym możliwe będzie podjęcie decyzji co do hospitalizacji, bądź leczenia w domu. Naszym celem nie jest wykrywanie poszczególnych serotypów (dokładna identyfikacja odmiany wirusa – wyj. red.) gdyż do szybkiej decyzji nie jest to potrzebne – powiedział nam dr Dawid Nidzworski.


Wyjaśnijmy, że do wirusów grypy z grupy A należą np. te, wywołujące grypę ptasią. Wynalazek będzie miał zastosowanie w rutynowej diagnostyce infekcji górnych dróg oddechowych. Dzięki biosensorowi możliwe będzie rozróżnienie infekcji bakteryjnej od infekcji wirusem grypy. Czujnik dzięki swojej prostocie i łatwości wykonania analizy będzie mógł być na wyposażeniu każdego gabinetu lekarskiego.


Zespół dr Nidzworskiego opracował test, który powinien pojawić się na rynku pod koniec 2016 roku. - Prace są w toku, napotykamy wiele trudności i problemów do rozwiązania ale jesteśmy zdeterminowani aby osiągnąć sukcesu i wprowadzenia na rynek produktu – zapewnia naukowiec.


Według Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku na grypę choruje od 5 do 15% całej populacji (300-900 mln) ludzi, z których od 250 tys. do 500 tys. umiera z jej powodu (bezpośrednio lub w wyniku powikłań). Jeśli chodzi tylko o dzieci w Polsce około 1 do 2 milionów dzieci rocznie choruje na infekcje grypopodobne. Jednak jedynie około 50% to infekcje bakteryjne możliwe do leczenia antybiotykami. Pozostałe zakażenia spowodowane głównie przez wirusy grypy, leczone są również antybiotykami co bezpośrednio wpływa i sprzyja rozwojowi bakterii o dużej lekooporności u ponad 500 tys. dzieci rocznie.


Test będzie prosty w obsłudze, będzie można go wykonać w przychodniach zdrowia ale także w domu chorego. - Badanie będzie wyglądało następująco: Pacjent pobierze sobie sam lub lekarz pobierze mu wymaz z gardła i umieści go w buforze, który następnie nakropi na test. Test zostanie włożony do czytnika i po upływie około 5 minut znany będzie wynik – opisuje naukowiec. Prace nad opracowanym w gdańskim ośrodku naukowym testem możliwe są dzięki wsparciu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (granty VENTURES i IMPULS), a obecnie prace nad rozwojem technologii trwają w powołanej do tego celu spółce ETON Group Sp. z o.o.


Według danych statystycznych Państwowego Zakładu Higieny liczba zachorowań na grypę w Polsce w ostatniej dekadzie waha się od ponad 270 tysięcy przypadków w sezonach 2005/2006 i 2006/2007 do ponad 2 i pół miliona w sezonie 2012/2013.

Jerzy Domski


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież