Zagrożony budynek Macierzy Szkolnej w Sopocie » Sopocki głos rozsądku w sprawie budynku przy ulicy Parkowej 18, w którym znajdowała się w latach 192... Dzień Kryptologii w Muzeum II Wojny Światowej » W dniu 25 stycznia obchodzony jest Dzień Kryptologii. Święto zostało ustanowione w 2007 r. przez Wyd... Wspomnienia ofiary marszu śmierci z obozu koncentracyjnego Stutthof » We wtorek, 25 stycznia, przypada 77. rocznica rozpoczęcia "Marszu Śmierci" - przymusowej ewakuacji w... W tygodniku „Sieci”: Opozycji kłamstwa o Pegasusie » „Afera” z Pegasusem nabiera tempa. Opozycja i media z nią związane coraz głośniej mówią o nielegalny... Małgorzata Tarasiewicz odznaczona krzyżem komandorskim Orderu Odrodzen... » W sobotę 15 stycznia we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia z rąk ministra Wojciecha Kolarskiego,... Zbigniew Kuźmiuk: Energetyczny pistolet przystawiony do głowy na konce... » Z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem, europosłem z frakcji Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, b. polity... Partnerska Cedrowa » Przebudowa znaczącego dla dzielnic Ujeścisko i Łostowice, ale peryferyjnego dla aglomeracji traktu k... Gem, set, SKT! Klęska Karnowskiego » Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przegrał z kretesem wojnę, którą wytoczył Sopockiemu Klubowi Teniso... Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych » 1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. W ... W tygodniku „Sieci”: Kurski kontra kłamstwa » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wyjątkowy wywiad z Jackiem Kurskim, który wyjaśnia, dlaczego ...
Wspomnienia ofiary marszu śmierci z obozu koncentracyjnego Stutthof
poniedziałek, 24 stycznia 2022 20:38
Wspomnienia ofiary marszu śmierci z obozu koncentracyjnego Stutthof
We wtorek, 25 stycznia, przypada 77. rocznica rozpoczęcia "Marszu
Pierwsze ligowe zwycięstwo Trefla w 2022 roku
poniedziałek, 24 stycznia 2022 22:21
Pierwsze ligowe zwycięstwo Trefla w 2022 roku
Pierwszy mecz ligowy wygrali w 2022 roku siatkarze Trefla.
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
poniedziałek, 27 grudnia 2021 09:15
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
Lech Kulwicki to legendarny kapitan biało-zielonych. Prowadził

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje Janusz Lewandowski
poniedziałek, 17 stycznia 2022 16:33
Nie żyje Janusz Lewandowski
Janusz Lewandowski odszedł 9 stycznia 2022. Wybitna postać

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Los kompleksu kin na Długiej przesądzony, za dwa lata stanie tam hotel

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 13 maja 2015 19:43

Hotel, parking podziemny, sklepy i niewielkie kino powstaną do 2017 roku na miejscu obecnego kompleksu kinowego Neptun – Kameralne-Helikon. Po wielu latach przekładania decyzji co do przyszłości kompleksu kulturalnego na Głównym Mieście - „klamka zapadła”. Jedno z najważniejszych dla pomorskiej kultury miejsc po II wojnie światowej przestanie istnieć.Pierwsze prace zaplanowano już na połowę 2015 roku, najbliższe dni mogą być więc ostatnim momentem dla miłośników X Muzy na pożegnanie się z kultowym niemal kompleksem kulturalnym. Znamienne może być to, że jednym z filmów wyświetlanych obecnie  w Helikonie jest obraz zatytułowany „Ostatni gasi światło”, choć inwestor obiecał oficjalne pożegnanie z kinami.

Inwestor i właściciel terenu, Grupa Capital Park przedstawiła swoje plany co do działki między ulicami Długą a Piwną. Najważniejszym obiektem będzie hotel z prawie 160 pokojami. W kompleksie hotelowym znajdzie się też miejsce na sale dla rekreacji i sale konferencyjne. Pod poziomem gruntu powstanie parking, zaś na poziomie parteru zlokalizowana zostanie powierzchnia przeznaczona pod handel. Inwestycja pochłonie z górą 70 milionów złotych. Jej zakończenie planowane jest na połowę 2017 roku. Według inwestora łącznikiem z tradycją tego miejsca będzie kino studyjne na kilkadziesiąt miejsc. Zachowane mają zostać niektóre unikatowe zdobienia wewnątrz budynku, a te, które będą musiały zostać zlikwidowane powrócą w postaci kompozycji graficznej. Zmianie ulegnie też fasada budynku od ul. Kaletniczej.  

Odchodzące powoli do historii kino Neptun było świadkiem doniosłych wydarzeń nie tylko dla pomorskiej kultury. Obiekt kinowy na niemal 1000 osób zaczął działać w tym miejscu jeszcze w 1939 roku. Po wojnie w odbudowanym budynku, kino, zaczęło funkcjonować w 1953 roku i przez kolejnych 40 lat znane było jako „Leningrad”. Przez długie dziesięciolecia sala kinowa z charakterystycznym balkonem była reprezentacyjną salą pomorskiej kultury. tu odbywały się premiery filmowe, spotkania z twórcami. Sala kinowa służyła też jako miejsce mitingów kabaretowych czy politycznych. W 1993 roku kino przemianowane zostało na „Neptun”. Początkowo, dzięki inwestycjom remontowym i w systemy audiowizualne próbowało dotrzymać kroku powstającym kinopleksom, jednak nie wytrzymało konkurencji. „Neptun” wraz z niewielkimi kinami studyjnymi „Kameralnym” (otwartym dwa lata po Leningradzie) i „Helikonem” (otwartym w połowie lat 80-tych) nastawiło się głównie na prezentację ambitniejszych dzieł, często spoza mainstreamu kinowego.

- To wielka szkoda dla pomorskiej kultury. Likwidowane są jedyne kina studyjne. To były często jedyne miejsca, w których kinomani mogli obejrzeć produkcje festiwalowe, propozycje kina ambitnego, intelektualnego. Teraz skazani będziemy tylko na amerykańską sieczkę, lub amerykańskopodobne produkcje europejskie. Wprawdzie po dwóch latach ma zostać odtworzone kino studyjne, ale przez ten czas kinomani w naszym regionie będą pozbawieni szansy obejrzenia ciekawych dzieł na dużym ekranie. To bardzo duża strata. Ponadto te kina miały swój niecodzienny, unikatowy charakter i klimat. Widzom nastawionym na obcowanie z wysokich lotów sztuką filmową nie przeszkadzał brak pewnych udogodnień znanych z nowoczesnych kin – powiedziała GG pani Olga, fanka kina ambitnego i bywalczyni kompleksu przy ul. Długiej.  

W „Leningradzie”, ponad 40 lat temu odbył się pierwszy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Teraz odbywał się choćby Gdańsk Doc Film Festiwal. Kompleksem kinowym przy ul. Długiej zarządza obecnie spółka Neptun Film.

Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież