Hotel, parking podziemny, sklepy i niewielkie kino powstaną do 2017 roku na miejscu obecnego kompleksu kinowego Neptun – Kameralne-Helikon. Po wielu latach przekładania decyzji co do przyszłości kompleksu kulturalnego na Głównym Mieście - „klamka zapadła”. Jedno z najważniejszych dla pomorskiej kultury miejsc po II wojnie światowej przestanie istnieć.
Pierwsze prace zaplanowano już na połowę 2015 roku, najbliższe dni mogą być więc ostatnim momentem dla miłośników X Muzy na pożegnanie się z kultowym niemal kompleksem kulturalnym. Znamienne może być to, że jednym z filmów wyświetlanych obecnie w Helikonie jest obraz zatytułowany „Ostatni gasi światło”, choć inwestor obiecał oficjalne pożegnanie z kinami.
Inwestor i właściciel terenu, Grupa Capital Park przedstawiła swoje plany co do działki między ulicami Długą a Piwną. Najważniejszym obiektem będzie hotel z prawie 160 pokojami. W kompleksie hotelowym znajdzie się też miejsce na sale dla rekreacji i sale konferencyjne. Pod poziomem gruntu powstanie parking, zaś na poziomie parteru zlokalizowana zostanie powierzchnia przeznaczona pod handel. Inwestycja pochłonie z górą 70 milionów złotych. Jej zakończenie planowane jest na połowę 2017 roku. Według inwestora łącznikiem z tradycją tego miejsca będzie kino studyjne na kilkadziesiąt miejsc. Zachowane mają zostać niektóre unikatowe zdobienia wewnątrz budynku, a te, które będą musiały zostać zlikwidowane powrócą w postaci kompozycji graficznej. Zmianie ulegnie też fasada budynku od ul. Kaletniczej.
Odchodzące powoli do historii kino Neptun było świadkiem doniosłych wydarzeń nie tylko dla pomorskiej kultury. Obiekt kinowy na niemal 1000 osób zaczął działać w tym miejscu jeszcze w 1939 roku. Po wojnie w odbudowanym budynku, kino, zaczęło funkcjonować w 1953 roku i przez kolejnych 40 lat znane było jako „Leningrad”. Przez długie dziesięciolecia sala kinowa z charakterystycznym balkonem była reprezentacyjną salą pomorskiej kultury. tu odbywały się premiery filmowe, spotkania z twórcami. Sala kinowa służyła też jako miejsce mitingów kabaretowych czy politycznych. W 1993 roku kino przemianowane zostało na „Neptun”. Początkowo, dzięki inwestycjom remontowym i w systemy audiowizualne próbowało dotrzymać kroku powstającym kinopleksom, jednak nie wytrzymało konkurencji. „Neptun” wraz z niewielkimi kinami studyjnymi „Kameralnym” (otwartym dwa lata po Leningradzie) i „Helikonem” (otwartym w połowie lat 80-tych) nastawiło się głównie na prezentację ambitniejszych dzieł, często spoza mainstreamu kinowego.
- To wielka szkoda dla pomorskiej kultury. Likwidowane są jedyne kina studyjne. To były często jedyne miejsca, w których kinomani mogli obejrzeć produkcje festiwalowe, propozycje kina ambitnego, intelektualnego. Teraz skazani będziemy tylko na amerykańską sieczkę, lub amerykańskopodobne produkcje europejskie. Wprawdzie po dwóch latach ma zostać odtworzone kino studyjne, ale przez ten czas kinomani w naszym regionie będą pozbawieni szansy obejrzenia ciekawych dzieł na dużym ekranie. To bardzo duża strata. Ponadto te kina miały swój niecodzienny, unikatowy charakter i klimat. Widzom nastawionym na obcowanie z wysokich lotów sztuką filmową nie przeszkadzał brak pewnych udogodnień znanych z nowoczesnych kin – powiedziała GG pani Olga, fanka kina ambitnego i bywalczyni kompleksu przy ul. Długiej.
W „Leningradzie”, ponad 40 lat temu odbył się pierwszy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Teraz odbywał się choćby Gdańsk Doc Film Festiwal. Kompleksem kinowym przy ul. Długiej zarządza obecnie spółka Neptun Film.
Jerzy Domski
- 17/05/2015 22:23 - SLD o klęsce Ogórek - list, dymisja, wybory jesienne
- 16/05/2015 21:29 - Tysiące gości na "Wiosna w ogrodzie" - GALERIA
- 15/05/2015 21:00 - 20 lat RËNK: Nasiono, które wydało piękny kwiat
- 15/05/2015 20:49 - Najemcy o RËNK: Jakość i życzliwość
- 15/05/2015 20:33 - Stanisław Gierszewski: Żeby najemcy nie mówili "Wasza spółka", ale "Nasza spółka"
- 13/05/2015 19:39 - Portet: Polska była używana jako laboratorium, miejsce eksperymentów liberalnych
- 13/05/2015 18:35 - Leśnicy i "Fundacja z pompą" dla chorych dzieci
- 13/05/2015 10:56 - Stanisław Białogłowicz laureatem nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego
- 12/05/2015 21:39 - Nadzieja na przełom w walce z wrzodami żołądka
- 12/05/2015 13:04 - Andrzej Duda wygrywa pierwszą turę