100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Los kompleksu kin na Długiej przesądzony, za dwa lata stanie tam hotel

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 13 maja 2015 19:43

Hotel, parking podziemny, sklepy i niewielkie kino powstaną do 2017 roku na miejscu obecnego kompleksu kinowego Neptun – Kameralne-Helikon. Po wielu latach przekładania decyzji co do przyszłości kompleksu kulturalnego na Głównym Mieście - „klamka zapadła”. Jedno z najważniejszych dla pomorskiej kultury miejsc po II wojnie światowej przestanie istnieć.Pierwsze prace zaplanowano już na połowę 2015 roku, najbliższe dni mogą być więc ostatnim momentem dla miłośników X Muzy na pożegnanie się z kultowym niemal kompleksem kulturalnym. Znamienne może być to, że jednym z filmów wyświetlanych obecnie  w Helikonie jest obraz zatytułowany „Ostatni gasi światło”, choć inwestor obiecał oficjalne pożegnanie z kinami.

Inwestor i właściciel terenu, Grupa Capital Park przedstawiła swoje plany co do działki między ulicami Długą a Piwną. Najważniejszym obiektem będzie hotel z prawie 160 pokojami. W kompleksie hotelowym znajdzie się też miejsce na sale dla rekreacji i sale konferencyjne. Pod poziomem gruntu powstanie parking, zaś na poziomie parteru zlokalizowana zostanie powierzchnia przeznaczona pod handel. Inwestycja pochłonie z górą 70 milionów złotych. Jej zakończenie planowane jest na połowę 2017 roku. Według inwestora łącznikiem z tradycją tego miejsca będzie kino studyjne na kilkadziesiąt miejsc. Zachowane mają zostać niektóre unikatowe zdobienia wewnątrz budynku, a te, które będą musiały zostać zlikwidowane powrócą w postaci kompozycji graficznej. Zmianie ulegnie też fasada budynku od ul. Kaletniczej.  

Odchodzące powoli do historii kino Neptun było świadkiem doniosłych wydarzeń nie tylko dla pomorskiej kultury. Obiekt kinowy na niemal 1000 osób zaczął działać w tym miejscu jeszcze w 1939 roku. Po wojnie w odbudowanym budynku, kino, zaczęło funkcjonować w 1953 roku i przez kolejnych 40 lat znane było jako „Leningrad”. Przez długie dziesięciolecia sala kinowa z charakterystycznym balkonem była reprezentacyjną salą pomorskiej kultury. tu odbywały się premiery filmowe, spotkania z twórcami. Sala kinowa służyła też jako miejsce mitingów kabaretowych czy politycznych. W 1993 roku kino przemianowane zostało na „Neptun”. Początkowo, dzięki inwestycjom remontowym i w systemy audiowizualne próbowało dotrzymać kroku powstającym kinopleksom, jednak nie wytrzymało konkurencji. „Neptun” wraz z niewielkimi kinami studyjnymi „Kameralnym” (otwartym dwa lata po Leningradzie) i „Helikonem” (otwartym w połowie lat 80-tych) nastawiło się głównie na prezentację ambitniejszych dzieł, często spoza mainstreamu kinowego.

- To wielka szkoda dla pomorskiej kultury. Likwidowane są jedyne kina studyjne. To były często jedyne miejsca, w których kinomani mogli obejrzeć produkcje festiwalowe, propozycje kina ambitnego, intelektualnego. Teraz skazani będziemy tylko na amerykańską sieczkę, lub amerykańskopodobne produkcje europejskie. Wprawdzie po dwóch latach ma zostać odtworzone kino studyjne, ale przez ten czas kinomani w naszym regionie będą pozbawieni szansy obejrzenia ciekawych dzieł na dużym ekranie. To bardzo duża strata. Ponadto te kina miały swój niecodzienny, unikatowy charakter i klimat. Widzom nastawionym na obcowanie z wysokich lotów sztuką filmową nie przeszkadzał brak pewnych udogodnień znanych z nowoczesnych kin – powiedziała GG pani Olga, fanka kina ambitnego i bywalczyni kompleksu przy ul. Długiej.  

W „Leningradzie”, ponad 40 lat temu odbył się pierwszy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Teraz odbywał się choćby Gdańsk Doc Film Festiwal. Kompleksem kinowym przy ul. Długiej zarządza obecnie spółka Neptun Film.

Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież