Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Budżet Obywatelski szansą na drobne ale potrzebne inwestycje

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 10 czerwca 2015 17:58

Do 22 czerwca każdy, kto ukończył 16 lat i jest zameldowany w Gdańsku może przedstawić swój pomysł na inwestycje w swojej dzielnicy albo w mieście. Trwa akcja kształtowania Budżetu Obywatelskiego na 2016 rok. Do wydania jest 11 milionów złotych. W porównaniu z budżetem miejskim to mało, ale i takie kwoty są potrzebne zdaniem działaczy społecznych.Z budżetu obywatelskiego mogą być finansowane np. remonty traktów osiedlowych, budowa ścieżek rowerowych, placów zabaw, boisk parków rekreacyjnych i masę innych pomysłów, które mają mieszkańcy poszczególnych dzielnic Gdańska. Jednym z pierwszych budżetów obywatelskich w naszym kraju mógł pochwalić się Sopot, w Poznaniu głosowano np. nad remontem stadionu żużlowego. W Gdańsku do tej  pory przeważały projekty związane z ułatwieniem mieszkańcom dostępu do aktywnego wypoczynku. Wnioski mieszkańców – każdy musi poprzeć minimum piętnaście osób - będą analizowane pod kątem formalno prawnym do końca lipca zaś głosowanie nad propozycjami zaplanowano w dniach 17-24 września.
Głosowanie odbywać się będzie drogą elektroniczną, każdy z głosujących będzie mógł oddać pięć głosów na projekty dzielnicowe i 1 głos na projekty ogólnomiejskie. Co ciekawe wszystkie głosy w „puli dzielnicowej” można oddać na jeden projekt. Do zagospodarowania w poszczególnych dzielnicach jest 8,8 miliona złotych zaś w puli na projekty ogólnomiejskie znalazło się 2,2 mln złotych.


W tym roku nowością będzie to, że projekty dzielnicowe dotyczyć będą stricte dzielnic, zniknie podział uzależniony od okręgów wyborczych. Własne budżety obywatelskie będą miały łącznie 34 dzielnice. Kwoty przeznaczone na budżety wahają się od 96 tysięcy w przypadku Letnicy i 97 tys. w przypadku Rudników do 490 tys. w przypadku Przymorza Wielkiego i 772 tysięcy w przypadku Chełmu. Z puli 8,8 miliona złotych wydzielono jedną trzecią, którą podzielono po równo pomiędzy dzielnice. Pozostałą część budżetu uzależniono od ilości mieszkańców w danej jednostce administracyjnej.


- Budżet obywatelski to niezwykle ważna sprawa, to inicjatywa dzięki której mieszkańcy mogą czuć się współodpowiedzialni za to co dzieję się w ich dzielnicy, mogą sami zadecydować jakie inwestycje zostaną poczynione. Być może kwota budżetu obywatelskiego przy budżecie całego miasta to tylko niewielka jego część i te nakłady powinny być większe, ale moim zdaniem to bardzo ważne, że mieszkańcy mogą współdecydować o wydatkowaniu nawet tych niewielkich globalnie kwot – powiedział nam Jacek Król, radny dzielnicowy gdańskiego Śródmieścia.


Dla porównania planowane  dochody w budżecie Gdańska na 2015 rok to ponad 2 miliardy 630 milionów złotych. Budżet Obywatelski stał się również pewnego rodzaju inspiracją.
- Uważam, że instytucja budżetu obywatelskiego jest społecznie potrzebna. Pozwala ona zrealizować potrzeby mieszkańców niekoniecznie związane z wielkimi miejskimi czy nawet regionalnymi inwestycjami. Zresztą w przyszłym roku planujemy w LWSM Morena przeprowadzenie podobnej inicjatywy. 10 procent naszego funduszu remontowego planujemy przeznaczyć na inwestycje ogólnodzielnicowe wskazane właśnie przez naszych mieszkańców – powiedział nam Aleksander Nowaczek z zarządu LWSM Morena w Gdańsku.


Lista wybranych do realizacji projektów budżetu obywatelskiego ogłoszona będzie 30 września ich realizacją zajmie się miasto. Szczegóły dotyczące zgłaszania wniosków, dostępności stosownych formularzy i kontaktów z koordynatorami można znaleźć na stRonie internetowej Gdańska.

Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież