Jerzy Borowczak: Format marszałka Struka » Z Jerzym Borowczakiem, posłem Koalicji Obywatelskiej i członkiem Platformy Obywatelskiej rozmawia Ar... Poseł Płażyński: niekompetencja czy głupota władz Gdańska? » Poseł Kacper Płażyński na konferencji prasowej przedstawił dokumenty, które według niego świadczą o ... Swojsko, smacznie, tanio » Bar Akademicki we Wrzeszczu to miejsce doskonale znane nie tylko mieszkańcom Gdańska. Swojsko, smacz... Spacery historyczno-krajobrazowe na półwyspie Westerplatte z okazji Mi... » W ramach przypadającego 20 października Międzynarodowego Dnia Krajobrazu Muzeum II Wojny Światowej w... Rachunek za Turów » Komisja Europejska wystosuje "w odpowiednim czasie" wezwanie do zapłaty kar nałożonych na Polskę w s... Zabawa i nauka na Pikniku Naukowym UG » W piątek i sobotę na terenie kampusu UG w ramach Pikniku Naukowego "Klimat dla Nauki. Doświadcz, poz... Biblioteka Pedagogiczna zaprasza » Obchodząca w tym roku jubileusz 75-lecia działalności Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku z... Samorządowi włodarze też otrzymają podwyżki » 1 listopada br. samorządowi włodarze i radni doczekają się obiecanych podwyżek wynagrodzeń lub diet.... Rusza rejestracja uczestników V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Na... » Rusza rejestracja tzw. biernych uczestników V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej „Zdolni z... Nowa Lewica i... frakcja PZPR » Lewica nowa, ale niezupełnie. Oprócz dwóch frakcji - martwej politycznie Wiosny i targanego sporami ...
Au revoir SAUR Neptun Gdańsk, Bonjour Neptun Gdańsk...
czwartek, 30 września 2021 06:13
Au revoir SAUR Neptun Gdańsk, Bonjour Neptun Gdańsk...
Dobrze ułożyła się Francuzom współpraca z Miastem Gdańsk.
Trefl z pierwszą wygraną w sezonie
niedziela, 17 października 2021 20:21
Trefl z pierwszą wygraną w sezonie
Do trzeciego meczu w sezonie musieli czekać kibice Trefla na
Dwa ciosy dały Lechii fotel lidera
sobota, 16 października 2021 18:44
Dwa ciosy dały Lechii fotel lidera
Lechia długo nie mogła przełamać defensywy Bruk-Bet Termaliki

Galeria Sztuki Gdańskiej

niedziela, 10 października 2021 17:44
Raz jeszcze sięgnąłem do rodziny Meyerheimów, ale tym razem

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Koncerty na chór, organy i język kaszubski
wtorek, 19 października 2021 12:42
Koncerty na chór, organy i język kaszubski
33 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdzie są euro z Brukseli? Prezydent znów się myli

Ocena użytkowników: / 24
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 marca 2015 15:03

W oświadczeniu majątkowym - punkt VIII "inne dochody" - Paweł Adamowicz nie wymienia kwoty diet - 300 euro dziennie - z tytuł zasiadania w Komitecie Regionów w Brukseli. Może chodzić nawet o kwotę przekraczającą 10 tys. euro od 2011 roku. - Wchodzimy w materię dowodową toczącego się postępowania - mówi "Gazecie Gdańskiej" prokurator Hanna Grzeszczyk z Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu.W oświadczeniach majątkowych pomorskich samorządowców zapodziało się kilkanaście tysięcy euro. Po ich pracy w instytucjach Unii Europejskiej i niemałych dochodach z tego tytułu  w oświadczeniach nie ma śladu. A przecież 304 euro (ok. 1280 zł) za dzień posiedzenia  Komitetu Regionów to pieniądz niemały. Tyle wynosi „na rękę” (1286 zł) płaca minimalna w Polsce. Po pieniądzach z Brukseli za obecność na posiedzeniach Komitetu Regionów Unii Europejskiej nie ma jednak śladu w oświadczeniach majątkowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i pomorskiego marszałka Mieczysława Struka.  


Udział członków Komitetu Regionów w sesjach plenarnych, komisji, grup roboczych lub wspólnych komitetów uprawnia do zwrotu kosztów podróży, wypłaty zryczałtowanej diety za czas podróży, wypłaty zryczałtowanej diety za każdy dzień udziału w posiedzeniu.  


Dieta za pracę w Komitecie Regionów jest równa diecie europosła, który oprócz pensji 8 020 euro (6250 euro na rękę) otrzymuje dietę w wysokości 304 euro za każdy dzień wykonywania obowiązków w Parlamencie Europejskim. Jedyny warunek – to udział w posiedzeniu potwierdzony podpisem i złożenie odpowiedniego wniosku. Przeznaczona jest ona na zakwaterowanie czy posiłki. Nie trzeba jednak przedstawiać rachunków np. za obiad w restauracji potwierdzających, że dieta została wykorzystana.


Oprócz 304 euro diety za każdy dzień posiedzenia Komitetu Regionów (czasem trwającego dwa dni) delegaci dostają  zwrot za bilet lotniczy do wysokości ceny biletu klasy biznes po przedstawieniu dokumentów potwierdzających, czyli około 1 tys. euro na trasie Gdańsk-Bruksela-Gdańsk, a jeśli wybiorą podróż samochodem przysługuje im rozliczenie kilometrówki po 50 eurocentów za kilometr.
Takich posiedzeń w roku może być nawet kilkanaście.


Czekamy na odpowiedź rzeczników samorządowców oraz Komitetu Regionów w jakiej wysokości diety pobrał Paweł Adamowicz, od 2011 r. członek tego zacnego gremium wypowiadającego się na temat aktów prawnych UE z perspektywy lokalnej i regionalnej i marszałek Mieczysław Struk, ile razy   uczestniczyli oni w posiedzeniach Komitetu Regionów, sesjach plenarnych, komisjach, grupach roboczych i czy złożyli stosowne oświadczenia o korzyściach finansowych z członkostwa w Komitecie Regionów?    


W oświadczeniu majątkowym składanym przez osoby publiczne jest punkt VIII „inne dochody z tytułu innej działalności zarobkowej lub zajęć”. Tutaj jednak ani Adamowicz, ani Struk pożytków z Komitetu Regionów nie ujawniają. Nie mają z tym punktem kłopotu gdańscy radni np. Piotr Skiba, który w oświadczeniu majątkowym ujawnia diety z tytułu zasiadania w Radzie Programowej Radia Gdańsk SA.


Przypomnijmy, że oświadczenie majątkowe ludzi mających wpływ na ważne społecznie i gospodarczo decyzje służy transparentności i  prewencji przed korupcją. Głównym celem składania oświadczeń majątkowych jest możliwość porównania stanu majątku i jego zmian stosownie do osiąganych przychodów. Dlatego też oświadczenie majątkowe powinno zawierać dochody osiągane z tytułu zatrudnienia jak i z innej działalności zarobkowej lub zajęć, z podaniem kwot uzyskiwanych z każdego tytułu.


Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska jest członkiem Komitetu Regionów od 3 października 2011 roku. Zasiada w grupie politycznej EPP (Europejska Partia Ludowa).


Czy fakt, że w jego oświadczeniu nie są wymienione diety z tytułu podróży do Brukseli na posiedzenia Komitetu Regionów był przedmiotem zainteresowania CBA i prokuratury badającej prawidłowość złożenia oświadczeń majątkowych gdańskiego włodarza nim prokuratura postawiła Pawłowi Adamowiczowi pięć zarzutów dotyczących nieprawidłowości w jego oświadczeniach za lata 2010-12.
- Wchodzimy w materię dowodową toczącego się postępowania. Za czas jakiś będę mogła powiedzieć więcej – mówi prokurator Hanna Grzeszczyk, p.f. Naczelnika Wydziału V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu pytana przez nas o tą lukę w oświadczeniach.


Jak się dowiadujemy w czwartek 12 marca br. Prokuratura Apelacyjna zwróciła się do Prokuratora Generalnego z wnioskiem o przedłużenie tego postępowania o kolejne trzy miesiące do końca czerwca br..


Kwestie diet reguluje regulamin wewnętrzny Komitetu Regionów, na podstawie art. 306 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Artykuł 79 tegoż regulaminu mówi, iż obejmując stanowisko w Komitecie członkowie wypełniają oświadczenie o korzyściach finansowych według przyjętego przez Prezydium wzorca, aktualizują je i udostępniają publicznie.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież