Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdzie są euro z Brukseli? Prezydent znów się myli

Ocena użytkowników: / 24
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 marca 2015 15:03

W oświadczeniu majątkowym - punkt VIII "inne dochody" - Paweł Adamowicz nie wymienia kwoty diet - 300 euro dziennie - z tytuł zasiadania w Komitecie Regionów w Brukseli. Może chodzić nawet o kwotę przekraczającą 10 tys. euro od 2011 roku. - Wchodzimy w materię dowodową toczącego się postępowania - mówi "Gazecie Gdańskiej" prokurator Hanna Grzeszczyk z Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu.W oświadczeniach majątkowych pomorskich samorządowców zapodziało się kilkanaście tysięcy euro. Po ich pracy w instytucjach Unii Europejskiej i niemałych dochodach z tego tytułu  w oświadczeniach nie ma śladu. A przecież 304 euro (ok. 1280 zł) za dzień posiedzenia  Komitetu Regionów to pieniądz niemały. Tyle wynosi „na rękę” (1286 zł) płaca minimalna w Polsce. Po pieniądzach z Brukseli za obecność na posiedzeniach Komitetu Regionów Unii Europejskiej nie ma jednak śladu w oświadczeniach majątkowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i pomorskiego marszałka Mieczysława Struka.  


Udział członków Komitetu Regionów w sesjach plenarnych, komisji, grup roboczych lub wspólnych komitetów uprawnia do zwrotu kosztów podróży, wypłaty zryczałtowanej diety za czas podróży, wypłaty zryczałtowanej diety za każdy dzień udziału w posiedzeniu.  


Dieta za pracę w Komitecie Regionów jest równa diecie europosła, który oprócz pensji 8 020 euro (6250 euro na rękę) otrzymuje dietę w wysokości 304 euro za każdy dzień wykonywania obowiązków w Parlamencie Europejskim. Jedyny warunek – to udział w posiedzeniu potwierdzony podpisem i złożenie odpowiedniego wniosku. Przeznaczona jest ona na zakwaterowanie czy posiłki. Nie trzeba jednak przedstawiać rachunków np. za obiad w restauracji potwierdzających, że dieta została wykorzystana.


Oprócz 304 euro diety za każdy dzień posiedzenia Komitetu Regionów (czasem trwającego dwa dni) delegaci dostają  zwrot za bilet lotniczy do wysokości ceny biletu klasy biznes po przedstawieniu dokumentów potwierdzających, czyli około 1 tys. euro na trasie Gdańsk-Bruksela-Gdańsk, a jeśli wybiorą podróż samochodem przysługuje im rozliczenie kilometrówki po 50 eurocentów za kilometr.
Takich posiedzeń w roku może być nawet kilkanaście.


Czekamy na odpowiedź rzeczników samorządowców oraz Komitetu Regionów w jakiej wysokości diety pobrał Paweł Adamowicz, od 2011 r. członek tego zacnego gremium wypowiadającego się na temat aktów prawnych UE z perspektywy lokalnej i regionalnej i marszałek Mieczysław Struk, ile razy   uczestniczyli oni w posiedzeniach Komitetu Regionów, sesjach plenarnych, komisjach, grupach roboczych i czy złożyli stosowne oświadczenia o korzyściach finansowych z członkostwa w Komitecie Regionów?    


W oświadczeniu majątkowym składanym przez osoby publiczne jest punkt VIII „inne dochody z tytułu innej działalności zarobkowej lub zajęć”. Tutaj jednak ani Adamowicz, ani Struk pożytków z Komitetu Regionów nie ujawniają. Nie mają z tym punktem kłopotu gdańscy radni np. Piotr Skiba, który w oświadczeniu majątkowym ujawnia diety z tytułu zasiadania w Radzie Programowej Radia Gdańsk SA.


Przypomnijmy, że oświadczenie majątkowe ludzi mających wpływ na ważne społecznie i gospodarczo decyzje służy transparentności i  prewencji przed korupcją. Głównym celem składania oświadczeń majątkowych jest możliwość porównania stanu majątku i jego zmian stosownie do osiąganych przychodów. Dlatego też oświadczenie majątkowe powinno zawierać dochody osiągane z tytułu zatrudnienia jak i z innej działalności zarobkowej lub zajęć, z podaniem kwot uzyskiwanych z każdego tytułu.


Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska jest członkiem Komitetu Regionów od 3 października 2011 roku. Zasiada w grupie politycznej EPP (Europejska Partia Ludowa).


Czy fakt, że w jego oświadczeniu nie są wymienione diety z tytułu podróży do Brukseli na posiedzenia Komitetu Regionów był przedmiotem zainteresowania CBA i prokuratury badającej prawidłowość złożenia oświadczeń majątkowych gdańskiego włodarza nim prokuratura postawiła Pawłowi Adamowiczowi pięć zarzutów dotyczących nieprawidłowości w jego oświadczeniach za lata 2010-12.
- Wchodzimy w materię dowodową toczącego się postępowania. Za czas jakiś będę mogła powiedzieć więcej – mówi prokurator Hanna Grzeszczyk, p.f. Naczelnika Wydziału V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu pytana przez nas o tą lukę w oświadczeniach.


Jak się dowiadujemy w czwartek 12 marca br. Prokuratura Apelacyjna zwróciła się do Prokuratora Generalnego z wnioskiem o przedłużenie tego postępowania o kolejne trzy miesiące do końca czerwca br..


Kwestie diet reguluje regulamin wewnętrzny Komitetu Regionów, na podstawie art. 306 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Artykuł 79 tegoż regulaminu mówi, iż obejmując stanowisko w Komitecie członkowie wypełniają oświadczenie o korzyściach finansowych według przyjętego przez Prezydium wzorca, aktualizują je i udostępniają publicznie.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież