Dr hab. Grzegorz Berendt powołany na stanowisko p.o. Dyrektora MIIWŚ w... » Z dniem 24 lipca 2021 r. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński powie... Żniwa na dobre w Elewarr Oddział Malbork » Na Pomorzu rozpoczęły się żniwa, a wraz z nimi skup rzepaku i pszenicy. Pierwsze dostawy wjechały do... Karol Nawrocki zrezygnował ze stanowiska Dyrektora Muzeum II Wojny Świ... » 23 lipca 2021 r. dr Karol Nawrocki złożył na ręce Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ... Karol Nawrocki wybrany na nowego prezesa IPN » Senat wyraził zgodę na powołanie dr. Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa IPN. 52 senatorów było... Iwiński ostro o Czarzastym » Eksperyment pod nazwą autorska partia Włodzimierza Czarzastego kończy się na naszych oczach. Niezale... Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy » Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu: Fundacji PZU oraz Instytutu Dzie... Agnieszka Wojciechowska van Heukelom: Kto głosuje na oszustów jest ich... » Ze społeczniczką, byłą działaczką opozycji antykomunistycznej ( NZS na Uniwersytecie Łódzkim), aktyw... W cieniu bursztynu - sportowa nędza... » Pozostają w cieniu stadionu w Letnicy. Zapomniane, opuszczone, zlikwidowane, wyburzone. Nie mają bur... Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" po wystąpieniu Donalda Tuska w Gda... » Członkowie Stowarzyszenia Godność, którzy brali udział w strajkach w grudniu 1970 r. strajkowali w s... Ofensywa polityczna Platformy wyrusza » Polska rządzona przez PiS i koalicjantów jako kraj permanentnej inwigilacji, podsłuchowego programu ...
Reklama
Gdańska sędzia wesprze marszałka - zespół kobiet Struka
niedziela, 11 lipca 2021 20:22
Gdańska sędzia wesprze marszałka - zespół kobiet Struka
Dorota Zabłudowska, sędzia X wydziału karnego Sądu Rejonowego
Igrzyska z Gdańską
sobota, 24 lipca 2021 09:43
Igrzyska z Gdańską


Trójmiejscy medaliści
Krótka radość Lechii w Białymstoku
sobota, 24 lipca 2021 19:11
Krótka radość Lechii w Białymstoku
Na inaugurację sezonu 2021/2022 Lechia zdobyła jeden punkt.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Morze, nasze morze
poniedziałek, 12 lipca 2021 14:50
Morze, nasze morze
Motyw morza, często decyduje o atrakcyjności obrazu. Dlatego bardzo

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdzie są euro z Brukseli? Prezydent znów się myli

Ocena użytkowników: / 24
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 marca 2015 15:03

W oświadczeniu majątkowym - punkt VIII "inne dochody" - Paweł Adamowicz nie wymienia kwoty diet - 300 euro dziennie - z tytuł zasiadania w Komitecie Regionów w Brukseli. Może chodzić nawet o kwotę przekraczającą 10 tys. euro od 2011 roku. - Wchodzimy w materię dowodową toczącego się postępowania - mówi "Gazecie Gdańskiej" prokurator Hanna Grzeszczyk z Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu.W oświadczeniach majątkowych pomorskich samorządowców zapodziało się kilkanaście tysięcy euro. Po ich pracy w instytucjach Unii Europejskiej i niemałych dochodach z tego tytułu  w oświadczeniach nie ma śladu. A przecież 304 euro (ok. 1280 zł) za dzień posiedzenia  Komitetu Regionów to pieniądz niemały. Tyle wynosi „na rękę” (1286 zł) płaca minimalna w Polsce. Po pieniądzach z Brukseli za obecność na posiedzeniach Komitetu Regionów Unii Europejskiej nie ma jednak śladu w oświadczeniach majątkowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i pomorskiego marszałka Mieczysława Struka.  


Udział członków Komitetu Regionów w sesjach plenarnych, komisji, grup roboczych lub wspólnych komitetów uprawnia do zwrotu kosztów podróży, wypłaty zryczałtowanej diety za czas podróży, wypłaty zryczałtowanej diety za każdy dzień udziału w posiedzeniu.  


Dieta za pracę w Komitecie Regionów jest równa diecie europosła, który oprócz pensji 8 020 euro (6250 euro na rękę) otrzymuje dietę w wysokości 304 euro za każdy dzień wykonywania obowiązków w Parlamencie Europejskim. Jedyny warunek – to udział w posiedzeniu potwierdzony podpisem i złożenie odpowiedniego wniosku. Przeznaczona jest ona na zakwaterowanie czy posiłki. Nie trzeba jednak przedstawiać rachunków np. za obiad w restauracji potwierdzających, że dieta została wykorzystana.


Oprócz 304 euro diety za każdy dzień posiedzenia Komitetu Regionów (czasem trwającego dwa dni) delegaci dostają  zwrot za bilet lotniczy do wysokości ceny biletu klasy biznes po przedstawieniu dokumentów potwierdzających, czyli około 1 tys. euro na trasie Gdańsk-Bruksela-Gdańsk, a jeśli wybiorą podróż samochodem przysługuje im rozliczenie kilometrówki po 50 eurocentów za kilometr.
Takich posiedzeń w roku może być nawet kilkanaście.


Czekamy na odpowiedź rzeczników samorządowców oraz Komitetu Regionów w jakiej wysokości diety pobrał Paweł Adamowicz, od 2011 r. członek tego zacnego gremium wypowiadającego się na temat aktów prawnych UE z perspektywy lokalnej i regionalnej i marszałek Mieczysław Struk, ile razy   uczestniczyli oni w posiedzeniach Komitetu Regionów, sesjach plenarnych, komisjach, grupach roboczych i czy złożyli stosowne oświadczenia o korzyściach finansowych z członkostwa w Komitecie Regionów?    


W oświadczeniu majątkowym składanym przez osoby publiczne jest punkt VIII „inne dochody z tytułu innej działalności zarobkowej lub zajęć”. Tutaj jednak ani Adamowicz, ani Struk pożytków z Komitetu Regionów nie ujawniają. Nie mają z tym punktem kłopotu gdańscy radni np. Piotr Skiba, który w oświadczeniu majątkowym ujawnia diety z tytułu zasiadania w Radzie Programowej Radia Gdańsk SA.


Przypomnijmy, że oświadczenie majątkowe ludzi mających wpływ na ważne społecznie i gospodarczo decyzje służy transparentności i  prewencji przed korupcją. Głównym celem składania oświadczeń majątkowych jest możliwość porównania stanu majątku i jego zmian stosownie do osiąganych przychodów. Dlatego też oświadczenie majątkowe powinno zawierać dochody osiągane z tytułu zatrudnienia jak i z innej działalności zarobkowej lub zajęć, z podaniem kwot uzyskiwanych z każdego tytułu.


Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska jest członkiem Komitetu Regionów od 3 października 2011 roku. Zasiada w grupie politycznej EPP (Europejska Partia Ludowa).


Czy fakt, że w jego oświadczeniu nie są wymienione diety z tytułu podróży do Brukseli na posiedzenia Komitetu Regionów był przedmiotem zainteresowania CBA i prokuratury badającej prawidłowość złożenia oświadczeń majątkowych gdańskiego włodarza nim prokuratura postawiła Pawłowi Adamowiczowi pięć zarzutów dotyczących nieprawidłowości w jego oświadczeniach za lata 2010-12.
- Wchodzimy w materię dowodową toczącego się postępowania. Za czas jakiś będę mogła powiedzieć więcej – mówi prokurator Hanna Grzeszczyk, p.f. Naczelnika Wydziału V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu pytana przez nas o tą lukę w oświadczeniach.


Jak się dowiadujemy w czwartek 12 marca br. Prokuratura Apelacyjna zwróciła się do Prokuratora Generalnego z wnioskiem o przedłużenie tego postępowania o kolejne trzy miesiące do końca czerwca br..


Kwestie diet reguluje regulamin wewnętrzny Komitetu Regionów, na podstawie art. 306 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Artykuł 79 tegoż regulaminu mówi, iż obejmując stanowisko w Komitecie członkowie wypełniają oświadczenie o korzyściach finansowych według przyjętego przez Prezydium wzorca, aktualizują je i udostępniają publicznie.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież