Czas na rząd ocalenia państwa. "Tusk jak bezpaństwowiec" » Po dojściu do władzy Donalda Tuska i jego ekipy nasza demokracja stawała się coraz bardziej fasadowa... Nie jeden wyrok, a więcej. Nadal figuruje jako karana. Siedziała w wię... » Anna Kanigowska, "opiekunka" Jerzego Ż. i informatorka Onet.pl, ma za sobą kilka, a nie jeden wyrok ... LIst Czesława Nowaka ze Stowarzyszenia 'Godność' do Prezydenta Karola ... » PanKarol NawrockiPrezydent Elekt Rzeczypospolitej PolskiejSzanowny Panie Prezydencie,Drogi Karolu!Pi... Gdańsk zagłosował przeciw swojemu synowi. Co się tu z nami porobiło?Gd... » W Gdańsku mamy morowe powietrze. Na ulicach miasta – od Sobieszewa po Osowę – twarze ludzi są poważn... PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa! » Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalnie po godz. 8.30 wybór Karola Nawrockiego na Prezydenta ... Likwidator Radia Gdańsk z wierchuszką KO na marszu w Warszawie » Zamiast “czystej wody” jest gęsty szlam w Radiu Gdańsk. W niedzielę, 25 maja, w Warszawie odbyły się... Kim naprawdę jest Karol Nawrocki? Co mówią o nim ludzie z Gdańska, byl... » „To jest po prostu człowiek, który swoją pracowitością wspiął się na poszczególne stanowiska, ale za... Apel do rodaków przed drugą turą wyborów prezydenckich » My, uczestnicy Konferencji Formacji Niepodległościowej, 24. organizacji działaczy opozycji antykomun... Janusz Szewczak: Nawrocki szansą Konfederacji - albo szparagi u kancle... » Karol Nawrocki ma własny obraz i wizje rozwoju Polski, Polski, która ma ambicje, aspirację, która in... Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wybor... » Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich – przed II t...
PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa!
poniedziałek, 02 czerwca 2025 07:49
PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa!
Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalnie po godz. 8.30
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

SLD: Energia Energi dla Pomorza

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 09 lutego 2015 18:44

Pomorski SLD wezwał polityków lokalnych PO i PSL do jednoznacznej obrony gdańskiej Energi SA przed wymeldowaniem z regionu. - Koncern zatrudnia w Gdańsku prawie 3100 osób, w formie podatków przekazuje do budżetów samorządów pomorskich 87 milionów złotych, stworzył efektywne relacje gospodarcze i społeczne w regionie - powiedział Marek Formela, wiceprzewodniczący pomorskiego SLD, przedstawiając stanowisko lewicy w sprawie pomysłów ministra skarbu, który sonduje możliwość połączenia Energi z PGE.



Politycy SLD podkreślają, że za takim rozwiązaniem przemawiają wyłącznie doraźne interesy koalicji PO-PSL: "Za błędy i brak nadzoru właścicielskiego nad spółkami węglowymi na Śląsku rząd chce ukarać Pomorze" - podkreślają w tekście przekazanym gdańskim mediom. - Apelujemy do pomorskich posłów PO, by w sprawach ważnych dla własnego regionu mówili własnym głosem, reprezentowali jego interes, a nie Lubelszczyzny skąd wywodzi się minister skarbu i nie zdradzali Pomorza w kuluarowych przepychankach. To że z górnictwem i jego problemami nie radzi sobie właściciel sklepu rybnego, dziś sekretarz stanu, nie może dewastować krajobrazu gospodarczego nad zatoką - podkreślił M. Formela.
Mariusz Falkowski, sekretarz pomorskiego SLD, przypomniał, ile wysiłku włożyła lewica w latach 2003-2004 w przekształcenia regionalnej spółki energetycznej z Gdańska w dużą, spójną strukturę o znaczeniu krajowym. - To co dziś wydaje się naturalne, wtedy nie było takie oczywiste, a niektóre pomysły były dla regionu groźne, dlatego ochrona Energi jako jednego z fundamentów naszej gospodarczej pozycji jest obowiązkiem wszystkich sił politycznych - zauważył M. Falkowski.


Zdaniem Jarosława Szczukowskiego, szefa SLD w Gdańsku, politycy PO z jednej strony utyskują na brak środków i zamierzają likwidować Pałac Młodzieży i szkoły zawodowe, a z drugiej milcząc w sprawie Energi, czyli faktycznie w sprawie sytuacji budżetowej samorządów, wyrażają zgodę na degradację jakości życia swoich wyborców. Jacek Król, zajmujący się losami przewidzianego do likwidacji Pałacu Młodzieży w Gdańsku, zwrócił uwagę na arogancję władz gdańskich, którym decyzje o charakterze społecznym kojarzą się wyłącznie z kosztami bezpośrednimi, a nie z wypełnianiem zadań własnych gminy.


alt



Politycy SLD wyrazili też oburzenie wysokością podwyżki stawek za użytkowanie wieczyste gruntów w Gdańsku. Wielu przedsiębiorców dostało podwyżki sięgające 550 proc., a nawet jak ustaliło Radio Gdańsk prawie 900. Zdaniem SLD, to przeczy zasadzie racjonalnej gospodarności, a także narusza zaufanie obywateli do władz gminy Gdańsk. Tym bardziej, że z drugiej strony gmina Gdańsk udziela pożyczki gotówkowej spółce Forum Radunia, która ma przebudować centrum Gdańska w wielki, kolejny park handlowy.


Podczas konferencji przedstawiono też przygotowania do kampanii prezydenckiej dr Magdaleny Ogórek. SLD na Pomorzu ma zamiar zebrać ok. 20 tys. podpisów pod jej kandydaturą.


Stanowisko SLD w sprawie Energi
Pomorski Sojusz Lewicy Demokratycznej stanowczo sprzeciwia się planom ministra skarbu w sprawie połączenia koncernu Energa z innymi spółkami energetycznymi. Projektowana w resorcie zmiana oznacza faktyczną likwidację firmy, której znaczenie dla gospodarki i dla społeczeństwa Pomorza jest niepodważalne. Dotyczy to zarówno oceny pozytywnego wpływu spółki na środowisko biznesowe, na poziom przychodów samorządu, ale jest także istotne ze względu na jakość społecznej odpowiedzialności Energi, która stworzyła efektywne relacje ze swoim otoczeniem, inspirując i rozwijając wiele projektów o uniwersalnym znaczeniu edukacyjnym, kulturowym i sportowym.

Pomorski SLD nie zgadza się na taką zmianę podyktowana doraźnym interesem koalicji PO-PSL. Za błędy i brak nadzoru właścicielskiego nad spółkami węglowymi na Śląsku rząd chce ukarać Pomorze. Apelujemy do posłów PO z  naszego regionu, do polityków PSL sprawujących funkcje publiczne o jednoznaczny sprzeciw wobec zamiarów ministra skarbu podyktowanych wyłącznie politycznym wyrachowaniem. Apelujemy - nie prowadźcie kuluarowych negocjacji, nie zdradzajcie Pomorza, zajmijcie w tej sprawie jednoznaczne stanowisko wynikające ze strategicznych interesów pomorskiej społeczności!

Marek Formela - wiceprzewodniczący PRW SLD
Mariusz Falkowski - sekretarz PRW SLD
Jarosław Szczukowski - przewodniczący RM SLD w Gdańsku.


GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież