100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Budżet jak odwrócona piramida, czyli kto pomoże przedszkolakom?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 25 maja 2012 12:58

Gdańska lewica przygotowuje ofensywę społeczną. Powód – edukacja najmłodszych, czyli brak miejsc w gdańskich przedszkolach publicznych dla ponad tysiąca małych gdańszczan. Jolanta Banach, jedyna reprezentująca lewicę gdańska radna jest zdania, że zbyt duże fundusze trafiają z miejskiej kasy na działania promocyjne, których efektów nikt nie sprawdza, a nie na zadania społeczne.  Lewica proponuje więc „uspołecznienie” budżetu.
- Styl zarządzania miastem przypomina odwróconą piramidę. Nadmierną wagę przywiązuje się do promocji miasta kosztem na przykład zadania gminy jakim jest edukacja. W tym roku zabrakło tysiąca dwustu miejsc w przedszkolach publicznych. Co piaty potencjalny przedszkolak, którego rodzice chcieli posłać do przedszkola, pozostaje więc poza opieką proponowaną przez miasto. Przedszkola prywatne, niepubliczne nie są alternatywą, uzupełniająca ofertę edukacyjną dla najmłodszych, ale stały się jedynym wyjściem w sytuacji, gdy dziecko do przedszkola musi iść. Ceny w niepublicznych przedszkolach są o około 50 procent wyższe niż w publicznych. Niewydolny system wymusza na rodzicach posyłanie dzieci do prywatnych placówek lub rezygnują, jeśli ich na to nie stać, z pełnej aktywności zawodowej – wylicza Jolanta Banach.


Prowadzenie przedszkoli jest jednym z zadań samorządu. Na ten cel z miejskiej kasy przeznaczone jest 75 milionów złotych. W tym około 19 milinów złotych na dofinansowanie przedszkoli niepublicznych. Zatem każde z miejsc w niepublicznym przedszkolu jest dotowane przez miasto kwotą 458,54 zł. Powinno być więc teoretycznie taniej. Dostanie się do tych przedszkoli około pół tysiąca przedszkolaków. Jednak Banach proponuje przewartościowanie miejskiego budżetu. Zdaniem radnej lewicy koszt promocji miasta jest zbyt wysoki.
- Jaka jest efektywność działań promocyjnych, skoro w projektach budżetowych zakłada się zmniejszenie dochodów gminy z podatków od firm. Jak się one odbijają na wpływach do budżetu? Jakie konkretnie zyski da nam Euro 2012? Czekam na odpowiedź. Mamy do czynienia z koncentracją władz miasta na zadaniach fakultatywnych samorządu, kosztem polityki społecznej, komunikacji, edukacji. Lekką ręką przejmuje się zobowiązania po nieudolnym zarządzaniu stadionem PGE Arena obarczając wszystkich gdańszczan długami wygenerowanymi przez firmę, która stadionem zarządzała – wylicza Banach i dodaje, że ta nierównowaga w samorządowych priorytetach widoczna jest też w tworzeniu kolejnych instytucji, powielających zadania już istniejących. Przykład - Instytut Kultury Miejskiej, dofinansowany kwotą 4,3 mln złotych. Zdaniem radnej Banach  zadania administrowaniem sferą kultury wypełnić może z powodzeniem Biuro prezydenta miasta ds. kultury, czy np. Gdański Archipelag Kultury, NCK czy „Żak”.


Skąd jednak wziąć pieniądze na przedszkolaków. I na to Banach ma receptę. Proponuje by zaniechać budowy kładki nad Motławą kosztem 13 mln złotych, a pieniądze te przeznaczyć na przedszkola. O budowie kładki, która umożliwi spacerowiczom szybsze przejście z Głównego Miasta na Ołowiankę dyskusja trwa od lat – bo temat jest kontrowersyjny, m.in. żeglarze zgłaszają swoje zastrzeżenia. W założeniu kosztowna kładka ma być funkcjonalna i estetyczna, przyjazna zarówno dla żeglarzy i pieszych.
- Trzynaście milionów złotych wystarczy by opieką przedszkolną objąć tysiąc dzieci, dla których zabrakło miejsca w przedszkolach – uważa Banach.  
Oponenci kontestujący projekt kładki uważają, że lepiej byłoby inwestować w rewitalizację mostów Zielonego i Krowiego lub połączenia promowe. Gdyby mosty były zwodzone, możliwe stałoby się ożywienie Długiego Pobrzeża. 


Kolejna kwestia to kryterium naboru do przedszkoli. Tutaj wygrywa konkubinat.  W rekrutacji do przedszkoli pierwszeństwo mają rodzice samotnie wychowujący dziecko, czyli nieraz ci, którzy nie mają formalnego związku małżeńskiego.
- Jeśli dziecko wychowywane jest w związku nieformalnym, a konkubinatu państwo nie uznaje, to ma pierwszeństwo, gdyż o opiekę ubiega się samotny rodzic – zauważa Banach.
Samotne rodzicielstwo stwarza więc preferencje, ale miasto nie ma narzędzi by sprawdzać, czy rzeczywiście dziecko wychowuje samotnie np. matka lub ojciec.


Po rozstrzygnięciu kwestii opłaty stałej pobieranej przez gminy przez Trybunał Konstytucyjny i ograniczenie jej ponad dzienny, pięciogodzinny wymiar edukacyjny, brak miejsc w przedszkolach to kolejny problem z którymi borykają się gdańszczanie.  Zdaniem Franciszka Potulskiego, byłego wiceministra oświaty, przyczyną kłopotów z edukacją najmłodszych jest brak infrastruktury społecznej na nowych osiedlach.
- Miasto, czy rozmaite agencje sprzedając ziemie pod zabudowę developerom jakoś zapominają o tym, co mieszkańcom ma służyć. A budujący blokowiska w pogoni za zyskiem nie dbają by na osiedlu było przedszkole, szkoła, dom społeczny. Buduje się jak najgęściej, jak najciaśniej by maksymalizować zysk. To nie sentymenty za PRL, ale popatrzmy choćby na Zaspę. Tam nikt nie zagląda ze swego okna do pokoju sąsiada,  są tereny rekreacyjne, szkoły, przedszkola – wspomina Potulski.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież