Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nowe dowody w sprawie Wałęsa kontra Wyszkowski?

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 maja 2012 16:50

altPrzed gdańskim Sądem Okręgowym  toczy się proces jaki były prezydent Lech Wałęsa wytoczył działaczowi Wolnych Związków Zawodowych i "Solidarności" Krzysztofowi Wyszkowskiemu o nazwanie byłego prezydenta TW "Bolkiem". Być może w sprawie sąd weźmie pod uwagę nowe dowody.Na razie jedno jest pewne – mediacji i ugody nie będzie. Nim sąd przystąpił do słuchania stron zaproponował mediację, na którą Wyszkowskim przystał. Jednak pełnomocnik Lecha Wałęsy mec. Ewelina Wolańska uzależniła zgodę na mediację od wykonania wcześniejszego wyroku sądu, czyli od przeproszenia przez Wyszkowskiego byłego prezydenta.


Krzysztof Wyszkowski przepraszać nie zamierza, ale chce by sąd przesłuchał blisko stu świadków. Pełnomocnik Lecha Wałęsy mec. Ewelina Wolańska wnioskowała o zaś o zakończenie procesu i wydanie werdyktu. Sąd  jednak uznał, że sprawa wymaga zbadania i odrzucił wniosek mec. Wolańskiej o wydanie wyroku w oparciu o wcześniejsze orzeczenie Sądu Apelacyjnego z 2011 r. - niekorzystne dla Wyszkowskiego. Po tym wyroku Wyszkowski nie  przeprosił jednak Wałęsy. W świetle wyroku przeprosiny miał on ogłosić w lokalnej "Panoramie" TVP2 oraz w „Faktach” TVN.
Wczorajsza rozprawa rozpoczęła się od dyscyplinowania adwokat Wolańskiej, która komentowała kilkukrotne nieudane próby odtworzenia nagrania audycji, w której Wyszkowski miał urazić Wałęsę.


- Pani mecenas, proszę  się wypowiadać, gdy sąd udzieli głosu. To sąd prowadzi rozprawę, a nie pełnomocnik powoda. Proszę powstrzymać się od komentarzy. Jeśli uznam, że należy dziesięć razy odtwarzać płytę, to będzie ona odtwarzana – stwierdziła sędzia Ewa Tamowicz. 


Na rozprawie, mimo pisemnego wezwania Lech Wałęsa się nie stawił. Mec. Wolańska usprawiedliwiała tą absencję pobytem byłego prezydenta za granicą, Wałęsa wraca do Gdańska dopiero dzisiaj po południu.


Wyszkowski na rozprawie opowiadał o tym, w jakich okolicznościach wypowiadał się o Wałęsie.
-  Regułą moich zachowań było odmawianie wypowiedzi telewizjom, które zachowywały się nieobiektywnie, odmówiłem udzielenia wypowiedzi TVN24, ale rozmawiałem z dziennikarzami prasowymi, którzy nie robią krótkich migawek, ale bardziej analityczne teksty. Wtedy właśnie użyłem słów, nie miałem świadomości, że kamerzyści i dziennikarze telewizyjni nagrywają tę wypowiedź. Kiedyś byliśmy z powodem przyjaciółmi. Lech Wałęsa zgłosił się do mnie w 1978 r. Byłem jakby jego ojcem, blisko z nim współpracowałem – mówił Wyszkowski.


Na kolejną rozprawę, wyznaczoną na 13 września jako świadkowie zeznawać mają autorzy książki "SB a Lech Wałęsa" Sławomir Cenckiewicz i Piotr Gontarczyk. Cenckiewicz, który był na czwartkowej rozprawie na korytarzu gdańskiego sądu stwierdził, że otrzymał niedawno pocztą kserokopie trzech dokumentów na temat domniemanej współpracy Wałęsy z SB, pochodzące z archiwum Delegatury UOP w Gdańsku. Pierwszy z nich to przepisana na maszynie informacja agenturalna TW „Bolek” z 12 stycznia 1971 r., odebrana przez kpt. Edwarda Graczyka z Wydziału III SB i sporządzona  na podstawie rękopisu  „Bolka” . Maszynopis najpewniej pochodzi  ze zbiorów byłego Wydziału Ewidencji i Archiwum Delegatury  Urzędu Ochrony Państwa w Gdańsku. Przepisywanie oryginalnych archiwaliów nakazał na początku lat 90. naczelnik Wydziału Ewidencji i Archiwum Delegatury UOP w Gdańsku por. Krzysztof Bollin. Z kolei Bollin przekazał tą, uznaną za autentyczną, informację  do ówczesnego szefa UOP Piotra Naimskiego. Kolejnym dokumentem wymienionym przez Cenckiewicza jest notatka służbowa por. Bollina z 20 czerwca 1991 r. na temat dokumentów dotyczących Wałęsy, które znajdowały się w aktach sprawy obiektowej „Arka” prowadzonej w Stoczni Gdańskiej im. Lenina.
 - Frapujące jest to, iż krążą po świecie i są w  prywatnych kolekcjach archiwalnych, dokumenty, które dotyczą czołowych przedstawicieli naszej sceny politycznej – mówi Cenckiewicz. 


Przypomnijmy, że Lech Wałęsa wytoczył Wyszkowskiemu proces za wypowiedź z roku 2007 - pomimo, że za inną wypowiedź Wyszkowski został już skazany. Wałęsa wygrał już bowiem jeden proces z Wyszkowskim. W prawomocnym wyroku z marca 2011 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku nakazał Wyszkowskiemu przeproszenie byłego prezydenta za wcześniejszą wypowiedź   z 16 listopada 2005 r., w której ten nazwał Wałęsę tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie "Bolek". W tym samym dniu były prezydent otrzymał od IPN status pokrzywdzonego i zapowiedział, że będzie od tego momentu pozywał do sądu osoby, które nadal będą twierdzić, iż był agentem służb specjalnych PRL. Obecny proces dotyczy wypowiedzi Wyszkowskiego udzielonej dziennikarzom na korytarzu sądowym 14 grudnia 2007 r. i pokazanej w "Panoramie" TVP Gdańsk. Wyszkowski powiedział: "Lech Wałęsa był agentem, brał za to duże wynagrodzenie, robił to ochoczo, współpracował całą gębą, nie ma remisu w tej sprawie".
ASG       

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież