W tygodniku „Sieci”: Szokująca prawda o bojówkach opozycji » W najnowszym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają szokującą prawdę o opozycji, którą ... Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Orlen wyjaśnia: prawo zamiast polityki

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
niedziela, 20 lutego 2022 20:27

Adam Liszczewski, szef rady OPZZ w Gdańsku, zarzuca zarządom Lotosu i Orlenu brak dialogu ze związkami zawodowymi. "Przestrzegamy prawa, związki są na bieżąco informowane" - odpowiada w oświadczeniu biuro prasowe PKN Orlen.


Konferencja prasowa, w której wzięło udział także dwoje polityków lewicy, b. wiceszefowa SLD, b. wiceminister w rządzie SLD/PSL Jolanta Banach i b. wojewoda gdański, b. I sek. KZ PZPR w Unimorze, Henryk Wojciechowski, miała sens polityczny a nie merytoryczny.


Jak bowiem wiadomo od 12 stycznia 2022, gdy PKN Orlen w odpowiedzi na wezwanie Komisji Europejskiej, przedstawił projekt realizacji warunków zaradczych - w tym udział Saudi Aramco czym dekadę wcześniej chwalił się związany ongiś miłością polityczną z liderami SLD b. prezes Lotosu Paweł Olechnowicz oraz udział MOl-a o co Orlen zabiegał już 19 lat temu - Komisja Europejska nie ma wyznaczonego formalnie terminu na podjęcie decyzji. Na briefingu dla kilkudziesięciu dziennikarzy zajmujących się gospodarką, przedstawiciele Orlenu wyrazili opinie, że może to potrwać ok. 2 miesiące, a finalizacja transakcji powinna nastąpić na przełomie czerwca i lipca.


Nie zachodzi zatem, jak oświadczyła w towarzystwie A. Liszczewskiego b. wiceminister rządu L. Millera, opisany w ustawie obowiązek powiadomienia związków zawodowych o okolicznościach i skutkach takiego kroku co najmniej 30 dni przed przejęciem zakładu pracy. Termin ten nie jest jeszcze sprecyzowany. Mając tego świadomość J. Banach bystrze zastrzegała się, że obecna sytuacja to poruszanie się na granicy prawa.


Szef OPZZ skarżył się na konferencji prasowej na brak poważnych rozmów i dialogu z zarządami spółek oraz domagał się rozmów o płacach, gwarancjach zatrudnienia i zasadności sprzedaży Lotosu.


Domagał się uznania racji strony społecznej w towarzystwie polityka, który jako zastępca prezydenta Starogardu miał zamiar likwidować stołówki szkolne, a kucharkom rekomendował prowadzenie komercyjnej działalności gospodarczej i występowanie w konkursach na karmienie uczniów, a jako działacz gminny SLD tęsknił publicznie do komercjalizacji opieki zdrowotnej. Nie objawiał też konfuzji światopoglądowej gdy z 8 regionalnych zakładów energetycznych tworzono kapitał gdańskiego koncernu Energa albowiem objął w nim funkcję szefa rady nadzorczej. Towarzysząca A. Liszczewskiemu, b. prominentna działaczka SLD, posłanka tej partii, ma zaś swoim dorobku spory pakiet lewicowych rozwiązań: likwidacja ulg za przejazdy kolejowe dla studentów, likwidację dopłat do barów mlecznych, osobliwą "modernizację" polityki alimentacyjnej. To w latach, gdy J.Banach była posłanką, a H. Wojciechowski dyrektorem NFZ na Pomorzu w głowach polityków lewicy wykluł się pomysł, by w ogóle nie płacić pracownikom za pierwsze 2-3 dni zwolnienia lekarskiego!


Czy z takim pomysłem, w takim interesującym towarzystwie, Adam Liszczewski, zachęcałby do jakiejkolwiek współpracy swoich kolegów ze związku zawodowego PGM w Gdańskiej Stoczni Remontowej.


Lepiej wspólnie i ze zrozumieniem, a bez udziału polityków, przeczytać oświadczenie koncernu. Nie ukrywa żadnych tajemnic, ani nie okazuje braku szacunku dla partnera społecznego...


Oświadczenie PKN ORLEN

Przede wszystkim zapewniamy, że PKN ORLEN i Grupa LOTOS przestrzegają wszelkich przepisów prawa w związku z realizowanym procesem połączenia. Stanowczo podkreślamy również, że związki zawodowe Grupy LOTOS oraz spółek (pracodawców) należących do Grupy Kapitałowej LOTOS były i są na bieżąco informowane o przygotowywanej fuzji PKN ORLEN z LOTOS. Jakiekolwiek twierdzenia, że dialog nie był bądź nie jest prowadzony zgodnie z obowiązującymi normami powszechnymi i wewnętrznymi są nieprawdziwe i nie mają nic wspólnego ze stanem faktycznym.

LOTOS zorganizował szereg spotkań mających na celu bieżącą komunikację statusu fuzji. Wraz ze stroną społeczną reprezentująca pracowników GK LOTOS już w lipcu 2021 dokonano podziału prac na obszary negocjacyjne dostosowane do harmonogramu i specyfiki projektu połączenia. W pierwszych etapach na blisko 30 spotkaniach prowadzone były rozmowy w zakresie zawarcia porozumień zbiorowych mających na celu zabezpieczenie praw i interesów pracowników zatrudnionych przez spółki z GK LOTOS objętych środkami zaradczymi oraz wewnątrzzakładowymi przekształceniami w LOTOS. W wyniku wielomiesięcznego, bardzo intensywnego, prowadzonego w dobrej wierze dialogu społecznego, Grupa LOTOS oraz spółki z GK LOTOS zawarły 10 stycznia 2022 r. ze związkami zawodowymi porozumienia zbiorowe mające na celu zabezpieczenie praw i interesów pracowników spółek objętych środkami zaradczymi.

Jednocześnie chcemy poinformować, że 31 stycznia 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie z udziałem związków zawodowych działających w GK LOTOS, członków zarządu Grupy LOTOS i przedstawicieli PKN ORLEN, na którym przedstawiono dalsze szczegóły procesu. Uzgodniono kontynuację kolejnego etapu negocjacji w terminie ustalonym przez strony.

Jeszcze raz zapewniamy, że żadne przepisy prawa nie zostały złamane, a związki zawodowe reprezentujące pracowników Grupy Kapitałowej LOTOS są w regularnym kontakcie z pracodawcą i przedstawicielami PKN ORLEN.
Warto dodać, że zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującego prawa, w przypadku dokonanego już w listopadzie etapu wydzielenia części rafinerii processingowej i przeniesienia jej w całości do spółki LOTOS Asfalt, strona społeczna została prawidłowo o tym zawiadomiona.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież