Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Orlen wyjaśnia: prawo zamiast polityki

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
niedziela, 20 lutego 2022 20:27

Adam Liszczewski, szef rady OPZZ w Gdańsku, zarzuca zarządom Lotosu i Orlenu brak dialogu ze związkami zawodowymi. "Przestrzegamy prawa, związki są na bieżąco informowane" - odpowiada w oświadczeniu biuro prasowe PKN Orlen.


Konferencja prasowa, w której wzięło udział także dwoje polityków lewicy, b. wiceszefowa SLD, b. wiceminister w rządzie SLD/PSL Jolanta Banach i b. wojewoda gdański, b. I sek. KZ PZPR w Unimorze, Henryk Wojciechowski, miała sens polityczny a nie merytoryczny.


Jak bowiem wiadomo od 12 stycznia 2022, gdy PKN Orlen w odpowiedzi na wezwanie Komisji Europejskiej, przedstawił projekt realizacji warunków zaradczych - w tym udział Saudi Aramco czym dekadę wcześniej chwalił się związany ongiś miłością polityczną z liderami SLD b. prezes Lotosu Paweł Olechnowicz oraz udział MOl-a o co Orlen zabiegał już 19 lat temu - Komisja Europejska nie ma wyznaczonego formalnie terminu na podjęcie decyzji. Na briefingu dla kilkudziesięciu dziennikarzy zajmujących się gospodarką, przedstawiciele Orlenu wyrazili opinie, że może to potrwać ok. 2 miesiące, a finalizacja transakcji powinna nastąpić na przełomie czerwca i lipca.


Nie zachodzi zatem, jak oświadczyła w towarzystwie A. Liszczewskiego b. wiceminister rządu L. Millera, opisany w ustawie obowiązek powiadomienia związków zawodowych o okolicznościach i skutkach takiego kroku co najmniej 30 dni przed przejęciem zakładu pracy. Termin ten nie jest jeszcze sprecyzowany. Mając tego świadomość J. Banach bystrze zastrzegała się, że obecna sytuacja to poruszanie się na granicy prawa.


Szef OPZZ skarżył się na konferencji prasowej na brak poważnych rozmów i dialogu z zarządami spółek oraz domagał się rozmów o płacach, gwarancjach zatrudnienia i zasadności sprzedaży Lotosu.


Domagał się uznania racji strony społecznej w towarzystwie polityka, który jako zastępca prezydenta Starogardu miał zamiar likwidować stołówki szkolne, a kucharkom rekomendował prowadzenie komercyjnej działalności gospodarczej i występowanie w konkursach na karmienie uczniów, a jako działacz gminny SLD tęsknił publicznie do komercjalizacji opieki zdrowotnej. Nie objawiał też konfuzji światopoglądowej gdy z 8 regionalnych zakładów energetycznych tworzono kapitał gdańskiego koncernu Energa albowiem objął w nim funkcję szefa rady nadzorczej. Towarzysząca A. Liszczewskiemu, b. prominentna działaczka SLD, posłanka tej partii, ma zaś swoim dorobku spory pakiet lewicowych rozwiązań: likwidacja ulg za przejazdy kolejowe dla studentów, likwidację dopłat do barów mlecznych, osobliwą "modernizację" polityki alimentacyjnej. To w latach, gdy J.Banach była posłanką, a H. Wojciechowski dyrektorem NFZ na Pomorzu w głowach polityków lewicy wykluł się pomysł, by w ogóle nie płacić pracownikom za pierwsze 2-3 dni zwolnienia lekarskiego!


Czy z takim pomysłem, w takim interesującym towarzystwie, Adam Liszczewski, zachęcałby do jakiejkolwiek współpracy swoich kolegów ze związku zawodowego PGM w Gdańskiej Stoczni Remontowej.


Lepiej wspólnie i ze zrozumieniem, a bez udziału polityków, przeczytać oświadczenie koncernu. Nie ukrywa żadnych tajemnic, ani nie okazuje braku szacunku dla partnera społecznego...


Oświadczenie PKN ORLEN

Przede wszystkim zapewniamy, że PKN ORLEN i Grupa LOTOS przestrzegają wszelkich przepisów prawa w związku z realizowanym procesem połączenia. Stanowczo podkreślamy również, że związki zawodowe Grupy LOTOS oraz spółek (pracodawców) należących do Grupy Kapitałowej LOTOS były i są na bieżąco informowane o przygotowywanej fuzji PKN ORLEN z LOTOS. Jakiekolwiek twierdzenia, że dialog nie był bądź nie jest prowadzony zgodnie z obowiązującymi normami powszechnymi i wewnętrznymi są nieprawdziwe i nie mają nic wspólnego ze stanem faktycznym.

LOTOS zorganizował szereg spotkań mających na celu bieżącą komunikację statusu fuzji. Wraz ze stroną społeczną reprezentująca pracowników GK LOTOS już w lipcu 2021 dokonano podziału prac na obszary negocjacyjne dostosowane do harmonogramu i specyfiki projektu połączenia. W pierwszych etapach na blisko 30 spotkaniach prowadzone były rozmowy w zakresie zawarcia porozumień zbiorowych mających na celu zabezpieczenie praw i interesów pracowników zatrudnionych przez spółki z GK LOTOS objętych środkami zaradczymi oraz wewnątrzzakładowymi przekształceniami w LOTOS. W wyniku wielomiesięcznego, bardzo intensywnego, prowadzonego w dobrej wierze dialogu społecznego, Grupa LOTOS oraz spółki z GK LOTOS zawarły 10 stycznia 2022 r. ze związkami zawodowymi porozumienia zbiorowe mające na celu zabezpieczenie praw i interesów pracowników spółek objętych środkami zaradczymi.

Jednocześnie chcemy poinformować, że 31 stycznia 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie z udziałem związków zawodowych działających w GK LOTOS, członków zarządu Grupy LOTOS i przedstawicieli PKN ORLEN, na którym przedstawiono dalsze szczegóły procesu. Uzgodniono kontynuację kolejnego etapu negocjacji w terminie ustalonym przez strony.

Jeszcze raz zapewniamy, że żadne przepisy prawa nie zostały złamane, a związki zawodowe reprezentujące pracowników Grupy Kapitałowej LOTOS są w regularnym kontakcie z pracodawcą i przedstawicielami PKN ORLEN.
Warto dodać, że zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującego prawa, w przypadku dokonanego już w listopadzie etapu wydzielenia części rafinerii processingowej i przeniesienia jej w całości do spółki LOTOS Asfalt, strona społeczna została prawidłowo o tym zawiadomiona.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież