Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Orlen wyjaśnia: prawo zamiast polityki

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
niedziela, 20 lutego 2022 20:27

Adam Liszczewski, szef rady OPZZ w Gdańsku, zarzuca zarządom Lotosu i Orlenu brak dialogu ze związkami zawodowymi. "Przestrzegamy prawa, związki są na bieżąco informowane" - odpowiada w oświadczeniu biuro prasowe PKN Orlen.


Konferencja prasowa, w której wzięło udział także dwoje polityków lewicy, b. wiceszefowa SLD, b. wiceminister w rządzie SLD/PSL Jolanta Banach i b. wojewoda gdański, b. I sek. KZ PZPR w Unimorze, Henryk Wojciechowski, miała sens polityczny a nie merytoryczny.


Jak bowiem wiadomo od 12 stycznia 2022, gdy PKN Orlen w odpowiedzi na wezwanie Komisji Europejskiej, przedstawił projekt realizacji warunków zaradczych - w tym udział Saudi Aramco czym dekadę wcześniej chwalił się związany ongiś miłością polityczną z liderami SLD b. prezes Lotosu Paweł Olechnowicz oraz udział MOl-a o co Orlen zabiegał już 19 lat temu - Komisja Europejska nie ma wyznaczonego formalnie terminu na podjęcie decyzji. Na briefingu dla kilkudziesięciu dziennikarzy zajmujących się gospodarką, przedstawiciele Orlenu wyrazili opinie, że może to potrwać ok. 2 miesiące, a finalizacja transakcji powinna nastąpić na przełomie czerwca i lipca.


Nie zachodzi zatem, jak oświadczyła w towarzystwie A. Liszczewskiego b. wiceminister rządu L. Millera, opisany w ustawie obowiązek powiadomienia związków zawodowych o okolicznościach i skutkach takiego kroku co najmniej 30 dni przed przejęciem zakładu pracy. Termin ten nie jest jeszcze sprecyzowany. Mając tego świadomość J. Banach bystrze zastrzegała się, że obecna sytuacja to poruszanie się na granicy prawa.


Szef OPZZ skarżył się na konferencji prasowej na brak poważnych rozmów i dialogu z zarządami spółek oraz domagał się rozmów o płacach, gwarancjach zatrudnienia i zasadności sprzedaży Lotosu.


Domagał się uznania racji strony społecznej w towarzystwie polityka, który jako zastępca prezydenta Starogardu miał zamiar likwidować stołówki szkolne, a kucharkom rekomendował prowadzenie komercyjnej działalności gospodarczej i występowanie w konkursach na karmienie uczniów, a jako działacz gminny SLD tęsknił publicznie do komercjalizacji opieki zdrowotnej. Nie objawiał też konfuzji światopoglądowej gdy z 8 regionalnych zakładów energetycznych tworzono kapitał gdańskiego koncernu Energa albowiem objął w nim funkcję szefa rady nadzorczej. Towarzysząca A. Liszczewskiemu, b. prominentna działaczka SLD, posłanka tej partii, ma zaś swoim dorobku spory pakiet lewicowych rozwiązań: likwidacja ulg za przejazdy kolejowe dla studentów, likwidację dopłat do barów mlecznych, osobliwą "modernizację" polityki alimentacyjnej. To w latach, gdy J.Banach była posłanką, a H. Wojciechowski dyrektorem NFZ na Pomorzu w głowach polityków lewicy wykluł się pomysł, by w ogóle nie płacić pracownikom za pierwsze 2-3 dni zwolnienia lekarskiego!


Czy z takim pomysłem, w takim interesującym towarzystwie, Adam Liszczewski, zachęcałby do jakiejkolwiek współpracy swoich kolegów ze związku zawodowego PGM w Gdańskiej Stoczni Remontowej.


Lepiej wspólnie i ze zrozumieniem, a bez udziału polityków, przeczytać oświadczenie koncernu. Nie ukrywa żadnych tajemnic, ani nie okazuje braku szacunku dla partnera społecznego...


Oświadczenie PKN ORLEN

Przede wszystkim zapewniamy, że PKN ORLEN i Grupa LOTOS przestrzegają wszelkich przepisów prawa w związku z realizowanym procesem połączenia. Stanowczo podkreślamy również, że związki zawodowe Grupy LOTOS oraz spółek (pracodawców) należących do Grupy Kapitałowej LOTOS były i są na bieżąco informowane o przygotowywanej fuzji PKN ORLEN z LOTOS. Jakiekolwiek twierdzenia, że dialog nie był bądź nie jest prowadzony zgodnie z obowiązującymi normami powszechnymi i wewnętrznymi są nieprawdziwe i nie mają nic wspólnego ze stanem faktycznym.

LOTOS zorganizował szereg spotkań mających na celu bieżącą komunikację statusu fuzji. Wraz ze stroną społeczną reprezentująca pracowników GK LOTOS już w lipcu 2021 dokonano podziału prac na obszary negocjacyjne dostosowane do harmonogramu i specyfiki projektu połączenia. W pierwszych etapach na blisko 30 spotkaniach prowadzone były rozmowy w zakresie zawarcia porozumień zbiorowych mających na celu zabezpieczenie praw i interesów pracowników zatrudnionych przez spółki z GK LOTOS objętych środkami zaradczymi oraz wewnątrzzakładowymi przekształceniami w LOTOS. W wyniku wielomiesięcznego, bardzo intensywnego, prowadzonego w dobrej wierze dialogu społecznego, Grupa LOTOS oraz spółki z GK LOTOS zawarły 10 stycznia 2022 r. ze związkami zawodowymi porozumienia zbiorowe mające na celu zabezpieczenie praw i interesów pracowników spółek objętych środkami zaradczymi.

Jednocześnie chcemy poinformować, że 31 stycznia 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie z udziałem związków zawodowych działających w GK LOTOS, członków zarządu Grupy LOTOS i przedstawicieli PKN ORLEN, na którym przedstawiono dalsze szczegóły procesu. Uzgodniono kontynuację kolejnego etapu negocjacji w terminie ustalonym przez strony.

Jeszcze raz zapewniamy, że żadne przepisy prawa nie zostały złamane, a związki zawodowe reprezentujące pracowników Grupy Kapitałowej LOTOS są w regularnym kontakcie z pracodawcą i przedstawicielami PKN ORLEN.
Warto dodać, że zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującego prawa, w przypadku dokonanego już w listopadzie etapu wydzielenia części rafinerii processingowej i przeniesienia jej w całości do spółki LOTOS Asfalt, strona społeczna została prawidłowo o tym zawiadomiona.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież