Uczniowie zgłębiali tajemnice Słońca i Księżyca » W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdoln... Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
sobota, 26 listopada 2022 13:21
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
Ekstraklasa PKO BPW Gdańsku rozegrano zaległość z sierpnia. Wiary
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Brzeźno ponownie kurortem? Po spotkaniu prezydenta Adamowicza z mieszkańcami Brzeźna

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 25 maja 2012 15:53

W ramach 35 spotkania obywatelskiego prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz spotkał się z mieszkańcami Brzeźna w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych nr 1.
- Czy Brzeźno liczące ponad 13 tys. mieszkańców nie powinno powrócić do swojej dawnej funkcji kurortu? Choćby po to, aby w weekendy na odpoczynek przyjeżdżali tu mieszkańcy Trójmiasta i liczni turyści. Ale jak to ma się stać, skoro podczas czerwcowego Euro 2012 – tak jak dotychczas – mają funkcjonować tylko dwie toalety, i to płatne? Obawiamy się aby nowy inwestor, przy planach budowy obiektów hotelowych do 55 m wysokości, nie wyciął drzew i nową inwestycję zrobił niedostępną poprzez jej ogrodzenie. Taka inwestycja powinna powstać w strefie buforowej, poza centrum. Niepokoi nas też, że od lat nieczynne są i coraz bardziej zaniedbane tory łucznicze. Trzeba u nas postawić na kulturę, bo zainwestowana jedna złotówka zwraca się trzykrotnie.

Takie pytania postawiono na początku spotkania prezydenta Pawła Adamowicza z mieszkańcami Brzeźna w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych nr 1.


alt


Paweł Adamowicz: - Ponad 3 mln zł wydano na ścieżki rowerowe i renowację Parku Brzeźnieńskiego im. J. Haffnera. Aby przywrócić funkcję kurortu muszą współgrać mieszkańcy Brzeźna, jego sektor prywatny i miasto. Sopot jest bardziej konkurencyjny co do nowych inwestycji i bardziej modny dla turystów. Trzeba wytworzyć modę na Brzeźno, ale prezydent miasta sam temu nie poradzi. Mieszkańcy muszą się utożsamiać z takimi celami. Z Radą Osiedla trzeba znaleźć nowe miejsca do parkowania samochodów, aby można było tu przyjeżdżać. W Gdańsku powstało ostatnio wiele nowych hoteli, niestety w Brzeźnie jest jakieś fatum. Gdańsk nie leży też nad Morzem Śródziemnym, a Bałtyk nie jest aż tak ciepły i nie ma w nim krewetek jak we Włoszech, ale tegoroczny gorący maj wskazuje że klimat nam się ociepla.


Wiceprezydent Gdańska Andrzej Bojanowski zapewnił, że w czasie Euro, począwszy od Jelitkowa do Nowego Portu, przy co drugim wejściu na plażę zostaną zamontowane przenośne toalety. A to głównie z uwagi na kibiców irlandzkich spragnionych gorącej i piaszczystej plaży. Koszt tej inwestycji, to 300 tys. złotych.


altPrezes spółki Hale Plażowe z Wrocławia, Marek Sypek, wyjaśnił, że teren przy plaży przejęto za długi i planuje się tu wybudować hotel i molo oraz pozyskać dawny Dom Zdrojowy. Już wydatkowano na te cele 13 mln zł, a całościowy koszt tej inwestycji szacowany jest na około 80 mln zł. Spółka już wystąpiła do miasta o zgodę na zabudowę.


Jedna z mieszkanek Brzeźna utyskiwała, że po rozbiórce chodnika przy drukarni Misiuro, gdzieś nie wiadomo gdzie zginęła prawie nowa chodnikowa kostka. Z kolei w centrum dzielnicy kładzie się stare wysłużone płyty. Uruchomiono też prywatną Szkołę Gedanensis, do której rodzice dowożą dzieci, blokując okoliczne podwórka.


Paweł Adamowicz odparł: - Pani zmusza nas do represjonowania biznesmenów, których stać na edukację swoich dzieci w szkołach prywatnych. To jest raczej kwestia ich kultury osobistej. Ale proszę Straż Miejską, aby zajęła się tym problemem. Obecnie żyjemy w czasach, że gdzie indziej się mieszka, a gdzie indziej prowadza dzieci do szkół. To nie służy integracji lokalnej społeczności.


altJeden ze starszych mieszkańców Brzeźna wystąpił z prośbą, aby przywracając dawne tradycje kurortu umożliwić rybakom sprzedawanie odłowionych ryb w Bałtyku lub Zatoce Gdańskiej bezpośrednio z burty. Powinny być również wszędzie strzyżone trawniki, bo tak się robi na terenach miejskich, a nie na spółdzielczych.


Inny z mieszkańców powiedział, że w Brzeźnie jest zbyt dużo sklepów z alkoholem. Zapytał retorycznie, kto w mieście wydaje na to zgodę?
Paweł Adamowicz, co do ulicznych pijaczków spożywających piwko pod chmurką miał osobiste negatywne doświadczenia, gdyż był przez nich często nie w przyzwoity sposób indagowany. W tym przypadku – jak uznał – trzeba zmienić reguły gry. Nie może być przyzwolenia społecznego na spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. O takich przypadkach trzeba informować Straż Miejską. Podobne praktyki są codziennością w sąsiednich Niemczech. Jest to swego rodzaju donosicielstwo, ale służące dobrej sprawie. Podobnie, nie jest przestrzegany przepis i uchwała Rady Miasta Gdańska w sprawie sprzątania nieczystości po swoich psach.


altPrezydent Adamowicz skierował zapytanie do około 250 zebranych mieszkańców Brzeźna. W tej dzielnicy jest 495 dłużników zalegających z opłatami czynszowymi. Zgadnijcie państwo, ile osób zgłosiło się, aby ten dług odpracować w oferowanych lekkich pracach na rzecz miasta? Przy stawce 11 zł za godzinę pracy, kiedy opiekunka do dzieci otrzymuje wynagrodzenie 10 zł. Nikt nie zgadł, bo okazało się że zaledwie 5 osób. Jest to odsetek znacznie mniejszy niż w uchodzącej za biedniejszą Orunię. Mieszkańcy Brzeźna zgłaszają się do Caritasu, nic od siebie nie oferując, choćby nawet przy odśnieżeniu drogi prowadzącej do kościoła. Uważają, że im się należy. Według prezydenta Adamowicza, polscy katolicy zagubili węch społeczny. Uważają, że nie trzeba nic robić, ale się należy. Katolicy muszą sobie uświadomić, że życie na koszt innych jest ciężkim grzechem.


alt


Jedna z mieszkanek powiedziała, że podczas modernizacji linii tramwajowej w Brzeźnie na ulicy Hallera przestawiono miejsca dotychczasowych przystanków tramwajowych, na bardziej niebezpieczne. Dokonano tego bez społecznych konsultacji. Wiceprezydent Andrzej Bojanowski przyznał, że w tym przypadku popełniono błąd, ale niestety program modernizacji jest już zamknięty. Uwagi krytyczne trzeba adresować do inżynierów, projektantów tej trasy.


Na koniec spotkania mieszkańcy Brzeźna głośno wyartykułowali prośbę, aby skonsultowano z nimi projekt budowy nowej drogi dla tirów, tzw. Nowej Gdańskiej. Projekt planowany do realizacji po 2020 roku.


Wspomnijmy również, że kilka pytań dotyczących spraw spadkowo-sądowych, czy dawnych inwestycji, zostało skierowanych do prezydenta. Tak, jakby to on nad nimi wszystkimi władał. Dowodzi to, że mieszkańcy nie mogąc prawnie i w przewidzianym terminie załatwić swoich spraw, w prezydencie miasta szukają deski ratunku. Czy tak powinno być w istocie?

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież