Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Brzeźno ponownie kurortem? Po spotkaniu prezydenta Adamowicza z mieszkańcami Brzeźna

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 25 maja 2012 15:53

W ramach 35 spotkania obywatelskiego prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz spotkał się z mieszkańcami Brzeźna w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych nr 1.
- Czy Brzeźno liczące ponad 13 tys. mieszkańców nie powinno powrócić do swojej dawnej funkcji kurortu? Choćby po to, aby w weekendy na odpoczynek przyjeżdżali tu mieszkańcy Trójmiasta i liczni turyści. Ale jak to ma się stać, skoro podczas czerwcowego Euro 2012 – tak jak dotychczas – mają funkcjonować tylko dwie toalety, i to płatne? Obawiamy się aby nowy inwestor, przy planach budowy obiektów hotelowych do 55 m wysokości, nie wyciął drzew i nową inwestycję zrobił niedostępną poprzez jej ogrodzenie. Taka inwestycja powinna powstać w strefie buforowej, poza centrum. Niepokoi nas też, że od lat nieczynne są i coraz bardziej zaniedbane tory łucznicze. Trzeba u nas postawić na kulturę, bo zainwestowana jedna złotówka zwraca się trzykrotnie.

Takie pytania postawiono na początku spotkania prezydenta Pawła Adamowicza z mieszkańcami Brzeźna w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych nr 1.


alt


Paweł Adamowicz: - Ponad 3 mln zł wydano na ścieżki rowerowe i renowację Parku Brzeźnieńskiego im. J. Haffnera. Aby przywrócić funkcję kurortu muszą współgrać mieszkańcy Brzeźna, jego sektor prywatny i miasto. Sopot jest bardziej konkurencyjny co do nowych inwestycji i bardziej modny dla turystów. Trzeba wytworzyć modę na Brzeźno, ale prezydent miasta sam temu nie poradzi. Mieszkańcy muszą się utożsamiać z takimi celami. Z Radą Osiedla trzeba znaleźć nowe miejsca do parkowania samochodów, aby można było tu przyjeżdżać. W Gdańsku powstało ostatnio wiele nowych hoteli, niestety w Brzeźnie jest jakieś fatum. Gdańsk nie leży też nad Morzem Śródziemnym, a Bałtyk nie jest aż tak ciepły i nie ma w nim krewetek jak we Włoszech, ale tegoroczny gorący maj wskazuje że klimat nam się ociepla.


Wiceprezydent Gdańska Andrzej Bojanowski zapewnił, że w czasie Euro, począwszy od Jelitkowa do Nowego Portu, przy co drugim wejściu na plażę zostaną zamontowane przenośne toalety. A to głównie z uwagi na kibiców irlandzkich spragnionych gorącej i piaszczystej plaży. Koszt tej inwestycji, to 300 tys. złotych.


altPrezes spółki Hale Plażowe z Wrocławia, Marek Sypek, wyjaśnił, że teren przy plaży przejęto za długi i planuje się tu wybudować hotel i molo oraz pozyskać dawny Dom Zdrojowy. Już wydatkowano na te cele 13 mln zł, a całościowy koszt tej inwestycji szacowany jest na około 80 mln zł. Spółka już wystąpiła do miasta o zgodę na zabudowę.


Jedna z mieszkanek Brzeźna utyskiwała, że po rozbiórce chodnika przy drukarni Misiuro, gdzieś nie wiadomo gdzie zginęła prawie nowa chodnikowa kostka. Z kolei w centrum dzielnicy kładzie się stare wysłużone płyty. Uruchomiono też prywatną Szkołę Gedanensis, do której rodzice dowożą dzieci, blokując okoliczne podwórka.


Paweł Adamowicz odparł: - Pani zmusza nas do represjonowania biznesmenów, których stać na edukację swoich dzieci w szkołach prywatnych. To jest raczej kwestia ich kultury osobistej. Ale proszę Straż Miejską, aby zajęła się tym problemem. Obecnie żyjemy w czasach, że gdzie indziej się mieszka, a gdzie indziej prowadza dzieci do szkół. To nie służy integracji lokalnej społeczności.


altJeden ze starszych mieszkańców Brzeźna wystąpił z prośbą, aby przywracając dawne tradycje kurortu umożliwić rybakom sprzedawanie odłowionych ryb w Bałtyku lub Zatoce Gdańskiej bezpośrednio z burty. Powinny być również wszędzie strzyżone trawniki, bo tak się robi na terenach miejskich, a nie na spółdzielczych.


Inny z mieszkańców powiedział, że w Brzeźnie jest zbyt dużo sklepów z alkoholem. Zapytał retorycznie, kto w mieście wydaje na to zgodę?
Paweł Adamowicz, co do ulicznych pijaczków spożywających piwko pod chmurką miał osobiste negatywne doświadczenia, gdyż był przez nich często nie w przyzwoity sposób indagowany. W tym przypadku – jak uznał – trzeba zmienić reguły gry. Nie może być przyzwolenia społecznego na spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. O takich przypadkach trzeba informować Straż Miejską. Podobne praktyki są codziennością w sąsiednich Niemczech. Jest to swego rodzaju donosicielstwo, ale służące dobrej sprawie. Podobnie, nie jest przestrzegany przepis i uchwała Rady Miasta Gdańska w sprawie sprzątania nieczystości po swoich psach.


altPrezydent Adamowicz skierował zapytanie do około 250 zebranych mieszkańców Brzeźna. W tej dzielnicy jest 495 dłużników zalegających z opłatami czynszowymi. Zgadnijcie państwo, ile osób zgłosiło się, aby ten dług odpracować w oferowanych lekkich pracach na rzecz miasta? Przy stawce 11 zł za godzinę pracy, kiedy opiekunka do dzieci otrzymuje wynagrodzenie 10 zł. Nikt nie zgadł, bo okazało się że zaledwie 5 osób. Jest to odsetek znacznie mniejszy niż w uchodzącej za biedniejszą Orunię. Mieszkańcy Brzeźna zgłaszają się do Caritasu, nic od siebie nie oferując, choćby nawet przy odśnieżeniu drogi prowadzącej do kościoła. Uważają, że im się należy. Według prezydenta Adamowicza, polscy katolicy zagubili węch społeczny. Uważają, że nie trzeba nic robić, ale się należy. Katolicy muszą sobie uświadomić, że życie na koszt innych jest ciężkim grzechem.


alt


Jedna z mieszkanek powiedziała, że podczas modernizacji linii tramwajowej w Brzeźnie na ulicy Hallera przestawiono miejsca dotychczasowych przystanków tramwajowych, na bardziej niebezpieczne. Dokonano tego bez społecznych konsultacji. Wiceprezydent Andrzej Bojanowski przyznał, że w tym przypadku popełniono błąd, ale niestety program modernizacji jest już zamknięty. Uwagi krytyczne trzeba adresować do inżynierów, projektantów tej trasy.


Na koniec spotkania mieszkańcy Brzeźna głośno wyartykułowali prośbę, aby skonsultowano z nimi projekt budowy nowej drogi dla tirów, tzw. Nowej Gdańskiej. Projekt planowany do realizacji po 2020 roku.


Wspomnijmy również, że kilka pytań dotyczących spraw spadkowo-sądowych, czy dawnych inwestycji, zostało skierowanych do prezydenta. Tak, jakby to on nad nimi wszystkimi władał. Dowodzi to, że mieszkańcy nie mogąc prawnie i w przewidzianym terminie załatwić swoich spraw, w prezydencie miasta szukają deski ratunku. Czy tak powinno być w istocie?

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież