Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma... Gdańskie talenty - kino w mieście » Paweł Orłowski, polityk PO, był już sopockim spikerem, wiceprezydentem miasta, posłem, wiceministrem...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
wtorek, 21 czerwca 2022 17:54
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
Elewarr Sp. z o.o. zaprasza wszystkich rolników, mieszkańców gmin
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

80. urodziny prof. Longina Pastusiaka

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 października 2015 13:38

Chciał być... tramwajarzem, księdzem, dziennikarzem. Został politologiem, amerykanista, a w końcu czynnym politykiem - posłem trzech kadencji z Pomorza i senatorem, marszałkiem Senatu RP w latach 2001-2005.Chciał uprawiać boks. Stoczył ok. 30 walk, ale po zderzeniu na ringu z Aleksym Antkiewiczem, zrezygnował bez żalu. Wybrał na dorosłe życie tenis ziemny, który uprawia do dziś, występując głównie w deblu i mikście. Wspólnie z Jerzym Wierchowiczem (UW), Jerzym Szmajdzińskim(SLD) i Aleksandrem Łuczakiem (PSL) zdobył mistrzostwo Europy parlamentarzystów. W turnieju z okazji swojej "60" grając w parze z A. Łuczakiem przegrał 4:6 finał z parą Marek Wielgus (BBWR)-Marek Formela (Głos Wybrzeża).


alt
Z okazji  swojej 80. podzielił się z gośćmi swojego jubileuszu w warszawskiej "Avantgardzie" mądrością swojego ulubionego amerykańskiego prezydenta Thomasa Jeffersona, który mawiał, że to zadziwiające jak wiele może osiągnąć człowiek, jeśli pracuje konsekwentnie. A Jubilat przez 80 lata napisał... 90 książek!


Opisał wszystkich amerykańskich prezydentów i ich żony, analizował amerykańską politykę zagraniczną, a też jej skutki dla polski. Przez lata na łamach "Głosu Wybrzeża" przybliżał czytelnikom w regularnie pisanych felietonach "Świat wokół nas".


altZ okazji urodzin okolicznościowe adresy wygłosili Danuta Waniek - w imieniu swojego szefa, b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który wyjechał zagranicę i Jerzy Jaskiernia - w imieniu "Pokoleń" i własnym. Na spotkaniu nie zabrakło znanych postaci z różnych rejonów polskiej polityki i mediów. Jubilata odwiedzili m.in. b. szef MSZ Adam Daniel Rotfeld i Anna Anders, kandydatka PiS do senatu w Warszawie, a także szef Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski i wydawca "Przeglądu", Jerzy Domański. Byli też, choć nieliczni, przedstawiciele pomorskiej lewicy, która Pastusiakowi zawdzięcza swoją demokratyczną reaktywację w 1991 roku. To m.in. dzięki jego inicjatywie w 1992 roku doszło w redakcji "Gazety Gdańskiej", bardzo wówczas liberalnej, ale też otwartej i dość pluralistycznej, do dyskusji przy redakcyjnym stole Donalda Tuska i Lecha Mażewskiego z Ewą Spychalską i Aleksandrem Kwaśniewskim.


altW sporze między kapitałem a pracą, który zaprząta polska uwagę prof. Pastusiak pozostaje konsekwentnie po stronie lewicy, którą po raz ostatni reprezentował w wyborach europejskich, zdobywając poparcie ponad 20 tys. pomorskich wyborców.

Zdrowia i pomyślności Panie Profesorze!

(g)
Fot.Wiesław Szczepanek

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież