"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

80. urodziny prof. Longina Pastusiaka

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 października 2015 13:38

Chciał być... tramwajarzem, księdzem, dziennikarzem. Został politologiem, amerykanista, a w końcu czynnym politykiem - posłem trzech kadencji z Pomorza i senatorem, marszałkiem Senatu RP w latach 2001-2005.Chciał uprawiać boks. Stoczył ok. 30 walk, ale po zderzeniu na ringu z Aleksym Antkiewiczem, zrezygnował bez żalu. Wybrał na dorosłe życie tenis ziemny, który uprawia do dziś, występując głównie w deblu i mikście. Wspólnie z Jerzym Wierchowiczem (UW), Jerzym Szmajdzińskim(SLD) i Aleksandrem Łuczakiem (PSL) zdobył mistrzostwo Europy parlamentarzystów. W turnieju z okazji swojej "60" grając w parze z A. Łuczakiem przegrał 4:6 finał z parą Marek Wielgus (BBWR)-Marek Formela (Głos Wybrzeża).


alt
Z okazji  swojej 80. podzielił się z gośćmi swojego jubileuszu w warszawskiej "Avantgardzie" mądrością swojego ulubionego amerykańskiego prezydenta Thomasa Jeffersona, który mawiał, że to zadziwiające jak wiele może osiągnąć człowiek, jeśli pracuje konsekwentnie. A Jubilat przez 80 lata napisał... 90 książek!


Opisał wszystkich amerykańskich prezydentów i ich żony, analizował amerykańską politykę zagraniczną, a też jej skutki dla polski. Przez lata na łamach "Głosu Wybrzeża" przybliżał czytelnikom w regularnie pisanych felietonach "Świat wokół nas".


altZ okazji urodzin okolicznościowe adresy wygłosili Danuta Waniek - w imieniu swojego szefa, b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który wyjechał zagranicę i Jerzy Jaskiernia - w imieniu "Pokoleń" i własnym. Na spotkaniu nie zabrakło znanych postaci z różnych rejonów polskiej polityki i mediów. Jubilata odwiedzili m.in. b. szef MSZ Adam Daniel Rotfeld i Anna Anders, kandydatka PiS do senatu w Warszawie, a także szef Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski i wydawca "Przeglądu", Jerzy Domański. Byli też, choć nieliczni, przedstawiciele pomorskiej lewicy, która Pastusiakowi zawdzięcza swoją demokratyczną reaktywację w 1991 roku. To m.in. dzięki jego inicjatywie w 1992 roku doszło w redakcji "Gazety Gdańskiej", bardzo wówczas liberalnej, ale też otwartej i dość pluralistycznej, do dyskusji przy redakcyjnym stole Donalda Tuska i Lecha Mażewskiego z Ewą Spychalską i Aleksandrem Kwaśniewskim.


altW sporze między kapitałem a pracą, który zaprząta polska uwagę prof. Pastusiak pozostaje konsekwentnie po stronie lewicy, którą po raz ostatni reprezentował w wyborach europejskich, zdobywając poparcie ponad 20 tys. pomorskich wyborców.

Zdrowia i pomyślności Panie Profesorze!

(g)
Fot.Wiesław Szczepanek

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież