Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

80. urodziny prof. Longina Pastusiaka

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 października 2015 13:38

Chciał być... tramwajarzem, księdzem, dziennikarzem. Został politologiem, amerykanista, a w końcu czynnym politykiem - posłem trzech kadencji z Pomorza i senatorem, marszałkiem Senatu RP w latach 2001-2005.Chciał uprawiać boks. Stoczył ok. 30 walk, ale po zderzeniu na ringu z Aleksym Antkiewiczem, zrezygnował bez żalu. Wybrał na dorosłe życie tenis ziemny, który uprawia do dziś, występując głównie w deblu i mikście. Wspólnie z Jerzym Wierchowiczem (UW), Jerzym Szmajdzińskim(SLD) i Aleksandrem Łuczakiem (PSL) zdobył mistrzostwo Europy parlamentarzystów. W turnieju z okazji swojej "60" grając w parze z A. Łuczakiem przegrał 4:6 finał z parą Marek Wielgus (BBWR)-Marek Formela (Głos Wybrzeża).


alt
Z okazji  swojej 80. podzielił się z gośćmi swojego jubileuszu w warszawskiej "Avantgardzie" mądrością swojego ulubionego amerykańskiego prezydenta Thomasa Jeffersona, który mawiał, że to zadziwiające jak wiele może osiągnąć człowiek, jeśli pracuje konsekwentnie. A Jubilat przez 80 lata napisał... 90 książek!


Opisał wszystkich amerykańskich prezydentów i ich żony, analizował amerykańską politykę zagraniczną, a też jej skutki dla polski. Przez lata na łamach "Głosu Wybrzeża" przybliżał czytelnikom w regularnie pisanych felietonach "Świat wokół nas".


altZ okazji urodzin okolicznościowe adresy wygłosili Danuta Waniek - w imieniu swojego szefa, b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który wyjechał zagranicę i Jerzy Jaskiernia - w imieniu "Pokoleń" i własnym. Na spotkaniu nie zabrakło znanych postaci z różnych rejonów polskiej polityki i mediów. Jubilata odwiedzili m.in. b. szef MSZ Adam Daniel Rotfeld i Anna Anders, kandydatka PiS do senatu w Warszawie, a także szef Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski i wydawca "Przeglądu", Jerzy Domański. Byli też, choć nieliczni, przedstawiciele pomorskiej lewicy, która Pastusiakowi zawdzięcza swoją demokratyczną reaktywację w 1991 roku. To m.in. dzięki jego inicjatywie w 1992 roku doszło w redakcji "Gazety Gdańskiej", bardzo wówczas liberalnej, ale też otwartej i dość pluralistycznej, do dyskusji przy redakcyjnym stole Donalda Tuska i Lecha Mażewskiego z Ewą Spychalską i Aleksandrem Kwaśniewskim.


altW sporze między kapitałem a pracą, który zaprząta polska uwagę prof. Pastusiak pozostaje konsekwentnie po stronie lewicy, którą po raz ostatni reprezentował w wyborach europejskich, zdobywając poparcie ponad 20 tys. pomorskich wyborców.

Zdrowia i pomyślności Panie Profesorze!

(g)
Fot.Wiesław Szczepanek

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież