300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pomorska weterynaria - gorący kartofel polityczny PO

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
czwartek, 01 października 2015 17:20

Kazimierz Plocke (PO) wpływowy wiceminister rolnictwa unika dziennikarza "GG", odpowiedzialny za weterynarię wiceminister Tadeusz Nalewajk (PSL) wskazuje na wojewodę Ryszarda Stachurskiego (PO) i jego kompetencje, dr Marek Pirsztuk, Główny Lekarz Weterynarii uważa, że wszczęcie śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez dr Włodzimierza Przewoskiego - to tylko pryszcz, a jeszcze nie wrzód... Tymczasem Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście ustala listę świadków, a czynności dochodzeniowe zleciła Komendzie Miejskiej w Gdańsku.Na wszelki wypadek żaden z polityków, którzy objęli honorowym patronatem obchody 70-lecia inspekcji weterynaryjnej na Pomorzu nie pojawił się na uroczystościach w ECS. W kontekście nowej sytuacji, która powstała po zawiadomieniu wojewody i decyzji prokuratury o wszczęciu śledztwa w sprawie możliwości przekroczenia uprawnień przez gospodarza spotkania panowie Bogdan Borusewicz, Kazimierz Plocke i Ryszard Stachurski zmienili plany o co nietrudno.


Po interpelacji posła Jerzego Borowczaka skierowanej do min. Marka Sawickiego i wezwaniu przez posła Andrzeja Jaworskiego wojewody R. Stachurskiego do odwołania szefa inspekcji - klimat do świętowania był mało sprzyjający.


Podczas Forum Rolniczego w Wejherowie Kazimierz Plocke, wpływowy polityk PO, wiceminister rolnictwa, zdenerwowany nie chciał w ogóle rozmawiać z dziennikarzem "GG" na temat sytuacji w inspekcji, chowając się za stołem prezydialnym i zasłaniając asystentką. Pytany w tej samej sprawie wiceminister Tadeusz Nalewajk odpowiedzialny bezpośrednio za weterynarię w Polsce, wskazał na... bezpośrednią odpowiedzialność i kompetencje wojewody R. Stachurskiego do rozstrzygania takich sytuacji. W piśmie podpisanym przez Dariusza Mamińskiego, Radcę Ministra czytamy: "Uprzejmie informuję, że Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie posiada kompetencji do zawieszenia lub odwołania wojewódzkiego lekarza weterynarii. Organami sprawującymi nadzór na wojewódzkimi lekarzami weterynarii są wojewodowie i Główny Lekarz Weterynarii."


Identyczne pytania skierowane do dr Marka Pirsztuka, głównego lekarza kraju, też doczekały się wykładu kompetencyjnego, które rolę wojewody uwypukla, ale roli GLW nie umniejsza - współdziałanie dotyczy zarówno zawieszenia jak i odwołania lekarza wojewódzkiego. Zdaniem dr Marka Pirsztuka okoliczności takie na Pomorzu nie występują, gdyż "postanowienie o wszczęciu śledztwa" wydaje się m.in."na skutek zawiadomienia o przestępstwie jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa". Zdaniem dr Pirsztuka to za mało by podejmować jakiekolwiek kroki. Dopiero jak zostałoby dr Przewoskiemu przedłożone "postanowienie o przedstawieniu zarzutów" byłaby podstawa do podjęcia kroków prawnych wynikających z ustawy o służbie cywilnej.


Uznając, że nie ma przesłanek, nie tylko karnych, ale też dyscyplinarnych, główny lekarz jednocześnie po rozmowie z min. Markiem Sawickim wysyła swoją kontrolę do Gdańska. Nieoficjalnie wiadomo, że mogła dostrzec ona istotne nieprawidłowości dot. podstaw prawnych niektórych decyzji podejmowanych na Pomorzu. Jeśli redakcji uda dotrzeć się do tego dokumentu, opublikujemy jego fragmenty i skonfrontujemy z wykładem nieweterynaryjnym dr Pirsztuka.


Tymczasem delegatura CBA w Szczecinie po przesłuchaniu jednego z autorów oświadczeń b. lekarza powiatowego w Kościerzynie, Edwarda Kowalke, zamierza wzywać na przesłuchania kolejnych pracowników inspekcji.


Wygląda na to, że sprawa pomorskiej weterynarii jest jak gorący polityczny kartofel, który będzie parzył ręce politykom PO, bo sprawa ma wiele aspektów i wymiarów.


Teraz prokurator wyjaśni czy nakazując zamknięcie tczewskiego Korala rację miał dr Przewoski nalegając na podwładnych, czy wojewoda Stachurski optujący za cofnięciem sankcji. Okoliczności sanitarne pozostały takie same...
GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież