"Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pomorska weterynaria - gorący kartofel polityczny PO

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
czwartek, 01 października 2015 17:20

Kazimierz Plocke (PO) wpływowy wiceminister rolnictwa unika dziennikarza "GG", odpowiedzialny za weterynarię wiceminister Tadeusz Nalewajk (PSL) wskazuje na wojewodę Ryszarda Stachurskiego (PO) i jego kompetencje, dr Marek Pirsztuk, Główny Lekarz Weterynarii uważa, że wszczęcie śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez dr Włodzimierza Przewoskiego - to tylko pryszcz, a jeszcze nie wrzód... Tymczasem Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście ustala listę świadków, a czynności dochodzeniowe zleciła Komendzie Miejskiej w Gdańsku.Na wszelki wypadek żaden z polityków, którzy objęli honorowym patronatem obchody 70-lecia inspekcji weterynaryjnej na Pomorzu nie pojawił się na uroczystościach w ECS. W kontekście nowej sytuacji, która powstała po zawiadomieniu wojewody i decyzji prokuratury o wszczęciu śledztwa w sprawie możliwości przekroczenia uprawnień przez gospodarza spotkania panowie Bogdan Borusewicz, Kazimierz Plocke i Ryszard Stachurski zmienili plany o co nietrudno.


Po interpelacji posła Jerzego Borowczaka skierowanej do min. Marka Sawickiego i wezwaniu przez posła Andrzeja Jaworskiego wojewody R. Stachurskiego do odwołania szefa inspekcji - klimat do świętowania był mało sprzyjający.


Podczas Forum Rolniczego w Wejherowie Kazimierz Plocke, wpływowy polityk PO, wiceminister rolnictwa, zdenerwowany nie chciał w ogóle rozmawiać z dziennikarzem "GG" na temat sytuacji w inspekcji, chowając się za stołem prezydialnym i zasłaniając asystentką. Pytany w tej samej sprawie wiceminister Tadeusz Nalewajk odpowiedzialny bezpośrednio za weterynarię w Polsce, wskazał na... bezpośrednią odpowiedzialność i kompetencje wojewody R. Stachurskiego do rozstrzygania takich sytuacji. W piśmie podpisanym przez Dariusza Mamińskiego, Radcę Ministra czytamy: "Uprzejmie informuję, że Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie posiada kompetencji do zawieszenia lub odwołania wojewódzkiego lekarza weterynarii. Organami sprawującymi nadzór na wojewódzkimi lekarzami weterynarii są wojewodowie i Główny Lekarz Weterynarii."


Identyczne pytania skierowane do dr Marka Pirsztuka, głównego lekarza kraju, też doczekały się wykładu kompetencyjnego, które rolę wojewody uwypukla, ale roli GLW nie umniejsza - współdziałanie dotyczy zarówno zawieszenia jak i odwołania lekarza wojewódzkiego. Zdaniem dr Marka Pirsztuka okoliczności takie na Pomorzu nie występują, gdyż "postanowienie o wszczęciu śledztwa" wydaje się m.in."na skutek zawiadomienia o przestępstwie jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa". Zdaniem dr Pirsztuka to za mało by podejmować jakiekolwiek kroki. Dopiero jak zostałoby dr Przewoskiemu przedłożone "postanowienie o przedstawieniu zarzutów" byłaby podstawa do podjęcia kroków prawnych wynikających z ustawy o służbie cywilnej.


Uznając, że nie ma przesłanek, nie tylko karnych, ale też dyscyplinarnych, główny lekarz jednocześnie po rozmowie z min. Markiem Sawickim wysyła swoją kontrolę do Gdańska. Nieoficjalnie wiadomo, że mogła dostrzec ona istotne nieprawidłowości dot. podstaw prawnych niektórych decyzji podejmowanych na Pomorzu. Jeśli redakcji uda dotrzeć się do tego dokumentu, opublikujemy jego fragmenty i skonfrontujemy z wykładem nieweterynaryjnym dr Pirsztuka.


Tymczasem delegatura CBA w Szczecinie po przesłuchaniu jednego z autorów oświadczeń b. lekarza powiatowego w Kościerzynie, Edwarda Kowalke, zamierza wzywać na przesłuchania kolejnych pracowników inspekcji.


Wygląda na to, że sprawa pomorskiej weterynarii jest jak gorący polityczny kartofel, który będzie parzył ręce politykom PO, bo sprawa ma wiele aspektów i wymiarów.


Teraz prokurator wyjaśni czy nakazując zamknięcie tczewskiego Korala rację miał dr Przewoski nalegając na podwładnych, czy wojewoda Stachurski optujący za cofnięciem sankcji. Okoliczności sanitarne pozostały takie same...
GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież