Liberał na etacie w Brukseli - Lewandowski w interesie Ukrainy » Janusz Lewandowski, pierwszy przewodniczący Kongresu Liberalno-Demokratycznego, minister prywatyzacj... Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pastusiak: Polityka jest sztuką dialogu lecz kurczy się przestrzeń kultury politycznej

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
czwartek, 01 października 2015 17:25

Z prof. Longinem Pastusiakiem,  historykiem i politologiem, w latach 1991–01 posłem, a w latach 2001–05 marszałkiem Senatu rozmawia Artur S. Górski



- Polska na scenie politycznej ma swoje pięć minut po poniedziałkowym wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy podczas 70. sesji ogólnej ONZ w Nowym Jorku?
Longin Pastusiak: Jest taka tradycja, tym bardziej na sesji jubileuszowej ONZ, a była to 70 sesja Zgromadzenia Ogólnego, że pojawiają się na niej  prezydenci, wiele znaczących głów państw w tym USA, Rosji, Chin.  Prezydent Duda, a było to jego pierwsze wystąpienie przed tak szerokim gremium, pokazał się jako dobry mówca. Prezydent miał dobrze przygotowane, poprawne przemówienie. Uniknął błędów, które popełnił podczas wcześniejszych wizyt zagranicznych, kiedy to wypowiedział kontrowersyjne opinie wobec własnego kraju.   


- Nie prezydent Hollande’a, nie kanclerz Merkel siedzieli przy stole z Obamą i Putinem ale polski prezydent. Miejsce przy Baracku Obamie, sekretarzu ONZ Ban Ki Munie i Władimirze Putinie to jest sukces polskiej dyplomacji czy prezydenta Dudy?
Longin Pastusiak: Można upatrywać w tym sygnał o pewnym zwrocie politycznym, ale nie można przesadzać. Oczekiwano merytorycznego spotkania z prezydentem Obamą. Do tego spotkania nie doszło. Doszło natomiast do krótkiego spotkania. Panowie Obama i Duda się poznali. Uścisnęli sobie ręce. Była krótka wymiana zdań. Potem wymienili kilkanaście zdań w szerszym gronie. Należy oczekiwać, że niebawem prezydent Duda złoży wizytę państwową w Stanach Zjednoczonych. I to będzie ważne wydarzenie.


- Wspomniał pan obecność prezydenta Putina w Nowym Jorku. Rosja staje się ponownie graczem na Bliskim Wschodzie. W środę  Rosja z powietrza zaatakowała cele w Syrii. Doniesienia mówią, że jednym z celów nie było Państwo Islamskie, ale opozycja wobec prezydenta Baszara al-Asada...

Longin Pastusiak: Baszar al-Asad jest od piętnastu lat prezydentem Syrii. Lideruje partii Baas tak jak jego ojciec Hafiz al-Asad, będący prezydentem Syrii przez blisko dwadzieścia lat. On miał dobre relacje z ZSRR i Rosją. Rosja ma od wielu lat nie tylko dobre stosunki z Syrią, ma też tam bazę marynarki wojennej. Ma ją niejako w spadku po Związku Radzieckim. Prezydent Putin zaczął w Syrii tworzyć też bazę rosyjskich sił powietrznych.


- To pierwsza od końca zimnej wojny rosyjska baza lotnicza poza terytorium dawnego ZSRR. Rosyjska baza nad Morzem Śródziemnym i w pobliżu ulokowana baza sił powietrznych to rejon opanowany przez rządzących Syrią alawitów...
Longin Pastusiak: W zainstalowaniu tam bazy lotniczej nie ma przypadku. Te samoloty zostały uruchomione po stronie Asada w walce z opozycją, którą z kolei wspierają Amerykanie. Powstała groźba incydentu między samolotami rosyjskimi a amerykańskimi. Obama i Putin rozmawiali w poniedziałek w Nowym Joru i uzgodnili, że przedstawiciele sił zbrojnych, wojskowi obu krajów, będą w kontakcie by uniknąć incydentów, które mogłyby mieć konsekwencje groźne dla pokoju światowego.


alt



- Polska od lat 90-tych nie jest politycznie obecna na Bliskim Wschodzie. Jesteśmy jednak sojusznikiem USA w ramach NATO, wspieraliśmy USA w Afganistanie, w Iraku. Mimo to musimy starać się o wizy do USA. Jak długo?
Longin Pastusiak: To jeszcze może potrwać. Mówimy o zniesieniu wiz. Nie stanie się to decyzją prezydenta USA, jak się często mylnie sądzi. Decyzja o zniesieniu wiz wobec Polaków leży w gestii Kongresu. Jest to kwestia ustawy.


- Sam pan odczuł afront na lotnisku stojąc do kontroli w skarpetkach. Musiał pan zdjąć buty przed strażnikami granicznymi...
Longin Pastusiak: Ma pan dobra pamięć. Rzeczywiście. Kiedy byłem marszałkiem Senatu jako pierwszy polityk upomniałem się o liberalizację polityki wizowej Stanów Zjednoczonych w grudniu 2002 roku. Wtedy poziom odmów wiz dla Polaków był na poziomie 36 procent. Wystąpiłem w tej sprawie do mojego odpowiednika w USA, którym jest wiceprezydent, bo on jest przewodniczącym Senatu, do liderów republikańskich i demokratycznych. Otrzymałem wiele odpowiedzi wymijających. Ustawa amerykańska mówi, że jeżeli poziom odmów spada poniżej 3 procent wobec obywateli jakiegoś państwa to mogą oni wjeżdżać do Stanów Zjednoczonych w ruchu bezwizowym. Obecnie poziom odmów wynosi 7-8 procent i spada. Jeśli spadnie poniżej 3 procent automatycznie uzyskamy prawo do ruchu bezwizowego.


- A'propos przemieszczania się. Był pan parlamentarzystą z Pomorza. Także, gdy startowała budowa autostrady A1...
Longin Pastusiak: Pamiętam te perypetie z A1. Angażowałem się wówczas bardzo. Były trudne warunki. Uważałem, że to przedsięwzięcie ma perspektywy. Przez 15 lat byłem parlamentarzystą Ziemi Gdańskiej i jestem dumny, że dzięki moim inicjatywom wiele inwestycji powstało tak z dziedziny infrastruktury, szkolnictwa. Była dobra współpraca posłów opozycji i partii rządzącej. Była, bo tej współpracy już nie ma. Skurczyła się przestrzeń kultury politycznej.  


- Był pan takim łącznikiem między Pomorzem, wojewodą a rządem?
Longin Pastusiak: Mogę to jedynie potwierdzić (śmiech). Jako marszałek Senatu organizowałem  rozmowy ówczesnego wojewody Kurylczyka z ministrem infrastruktury Markiem Polem. Przewlekał się temat umowy z koncesjonariuszem. Kurylczyk zabiegał w Warszawie o wsparcie sprawy.  Trzeba było rozmów w ministerstwie infrastruktury, a nawet interwencji u premiera Millera.   


- Nie tylko z rządem SLD-UP miał pan poprawne relacje, ale i z Kościołem. Starał się pan o powrót zabytków na Pomorze, interpelował w sprawie rewindykacji dzieł sztuki pochodzących z kościołów Gdańska i Pomorza...
Longin Pastusiak: Sprowadziliśmy na powrót na Pomorze wiele zabytków. Do Gdańska wróciły dzieła sztuki sakralnej z Muzeum Narodowego. Dzięki pomocy ministra kultury udało się przekonać władze muzeum by przekazały zabytki do prawowitego miejsca jakim była bazylika mariacka w Gdańsku. Trzeba było interpelować i do minister  Wnuk-Nazarowej, i do Waldemara Dąbrowskiego, i do pana Ujazdowskiego. To robiłem. Skutecznie.  Nawet zwróciłem się do strony rosyjskiej z propozycją zorganizowania wystawy, bodaj w 2001 roku, na której znalazłyby się dzieła sztuki, znajdują się w muzeum w Moskwie. 


- Jak wspomina pan swoje kontakty z ludźmi Kościoła, jak arcybiskup Gocłowski czy ksiądz infułat Bogdanowicz?
Longin Pastusiak: Zawsze trzeba rozmawiać. Obowiązkiem posła jest służyć interesom województwa. Interes naszego regionu wymagał by spotykać się i  rozstrzygać sprawy w materii ważnej dla regionu. Polityka jest sztuką dialogi. Nie jest tak, że ta sama partia ma zawsze rację w każdej sprawie. Ubolewam, że w ważnych dla kraju sprawach nie ma współpracy między koalicją a opozycją. Warto brać przykład z krajów zachodnich. U nas przeważa wzajemna totalna opozycja.


- W opozycji od dziesięciu lat tkwi lewica. Czy w tym zwarciu politycznym jest szansa dla Zjednoczonej Lewicy?
Longin Pastusiak: Jako człowiek lewicy życzę sukcesów tej opcji. Istnieją jednak podziały, a prawica im sprzyja. Politycy prawicy tak kochają lewicę, że chcą widzieć jak najwięcej partii lewicowych (śmiech). Podziały osłabiają lewicę. W tych wyborach jest Partia Razem, ale ona powinna nazywać się Partią Oddzielnie. Liczę, że Zjednoczona Lewica przekona do siebie wyborców, a wynik będzie lepszy niż na to dzisiaj wskazują sondaże. Jest odwrót od liberalizmu w stronę lewicy społecznej więc będziemy mieli liczącą się reprezentację w parlamencie.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież