W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f... Stowarzyszenie Godność o emeryturach esbeków » Oświadczenie Stowarzyszenia Godność w sprawie przywrócenia uprawnień funkcjonariuszom aparatu PRL.No...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
piątek, 24 listopada 2023 21:53
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
Po 16 latach Arka wygrała w lidze z Lechią. W Gdyni gospodarze
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Podwójne święto "Jedenastki" na Stogach

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 07 października 2015 20:48

Podwójne święto obchodziła Szkoła Podstawowa nr 11 na Stogach. Placówka świętowała 70-lecie istnienia, a od 7 października oficjalnie nosi imię "Na Bursztynowym Szlaku".Uroczystość nadania imienia odbyła się z udziałem prezydenta Pawła Adamowicza oraz zaproszonych gości, m.in. byłych dyrektorek szkoły Marii Ryczanowskiej i Danuty Kalsztein, byłych nauczycielek i uczniów, co było okazją do spotkań po latach. Wśród gości była również Danuta Wałęsa. - Nazwa szkoły cudowna - powiedziała Danuta Wałęsa. - Gratuluję takiej pięknej nazwy.


altaltaltDuże wrażenie na gościach zrobiły występy artystyczne uczniów SP 11 im. "Na Bursztynowym Szlaku", którzy m.in. przedstawili historię skąd na Stogach wziął się bursztyn, a której autorką była jedna z uczennic.


altalt- Nadanie szkole imienia to tylko symbol - powiedział Piotr Pardo, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 im. "Na Bursztynowym Szlaku". - Szkoła pracowała i będzie pracowała. Żeby coś się zaczęło coś się musi zakończyć. Skończyło się 70 lat, zacznie się 71, 72, 73... Do tej pory była to "Jedenastka" i to imię funkcjonowało jak "Nasza szkoła, nasz Jedenastka". Z całą pewnością dla wielu osób to nadal będzie po prostu "Jedenastka".


Jak doszło do wyboru imienia dla szkoły?
- Jeśli chodzi o imię to chyba można mi przypisać wybór patrona - powiedziała Anna Krawczyńska, bibliotekarka Szkoły Podstawowej nr 11 im. "Na Bursztynowym Szlaku". - Jest to związane z moją bytnością na Stogach w latach 1968-72. Przyjeżdżałam tu jako dziecko na kolonie. Znalazłam duży bursztyn, wielkości mandarynki. Jeśli kiedykolwiek myślałam o Stogach, nie myśląc, że będę tu mieszkała, Stogi kojarzyły mi się z bursztynem.


Szkoła zaczęła starania o nadanie imienia 3 lata temu, a starania zintensyfikowano rok temu i rozpoczęto potrzebne procedury. Było kilku kandydatów na patrona szkoły, ale rodzice, uczniowie, nauczyciele zdecydowali, że najlepszym będzie "Na Bursztynowym Szlaku" ponieważ kojarzy się i ze szkołą i ze Stogami, bursztynowym sercem Gdańska.


"Jedenastka" jest trzecią szkołą, która nosi imię "Na Bursztynowym Szlaku". Dwie inne szkoły to Gimnazjum w Mikoszewie i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lewinie Kłodzkim.


altSzkoła na Stogach imię otrzymała w 70 urodziny. - 70 lat to szacowny wiek dla jubilata żeby otrzymać imię - powiedziała Anna Krawczyńska.
Przez 70 lat istnienia szkoły w księdze uczniów zapisano 10254 osoby, a opuściło ją 6141 absolwentów. W tym roku w "Jedenastce" odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego z udziałem m.in. premier Ewy Kopacz. W przyszłym roku rozpocznie się budowa krytej pływalni.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież