"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Reklama
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jerzy Śnieg: Konkretnie, do ludzi

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 października 2015 19:03

Z Jerzym Śniegiem, przewodniczącym Pomorskiej Rady Wojewódzkiej SLD, kandydatem na senatora RP w okręgu nr 67 (Powiśle) rozmawia Artur S. Górski- Barbara Nowacka, liderka Zjednoczonej Prawicy mówi o dwucyfrowym wyniku wyborczym lewicy. To dobra kandydatka na liderkę i twarz lewicy?
Jerzy Śnieg: Jest na pewno osobą dobrze postrzeganą przez swoją, jak na nasze warunki polityczne, niecodzienną zdolność do prowadzenia debaty w spokojny sposób. Nie sądzę jednak, by akurat ona miała znacząco wpłynąć na poparcie. Barbara Nowacka mówi o dwucyfrowym wyniku wyborczym Zjednoczonej Lewicy. Zgadzam się. I będzie to więcej niż 10 procent.


- Żelazny elektorat SLD to około 8 procent?
Jerzy Śnieg: Po kompromitacji liberałów lewica jest nadzieją. Wypracujemy poparcie rzędu 12 procent. Także w województwie pomorskim. Do Sejmu wejdzie kilka partii i PiS raczej nie zgarnie premii za wyborcze zwycięstwo.


- Nowacka, w swoim wystąpieniu podczas wyborczej konwencji z jednej strony pochwaliła III RP, by chwilę później dokonać jej ostrej krytyki pod kątem społeczno-gospodarczym. To zamazuje ogląd rzeczywistości. Nie czas na bardzo czytelny przekaz?
Jerzy Śnieg: Musi być czytelny przekaz adresowany do ludzi. Bo nasz program jest programem dla ludzi. My mamy więc być blisko ludzi i mówić ich językiem. Bo to oni, mieszkańcy Kwidzyna, Malborka, Gdańska, Słupska mają wybór i wybiorą tych, którzy ich do siebie przekonają. Pewnie wielu znów nie pójdzie do wyborów, zostanie w domach. Szkoda. Ale my staramy się nie żyć w oderwaniu od rzeczywistych problemów. Nie tworzymy "lipy". Każdy z naszych kandydatów jest w swoim środowisku rozpoznawalny. Wie czego chcą mieszkańcy.


alt- Może i wie czego oni chcą, ale lewica ma problem. Nie potrafi zaistnieć od 2005 roku w ugruntowanym już podziale na liberałów i konserwatystów, czyli na PO i PiS...
Jerzy Śnieg: Ależ PO się skompromitowała, wypaliła się. Co ta partia opowiada po ośmiu latach rządów, zadłużania kraju, afer, konfliktów? Lewica broni ludzi przed taką polityką. Mówimy otwartym tekstem o darmowych lekarstwach dla emerytów, o szkodliwości niegodnego wynagradzania za wykonaną pracę, o płacy minimalnej, o stażu pracy, który po 40 przepracowanych latach dawałby prawo do emerytury.  Po trzech dekadach przemian są liczni ubodzy pracujący. Nasi biznesmeni i bankierzy mówią "nie podnośmy płac", a ja mówię: musi być minimum dwa i pól tysiąca za pełny etat.  Przecież zarobione pieniądze napędzą gospodarkę. Ludzie przeznaczą je na konsumpcję.


- Słowa. Wiele słów...

Jerzy Śnieg: Od lat to mówimy, ale nie my jesteśmy u władzy. Jesteśmy skazani na "widzi mi się" tych, którzy są przy władzy. Koalicja PO-PSL nie przyjmowała propozycji opozycji. Była głucha. Forsowała tylko swoje i swoich. I to był jej błąd. Przekonamy się o tym wkrótce, po wyborach. Na dodatek teraz oni sięgają po nasze propozycje, powielają je...


- Czyli jednak czynią dobrze?
Jerzy Śnieg: Akurat. To są właśnie słowa, tylko słowa.


- Konkret to na przykład polityka mieszkaniowa.
Jerzy Śnieg: Chętnych na mieszkania jest wielu, ale nie wszyscy mają zdolność kredytową. Im trzeba pomóc. Żaden prywaciarz  im nie pomorze. Tylko spółdzielnie oraz samorządy. Spółdzielnia pomaga, gdy mieszkanie jest za 30 procent jego wartości, resztę bierze na siebie spółdzielnia i przez 30 lat spłaca się w czynszu resztę. Buduję kolejne osiedle i mam chętnych na wszystkie wybudowane w przyszłym roku mieszkania. Na dwa tysiące mieszkań nie mam pustostanu. Wyborcy cenią sobie dobrą pracę.  


alt- W Gdańsku, mieście deweloperów, robotnik na budowie zarabia 5-10 złotych na godzinę pracy, a mieszkania i apartamenty oferowane są za 10-12 tysięcy złotych za metr...
Jerzy Śnieg: Jest to wyzysk. Bierzmy nasze realia zarobkowe i realia środowiska. Nie mogą być ceny z sufitu. Rozmaite warianty były przez ostatnie lata przepracowane, ale wyzysk pozostał.   


- I dlatego wracacie do korzenie lewicy społecznej? Co z tego skoro partie lewicowe są partiami prowincji, a nie metropolii, gdzie kumulują się głosy...
Jerzy Śnieg: Powiśle, Starogard Gdański może i nie wystarczyłyby, ale będą głosy na listę lewicy i jej liderkę Joannę Senyszyn w Sopocie i w Gdańsku. Mandat posła tym razem będzie w okręgu gdańskim. Do Senatu lista jest alfabetycznie ustawiona. Na Powiślu startuje trzech kandydatów. Wygra ten o kim ludzie wiedzą, że tutaj najlepiej pracował. 


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież