3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o... Spotkania z historią: historie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego » W pierwszym w 2024 roku spotkaniu w ramach cyklu "Spotkania z historią" w Muzeum II Wojny Światowej ... Przemysław Majewski: Aktywni, zaangażowani kandydaci to klucz do sukce... » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska- PO i "Wszy...
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
niedziela, 18 lutego 2024 12:41
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jerzy Śnieg: Konkretnie, do ludzi

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 października 2015 19:03

Z Jerzym Śniegiem, przewodniczącym Pomorskiej Rady Wojewódzkiej SLD, kandydatem na senatora RP w okręgu nr 67 (Powiśle) rozmawia Artur S. Górski- Barbara Nowacka, liderka Zjednoczonej Prawicy mówi o dwucyfrowym wyniku wyborczym lewicy. To dobra kandydatka na liderkę i twarz lewicy?
Jerzy Śnieg: Jest na pewno osobą dobrze postrzeganą przez swoją, jak na nasze warunki polityczne, niecodzienną zdolność do prowadzenia debaty w spokojny sposób. Nie sądzę jednak, by akurat ona miała znacząco wpłynąć na poparcie. Barbara Nowacka mówi o dwucyfrowym wyniku wyborczym Zjednoczonej Lewicy. Zgadzam się. I będzie to więcej niż 10 procent.


- Żelazny elektorat SLD to około 8 procent?
Jerzy Śnieg: Po kompromitacji liberałów lewica jest nadzieją. Wypracujemy poparcie rzędu 12 procent. Także w województwie pomorskim. Do Sejmu wejdzie kilka partii i PiS raczej nie zgarnie premii za wyborcze zwycięstwo.


- Nowacka, w swoim wystąpieniu podczas wyborczej konwencji z jednej strony pochwaliła III RP, by chwilę później dokonać jej ostrej krytyki pod kątem społeczno-gospodarczym. To zamazuje ogląd rzeczywistości. Nie czas na bardzo czytelny przekaz?
Jerzy Śnieg: Musi być czytelny przekaz adresowany do ludzi. Bo nasz program jest programem dla ludzi. My mamy więc być blisko ludzi i mówić ich językiem. Bo to oni, mieszkańcy Kwidzyna, Malborka, Gdańska, Słupska mają wybór i wybiorą tych, którzy ich do siebie przekonają. Pewnie wielu znów nie pójdzie do wyborów, zostanie w domach. Szkoda. Ale my staramy się nie żyć w oderwaniu od rzeczywistych problemów. Nie tworzymy "lipy". Każdy z naszych kandydatów jest w swoim środowisku rozpoznawalny. Wie czego chcą mieszkańcy.


alt- Może i wie czego oni chcą, ale lewica ma problem. Nie potrafi zaistnieć od 2005 roku w ugruntowanym już podziale na liberałów i konserwatystów, czyli na PO i PiS...
Jerzy Śnieg: Ależ PO się skompromitowała, wypaliła się. Co ta partia opowiada po ośmiu latach rządów, zadłużania kraju, afer, konfliktów? Lewica broni ludzi przed taką polityką. Mówimy otwartym tekstem o darmowych lekarstwach dla emerytów, o szkodliwości niegodnego wynagradzania za wykonaną pracę, o płacy minimalnej, o stażu pracy, który po 40 przepracowanych latach dawałby prawo do emerytury.  Po trzech dekadach przemian są liczni ubodzy pracujący. Nasi biznesmeni i bankierzy mówią "nie podnośmy płac", a ja mówię: musi być minimum dwa i pól tysiąca za pełny etat.  Przecież zarobione pieniądze napędzą gospodarkę. Ludzie przeznaczą je na konsumpcję.


- Słowa. Wiele słów...

Jerzy Śnieg: Od lat to mówimy, ale nie my jesteśmy u władzy. Jesteśmy skazani na "widzi mi się" tych, którzy są przy władzy. Koalicja PO-PSL nie przyjmowała propozycji opozycji. Była głucha. Forsowała tylko swoje i swoich. I to był jej błąd. Przekonamy się o tym wkrótce, po wyborach. Na dodatek teraz oni sięgają po nasze propozycje, powielają je...


- Czyli jednak czynią dobrze?
Jerzy Śnieg: Akurat. To są właśnie słowa, tylko słowa.


- Konkret to na przykład polityka mieszkaniowa.
Jerzy Śnieg: Chętnych na mieszkania jest wielu, ale nie wszyscy mają zdolność kredytową. Im trzeba pomóc. Żaden prywaciarz  im nie pomorze. Tylko spółdzielnie oraz samorządy. Spółdzielnia pomaga, gdy mieszkanie jest za 30 procent jego wartości, resztę bierze na siebie spółdzielnia i przez 30 lat spłaca się w czynszu resztę. Buduję kolejne osiedle i mam chętnych na wszystkie wybudowane w przyszłym roku mieszkania. Na dwa tysiące mieszkań nie mam pustostanu. Wyborcy cenią sobie dobrą pracę.  


alt- W Gdańsku, mieście deweloperów, robotnik na budowie zarabia 5-10 złotych na godzinę pracy, a mieszkania i apartamenty oferowane są za 10-12 tysięcy złotych za metr...
Jerzy Śnieg: Jest to wyzysk. Bierzmy nasze realia zarobkowe i realia środowiska. Nie mogą być ceny z sufitu. Rozmaite warianty były przez ostatnie lata przepracowane, ale wyzysk pozostał.   


- I dlatego wracacie do korzenie lewicy społecznej? Co z tego skoro partie lewicowe są partiami prowincji, a nie metropolii, gdzie kumulują się głosy...
Jerzy Śnieg: Powiśle, Starogard Gdański może i nie wystarczyłyby, ale będą głosy na listę lewicy i jej liderkę Joannę Senyszyn w Sopocie i w Gdańsku. Mandat posła tym razem będzie w okręgu gdańskim. Do Senatu lista jest alfabetycznie ustawiona. Na Powiślu startuje trzech kandydatów. Wygra ten o kim ludzie wiedzą, że tutaj najlepiej pracował. 


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież