Wernisaż wystawy „Spojrzeć ludziom prosto w oczy…” » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w 4. rocznicę śmierci Jana Olszewskiego odbył się wernisaż wys... ZŁOTE płyną z gdańskich kranów... » To jest gest prezydent Gdańska. Złote popłyną z gdańskich kranów do niektórych gdańskich portfeli. Z... Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap...
ZŁOTE płyną z gdańskich kranów...
wtorek, 07 lutego 2023 15:37
ZŁOTE płyną z gdańskich kranów...
To jest gest prezydent Gdańska. Złote popłyną z gdańskich
Lekkoatletyczne gwiazdy w ORLEN Copernicus Cup
wtorek, 07 lutego 2023 09:13
Lekkoatletyczne gwiazdy w ORLEN Copernicus Cup
To będzie lekkoatletyczne wydarzenie zimy w Polsce! 8 lutego w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

14. Ambermart i Święto ulicy Mariackiej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 31 sierpnia 2013 11:07

Ponad 160 firm z Polski i zagranicy prezentuje swoje oferty podczas 14. Międzynarodowych Targów Bursztynu AMBERMART. Odbywają się one w obiektach Amber Expo w Gdańsku Letnicy, w dniach 29–31 sierpnia i są otwarte dla zwiedzających. Znaleźć można na nich wyroby z bursztynu, złota, kamieni szlachetnych i różne nowe propozycje projektantów.– Niech bursztyn rozsławia Polskę – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, podczas uroczystości otwarcia targów AMBERMART. W tym roku wystawia się wiele  firm. Zdecydowana większość z nich, to producenci lokalni z Gdańska, Gdyni i Sopotu. Pocieszające, że 34 wystawców przyjechało z Litwy i po jednym z Meksyku, Niemiec, Włoch, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Spodziewanych jest ok. 3 tys. gości.


alt


W tym roku na targi przybyło o piętnastu wystawców więcej niż w roku ubiegłym. Zważywszy, że w roku 2012 było również o dwudziestu wystawców więcej niż w roku 2011, to przyszłość napawa optymizmem.


altNa targowych stoiskach znaleźć można m.in. srebrna i złotą biżuterię z bursztynem, biżuterię artystyczną i awangardową, rzeźby i przedmioty dekoracyjne z bursztynu, półfabrykaty z bursztynu, kamienie jubilerskie oraz perły.
– Ryzykownym stwierdzeniem byłoby powiedzieć, że kryzys jest już za nami – mówi Mariusz Drapikowski, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. – Nieustannie mamy nadzieję, że będzie lepiej. Widzimy zainteresowanie kupców bursztynem. Doceniają go zarówno w biżuterii, jak i wyrobach użytkowych designerzy, kolekcjonerzy i miłośnicy. Wierzymy, że ogromna promocja bursztynu na świecie i popularyzacja wiedzy o nim przyniosą rezultaty.


altMiędzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników ma swoje przedstawicielstwo w Chinach, gdzie jest ogromny rynek i wielkie zainteresowanie bursztynem. Z powodzeniem jednak nade wszystko działa ministerialny program promocji eksportu polskiej biżuterii z bursztynem – „Bursztyn. Skarb Polski”. To gdańsko-warszawska inicjatywa, która na mocy konkursu uznana została przez Ministerstwo Gospodarki za najkorzystniejszą koncepcję promocji branży jubilersko-bursztynniczej. Wspólna oferta Międzynarodowych Targów Gdańskich, Krajowej Izby Bursztynu, Międzynarodowego Centrum Targowego z Warszawy oraz spółki S&A, największej polskiej firmy bursztynniczej, to owoc kilkuletnich starań, zainicjowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, całego środowiska oraz władz Gdańska, o umieszczenie branży jubilersko-bursztynniczej na liście dziedzin promujących polską gospodarkę. Ministerstwo przeznaczyło prawie siedem milionów złotych na działania promocyjne.


Polskie firmy biorące udział w targach zagranicznych, organizowanych w Monachium i w Vicenzie, Tucson, Las Vegas oraz w Hong Kongu, otrzymają dofinansowanie w wysokości 75 proc. kosztów, takich jak: zakup powierzchni wystawienniczej, przejazdy i hotele. W ramach kampanii organizowane są również misje wyjazdowe polskich firm oraz wizyty zagranicznych kupców i dziennikarzy, akcje promocyjnej w prasie konsumenckiej i na billboardach w Niemczech, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Chinach, międzynarodowe warsztaty bursztynnicze oraz pokazy mody i biżuterii. Powstały katolog promocyjny i film o pracy bursztynników.


altW ramach targów AMBERMART konsorcjum zaprezentuje pokaz dziesięciu kolekcji biżuterii i mody z pracowni młodych, zdolnych projektantów Wybrzeża, pod hasłem „Biżuteria z Polski – zwyczajnie niezwyczajna”. Odbył się on drugiego dnia targów, w piątek, o godz. 15 (powyższe zdjęcie z próby generalnej).


Drugiego dnia targów odbyły się również czterogodzinne warsztaty – „Bursztyn, srebro i diamenty – demokratyzacja luksusu”, które rozpoczną się o godz. 11. Marta Hryc z Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku opowie o nowoczesnym wzornictwie; ekspert diamentów Stanisław Jacobson i projektant biżuterii Mariusz Gliwiński – mówić będą o diamentach oraz łączeniu bursztynu z diamentami i kamieniami jubilerskimi; na zakończenie zaś Mirosław Boruc z Instytutu Marki Polskiej podzieli się uwagami na temat: „Demokratyczny luksus – drogowskaz globalizacji: jak go ustawić na bursztynowym szlaku”.


altW sobotę wieczorem – na zwieńczenie targów AMBERMART – organizatorzy zapraszają na Święto ulicy Mariackiej, które w tym roku odbędzie się pod hasłem „Mariacka w kwiatach”. Tego wieczoru niemal na każdym przedprożu odbywać się będą koncerty, wernisaże, projekcje filmów i zdjęć, warsztaty, eksperymenty naukowe, dyskusje, spotkania, a artyści czytać będą poezję. Początek o godz. 17.
– „Mariacka w kwiatach” to czas spotkania bursztynu i sztuki w naturalnej scenografii najpiękniejszej ulicy starego Gdańska, gdzie tradycyjnie ulokowały się pracownie i galerie bursztynnicze – mówi Ewa Rachoń, dyrektor projektu AMBERMART. – Cieszymy się, że o bursztynie można mówić na tak wiele sposobów i wciąż odkrywać jego magiczne piękno.


Targom towarzyszą również: Laboratorium Bursztynu, gdzie rzeczoznawcy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników i pracownicy naukowi Muzeum Ziemi PAN oraz Politechniki Gdańskiej identyfikują bursztyn; wystawę wzorców żywic kopalnych i ich imitacji z kolekcji Gabrieli Gierłowskiej oraz wystawę inkluzji roślinnych i zwierzęcych w bursztynie, prezentowaną przez Muzeum Inkluzji w Bursztynie przy Uniwersytecie Gdańskim.
Targi AMBERMART są otwarte dla zwiedzających. Biżuterię oraz precjoza z bursztynem i kamieniami kolorowymi nie tylko można podziwiać, ale i kupować. I to w cenie niższej, niż ta, która obowiązuje w galeriach. Wejściówka kosztuje 10 zł.

Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież