Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

14. Ambermart i Święto ulicy Mariackiej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 31 sierpnia 2013 11:07

Ponad 160 firm z Polski i zagranicy prezentuje swoje oferty podczas 14. Międzynarodowych Targów Bursztynu AMBERMART. Odbywają się one w obiektach Amber Expo w Gdańsku Letnicy, w dniach 29–31 sierpnia i są otwarte dla zwiedzających. Znaleźć można na nich wyroby z bursztynu, złota, kamieni szlachetnych i różne nowe propozycje projektantów.– Niech bursztyn rozsławia Polskę – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, podczas uroczystości otwarcia targów AMBERMART. W tym roku wystawia się wiele  firm. Zdecydowana większość z nich, to producenci lokalni z Gdańska, Gdyni i Sopotu. Pocieszające, że 34 wystawców przyjechało z Litwy i po jednym z Meksyku, Niemiec, Włoch, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Spodziewanych jest ok. 3 tys. gości.


alt


W tym roku na targi przybyło o piętnastu wystawców więcej niż w roku ubiegłym. Zważywszy, że w roku 2012 było również o dwudziestu wystawców więcej niż w roku 2011, to przyszłość napawa optymizmem.


altNa targowych stoiskach znaleźć można m.in. srebrna i złotą biżuterię z bursztynem, biżuterię artystyczną i awangardową, rzeźby i przedmioty dekoracyjne z bursztynu, półfabrykaty z bursztynu, kamienie jubilerskie oraz perły.
– Ryzykownym stwierdzeniem byłoby powiedzieć, że kryzys jest już za nami – mówi Mariusz Drapikowski, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. – Nieustannie mamy nadzieję, że będzie lepiej. Widzimy zainteresowanie kupców bursztynem. Doceniają go zarówno w biżuterii, jak i wyrobach użytkowych designerzy, kolekcjonerzy i miłośnicy. Wierzymy, że ogromna promocja bursztynu na świecie i popularyzacja wiedzy o nim przyniosą rezultaty.


altMiędzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników ma swoje przedstawicielstwo w Chinach, gdzie jest ogromny rynek i wielkie zainteresowanie bursztynem. Z powodzeniem jednak nade wszystko działa ministerialny program promocji eksportu polskiej biżuterii z bursztynem – „Bursztyn. Skarb Polski”. To gdańsko-warszawska inicjatywa, która na mocy konkursu uznana została przez Ministerstwo Gospodarki za najkorzystniejszą koncepcję promocji branży jubilersko-bursztynniczej. Wspólna oferta Międzynarodowych Targów Gdańskich, Krajowej Izby Bursztynu, Międzynarodowego Centrum Targowego z Warszawy oraz spółki S&A, największej polskiej firmy bursztynniczej, to owoc kilkuletnich starań, zainicjowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, całego środowiska oraz władz Gdańska, o umieszczenie branży jubilersko-bursztynniczej na liście dziedzin promujących polską gospodarkę. Ministerstwo przeznaczyło prawie siedem milionów złotych na działania promocyjne.


Polskie firmy biorące udział w targach zagranicznych, organizowanych w Monachium i w Vicenzie, Tucson, Las Vegas oraz w Hong Kongu, otrzymają dofinansowanie w wysokości 75 proc. kosztów, takich jak: zakup powierzchni wystawienniczej, przejazdy i hotele. W ramach kampanii organizowane są również misje wyjazdowe polskich firm oraz wizyty zagranicznych kupców i dziennikarzy, akcje promocyjnej w prasie konsumenckiej i na billboardach w Niemczech, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Chinach, międzynarodowe warsztaty bursztynnicze oraz pokazy mody i biżuterii. Powstały katolog promocyjny i film o pracy bursztynników.


altW ramach targów AMBERMART konsorcjum zaprezentuje pokaz dziesięciu kolekcji biżuterii i mody z pracowni młodych, zdolnych projektantów Wybrzeża, pod hasłem „Biżuteria z Polski – zwyczajnie niezwyczajna”. Odbył się on drugiego dnia targów, w piątek, o godz. 15 (powyższe zdjęcie z próby generalnej).


Drugiego dnia targów odbyły się również czterogodzinne warsztaty – „Bursztyn, srebro i diamenty – demokratyzacja luksusu”, które rozpoczną się o godz. 11. Marta Hryc z Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku opowie o nowoczesnym wzornictwie; ekspert diamentów Stanisław Jacobson i projektant biżuterii Mariusz Gliwiński – mówić będą o diamentach oraz łączeniu bursztynu z diamentami i kamieniami jubilerskimi; na zakończenie zaś Mirosław Boruc z Instytutu Marki Polskiej podzieli się uwagami na temat: „Demokratyczny luksus – drogowskaz globalizacji: jak go ustawić na bursztynowym szlaku”.


altW sobotę wieczorem – na zwieńczenie targów AMBERMART – organizatorzy zapraszają na Święto ulicy Mariackiej, które w tym roku odbędzie się pod hasłem „Mariacka w kwiatach”. Tego wieczoru niemal na każdym przedprożu odbywać się będą koncerty, wernisaże, projekcje filmów i zdjęć, warsztaty, eksperymenty naukowe, dyskusje, spotkania, a artyści czytać będą poezję. Początek o godz. 17.
– „Mariacka w kwiatach” to czas spotkania bursztynu i sztuki w naturalnej scenografii najpiękniejszej ulicy starego Gdańska, gdzie tradycyjnie ulokowały się pracownie i galerie bursztynnicze – mówi Ewa Rachoń, dyrektor projektu AMBERMART. – Cieszymy się, że o bursztynie można mówić na tak wiele sposobów i wciąż odkrywać jego magiczne piękno.


Targom towarzyszą również: Laboratorium Bursztynu, gdzie rzeczoznawcy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników i pracownicy naukowi Muzeum Ziemi PAN oraz Politechniki Gdańskiej identyfikują bursztyn; wystawę wzorców żywic kopalnych i ich imitacji z kolekcji Gabrieli Gierłowskiej oraz wystawę inkluzji roślinnych i zwierzęcych w bursztynie, prezentowaną przez Muzeum Inkluzji w Bursztynie przy Uniwersytecie Gdańskim.
Targi AMBERMART są otwarte dla zwiedzających. Biżuterię oraz precjoza z bursztynem i kamieniami kolorowymi nie tylko można podziwiać, ale i kupować. I to w cenie niższej, niż ta, która obowiązuje w galeriach. Wejściówka kosztuje 10 zł.

Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież