Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

14. Ambermart i Święto ulicy Mariackiej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 31 sierpnia 2013 11:07

Ponad 160 firm z Polski i zagranicy prezentuje swoje oferty podczas 14. Międzynarodowych Targów Bursztynu AMBERMART. Odbywają się one w obiektach Amber Expo w Gdańsku Letnicy, w dniach 29–31 sierpnia i są otwarte dla zwiedzających. Znaleźć można na nich wyroby z bursztynu, złota, kamieni szlachetnych i różne nowe propozycje projektantów.– Niech bursztyn rozsławia Polskę – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, podczas uroczystości otwarcia targów AMBERMART. W tym roku wystawia się wiele  firm. Zdecydowana większość z nich, to producenci lokalni z Gdańska, Gdyni i Sopotu. Pocieszające, że 34 wystawców przyjechało z Litwy i po jednym z Meksyku, Niemiec, Włoch, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Spodziewanych jest ok. 3 tys. gości.


alt


W tym roku na targi przybyło o piętnastu wystawców więcej niż w roku ubiegłym. Zważywszy, że w roku 2012 było również o dwudziestu wystawców więcej niż w roku 2011, to przyszłość napawa optymizmem.


altNa targowych stoiskach znaleźć można m.in. srebrna i złotą biżuterię z bursztynem, biżuterię artystyczną i awangardową, rzeźby i przedmioty dekoracyjne z bursztynu, półfabrykaty z bursztynu, kamienie jubilerskie oraz perły.
– Ryzykownym stwierdzeniem byłoby powiedzieć, że kryzys jest już za nami – mówi Mariusz Drapikowski, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. – Nieustannie mamy nadzieję, że będzie lepiej. Widzimy zainteresowanie kupców bursztynem. Doceniają go zarówno w biżuterii, jak i wyrobach użytkowych designerzy, kolekcjonerzy i miłośnicy. Wierzymy, że ogromna promocja bursztynu na świecie i popularyzacja wiedzy o nim przyniosą rezultaty.


altMiędzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników ma swoje przedstawicielstwo w Chinach, gdzie jest ogromny rynek i wielkie zainteresowanie bursztynem. Z powodzeniem jednak nade wszystko działa ministerialny program promocji eksportu polskiej biżuterii z bursztynem – „Bursztyn. Skarb Polski”. To gdańsko-warszawska inicjatywa, która na mocy konkursu uznana została przez Ministerstwo Gospodarki za najkorzystniejszą koncepcję promocji branży jubilersko-bursztynniczej. Wspólna oferta Międzynarodowych Targów Gdańskich, Krajowej Izby Bursztynu, Międzynarodowego Centrum Targowego z Warszawy oraz spółki S&A, największej polskiej firmy bursztynniczej, to owoc kilkuletnich starań, zainicjowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, całego środowiska oraz władz Gdańska, o umieszczenie branży jubilersko-bursztynniczej na liście dziedzin promujących polską gospodarkę. Ministerstwo przeznaczyło prawie siedem milionów złotych na działania promocyjne.


Polskie firmy biorące udział w targach zagranicznych, organizowanych w Monachium i w Vicenzie, Tucson, Las Vegas oraz w Hong Kongu, otrzymają dofinansowanie w wysokości 75 proc. kosztów, takich jak: zakup powierzchni wystawienniczej, przejazdy i hotele. W ramach kampanii organizowane są również misje wyjazdowe polskich firm oraz wizyty zagranicznych kupców i dziennikarzy, akcje promocyjnej w prasie konsumenckiej i na billboardach w Niemczech, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Chinach, międzynarodowe warsztaty bursztynnicze oraz pokazy mody i biżuterii. Powstały katolog promocyjny i film o pracy bursztynników.


altW ramach targów AMBERMART konsorcjum zaprezentuje pokaz dziesięciu kolekcji biżuterii i mody z pracowni młodych, zdolnych projektantów Wybrzeża, pod hasłem „Biżuteria z Polski – zwyczajnie niezwyczajna”. Odbył się on drugiego dnia targów, w piątek, o godz. 15 (powyższe zdjęcie z próby generalnej).


Drugiego dnia targów odbyły się również czterogodzinne warsztaty – „Bursztyn, srebro i diamenty – demokratyzacja luksusu”, które rozpoczną się o godz. 11. Marta Hryc z Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku opowie o nowoczesnym wzornictwie; ekspert diamentów Stanisław Jacobson i projektant biżuterii Mariusz Gliwiński – mówić będą o diamentach oraz łączeniu bursztynu z diamentami i kamieniami jubilerskimi; na zakończenie zaś Mirosław Boruc z Instytutu Marki Polskiej podzieli się uwagami na temat: „Demokratyczny luksus – drogowskaz globalizacji: jak go ustawić na bursztynowym szlaku”.


altW sobotę wieczorem – na zwieńczenie targów AMBERMART – organizatorzy zapraszają na Święto ulicy Mariackiej, które w tym roku odbędzie się pod hasłem „Mariacka w kwiatach”. Tego wieczoru niemal na każdym przedprożu odbywać się będą koncerty, wernisaże, projekcje filmów i zdjęć, warsztaty, eksperymenty naukowe, dyskusje, spotkania, a artyści czytać będą poezję. Początek o godz. 17.
– „Mariacka w kwiatach” to czas spotkania bursztynu i sztuki w naturalnej scenografii najpiękniejszej ulicy starego Gdańska, gdzie tradycyjnie ulokowały się pracownie i galerie bursztynnicze – mówi Ewa Rachoń, dyrektor projektu AMBERMART. – Cieszymy się, że o bursztynie można mówić na tak wiele sposobów i wciąż odkrywać jego magiczne piękno.


Targom towarzyszą również: Laboratorium Bursztynu, gdzie rzeczoznawcy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników i pracownicy naukowi Muzeum Ziemi PAN oraz Politechniki Gdańskiej identyfikują bursztyn; wystawę wzorców żywic kopalnych i ich imitacji z kolekcji Gabrieli Gierłowskiej oraz wystawę inkluzji roślinnych i zwierzęcych w bursztynie, prezentowaną przez Muzeum Inkluzji w Bursztynie przy Uniwersytecie Gdańskim.
Targi AMBERMART są otwarte dla zwiedzających. Biżuterię oraz precjoza z bursztynem i kamieniami kolorowymi nie tylko można podziwiać, ale i kupować. I to w cenie niższej, niż ta, która obowiązuje w galeriach. Wejściówka kosztuje 10 zł.

Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież