Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

14. Ambermart i Święto ulicy Mariackiej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 31 sierpnia 2013 11:07

Ponad 160 firm z Polski i zagranicy prezentuje swoje oferty podczas 14. Międzynarodowych Targów Bursztynu AMBERMART. Odbywają się one w obiektach Amber Expo w Gdańsku Letnicy, w dniach 29–31 sierpnia i są otwarte dla zwiedzających. Znaleźć można na nich wyroby z bursztynu, złota, kamieni szlachetnych i różne nowe propozycje projektantów.– Niech bursztyn rozsławia Polskę – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, podczas uroczystości otwarcia targów AMBERMART. W tym roku wystawia się wiele  firm. Zdecydowana większość z nich, to producenci lokalni z Gdańska, Gdyni i Sopotu. Pocieszające, że 34 wystawców przyjechało z Litwy i po jednym z Meksyku, Niemiec, Włoch, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Spodziewanych jest ok. 3 tys. gości.


alt


W tym roku na targi przybyło o piętnastu wystawców więcej niż w roku ubiegłym. Zważywszy, że w roku 2012 było również o dwudziestu wystawców więcej niż w roku 2011, to przyszłość napawa optymizmem.


altNa targowych stoiskach znaleźć można m.in. srebrna i złotą biżuterię z bursztynem, biżuterię artystyczną i awangardową, rzeźby i przedmioty dekoracyjne z bursztynu, półfabrykaty z bursztynu, kamienie jubilerskie oraz perły.
– Ryzykownym stwierdzeniem byłoby powiedzieć, że kryzys jest już za nami – mówi Mariusz Drapikowski, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. – Nieustannie mamy nadzieję, że będzie lepiej. Widzimy zainteresowanie kupców bursztynem. Doceniają go zarówno w biżuterii, jak i wyrobach użytkowych designerzy, kolekcjonerzy i miłośnicy. Wierzymy, że ogromna promocja bursztynu na świecie i popularyzacja wiedzy o nim przyniosą rezultaty.


altMiędzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników ma swoje przedstawicielstwo w Chinach, gdzie jest ogromny rynek i wielkie zainteresowanie bursztynem. Z powodzeniem jednak nade wszystko działa ministerialny program promocji eksportu polskiej biżuterii z bursztynem – „Bursztyn. Skarb Polski”. To gdańsko-warszawska inicjatywa, która na mocy konkursu uznana została przez Ministerstwo Gospodarki za najkorzystniejszą koncepcję promocji branży jubilersko-bursztynniczej. Wspólna oferta Międzynarodowych Targów Gdańskich, Krajowej Izby Bursztynu, Międzynarodowego Centrum Targowego z Warszawy oraz spółki S&A, największej polskiej firmy bursztynniczej, to owoc kilkuletnich starań, zainicjowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, całego środowiska oraz władz Gdańska, o umieszczenie branży jubilersko-bursztynniczej na liście dziedzin promujących polską gospodarkę. Ministerstwo przeznaczyło prawie siedem milionów złotych na działania promocyjne.


Polskie firmy biorące udział w targach zagranicznych, organizowanych w Monachium i w Vicenzie, Tucson, Las Vegas oraz w Hong Kongu, otrzymają dofinansowanie w wysokości 75 proc. kosztów, takich jak: zakup powierzchni wystawienniczej, przejazdy i hotele. W ramach kampanii organizowane są również misje wyjazdowe polskich firm oraz wizyty zagranicznych kupców i dziennikarzy, akcje promocyjnej w prasie konsumenckiej i na billboardach w Niemczech, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Chinach, międzynarodowe warsztaty bursztynnicze oraz pokazy mody i biżuterii. Powstały katolog promocyjny i film o pracy bursztynników.


altW ramach targów AMBERMART konsorcjum zaprezentuje pokaz dziesięciu kolekcji biżuterii i mody z pracowni młodych, zdolnych projektantów Wybrzeża, pod hasłem „Biżuteria z Polski – zwyczajnie niezwyczajna”. Odbył się on drugiego dnia targów, w piątek, o godz. 15 (powyższe zdjęcie z próby generalnej).


Drugiego dnia targów odbyły się również czterogodzinne warsztaty – „Bursztyn, srebro i diamenty – demokratyzacja luksusu”, które rozpoczną się o godz. 11. Marta Hryc z Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku opowie o nowoczesnym wzornictwie; ekspert diamentów Stanisław Jacobson i projektant biżuterii Mariusz Gliwiński – mówić będą o diamentach oraz łączeniu bursztynu z diamentami i kamieniami jubilerskimi; na zakończenie zaś Mirosław Boruc z Instytutu Marki Polskiej podzieli się uwagami na temat: „Demokratyczny luksus – drogowskaz globalizacji: jak go ustawić na bursztynowym szlaku”.


altW sobotę wieczorem – na zwieńczenie targów AMBERMART – organizatorzy zapraszają na Święto ulicy Mariackiej, które w tym roku odbędzie się pod hasłem „Mariacka w kwiatach”. Tego wieczoru niemal na każdym przedprożu odbywać się będą koncerty, wernisaże, projekcje filmów i zdjęć, warsztaty, eksperymenty naukowe, dyskusje, spotkania, a artyści czytać będą poezję. Początek o godz. 17.
– „Mariacka w kwiatach” to czas spotkania bursztynu i sztuki w naturalnej scenografii najpiękniejszej ulicy starego Gdańska, gdzie tradycyjnie ulokowały się pracownie i galerie bursztynnicze – mówi Ewa Rachoń, dyrektor projektu AMBERMART. – Cieszymy się, że o bursztynie można mówić na tak wiele sposobów i wciąż odkrywać jego magiczne piękno.


Targom towarzyszą również: Laboratorium Bursztynu, gdzie rzeczoznawcy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników i pracownicy naukowi Muzeum Ziemi PAN oraz Politechniki Gdańskiej identyfikują bursztyn; wystawę wzorców żywic kopalnych i ich imitacji z kolekcji Gabrieli Gierłowskiej oraz wystawę inkluzji roślinnych i zwierzęcych w bursztynie, prezentowaną przez Muzeum Inkluzji w Bursztynie przy Uniwersytecie Gdańskim.
Targi AMBERMART są otwarte dla zwiedzających. Biżuterię oraz precjoza z bursztynem i kamieniami kolorowymi nie tylko można podziwiać, ale i kupować. I to w cenie niższej, niż ta, która obowiązuje w galeriach. Wejściówka kosztuje 10 zł.

Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież