Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Lipsk skąpy dla burmistrza - szczodry dla prezydenta Gdańska

Ocena użytkowników: / 52
SłabyŚwietny 
czwartek, 29 sierpnia 2013 16:08

Burkhard Jung, burmistrz Lipska, nadzorujący holding LVV generujący ponad 4 mld euro przychodów, zarządzający spółkami komunalnymi miasta, w tym Stadtwerke Leipzig, który przejął  m.in. gdański GPEC, otrzymuje rocznie... 1850 euro wynagrodzenia. Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, pracujący na rzecz kontrolowanej przez holding LVV i burmistrza Junga gdańskiej spółki ciepłowniczej pobiera rocznie niemal 10 razy więcej, choć przychody GPEC to ok.2 proc. przychodów lipskiego koncernu. Kodeks etyczny LVV podkreśla, że spółka nie angażuje do swojej działalności osób pełniących funkcje z wyboru lub czynnych urzędników. Być może kodeks nie obejmuje działalności na tzw. rynkach wschodzących, stąd taki wysyp osób pełniących w Gdańsku funkcje publiczne. Holding powołał też spółkę SWL Polska, której zadaniem jest lobbing na rzecz koncernu i dbanie o relacje z urzędami i instytucjami oraz doradztwo w zakresie doboru kadr. Jej prezesem był Szczepan Lewna, wiceprezydent Gdańska odpowiedzialny za gospodarkę komunalną. W raporcie dla radnych w Lipsku napisano, że spółka ponosi zbyt duże wydatki osobowe. Dziwne, bo w tym okresie walne zgromadzenie reprezentowali Thomas Prausse i Raimund Otto, kluczowi menedżerowie SWL.


Po roczne wynagrodzenie burmistrza Junga za przewodzenie radzie w wysokości 1850 euro czyli ok. 8 tys. złotych rocznie nasi samorządowcy pewnie by się nie schylili. I pomyśleć, że są w Polsce miasta jak Białystok, gdzie prezydent (z tej samej co gdański prezydent PO) zakazuje członkom zarządu miasta zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem miasta. 


- Oberbürgermeister Burkhard Jung otrzymuje rocznie za zaangażowanie jako przewodniczący Rady Nadzorczej LVV  wynagrodzenie w wysokości 1850 euro – poinformował „Gazetę Gdańską” Matthias Hasberg, rzecznik prasowy i szef Referatu komunikacji w biurze burmistrza Lipsku (Leipzig).  


Prezydent Gdańska powinien wziąć przykład z komunalnej spółki miasta Lipska, czyli Leipziger Versorgungs und Verkehrsgesellschaft mającej nadzór właścicielski nad Stadtwerke Leipzig, a zatem i nad Stadtwerke Leipzig Polska oraz Grupą GPEC.


Prezydent Adamowicz z tytułu zasiadania w radach nadzorczych gdańskiego portu i GPEC uzyskał w ub.r. bagatela 117 983 zł, z czego miejsce w radzie GPEC przyniosło mu około 75 tys. zł czyli 17,5 tys. euro. Jego troska o interesy miasta w spółce, o które i tak winien dbać jako prezydent, jest wyceniona dziesięciokrotnie wyżej niż burmistrza Lipska, nadzorującego przedsiębiorstwo o obrocie przekraczającym cztery miliardy euro, czyli pond 17 mld zł. 
Lipski holding LVV zajmuje się bowiem zaopatrzeniem w gaz, wodę i prąd oraz organizujących komunikację miejską. LVV jak piszą Saksończycy, jest „założona jako spółka holdingowa i prowadzi zarządzanie i kontrolę w interesie miasta Lipska. Bezpieczne i zrównoważone zaopatrzenie ludności i gospodarki w energię, wodę, usuwanie ścieków i zapewnienie ruchu w konkurencyjnych cenach i rozsądnie”. I dodają: „Utrzymujemy otwarty i konstruktywny dialog ze społeczeństwem i politykami, aby chronić i rozwijać naszą działalność”.


W radzie nadzorczej miejsca są obsadzone przez przedstawicieli miasta i partii politycznych oraz przedstawicieli pracowników i firm współpracujących, jak Leipziger Verkehrsbetriebe (LVB) i Kommunale Wasserwerke Leipzig.  Niemcy z Lipska dużo pieczołowitości dołożyli by zapewnić w radzie polityczne parytety.  Obok Burkharda Junga (SPD) zasiadają w niej dwaj partyjni koledzy z SPD,  CDU-Fraktion ma 3 miejsca, Fraktion Bündnis 90/ Die Grünen – 2, a "Die Linke" – także 2. Są też przedstawiciele związków zawodowych -  ver.di i IGBCE.


LVV należy w 100 proc. do miasta Lipska. Nic w tym dziwnego, skoro pracuje na rzecz mieszkańców. Obrót holdingu  w 2011 roku wyniósł bagatela 4,28 mld euro. LVV to gaz, ciepło, prąd i komunikacja miejska. 


W jego folderze czytamy, że firma jest odpowiedzialna za zgodne z standardami funkcjonowanie infrastruktury z pożytkiem dla mieszkańców miasta i regionu. Nawet upierali się swego czasu, że przepłacili za udziały w GPEC.


W lipskim ratuszu urzędnicy dbają więc i o dobre samopoczucie mieszkańców. Burmistrz Jung pisze nawet listy do współmieszkańców w których zdaje sprawozdanie ze swej działalności i z uzyskanych profitów.  


alt

Prezydent Paweł Adamowicz za "nadzór" nad GPEC zarabia dziesięciokrotnie więcej niż Burkhard Jung, burmistrz Lipska, przewodniczący Rady Nadzorczej holdingu LVV, kontrolującego gdańskie ciepło


Ten styl kontrolny przeszczepili też Saksończycy na całość swego przedsięwzięcia komunalno-biznesowego. Otóż zarządzanie nad gdańskim GPEC sprawuje Adam Stanyer, absolwent Uniwersytetu w Kingston, były prokurent i Finance Director w Stadtwerke Leipzig GmbH nim objął stanowisko country managera Grupy GPEC i członka zarządu GPEC. Stanyer jest  specjalistą od rynków wschodzących. Jego zastępcą zaś jest Igor Wasilewski, były prezes Gaz-System, z matecznika PGNiG. Wspiera ich w tej działalności wiceszef LVV Volkmar Müller, zasiadający w Radzie Nadzorczej GPEC.
W radzie nadzorczej Stadtwerke Leipzig GMbH, spółce LVV i głównym udziałowcy Grupy GPEC 13 miejsc należy do LVV a 7 do pracowników. W niej też zasiada prezes LVV Josef Rahmen (Vorsitzender)   oraz Volkmar Müller (LVV GmbH). Na czele Stadtwerke Leipzig stoją Thomas Prauße i Raimund Otto. Obaj zasiadają w radzie nadzorczej GPEC. Pozwala im to kontrolować procesy decyzyjne w Grupie GPEC.


Dla dobrej koordynacji działań zawiązano nawet po udanej transakcji w Gdańsku w 2004 roku spółkę Stadtwerke Leipzig Polska. Wśród jej zadań jest m.in. „lobbing na rzecz interesów Stadtwerke Leipzig i dbanie o prawidłowe relacje z instytucjami i urzędami”. Radą w zakresie kontrolingu i doboru kadr w SWL Polska służą właśnie Otto i Prauβe. Na jej czele stoi obecnie Gregor Kostorz. Przed dwoma laty na jej czele stał… wiceprezydent Gdańska (2002-06)  Szczepan Lewna, znający doskonale gdańskie realia. To, że były wiceprezydent, który jeszcze w 2006 r. odpowiadał za gospodarkę komunalną gminy i reprezentował miasto w relacjach z SWL był od 2007 r. w zarządzie SWL Polska, która sprawuje nadzór właścicielski nad spółkami ciepłowniczymi w Polsce z udziałami Stadtwerke Leipzig nikomu jakoś nie przeszkadzało.


Kodeks Postępowania (Verhaltenskodex der LVV-Gruppe vom 02.05.2007), czyli karta zasad etycznych LVV zaleca szczególną uwagę w relacjach z urzędnikami, urzędnikami z wyboru i politykami, biorącymi udział w procesach decyzyjnych. W Polsce, na rynku „wschodzącym” jak widać Kodeks nie obowiązuje.


Stadtwerke Leipzig GmbH w radzie nadzorczej GPEC od kwietnia 2012 r. jest  reprezentowana przez Thomasa Prauße, Raimunda Otto, Volkmara Müllera, Detleva Krause i byłego prezesa Portu Lotniczego Gdańsk i byłego radnego Włodzimierza Machczyńskiego, nota bene także byłego przewodniczącego Rady Nadzorczej GPEC i szefa komisji przetargowej, która prowadziła rozmowy ze Stadtwerke Leipzig. W radzie nadzorczej spółki zasiadają także prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (PO), jako jej przewodniczący, reprezentująca gminę urzędniczka Iwona Bierut oraz Bożena Zawiślak, reprezentantka pracowników. 


Grupa Kapitałowa Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, która w większości należy do Stadtwerke Leipzig GmbH, firmy komunalnej z terenów dawnego NRD, wyrasta na najpoważniejszego gracza na rynku ciepła w woj. pomorskim. Oprócz Gdańska i Sopotu grupa dostarcza ciepło mieszkańcom Starogardu Gd. i Tczewa. Zainwestowała też w energie odnawialną poprzez firmę ENDICO, położoną w Jeleniej Górze. Mamy więc inwestorki trójkąt Gdańsk- Leipzig -Jelenia Góra.


Wynik finansowy Grupy GPEC w 2012 r. zakończył zysk netto 35 207 tys.  zł. 
Dywidendy dla udziałowców GPEC za rok 2012, wypłacone w czerwcu 2013 r. wyniosły 27 646 728 zł. Do Gdańskiej kasy popłynęło 4 517 109 zł, a lipscy włodarze cieszą się kwotą 23129 619 zł. Gmina Miasta Gdańsk ma w GPEC 16,34 proc. udziałów, a w rękach spółki miejskiej Stadtwerke Laipzig GmbH jest 83,66 proc. akcji.


Gdański skład rady nie zmienił się od 9 lat. Wynagrodzenia członków rady nadzorczej GPEC pochłonęły w ub.r. 291 784 zł (279 011 zł w 2011 r.).  Wynagrodzenie członków zarządów wszystkich spółek Grupy to 2 360 037 zł. Rady nadzorcze zaś kosztowały odbiorców ciepła 422 887 zł.


Kto jest zatem beneficjentem transformacji?
Zyski grupy rosną, a rentowność kapitału – jest godna pozazdroszczenia. A wszystko to na podstawowych usługach dla ludności, jak zaopatrzenie w ciepłą wodę i ogrzewanie. - Cieszymy się z najlepszych wyników w naszej historii – piszą w LVV.
Czy coś takiego mogą tez powiedzieć gdańscy włodarze?
Artur S. Górski

Marek Formela

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież