Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nie chcą trzech wieżowców w Brzeźnie

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 28 sierpnia 2013 14:27

Ogromne emocje budzi od kilku miesięcy nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla części gdańskiej dzielnicy Brzeźno. Przewiduje on budowę m.in. trzech budynków o wysokościach po 30 metrów. A to nie podoba się mieszkańcom oraz turystom. Przez ostatnie tygodnie starali się oni skłonić władze miasta do zmiany planu i obniżenia wysokości budynków z 30 do 17 m. Zebrali nawet w tej sprawie około 2 tysiące podpisów, przeprowadzili też akcje na Facebooku, zyskując znacznie więcej przeciwników budowie wieżowców niż zwolenników.


Sprzeciw wobec miejskich planów wyraziło również wielu społeczników, architektów, naukowców, niektórych radnych i dziennikarzy, m.in. znany fotoreporter Maciej Kosycarz, blogerka Ewa Kowalska, czy kulturoznawczyni Lidia Makowska.


alt


Planiści z Biura Rozwoju Gdańska na zorganizowanej niedawno przez siebie konferencji prasowej poinformowali zainteresowanych mieszkańców i dziennikarzy, że do planu zagospodarowania złożono 17 pism. Zdaniem urzędników, te dwa tysiące podpisów osób sprzeciwiających się wysokiej zabudowie w Brzeźnie, to jedynie 8 proc. mieszkańców tej dzielnicy. W tym tylko 54 proc. podpisów złożyli mieszkańcy Brzeźna, blisko 30 proc. z innych dzielnic Gdańska, a resztę turyści. Urzędnicy przekonywali, że nie mają racji przeciwnicy budowy wieżowców w Brzeźnie, bo takowe już istnieją jak choćby przy ul. Korzeniowskiego (zdjęcie powyżej).


- Ta dzielnica się wyludnia oraz starzeje i w związku z tym potrzebuje nowego impulsu, mówiła Barbara Pujdak, zastępczyni dyrektora Biura Rozwoju Gdańska. - Po przyjęciu planu, wartość działek na pewno  znacznie wzrośnie. Stwierdzam też z całą stanowczością, że nasz plan jest prorozwojowy oraz proinwestycyjny i prospołeczny. W okresie ostatnich lat z Brzeźna wyprowadziło się kilka tysięcy osób, a te trzy wysokościowce przyciągną tu nowych, młodych mieszkańców. Ta dzielnica wykorzysta w końcu to, co ma najlepszego do zaoferowania, czyli widok na morze. Ten plan jest prorozwojowy, ponieważ stwarza możliwość powstania nowych usług, takich jak hotele i pensjonaty, dających nowe miejsca pracy.


Z kolei podczas niedawnego posiedzenia Komisji Rozwoju Przestrzennego i Ochrony Środowiska, oprócz przewodniczącej tej komisji, radnej Małgorzaty Chmiel, za przyjęciem planu zagospodarowania Brzeźna zagłosowali: Piotr Grzelak, Maria Małkowska i Mirosław Zdanowicz - wszyscy z Platformy Obywatelskiej. Przeciwni byli Krzysztof Wiecki z PiS oraz Dariusz Słodkowski z PO.
- Nie ma żadnego społecznego uzasadnienia do obniżenia wysokości planowanych budynków - stwierdził na posiedzeniu tej komisji  wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski. - Mówi się na przykład, że będą to wieżowce, co nasuwa skojarzenia z blokami z lat 70-tych, a to przecież będą inne budynki. Mówi się także, że urzędnicy lekką ręką odrzucili wszystkie wnioski mieszkańców. To nieprawda. Nie lekką ręką, ale po dogłębnej analizie. I zrobili to profesjonaliści, urbaniści z wieloletnim doświadczeniem. A poza tym nie żyjemy w systemie demokracji bezpośredniej, tylko przedstawicielskiej.


alt


Te trzy 30-metrowej wysokości wieżowce mają powstać w trzech różnych miejscach. Jednym z nich jest posesja przy ul. Gałczyńskiego 1. Obecnie dużą jej część zajmuje blaszany supermarket Kupiec.


alt



Druga działka pod wieżowiec znajduje się przy ul. Krasickiego 9. Przed laty stał tam Dom Studencki nr 1 Uniwersytetu Gdańskiego. Uczelnia sprzedała akademik wraz z przyległym terenem firmie deweloperskiej Invest Komfort. Działka o powierzchni 1,27 ha od lat jednak stoi pusta.
Trzecia działka o powierzchni 1,1 ha graniczy z terenem należącym do Invest Komfortu. Jej obecnym właścicielem jest gmina Gdańsk, która prawdopodobnie będzie chciała tą działkę sprzedać. Po zatwierdzeniu planu zagospodarowania Brzeźna, Miasto jeśli sprzeda ją, to z ok. 15-30 proc. zyskiem.


alt


Na sesji Rady Miasta Gdańska, 29 sierpnia (czwartek) miało się odbyć głosowanie nad planem zagospodarowania tej części Brzeźna. W związku z tym jego mieszkańcy skierowali list otwarty do Rady Miasta Gdańska następującej treści.

„Szanowni Państwo! Jesteście przedstawicielami obywateli naszego miasta, od Państwa zależy czy projekt planu Brzeźno - rejon ulic Krasickiego i Gałczyńskiego w Gdańsku (nr planu 0308) zostanie uchwalony w kształcie nieakceptowanym przez społeczność lokalną oraz spoza Gdańska (turystów), jak również przez cenione autorytety w dziedzinie historii kultury, architektury i zabytków.

Szerokie gremium społeczeństwa wykazało rzadko obecnie spotykaną obywatelską postawę, podpisując się tak licznie pod protestem przeciwko wysokiej zabudowie w tym rejonie Brzeźna. W imieniu mieszkańców Brzeźna, innych dzielnic Gdańska, turystów, którzy w tak krótkim, dwutygodniowym okresie zdążyli się podpisać pod "protestem wobec budynków powyżej 17 metrów wysokości w rejonie ulic Krasickiego i Gałczyńskiego w Gdańsku Brzeźnie", a także tych osób, które w dalszym ciągu się podpisują, w imieniu popierających nas mieszkańców Trójmiasta i turystów (m.in. na facebooku, fanpage "Brzeźno nie dla wieżowców") apelujemy do Państwa o nieuchwalenie przedmiotowego planu w takiej formie, w jakiej jest on obecnie opracowany.

Pomimo, że sesja Rady Miasta jeszcze się nie odbyła, w prasie i mediach informuje się, że sprawa jest już przesądzona. Sądzimy jednak, że nasi przedstawiciele pochylą się z troską i zastanowieniem nad przyszłością historycznego rejonu Brzeźna. Usytuowanie w przedmiotowym obszarze wysokich obiektów zniweczy zachowany jeszcze krajobraz kulturowy, a także zaburzy odbiór naturalnego krajobrazu od strony morza. Należy podkreślić, że w bezpośrednim sąsiedztwie terenu planu znajdują się zasoby dziedzictwa kulturowego o znaczeniu krajowym i regionalnym, czyli dawne założenie zdrojowe (Dom Zdrojowy i Park Zdrojowy).

Nie można zgodzić się na argumentację Biura Rozwoju Gdańska i Prezydenta Wiesława Bielawskiego, że przecież w Brzeźnie są już budynki 10-piętrowe (powstałe w epoce PRL-u). Lokalizacja w kameralnej dzielnicy, o niskiej zabudowie tzw. wieżowców była błędem i nie powinny one stanowić odnośnika do modelu wysokości przyszłego, planowanego zainwestowania.

Nowa zabudowa w rozpatrywanym obszarze planu, skalą powinna nawiązywać do obiektów z nimi sąsiadujących. Wysokość obiektów w obszarze planu nie powinna przekraczać 17 metrów, zaś w sąsiedztwie posesji zabytkowych i o wartościach kulturowych, winna być utrzymana w ich skali. Ten rejon, nadal swoją strukturą bardziej nawiązuje do sposobu zagospodarowania historycznego Brzeźna niż do struktury osiedli mieszkaniowych. Takie spojrzenie na otoczenie da o wiele lepszą możliwość wprowadzenia ładu przestrzennego oraz zachowanie walorów krajobrazu kulturowego. Wysoka zabudowa w rejonie dawnego założenia zdrojowego i zachowanych obiektów o wartościach kulturowych stanowić będzie dysonans.
Chcemy rozwoju Brzeźna i nie sprzeciwiamy się jego rozbudowie. Niewprowadzenie w ten rejon tzw. dominant 30m, nie należy postrzegać jako pogorszenie szans rozwojowych. Wręcz przeciwnie, niska zabudowa nawiązująca do otoczenia będzie „kołem zamachowym" rozwoju dzielnicy. Nie zburzy też polityki miasta dotyczącej jej „ożywienia" i humanizacji. Rozwój może przecież odbyć się bez uszczerbku dla krajobrazu kulturowego. Inwestycje w wysoką zabudowę, nie gwarantują, że nastąpi zwiększenie atrakcyjności tego obszaru dla mieszkańców i turystów. Nic bardziej błędnego, może nastąpić odwrót przyjeżdżających tu w celach turystycznych i rekreacyjnych. Turystów przyciąga właśnie ta kameralność Brzeźna oraz jego dziedzictwo kulturowe i krajobrazowe. Tradycja 200-letniego, najstarszego kurortu wybrzeża gdańskiego zobowiązuje. Dlatego ważne jest przywrócenie temu obszarowi charakteru uzdrowiskowego i funkcji hotelowych, w nawiązaniu do sprawdzonych wzorców niskiej architektury kurortowej starego Brzeźna. Doskonale sprawdza się to przecież w Sopocie. Ten rejon nie potrzebuje, jak argumentują planiści, tzw. podkreślania przestrzeni dominantami w formie 30 m budynków. Doskonałym „podkreśleniem" np. wjazdu z Nowego Portu do Brzeźna jest po prawej stronie zielona „ściana" parku brzeźnieńskiego. Zaś w sąsiedztwie ul. Gałczyńskiego od lat dominantą tego terenu jest nabieżnik nawigacyjny.

Mamy głęboką nadzieję, że nasi Radni przemyślą podejmowaną decyzję i rok 2013 nie zapisze się w historii Gdańska, jako koniec unikatowych walorów krajobrazowych i kulturowych Brzeźna oraz zaprzepaszczenia szansy na przywróceniu Brzeźnu roli Perły w koronie miasta Gdańska”.


P.S. W przeddzień sesji, Antoni Pawlak, rzecznik prasowy prezydenta Miasta, opublikował oświadczenie w sprawie planu miejscowego Gdańsk Brzeźno. „W związku z pomówieniami jednego z dziennikarzy Prezydent Miasta Gdańska złożył w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk – Śródmieście zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy sporządzaniu ww. planu miejscowego i wniósł o wszczęcie i przeprowadzenie postępowania w tej sprawie. Z tego też powodu Prezydent wystąpił do przewodniczącego Rady Miasta, by ten w związku z zaistniałą sytuacja wycofał plan z najbliższej sesji Rady Miasta Gdańska”.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież