Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

9 mln zł do obywatelskiego zagospodarowania

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 29 sierpnia 2013 21:48

altPrzyjęcie budżetu obywatelskiego oraz odrzucenie projektu ustawy dotyczący obniżenia opłat za wywóz śmieci, to dwie najistotniejsze decyzje radnych z 29 sierpnia, podczas obrad LXI Sesji Rady Miasta Gdańska.


Radni jednogłośnie podnieśli rękę za uchwałą w sprawie budżetu obywatelskiego. Oznacza to, że w 2014 r. gdańszczanie po raz pierwszy w historii zostaną zaproszeni do głosowania w sprawie tego, na co chcieli by wydać 9 mln zł z miejskiej kasy.


Projekty mogą zgłaszać mieszkańcy Gdańska powyżej 16 roku życia. Wymagane będzie wypełnienie stosownego formularza. Będą też wyznaczeni urzędnicy, którzy w tym pomogą. Propozycja wniosków składanych przez mieszkańców nie może przekroczyć kwoty o wysokości 500 tys. zł. A ogólną przyjętą kwotę 9 mln zł  rozdysponowano na sześć okręgów (ich granice są takie, jak te wyborcze), co oznacza po 1, 5 mln zł na każdy okręg. Konsultacje w tej sprawie rozpoczną się 15 października br.


Co zaś tyczy drugiej istotnej uchwały, to przeciwko obniżce opłat zagłosował cały Klub Platformy Obywatelskiej, natomiast opozycyjny PiS wstrzymał się od głosu. Nikt nie zagłosował za obniżką. Powód iście prozaiczny, bo jak stwierdził radny Piotr Dzik, szef Komisji Polityki Gospodarczej i Morskiej, projekt uchwały miał błędy formalno-prawne i z tego też powodu trudno było go uchwalić. Dzik zapewnił jednak, że gdzieś tak za pół roku, gdy okaże się jak funkcjonuje system śmieciowy i jak się on finansuje, to temat obniżek opłat powróci pod obrady.


Co do istniejących błędów w projekcie obywatelskiej uchwały wypowiedział się również prawnik magistratu. Ale ten projekt w sprawie zmiany metody naliczania opłat za śmieci mieszkańcy złożyli już dość dawno. Czyż nie można było nanieść stosownych poprawek? Pod swoim projektem aktywni mieszkańcy zebrali  około 3 tys. podpisów i chcą, aby Miasto ustaliło stawki 12 zł od osoby w przypadku śmieci niesegregowanych i 9,05 zł w przypadku segregowanych. Ponadto zaproponowali zwolnienie z opłat za trzecie i każde kolejne dziecko w rodzinie.


- Ten właśnie przykład odrzucenia uchwały obywatelskiej w tak istotnej sprawie, jaką są wysokie opłaty śmieciowe, pokazuje nam ułomność systemu konsultacji społecznych - podsumował wcześniejszą debatę i to glosowanie Grzegorz Strzelczyk, przewodniczący Klubu Radnych PiS. - Z tego to powodu, że ci państwo złożyli nieprecyzyjny wniosek, ich podpisy wyrzuca się do kosza. My złożymy propozycję, żeby zrewidować sposób naliczania opłat za śmieci w Gdańsku, tak aby wychodził on na przeciw mieszkańcom, zapowiedział najbliższe poczynania PiS radny Strzelczyk.
W kwestii opłat śmieciowych wypowiedział się również wiceprezydent Maciej Lisicki: - Wszystko wskazuje na to, że opłaty za wywóz odpadów komunalnych będą niższe. To będzie miało odzwierciedlenie w nowych, niższych stawkach dla mieszkańców. Będziemy chcieli te niższe stawki zaproponować na początku przyszłego roku, gdy będziemy już znać realne kwoty i poziom ściągalności opłat.


Nie jest natomiast prawdą – jak stwierdził Lisicki -  że mieszkańcy nie mogą już teraz rozliczać się metodą osobową lub inną. Jeśli tego chcą, to mogą, bo jest to decyzja wewnętrzna spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, która nasz miejski rachunek wystawiony za metry kwadratowe może przecież podzielić na osoby. Są już w Gdańsku osiedla i spółdzielnie, które tak to czynią.


Nadmieńmy jeszcze, że radni wyrazili ponadto zgodę na przystąpienie do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla Oliwy Górnej, rejonu ul. Opackiej. Chodzi o opisywany przez nas teren o powierzchni 4,5 ha, na którym leżą działki należące do TVP Gdańsk, a na które wreszcie znalazł się chętny inwestor. Miasto nie skorzysta z prawa pierwokupu, a celem planu zagospodarowania jest dopuszczenie funkcji mieszkaniowej i zintensyfikowanie form zabudowy, o czym wspomniał Marek Piskorski, szef Biura Rozwoju Gdańska.
Co do tego planu, w Oliwie już pojawiły się głosy sprzeciwu. Negatywną opinię w tej sprawie wydała też Rada Osiedla Oliwy.
Radni podczas sesji zobligowali Piskorskiego, aby prace nad planem zagospodarowania były konsultowane z mieszkańcami i Radą Osiedla Oliwy.


Przy okazji radni PiS przywoływali ostatnią awanturę, jaka wywiązała się przy próbie przegłosowania projektu planu zagospodarowania dla Brzeźna, z budową trzech budynków 30 metrowej wysokości. Projekt tej uchwały, o czym już pisaliśmy, zdjęto z porządku obrad.


Wyjątkowo z powodu remontu Nowego Ratusza, sesyjne obrady przeniesiono do gdańskiego magistratu, gdzie musiano glosować ręcznie, gdyż w urzędzie nie ma zainstalowanego elektronicznego systemu, który wyniki głosowań automatycznie wyświetla na tablicy.

Wła-49

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież