W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk murem za Św. Janem Pawłem II – Westerplatte obronione

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 03 kwietnia 2023 16:10

W ostatnim czasie opozycyjne, lewicowe media uderzają w postać Świętego Jana Pawła II, licząc na to, że potencjalni wyborcy bezkrytycznie przyjmą fałszywe, esbeckie, spreparowane dokumenty, które miałyby podważyć autorytet Ojca Świętego. 2 kwietnia w 18 rocznicę śmierci Jana Pawła II Polacy odważnie i licznie wyszli na ulice wielu miast, aby bronić prawdy o Papieżu Polaku. Gdańsk nie był wyjątkiem – w Marszu Papieskim udział wzięło kilka tysięcy osób.


O godzinie 11:00 w Bazylice św. Brygidy z inicjatywy Stowarzyszenia „Godność” została odprawiona Msza Święta dziękczynna za życie Jana Pawła II. Wśród zgromadzonych obecni byli m.in. Wojewoda Pomorski – Dariusz Drelich oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – dr Karol Nawrocki. Na zakończenie Eucharystii świadectwem uzdrowienia z choroby podzielił się światowej sławy bursztynnik – Mariusz Drapikowski.
- Ojciec Święty pobłogosławił, położył rękę na głowie. Nie przeszedł przeze mnie żaden prąd, towarzyszyło mi cały czas ogromne wzruszenie. W ciągu tygodnia wrócił wzrok, wróciły możliwości poruszania się, pracy – mówił artysta.

alt


alt


- Nie tak dawno rozmawiałem z Panem Dyrektorem Instytutu Pamięci Narodowej – Karolem Nawrockim. Pytam się, bo przecież jest dobrze zorientowany, ma dostęp do akt: „Niech mi Pan Dyrektor powie, jak to jest. Nawet ksiądz ma wątpliwości, kiedy pojawiają się takie zarzuty”, a on mówi: „Proszę księdza proboszcza, siłą rzeczy jako Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej musiałem sięgnąć do tych akt – tam z każdej kartki przebija świętość” - podsumował ksiądz Ludwik Kowalski – proboszcz Bazyliki św. Brygidy.

alt


Po Mszy Świętej w podwórku parafialnym odbył się Rodzinny Piknik ze Świętym Janem Pawłem II. Organizatorem był Andrzej Jaworski – przewodniczący Instytutu Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II. Wśród licznych atrakcji, przygotowanych dla najmłodszych uczestników, nie zabrakło waty cukrowej czy dmuchanego zamku. Była także okazja do rozmów, wysłuchania części artystycznej, zjedzenia pysznej, wojskowej grochówki oraz spotkania z żołnierzami pełniącymi służbę w 7 Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
- Postanowiliśmy w dniu dzisiejszym pokazać, że Jan Paweł II jest cały czas z nami, jest tutaj, wstawia się za nami. My powinniśmy pokazać, że jesteśmy razem z nim wtedy, kiedy przeciwko niemu się wymierzone haniebne ataki – podkreślał Andrzej Jaworski.

alt
alt


alt


alt


O godzinie 15:00 w Bazylice Mariackiej wierni zgromadzili się na Koronce do Miłosierdzia Bożego. Świątynia nie była w stanie pomieścić tłumu, który przybył, aby wspólnie podziękować za życie Ojca Świętego. Modlitwie przewodniczył ksiądz biskup Wiesław Szlachetka. Obecny był także ksiądz arcybiskup – Tadeusz Wojda.


Około godziny 15:30 zaczął formować się Marsz Wdzięczności za Papieża Jana Pawła II. Na jego czele Rycerze Kolumba nieśli relikwie Ojca Świętego, które na co dzień znajdują się w sanktuarium na gdańskiej Zaspie. W pochodzie udział wzięło kilka tysięcy osób. Przemarsz zakończył się pod Pomnikiem Trzech Krzyży. Tam został przypomniany życiorys Papieża Polaka, zgromadzeni wspólnie odśpiewali pieśni, m.in. ukochaną przez Ojca Świętego „Barkę”, głos zabrał również ksiądz arcybiskup.
- Dzisiaj nasza obecność to po raz drugi głos sumienia w obronie Świętego Jana Pawła II. Ta wasza obecność tutaj, tak bardzo liczna, jest wyrazem, że to sumienie jest wciąż wyczulone na wartości, które przekazywał nam Święty Jan Paweł II, że to sumienie nie każe wam milczeć, nie pozwala wam milczeć, ale wzywa do tego, aby przyjść tutaj i razem w tym symbolicznym, ważnym miejscu dopominać się o poszanowanie jego godności. Dzisiaj już wiemy, że te ohydne manipulacje i te podejrzane oskarżenia, które zostały wypowiedziane, zostały po prostu zmanipulowane. To, co mówią historycy i w Krakowie, i w Rzymie to, że przebadali każdą kartkę, mówiącą o Janie Pawle II jako kardynale krakowskim, czy jako papieżu i nie ma żadnych przesłanek, nie ma żadnych słów, które mogłyby jakkolwiek go oskarżać o to, o co jest oskarżany - mówił arcybiskup Tadeusz Wojda.

alt


alt


- Dzisiaj w wielu miejscach w całej Polsce wierni gromadzą się, aby dać wyraz wdzięczności za Świętego Jana Pawła II, aby bronić tego wielkiego autorytetu, bo jeśli go zniszczymy, to zniszczymy naszą historię. Jeśli pozwolimy sobie wydrzeć z naszych serc to jego nauczanie, to będziemy mieli problemy z szukaniem naszej przyszłości. To nie przypadek, że dzisiaj tak mocno się nastaje na niego, aby zniszczyć jego autorytet. To nie przypadek, że walczy się, aby zupełnie zniszczyć ten autorytet, bo jego nauczanie było zbyt wielkie, bo jego nauczanie było zbyt niewygodne dla niektórych – podkreślił.


Na koniec licznie przybyłym zostało udzielone błogosławieństwo i żółto – biały tłum rozszedł się po Gdańsku, aby dalej odważnie świadczyć o prawdzie, jaką stanowi niepodważalność świętości Jana Pawła II. Miasto zdało egzamin. Obroniliśmy Westerplatte.

Blanka Kiesz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież