Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańsk murem za Św. Janem Pawłem II – Westerplatte obronione

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 03 kwietnia 2023 16:10

W ostatnim czasie opozycyjne, lewicowe media uderzają w postać Świętego Jana Pawła II, licząc na to, że potencjalni wyborcy bezkrytycznie przyjmą fałszywe, esbeckie, spreparowane dokumenty, które miałyby podważyć autorytet Ojca Świętego. 2 kwietnia w 18 rocznicę śmierci Jana Pawła II Polacy odważnie i licznie wyszli na ulice wielu miast, aby bronić prawdy o Papieżu Polaku. Gdańsk nie był wyjątkiem – w Marszu Papieskim udział wzięło kilka tysięcy osób.


O godzinie 11:00 w Bazylice św. Brygidy z inicjatywy Stowarzyszenia „Godność” została odprawiona Msza Święta dziękczynna za życie Jana Pawła II. Wśród zgromadzonych obecni byli m.in. Wojewoda Pomorski – Dariusz Drelich oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – dr Karol Nawrocki. Na zakończenie Eucharystii świadectwem uzdrowienia z choroby podzielił się światowej sławy bursztynnik – Mariusz Drapikowski.
- Ojciec Święty pobłogosławił, położył rękę na głowie. Nie przeszedł przeze mnie żaden prąd, towarzyszyło mi cały czas ogromne wzruszenie. W ciągu tygodnia wrócił wzrok, wróciły możliwości poruszania się, pracy – mówił artysta.

alt


alt


- Nie tak dawno rozmawiałem z Panem Dyrektorem Instytutu Pamięci Narodowej – Karolem Nawrockim. Pytam się, bo przecież jest dobrze zorientowany, ma dostęp do akt: „Niech mi Pan Dyrektor powie, jak to jest. Nawet ksiądz ma wątpliwości, kiedy pojawiają się takie zarzuty”, a on mówi: „Proszę księdza proboszcza, siłą rzeczy jako Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej musiałem sięgnąć do tych akt – tam z każdej kartki przebija świętość” - podsumował ksiądz Ludwik Kowalski – proboszcz Bazyliki św. Brygidy.

alt


Po Mszy Świętej w podwórku parafialnym odbył się Rodzinny Piknik ze Świętym Janem Pawłem II. Organizatorem był Andrzej Jaworski – przewodniczący Instytutu Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II. Wśród licznych atrakcji, przygotowanych dla najmłodszych uczestników, nie zabrakło waty cukrowej czy dmuchanego zamku. Była także okazja do rozmów, wysłuchania części artystycznej, zjedzenia pysznej, wojskowej grochówki oraz spotkania z żołnierzami pełniącymi służbę w 7 Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
- Postanowiliśmy w dniu dzisiejszym pokazać, że Jan Paweł II jest cały czas z nami, jest tutaj, wstawia się za nami. My powinniśmy pokazać, że jesteśmy razem z nim wtedy, kiedy przeciwko niemu się wymierzone haniebne ataki – podkreślał Andrzej Jaworski.

alt
alt


alt


alt


O godzinie 15:00 w Bazylice Mariackiej wierni zgromadzili się na Koronce do Miłosierdzia Bożego. Świątynia nie była w stanie pomieścić tłumu, który przybył, aby wspólnie podziękować za życie Ojca Świętego. Modlitwie przewodniczył ksiądz biskup Wiesław Szlachetka. Obecny był także ksiądz arcybiskup – Tadeusz Wojda.


Około godziny 15:30 zaczął formować się Marsz Wdzięczności za Papieża Jana Pawła II. Na jego czele Rycerze Kolumba nieśli relikwie Ojca Świętego, które na co dzień znajdują się w sanktuarium na gdańskiej Zaspie. W pochodzie udział wzięło kilka tysięcy osób. Przemarsz zakończył się pod Pomnikiem Trzech Krzyży. Tam został przypomniany życiorys Papieża Polaka, zgromadzeni wspólnie odśpiewali pieśni, m.in. ukochaną przez Ojca Świętego „Barkę”, głos zabrał również ksiądz arcybiskup.
- Dzisiaj nasza obecność to po raz drugi głos sumienia w obronie Świętego Jana Pawła II. Ta wasza obecność tutaj, tak bardzo liczna, jest wyrazem, że to sumienie jest wciąż wyczulone na wartości, które przekazywał nam Święty Jan Paweł II, że to sumienie nie każe wam milczeć, nie pozwala wam milczeć, ale wzywa do tego, aby przyjść tutaj i razem w tym symbolicznym, ważnym miejscu dopominać się o poszanowanie jego godności. Dzisiaj już wiemy, że te ohydne manipulacje i te podejrzane oskarżenia, które zostały wypowiedziane, zostały po prostu zmanipulowane. To, co mówią historycy i w Krakowie, i w Rzymie to, że przebadali każdą kartkę, mówiącą o Janie Pawle II jako kardynale krakowskim, czy jako papieżu i nie ma żadnych przesłanek, nie ma żadnych słów, które mogłyby jakkolwiek go oskarżać o to, o co jest oskarżany - mówił arcybiskup Tadeusz Wojda.

alt


alt


- Dzisiaj w wielu miejscach w całej Polsce wierni gromadzą się, aby dać wyraz wdzięczności za Świętego Jana Pawła II, aby bronić tego wielkiego autorytetu, bo jeśli go zniszczymy, to zniszczymy naszą historię. Jeśli pozwolimy sobie wydrzeć z naszych serc to jego nauczanie, to będziemy mieli problemy z szukaniem naszej przyszłości. To nie przypadek, że dzisiaj tak mocno się nastaje na niego, aby zniszczyć jego autorytet. To nie przypadek, że walczy się, aby zupełnie zniszczyć ten autorytet, bo jego nauczanie było zbyt wielkie, bo jego nauczanie było zbyt niewygodne dla niektórych – podkreślił.


Na koniec licznie przybyłym zostało udzielone błogosławieństwo i żółto – biały tłum rozszedł się po Gdańsku, aby dalej odważnie świadczyć o prawdzie, jaką stanowi niepodważalność świętości Jana Pawła II. Miasto zdało egzamin. Obroniliśmy Westerplatte.

Blanka Kiesz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież