Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

XVII Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO 2013

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 03 września 2013 21:30

W Gdańsku już po raz siedemnasty, w dniach 3-5 września odbywają się organizowane co dwa lata Międzynarodowe Targi Morskie Baltexpo. Jest to największa w Europie Środkowo-Wschodniej impreza targowa przemysłu morskiego.


W tym roku po raz pierwszy jej miejscem jest Centrum Kongresowo Wystawiennicze AmberExpo. Swoje wyroby i usługi oferuje około dwustu wystawców.


altPodczas inauguracji minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak (na poniższym zdjęciu), zapowiedział dokonanie istotnych zmian. - Zmieni się sposób zarządzania portami morskimi. W ocenie ministerstwa samorządy gminne i wojewódzkie powinny mieć więcej władzy nad tymi przedsiębiorstwami. Reprezentanci zainteresowanych stron muszą wspólnie stworzyć nowy model zarządzania. Samorządy powinny też zwiększać swój wpływ na tak istotne organizmy gospodarcze w regionach, jakimi są właśnie duże porty morskie. Z Warszawy nie zawsze dokładnie widać, co dzieje się w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie czy Świnoujściu. A w zmieniającej się sytuacji rynkowej, decyzje trzeba podejmować szybko, dynamicznie i muszą one być trafne - powiedział minister Nowak.


alt


Stwierdził też, że w latach 2007-2013 w trzech kluczowych polskich portach morskich Gdańsku, Gdyni i Świnoujściu-Szczecinie, dzięki dofinansowaniu z UE zrealizowano inwestycje o wartości prawie 4 mld zł. W nowej zaś perspektywie na lata 2014-2020, mają być zrealizowane inwestycje o wartości ponad 10 mld zł.


Minister Nowak przy okazji targów ogłosił zmianę personalną do jakiej doszło w nadzorowanym przez niego resorcie. Z pracą  w ministerstwie pożegna się wiceminister Anna Wypych-Namiotko, która dalej będzie pracować dla rządu jako przedstawiciel w Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO. Na tym stanowisku zastąpi ją prof. Dorota Pyć z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.


altWypowiedź ministra o większym uwłaszczeniu gmin w sprawach portowych została z uwagą wysłuchana przez prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.  - Obecna edycja Baltexpo z pewnością przejdzie do historii - powiedział Adamowicz. - Polityczna deklaracja ministra Sławomira Nowaka jest bardzo wyraźna. Wynika z tego, że jest on zwolennikiem przystąpienia do prac nad nową ustawą o portach i przystaniach morskich, by samorządy miast i województw w większym niż dotychczas stopniu wciągać w procesy zarządcze portami.


altW podobnym duchu brzmiała wypowiedź marszałka pomorskiego Mieczysława Struka, który powiedział, iż wspólnie z władzami rządowymi władze lokalne będą czynić wszystko, by gospodarka morska była nadal ważną i prężną częścią gospodarki pomorskiego regionu. Posiadamy dwa duże, strategiczne porty handlowe w Gdańsku i Gdyni oraz kilkanaście mniejszych, służących głownie rybołówstwu i turystyce. Na potrzeby tej gospodarki pomorskie uczelnie kształcą kadry.


alt


Targi Baltexpo mają już 31 lat tradycji. Po raz pierwszy zorganizowano je w 1982 roku, a co przypomniała Grażyna Ewa Karłowska, wiceprezes Zarządu Targów Warszawskich SA, które od początku są organizatorem Baltexpo.


alt


Podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik stwierdziła iż przyszłe środki z funduszy unijnych, przez pięć najbliższych lat powinny być gównie przeznaczone na inwestycje innowacyjne. Jeszcze bardziej powinniśmy również zwiększyć eksport wyrobów polskiego przemysłu okrętowego. Jednocześnie zapewniła, że ministerstwo gospodarki w ramach ustaw deregulacyjnych szczególnie przygląda się wszystkim gospodarczym procedurom po to, aby ułatwić wejście do polskich portów i żeby zrobić je jeszcze bardziej konkurencyjnymi.


alt


Już tradycyjnie podczas otwarcia targów Baltexpo wręczane są nagrody. Kapituła, obradująca w tym roku pod przewodnictwem prezesa Jerzego Lewandowskiego, sekretarza generalnego Krajowej Izby Gospodarki Morskiej, przyznała trzy Złote Kotwice.


alt


Złotą Kotwicę w kategorii usług otrzymała Gdańska Stocznia Remontowa im. Józefa Piłsudskiego SA za przebudowę platformy Safe Caledonia. Nagrodę z rąk ministra Sławomira Nowaka odebrał Jarosław Flont, prezes Zarządu GSR.


Złotą Kotwicę w kategorii produkt otrzymała Remontowa Shipbuilding SA za budowę czterech nowoczesnych promów z napędem gazowym dla norweskiego armatora Torghatten Nord AS. Nagrodę odebrał prezes Andrzej Wojtkiewicz.


Tytuł osobowości Roku Gospodarki Morskiej otrzymał Piotr Soyka, wieloletni prezes Gdańskiej Stoczni Remontowej, obecnie prezes zarządu Remontowa Holding SA.


Wyróżnienie za przygotowanie oprogramowania potrzebnego do wyliczenia stateczności przy operacji dokowania i wydokowania, przypadło Polskiemu Rejestrowi Statków.


altProgram trzydniowych targów obejmuje także kilka różnotematycznych konferencji i debat, stanowiących rozszerzenie prezentowanych zagadnień. A obejmują one następujące dziedziny: przemysł okrętowy, budowę i remont statków, porty, terminale, usługi, offshore, wydobycie ropy i gazu, energetyka wiatrowa, transport, spedycja i logistyka, żegluga, bezpieczeństwo, ochrona portów i żeglugi, ochrona środowiska, administracja, edukacja, media, prawo.


altPodczas tegorocznej edycji Baltexpo odbywa się dwudniowe Polsko Norweskie Forum Gospodarki Morskiej z udziałem przedstawicieli administracji rządowej, liderów przemysłu morskiego, środowisk naukowych, gospodarczych i kooperantów rynku.


alt


Na Baltexpo po raz pierwszy zaprezentował się fundusz MARS, wraz ze swoją stoczniową grupą MARS Shipyards&Offshore. Na jednym wspólnym stoisku i pod wspólnych szyldem wystawiają się gdyńska stocznia Nauta, Energomontaż Północ Gdynia oraz połączone niedawno Morska Stocznia Remontowa Świnoujście i Stocznia Gryfia ze Szczecina. Jak nam powiedział prezes Zarządu Nauty Andrzej Szwarc (z prawej na powyższym zdjęciu podczas rozmowy z red. Markiem Kańskim), to oprócz produkcji cywilnej, realizowane są też usługi w zakresie naprawy, modyfikacji oraz budowy okrętów wojennych dla Marynarki Wojennej RP i zagranicznych, w tym prac na okrętach podwodnych. Zdobyte doświadczenie w remontach okrętów, niskie koszty pracy i certyfikowana jakość wykonania i zarządzania sprawiają, że Stocznia Nauta jest idealnym miejscem dla napraw okrętów wojennych innych państw NATO. Dysponując czterema dokami pływającymi i dwoma suchymi, w roku 2012 zrealizowano 102 remonty o wartości 100 mln zł. Istotnym i ważnym przedsięwzięciem jest rozpoczęcie w maju 2013 roku budowy jednej z najnowocześniejszych technicznie pływających jednostek naukowo badawczych dla potrzeb Uniwersytetu Gdańskiego. Katamaran o wymiarach 40 m długości i 14 m szerokości z przeznaczeniem dla 20-osobowej załogi, będzie wykorzystywany do interdyscyplinarnych badań środowiska i przyrody Morza bałtyckiego. Zakończenie jego budowy planowane jest na kwiecień 2014 roku.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież