Ulica Dworcowa we wspomnieniach Orunian » Ponad 20 Orunian wzięło udział w spotkaniu sąsiedzkim "Wokół ulicy Dworcowej" w GAK Stacja Orunia. P... Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami....
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
środa, 05 października 2022 16:09
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
Wojciech Łazarek obchodził 85 rok życia pośród swoich

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

XVII Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO 2013

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 03 września 2013 21:30

W Gdańsku już po raz siedemnasty, w dniach 3-5 września odbywają się organizowane co dwa lata Międzynarodowe Targi Morskie Baltexpo. Jest to największa w Europie Środkowo-Wschodniej impreza targowa przemysłu morskiego.


W tym roku po raz pierwszy jej miejscem jest Centrum Kongresowo Wystawiennicze AmberExpo. Swoje wyroby i usługi oferuje około dwustu wystawców.


altPodczas inauguracji minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak (na poniższym zdjęciu), zapowiedział dokonanie istotnych zmian. - Zmieni się sposób zarządzania portami morskimi. W ocenie ministerstwa samorządy gminne i wojewódzkie powinny mieć więcej władzy nad tymi przedsiębiorstwami. Reprezentanci zainteresowanych stron muszą wspólnie stworzyć nowy model zarządzania. Samorządy powinny też zwiększać swój wpływ na tak istotne organizmy gospodarcze w regionach, jakimi są właśnie duże porty morskie. Z Warszawy nie zawsze dokładnie widać, co dzieje się w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie czy Świnoujściu. A w zmieniającej się sytuacji rynkowej, decyzje trzeba podejmować szybko, dynamicznie i muszą one być trafne - powiedział minister Nowak.


alt


Stwierdził też, że w latach 2007-2013 w trzech kluczowych polskich portach morskich Gdańsku, Gdyni i Świnoujściu-Szczecinie, dzięki dofinansowaniu z UE zrealizowano inwestycje o wartości prawie 4 mld zł. W nowej zaś perspektywie na lata 2014-2020, mają być zrealizowane inwestycje o wartości ponad 10 mld zł.


Minister Nowak przy okazji targów ogłosił zmianę personalną do jakiej doszło w nadzorowanym przez niego resorcie. Z pracą  w ministerstwie pożegna się wiceminister Anna Wypych-Namiotko, która dalej będzie pracować dla rządu jako przedstawiciel w Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO. Na tym stanowisku zastąpi ją prof. Dorota Pyć z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.


altWypowiedź ministra o większym uwłaszczeniu gmin w sprawach portowych została z uwagą wysłuchana przez prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.  - Obecna edycja Baltexpo z pewnością przejdzie do historii - powiedział Adamowicz. - Polityczna deklaracja ministra Sławomira Nowaka jest bardzo wyraźna. Wynika z tego, że jest on zwolennikiem przystąpienia do prac nad nową ustawą o portach i przystaniach morskich, by samorządy miast i województw w większym niż dotychczas stopniu wciągać w procesy zarządcze portami.


altW podobnym duchu brzmiała wypowiedź marszałka pomorskiego Mieczysława Struka, który powiedział, iż wspólnie z władzami rządowymi władze lokalne będą czynić wszystko, by gospodarka morska była nadal ważną i prężną częścią gospodarki pomorskiego regionu. Posiadamy dwa duże, strategiczne porty handlowe w Gdańsku i Gdyni oraz kilkanaście mniejszych, służących głownie rybołówstwu i turystyce. Na potrzeby tej gospodarki pomorskie uczelnie kształcą kadry.


alt


Targi Baltexpo mają już 31 lat tradycji. Po raz pierwszy zorganizowano je w 1982 roku, a co przypomniała Grażyna Ewa Karłowska, wiceprezes Zarządu Targów Warszawskich SA, które od początku są organizatorem Baltexpo.


alt


Podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik stwierdziła iż przyszłe środki z funduszy unijnych, przez pięć najbliższych lat powinny być gównie przeznaczone na inwestycje innowacyjne. Jeszcze bardziej powinniśmy również zwiększyć eksport wyrobów polskiego przemysłu okrętowego. Jednocześnie zapewniła, że ministerstwo gospodarki w ramach ustaw deregulacyjnych szczególnie przygląda się wszystkim gospodarczym procedurom po to, aby ułatwić wejście do polskich portów i żeby zrobić je jeszcze bardziej konkurencyjnymi.


alt


Już tradycyjnie podczas otwarcia targów Baltexpo wręczane są nagrody. Kapituła, obradująca w tym roku pod przewodnictwem prezesa Jerzego Lewandowskiego, sekretarza generalnego Krajowej Izby Gospodarki Morskiej, przyznała trzy Złote Kotwice.


alt


Złotą Kotwicę w kategorii usług otrzymała Gdańska Stocznia Remontowa im. Józefa Piłsudskiego SA za przebudowę platformy Safe Caledonia. Nagrodę z rąk ministra Sławomira Nowaka odebrał Jarosław Flont, prezes Zarządu GSR.


Złotą Kotwicę w kategorii produkt otrzymała Remontowa Shipbuilding SA za budowę czterech nowoczesnych promów z napędem gazowym dla norweskiego armatora Torghatten Nord AS. Nagrodę odebrał prezes Andrzej Wojtkiewicz.


Tytuł osobowości Roku Gospodarki Morskiej otrzymał Piotr Soyka, wieloletni prezes Gdańskiej Stoczni Remontowej, obecnie prezes zarządu Remontowa Holding SA.


Wyróżnienie za przygotowanie oprogramowania potrzebnego do wyliczenia stateczności przy operacji dokowania i wydokowania, przypadło Polskiemu Rejestrowi Statków.


altProgram trzydniowych targów obejmuje także kilka różnotematycznych konferencji i debat, stanowiących rozszerzenie prezentowanych zagadnień. A obejmują one następujące dziedziny: przemysł okrętowy, budowę i remont statków, porty, terminale, usługi, offshore, wydobycie ropy i gazu, energetyka wiatrowa, transport, spedycja i logistyka, żegluga, bezpieczeństwo, ochrona portów i żeglugi, ochrona środowiska, administracja, edukacja, media, prawo.


altPodczas tegorocznej edycji Baltexpo odbywa się dwudniowe Polsko Norweskie Forum Gospodarki Morskiej z udziałem przedstawicieli administracji rządowej, liderów przemysłu morskiego, środowisk naukowych, gospodarczych i kooperantów rynku.


alt


Na Baltexpo po raz pierwszy zaprezentował się fundusz MARS, wraz ze swoją stoczniową grupą MARS Shipyards&Offshore. Na jednym wspólnym stoisku i pod wspólnych szyldem wystawiają się gdyńska stocznia Nauta, Energomontaż Północ Gdynia oraz połączone niedawno Morska Stocznia Remontowa Świnoujście i Stocznia Gryfia ze Szczecina. Jak nam powiedział prezes Zarządu Nauty Andrzej Szwarc (z prawej na powyższym zdjęciu podczas rozmowy z red. Markiem Kańskim), to oprócz produkcji cywilnej, realizowane są też usługi w zakresie naprawy, modyfikacji oraz budowy okrętów wojennych dla Marynarki Wojennej RP i zagranicznych, w tym prac na okrętach podwodnych. Zdobyte doświadczenie w remontach okrętów, niskie koszty pracy i certyfikowana jakość wykonania i zarządzania sprawiają, że Stocznia Nauta jest idealnym miejscem dla napraw okrętów wojennych innych państw NATO. Dysponując czterema dokami pływającymi i dwoma suchymi, w roku 2012 zrealizowano 102 remonty o wartości 100 mln zł. Istotnym i ważnym przedsięwzięciem jest rozpoczęcie w maju 2013 roku budowy jednej z najnowocześniejszych technicznie pływających jednostek naukowo badawczych dla potrzeb Uniwersytetu Gdańskiego. Katamaran o wymiarach 40 m długości i 14 m szerokości z przeznaczeniem dla 20-osobowej załogi, będzie wykorzystywany do interdyscyplinarnych badań środowiska i przyrody Morza bałtyckiego. Zakończenie jego budowy planowane jest na kwiecień 2014 roku.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież