Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

XVII Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO 2013

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 03 września 2013 21:30

W Gdańsku już po raz siedemnasty, w dniach 3-5 września odbywają się organizowane co dwa lata Międzynarodowe Targi Morskie Baltexpo. Jest to największa w Europie Środkowo-Wschodniej impreza targowa przemysłu morskiego.


W tym roku po raz pierwszy jej miejscem jest Centrum Kongresowo Wystawiennicze AmberExpo. Swoje wyroby i usługi oferuje około dwustu wystawców.


altPodczas inauguracji minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak (na poniższym zdjęciu), zapowiedział dokonanie istotnych zmian. - Zmieni się sposób zarządzania portami morskimi. W ocenie ministerstwa samorządy gminne i wojewódzkie powinny mieć więcej władzy nad tymi przedsiębiorstwami. Reprezentanci zainteresowanych stron muszą wspólnie stworzyć nowy model zarządzania. Samorządy powinny też zwiększać swój wpływ na tak istotne organizmy gospodarcze w regionach, jakimi są właśnie duże porty morskie. Z Warszawy nie zawsze dokładnie widać, co dzieje się w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie czy Świnoujściu. A w zmieniającej się sytuacji rynkowej, decyzje trzeba podejmować szybko, dynamicznie i muszą one być trafne - powiedział minister Nowak.


alt


Stwierdził też, że w latach 2007-2013 w trzech kluczowych polskich portach morskich Gdańsku, Gdyni i Świnoujściu-Szczecinie, dzięki dofinansowaniu z UE zrealizowano inwestycje o wartości prawie 4 mld zł. W nowej zaś perspektywie na lata 2014-2020, mają być zrealizowane inwestycje o wartości ponad 10 mld zł.


Minister Nowak przy okazji targów ogłosił zmianę personalną do jakiej doszło w nadzorowanym przez niego resorcie. Z pracą  w ministerstwie pożegna się wiceminister Anna Wypych-Namiotko, która dalej będzie pracować dla rządu jako przedstawiciel w Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO. Na tym stanowisku zastąpi ją prof. Dorota Pyć z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.


altWypowiedź ministra o większym uwłaszczeniu gmin w sprawach portowych została z uwagą wysłuchana przez prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.  - Obecna edycja Baltexpo z pewnością przejdzie do historii - powiedział Adamowicz. - Polityczna deklaracja ministra Sławomira Nowaka jest bardzo wyraźna. Wynika z tego, że jest on zwolennikiem przystąpienia do prac nad nową ustawą o portach i przystaniach morskich, by samorządy miast i województw w większym niż dotychczas stopniu wciągać w procesy zarządcze portami.


altW podobnym duchu brzmiała wypowiedź marszałka pomorskiego Mieczysława Struka, który powiedział, iż wspólnie z władzami rządowymi władze lokalne będą czynić wszystko, by gospodarka morska była nadal ważną i prężną częścią gospodarki pomorskiego regionu. Posiadamy dwa duże, strategiczne porty handlowe w Gdańsku i Gdyni oraz kilkanaście mniejszych, służących głownie rybołówstwu i turystyce. Na potrzeby tej gospodarki pomorskie uczelnie kształcą kadry.


alt


Targi Baltexpo mają już 31 lat tradycji. Po raz pierwszy zorganizowano je w 1982 roku, a co przypomniała Grażyna Ewa Karłowska, wiceprezes Zarządu Targów Warszawskich SA, które od początku są organizatorem Baltexpo.


alt


Podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik stwierdziła iż przyszłe środki z funduszy unijnych, przez pięć najbliższych lat powinny być gównie przeznaczone na inwestycje innowacyjne. Jeszcze bardziej powinniśmy również zwiększyć eksport wyrobów polskiego przemysłu okrętowego. Jednocześnie zapewniła, że ministerstwo gospodarki w ramach ustaw deregulacyjnych szczególnie przygląda się wszystkim gospodarczym procedurom po to, aby ułatwić wejście do polskich portów i żeby zrobić je jeszcze bardziej konkurencyjnymi.


alt


Już tradycyjnie podczas otwarcia targów Baltexpo wręczane są nagrody. Kapituła, obradująca w tym roku pod przewodnictwem prezesa Jerzego Lewandowskiego, sekretarza generalnego Krajowej Izby Gospodarki Morskiej, przyznała trzy Złote Kotwice.


alt


Złotą Kotwicę w kategorii usług otrzymała Gdańska Stocznia Remontowa im. Józefa Piłsudskiego SA za przebudowę platformy Safe Caledonia. Nagrodę z rąk ministra Sławomira Nowaka odebrał Jarosław Flont, prezes Zarządu GSR.


Złotą Kotwicę w kategorii produkt otrzymała Remontowa Shipbuilding SA za budowę czterech nowoczesnych promów z napędem gazowym dla norweskiego armatora Torghatten Nord AS. Nagrodę odebrał prezes Andrzej Wojtkiewicz.


Tytuł osobowości Roku Gospodarki Morskiej otrzymał Piotr Soyka, wieloletni prezes Gdańskiej Stoczni Remontowej, obecnie prezes zarządu Remontowa Holding SA.


Wyróżnienie za przygotowanie oprogramowania potrzebnego do wyliczenia stateczności przy operacji dokowania i wydokowania, przypadło Polskiemu Rejestrowi Statków.


altProgram trzydniowych targów obejmuje także kilka różnotematycznych konferencji i debat, stanowiących rozszerzenie prezentowanych zagadnień. A obejmują one następujące dziedziny: przemysł okrętowy, budowę i remont statków, porty, terminale, usługi, offshore, wydobycie ropy i gazu, energetyka wiatrowa, transport, spedycja i logistyka, żegluga, bezpieczeństwo, ochrona portów i żeglugi, ochrona środowiska, administracja, edukacja, media, prawo.


altPodczas tegorocznej edycji Baltexpo odbywa się dwudniowe Polsko Norweskie Forum Gospodarki Morskiej z udziałem przedstawicieli administracji rządowej, liderów przemysłu morskiego, środowisk naukowych, gospodarczych i kooperantów rynku.


alt


Na Baltexpo po raz pierwszy zaprezentował się fundusz MARS, wraz ze swoją stoczniową grupą MARS Shipyards&Offshore. Na jednym wspólnym stoisku i pod wspólnych szyldem wystawiają się gdyńska stocznia Nauta, Energomontaż Północ Gdynia oraz połączone niedawno Morska Stocznia Remontowa Świnoujście i Stocznia Gryfia ze Szczecina. Jak nam powiedział prezes Zarządu Nauty Andrzej Szwarc (z prawej na powyższym zdjęciu podczas rozmowy z red. Markiem Kańskim), to oprócz produkcji cywilnej, realizowane są też usługi w zakresie naprawy, modyfikacji oraz budowy okrętów wojennych dla Marynarki Wojennej RP i zagranicznych, w tym prac na okrętach podwodnych. Zdobyte doświadczenie w remontach okrętów, niskie koszty pracy i certyfikowana jakość wykonania i zarządzania sprawiają, że Stocznia Nauta jest idealnym miejscem dla napraw okrętów wojennych innych państw NATO. Dysponując czterema dokami pływającymi i dwoma suchymi, w roku 2012 zrealizowano 102 remonty o wartości 100 mln zł. Istotnym i ważnym przedsięwzięciem jest rozpoczęcie w maju 2013 roku budowy jednej z najnowocześniejszych technicznie pływających jednostek naukowo badawczych dla potrzeb Uniwersytetu Gdańskiego. Katamaran o wymiarach 40 m długości i 14 m szerokości z przeznaczeniem dla 20-osobowej załogi, będzie wykorzystywany do interdyscyplinarnych badań środowiska i przyrody Morza bałtyckiego. Zakończenie jego budowy planowane jest na kwiecień 2014 roku.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież