Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Abstrakcja Ekspresyjna Marka Wróbla w Elblągu

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
środa, 19 czerwca 2013 16:47

Unoszący  się duch zbliżającego się niedzielnego referendum w Elblągu nad ostatnią wystawą Marka Wróbla w Galerii Zum, nie zakłócił w najmniejszym stopniu atmosfery dużego wydarzenia artystycznego. Wystawy malarstwa w obu galeriach (El i Zum) w miejscu trochę zapomnianym przez Boga i władze, wbrew wszystkiemu cieszą się nadal wielkim powodzeniem.


Na wystawę nawet z pobliskiego Gdańska zjechało wielu znamienitych gości. Marek Wróbel, pośród kilku znanych obrazów zaprezentował  parę nowych świetnych prac. Nadal utrzymuje się w ramach  nieodbiegających od  tak bliskich jego twórczości, założeń artystycznych teorii „szkoły nowojorskiej”, głęboko tkwiących w zakamarkach twórczego powołania. W atmosferze tej żywej i cały czas aktualnej sztuki wysłuchaliśmy, rewelacyjnie wykonanej Suity G-dur Nr 1 na wiolonczelę Johanna Sebastiana Bacha. Utwór wykonała Zofia Elwart, córka malarza, studentka IV roku wiolonczeli w poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Stanisława Pokorskiego.


alt
Tę uduchowioną artystycznie atmosferę dopełniła jakże miła, wystawa plastycznych prac wychowanków Domu Dziecka w Elblągu. Krystyna Olechnowicz w swojej galerii coraz częściej tworzy wydarzenia wspierające młodzież w poszukiwaniu dla nich lepszego, normalniejszego życia.
Powracając do wystawy, Marek Wróbel w jednym z wywiadów, które przeprowadzałem z nim, powiedział mi kiedyś że ”W ogóle czuję się człowiekiem tamtego wieku i moje fascynacje artystyczne umiejscawiam w połowie XX wieku. To był piękny czas dla malarstwa. Sztuka była wówczas bardzo modna…”. Cofnięcie się w czasie do tamtych lat, założeń między innymi Willema de Kooninga i „szkoły nowojorskiej” zarówno w życiu artystycznym jak i w wypadku  normalnego, codzienne funkcjonowania, inspiruje artystę.


alt


alt


Marek Wróbel poza muzyką klasyczną jest fanem muzyki jazzowej tamtych lat, słucha brzmień cool i bebop. Muzyka ta, jak mówi daje siłę tworzenia. Widzowi zaś pozwala na łatwiejsze odczuwanie tego co namalował.


alt


Na wystawie zobaczyć możemy cztery obrazy figuratywne, cykl kwiatowy, ulubione żagle oraz  dwa obrazy przedstawiające wydmy. Od pewnego czasu w sztuce Wróbla pojawiają się osoby, czasami znane z imienia i nazwiska. Jest to zapewne przejaw zmian wszechobecnych w naszym otoczeniu, które również nie omijają artysty. Pozwalają na pewien rozwój. Od razu przychodzą mi na myśl profesorowie, którzy w pewnym stopniu kształtowali osobowość artystyczną studenta Marka Wróbla.  Myślę o Władysławie Jackiewiczu, Hugonie Laseckim i Kiejstucie Bereźnickim. Sam artysta uważa jednak, że wpływ szkoły na jego wybory twórcze był nikły.


alt


Wystawę ogląda się z wielką przyjemnością i radością bowiem intensywność barw jego obrazów jest zadziwiająco optymistyczna, a pełna dynamika i ekspresja przedstawień morskich fascynuje  świeżością. Czasami również myślę o pewnej przynależności jego malarstwa, choć on odżegnuje się od jakiejkolwiek klasyfikacji. Trzeba jednak dla porządku, powiedzieć, że w sztuce polskiej nurt marynistyki był bardzo mocny i stał na bardzo wysokim poziomie. Wróbel wyrósł w zupełnie innych realiach. Maluje nowocześnie, ale jego obrazy niewątpliwie wpisują się w twórczość naszej marynistyki, tej reprezentującej najwyższy poziom artystyczny.


alt


Stanisław Seyfried (galeriaessey@wp.pl)

galeria-essey.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież