ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Abstrakcja Ekspresyjna Marka Wróbla w Elblągu

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
środa, 19 czerwca 2013 16:47

Unoszący  się duch zbliżającego się niedzielnego referendum w Elblągu nad ostatnią wystawą Marka Wróbla w Galerii Zum, nie zakłócił w najmniejszym stopniu atmosfery dużego wydarzenia artystycznego. Wystawy malarstwa w obu galeriach (El i Zum) w miejscu trochę zapomnianym przez Boga i władze, wbrew wszystkiemu cieszą się nadal wielkim powodzeniem.


Na wystawę nawet z pobliskiego Gdańska zjechało wielu znamienitych gości. Marek Wróbel, pośród kilku znanych obrazów zaprezentował  parę nowych świetnych prac. Nadal utrzymuje się w ramach  nieodbiegających od  tak bliskich jego twórczości, założeń artystycznych teorii „szkoły nowojorskiej”, głęboko tkwiących w zakamarkach twórczego powołania. W atmosferze tej żywej i cały czas aktualnej sztuki wysłuchaliśmy, rewelacyjnie wykonanej Suity G-dur Nr 1 na wiolonczelę Johanna Sebastiana Bacha. Utwór wykonała Zofia Elwart, córka malarza, studentka IV roku wiolonczeli w poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Stanisława Pokorskiego.


alt
Tę uduchowioną artystycznie atmosferę dopełniła jakże miła, wystawa plastycznych prac wychowanków Domu Dziecka w Elblągu. Krystyna Olechnowicz w swojej galerii coraz częściej tworzy wydarzenia wspierające młodzież w poszukiwaniu dla nich lepszego, normalniejszego życia.
Powracając do wystawy, Marek Wróbel w jednym z wywiadów, które przeprowadzałem z nim, powiedział mi kiedyś że ”W ogóle czuję się człowiekiem tamtego wieku i moje fascynacje artystyczne umiejscawiam w połowie XX wieku. To był piękny czas dla malarstwa. Sztuka była wówczas bardzo modna…”. Cofnięcie się w czasie do tamtych lat, założeń między innymi Willema de Kooninga i „szkoły nowojorskiej” zarówno w życiu artystycznym jak i w wypadku  normalnego, codzienne funkcjonowania, inspiruje artystę.


alt


alt


Marek Wróbel poza muzyką klasyczną jest fanem muzyki jazzowej tamtych lat, słucha brzmień cool i bebop. Muzyka ta, jak mówi daje siłę tworzenia. Widzowi zaś pozwala na łatwiejsze odczuwanie tego co namalował.


alt


Na wystawie zobaczyć możemy cztery obrazy figuratywne, cykl kwiatowy, ulubione żagle oraz  dwa obrazy przedstawiające wydmy. Od pewnego czasu w sztuce Wróbla pojawiają się osoby, czasami znane z imienia i nazwiska. Jest to zapewne przejaw zmian wszechobecnych w naszym otoczeniu, które również nie omijają artysty. Pozwalają na pewien rozwój. Od razu przychodzą mi na myśl profesorowie, którzy w pewnym stopniu kształtowali osobowość artystyczną studenta Marka Wróbla.  Myślę o Władysławie Jackiewiczu, Hugonie Laseckim i Kiejstucie Bereźnickim. Sam artysta uważa jednak, że wpływ szkoły na jego wybory twórcze był nikły.


alt


Wystawę ogląda się z wielką przyjemnością i radością bowiem intensywność barw jego obrazów jest zadziwiająco optymistyczna, a pełna dynamika i ekspresja przedstawień morskich fascynuje  świeżością. Czasami również myślę o pewnej przynależności jego malarstwa, choć on odżegnuje się od jakiejkolwiek klasyfikacji. Trzeba jednak dla porządku, powiedzieć, że w sztuce polskiej nurt marynistyki był bardzo mocny i stał na bardzo wysokim poziomie. Wróbel wyrósł w zupełnie innych realiach. Maluje nowocześnie, ale jego obrazy niewątpliwie wpisują się w twórczość naszej marynistyki, tej reprezentującej najwyższy poziom artystyczny.


alt


Stanisław Seyfried (galeriaessey@wp.pl)

galeria-essey.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+2 #1 zibi 2013-06-23 19:32
Dobre malarstwo marynistyczne, a nowe trendy też robią wrażenie!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież