Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Benefis Marka

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24

Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za artystę nowatorskiego należącego do grupy polskich modernistów dzisiejszych czasów i nadal tak uważam.


Miałem jednak na początku naszej znajomości wrażenie, że jego poszukiwania sięgają malarstwa opartego na założeniach, często sięgających do ekspresji początku XX wieku. Wiele tekstów poświęciłem jego sztuce, pisząc o nim: „Artysta znany, wywodzący się z gdańskiej ekspresji lat 80, będący do dziś wiernym jej przedstawicielem, o solidnych podstawach wywodzących się od takich znakomitości jak profesorowie: Jackiewicz, Bereźnicki i Lasecki. Lepszej rekomendacji nie trzeba. Wróbel jednak sam zbudował swoją narrację i myślę, że tu jego dobra znajomość historii sztuki, szczególnie niemieckiej ekspresji pomogła mu w znalezieniu swojej drogi. Przejście od tamtej stylistyki do nurtu który pojawił się po II wojnie światowej na amerykańskim kontynencie - abstrakcyjnej ekspresji, doprowadził go dziś do nowoczesnego spojrzenia na miniony styl amerykańskich tuzów malarstwa: Marka Rothko, Willema de Kooninga czy Jacksona Pollocka. Obserwuję od lat jego sztukę i trudno zauważyć aby dokonywał w niej jakichś znaczących zmian. Widać co innego, coraz większe doświadczenie i swobodę. Jego prace sięgające do tradycji amerykańskiego nowoczesnego malarstwa lat 50. coraz pełniej uświadamiają jego nieprzeciętny profesjonalizm.

alt


Przyznam szczerze, że słuchając amerykańskiego jazzu tamtych lat, który uwielbiam w wykonaniu Sonny Rolllinsa, Charlesa Mingusa, Charlie Parkera, Milesa Davisa czy Cheta Bakera, widzę zawsze jego olbrzymie płótna chociażby te z jego poprzedniej rewelacyjnej wystawy prezentowanej kilka lat temu chociażby w galerii „WL-4, Mleczny Piotr”. Wróbel zachwycał tam nieprzeciętnymi kompozycjami: linią, kształtem, kolorem, te atrybuty decydowały o przejrzystości.

Artysta często inspiruje się morzem, choć w wielu przypadkach morzem swojej indywidualnej plastyczności…”.

alt

Marek Wróbel


Dziś zobaczyłem nową wystawę Marka Wróbla po 12 latach w tym samym miejscu, w ”Stodole” na Rozewiu. Powiem szczerze mimo kilku nowych prac nic się nie zmieniło, Wróbel nadal jest wierny wypracowanej przed laty estetyce swojego malarstwa. To prawda, że nadal jest świeży, nie nudzi, ale nie odkrywa nowych koncepcji. Nie posuwa swojej sztuki do przodu, ja nawet nie oczekiwałbym niczego nowego, bowiem to co prezentuje w dużej części mi odpowiada. Jednak jak dobrze zrozumiałem sam artysta czuje potrzebę zrobienia kolejnego kroku. Oczywiście czasami jest to już niemożliwe. W wypadku Wróbla po 40 latach intensywnej twórczości, artysta jest w najlepszym czasie kariery. Czasami mało brakuje, pojawia się dodatkowy „kop” coś co dopiero teraz otwiera nową drogę dojrzałego syntetycznego oglądu rzeczywistości o wiele prostszego, ale jakże dojrzałego.

alt


Nie wiem czy dobrze zrozumiałem Marka, ale wydaje się, że myśli o naturalnym kierunku, powiedzmy rozwoju już jakże dojrzałej swojej sztuki. Pamiętam, że podobny okres swojej kariery przechodził opisywany niedawno przeze mnie oliwski artysta Włodzimierz Lam, wielka postać polskiej sztuki. Powracam jednak do dzisiejszego Marka Wróbla, najważniejszym walorem jego twórczości nadal jest emocja. Jednak nie to było najważniejsze, bo poza emocją są jeszcze smacznie komponowane spontaniczne gry barw i półcieni, które również stanowią o wyrazie abstrakcji ekspresyjnej.

alt


Na ostatnich wystawach artysty trudno było znaleźć obrazy nawiązujące do modernistycznej niemieckiej ekspresji, wczesnego malarstwa Wróbla, ale zapewniam, że i takie widziałem przed laty w jego pracowni. Wróbel odszedł od tamtego spojrzenia, wyzwolił się od zorganizowanych koncepcji swojego umysłu. Z wielką przyjemnością obserwuję doświadczonego artystę wiedzącego na czym polega swoboda zastosowania indywidualnej interpretacji swojej estetyki, która czasami musi podlegać pewnym zmianom i rozwojowi.

alt


Przypuszczam, że na kolejnej wystawie artysty zobaczymy nową twarz już dawno dojrzałego Marka Wróbla. Wszystkiego dobrego, czekamy na kolejne twoje dzieła. Do setki pozostało jeszcze trochę porywającego malowania.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież