Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

O gdańskich targach, cz. II

Ocena użytkowników: / 34
SłabyŚwietny 
środa, 08 maja 2013 09:45

Przed miesiącem, pisałem o wyjątkowej urody plakacie Stanisława Chlebowskiego, reklamującego „Gdańskie Targi Międzynarodowe”. Z wielką przyjemnością powracam do tematu raz jeszcze, bowiem tekst wzbudził spore zainteresowanie.Wynikiem  tego zainteresowania jest osobliwa kartka pocztowa, którą otrzymaliśmy od jednego z gdańskich kolekcjonerów, będąca nieoczekiwanym uzupełnieniem poprzedniego tekstu. Kartka jest jednocześnie zaproszeniem jak i tymczasowym biletem wstępu na III Gdańskie Targi Międzynarodowe odbywające się od 5-8 lutego 1925r. Jej niezwykłość stanowi polska edycja wydania. Dotychczas znane mi materiały dotyczące imprez targowych wydawane były w języku niemieckim. Wydaje się, że tajemnica polskiego wydania tej karty tkwi prawdopodobnie w coraz to bardziej napiętych stosunkach między Polską, Gdańskiem a Niemcami. Senat Gdańska, zdominowany przez Niemców nie mógł pogodzić się z polską jurysdykcją nad polityką zagraniczną Wolnego Miasta Gdańska. Natomiast polska dyplomacja czując powagę chwili, próbowała zaznaczyć swoją obecność w Gdańsku, pomimo iż organizacja targów należała do firmy niemieckiej.


alt

Otwarcie Targów w dniu 2 Października 1924 r. w obecności przedstawicieli władz polskich i gdańskich


Karta pocztowa adresowana była do polskiego przedsiębiorcy z Torunia w  języku polskim. To z kolei świadczy o pewnej apolityczności Zarządu Targów, dla  którego interes liczył się bardziej niż podziały polityczne. Smaczku sprawie dodaje również możliwość wwiezienia na terytorium Wolnego Miasta Gdańska 1500 zł. Pieniądze zostawały w mieście, jeżeli nie w całości to na pewno w części. Miasto bogaciło się i korzystało z przybyszów, tak jak miało to miejsce przed wiekami. 


alt

Gdańsk ul. Wałowa, miejsce w którym znajdowały się tereny targowe


Warto przypomnieć również kontekst polityczny unoszący się nad tą imprezą. W styczniu 1925 roku, a więc między drugą a trzecią edycja targów, minęła nałożona na Niemcy klauzula najwyższego uprzywilejowania towarów pochodzących z państw zwycięskich w I wojnie światowej również i z Polski. Niemcy wstrzymały wówczas import polskiego węgla oraz nałożyły wysokie cła na towary eksportowane do Niemiec. Polska odpowiedziała podwyższeniem ceł na towary pochodzące z Niemiec. Rozpoczęła się wojna celna, która w  żadnym stopniu nie sprzyjała  rozwojowi gdańskich targów, które odbyły się jeszcze  tylko raz w sierpniu 1925 roku.


altStanisław Seyfried (galeriaessey@wp.pl)

galeria-essey.pl


 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież