Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Emilie Brzezinski – Drzewa Rodzinne

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
środa, 03 lipca 2013 10:09

W Galerii Gdańskiej Güntera Grassa, otwarta została wystawa prac Emilie Brzezinski, amerykańskiej rzeźbiarki czeskiego pochodzenia, córki Edwarda Benesza, wybitnego polityka, premiera i drugiego prezydenta Czechosłowacji. Artystka przywiozła 16 obiektów dużych formatów przedstawiających pnie wyżłobionych drzew z wklejonymi w miejscu rdzenia drzewa fotogramami przodków i rodziny. 


Rzeźby dogłębnie poruszają wyobraźnię, są efektem wywołanych skojarzeń artystycznych autorki, sięgających  głęboko aż do swoich rodzinnych korzeni. Monumentalne wolno stojące pnie, prezentują się jak słupy Heraklesowe wbite na pamiątkę pochodu ku nowemu. Instalacja wydaje się być afirmacją tożsamości kulturowej. Autorka wielką wagę przykłada również do samego procesu tworzenia, uwzględniając wszystkie elementy dotyczące dialogu z przyrodą.


alt


Podczas wystawy prezentowane są  również rysunki Zbigniewa Brzezińskiego, znalezione przypadkowo przed laty, przez żonę w gabinetowym biurku męża. Rysunki jak sam autor skromnie mówi trudno zaliczyć do sztuki, jednak ich powstanie w pełnej podświadomości podczas wielogodzinnych narad w „Białym Domu”, lub na spotkaniach z premierami, generałami czy ministrami, czyni z nich wyjątkowo interesujący zapis stanu ducha autora. Rysunki już swego czasu zamieszczone zostały w publikacji zatytułowanej „Biografia i Rysunki Zbigniewa Brzezińskiego”. Przed laty pozycja ta uzyskała miano książki artystycznej. Na wystawie w Gdańsku można zobaczyć również, drugie wydanie tej pozycji.


alt


Prezentowany jest również  film dokumentalny Krzysztofa Piotrowskiego i Mirosława Borka zatytułowany „Drzewa rodzinne Emilie Brzezinski. Impresja filmowa”, przedstawiający między innymi prace artystki w jej atelier podczas tworzenia.


alt


W krótkich przemówieniach Państwo Brzezińscy odnieśli się również do wystawy i samego miasta. Artystka serdecznie podziękowała za wielką życzliwość z jaką spotkała się w Gdańsku oraz za pomoc w doprowadzeniu do należytego stanu po czeskiej powodzi przybyłych z poprzedniej wystawy w Pradze obiektów.


alt


Profesor Brzeziński, Honorowy Obywatel Miasta Gdańska, z wielką zadumą i podziwem dla jego dzisiejszego wyglądu, przypomniał swój pierwszy dzień wybuchu II wojny światowej. To krótkie przemówienie profesora wywarło olbrzymie wrażenie na licznie zgromadzonych miłośnikach sztuki. 


alt


W uroczystości  otwarcia wystawy wzięli  udział między innymi: Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, arcybiskup Tadeusz Gocłowski, prezes zarządu „Grupy Lotos” Paweł Olechnowicz.
Stanisław Seyfried
fot. Stanisław Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież