Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam...
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
niedziela, 21 lipca 2024 18:50
Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
Odeszła wybitna osobowość gdańskiej sztuki Krystyna Jacobson. 7

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Niedoszła kolekcja „Marienburga”

Ocena użytkowników: / 57
SłabyŚwietny 
piątek, 17 maja 2013 19:17

Wśród eksponatów, zbioru gedaników Andrzeja Walasa, gdańskiego kolekcjonera znajduje się dosyć sporych rozmiarów album. Wierzchnia część, nadszarpnięta zębem czasu, stanowi górę pudła mieszczącego w środku 24 brystolowe karty. 



Zupełnie nieoczekiwanie przy porządkowaniu natrafiliśmy na ten zapomniany album. Na kartach znajdują się opisane tuszem, przeważnie po dwie, przyklejone fotografie. Przedstawiają one obrazy gdańskich i królewieckich malarzy. Przeważnie są to pejzaże okolic Zalewu Kurońskiego, Gdańska, Królewca oraz widoki zamku w Malborku. Wygląda na to, że jest to projekt, wewnętrznego wystroju statku „Marienburg”. Przypuszczam, że opracowanie pochodzi z ówczesnego biura marketingu stoczni, która budowała jednostkę. Była to stocznia Stettiner Oderwerke AG. „Marienburg” należeć miał do Serwisu Żeglugowego Prus Wschodnich, który utrzymywał połączenia promowe między portami Niemiec i Prus Wschodnich.


alt

Statek pasażerski "Hansestadt Danzig", linii żeglugowej "Seedienst Ostpreussen" w Sopocie (1929 r.)


alt

M.S. "Tannenberg" statek pasażerski linii żeglugowej "Seedienst Ostpreussen" na Bałtyku (1936 r.)


alt

Ms "Preussen"


Kompania „Seedienst Ostpreussen”, powstała w 1920 roku i utrzymywała połączenia do wybuchu wojny. Początkowo linia  łączyła porty na trasie Świnoujście – Pilawa przez Ustkę i Sopot. Później rozszerzono ją o porty w Kilonii, Travemünde, Warnemünde, Sassnitz, Binz, Kłajpedzie, Lipawie. Raz w tygodniu jednostki pływały na linii Kilonia, Sopot, Tallin, Helsinki. Największymi statkami były nowoczesne jednostki: „Preussen”, „Hansestadt Danzig” i „Tannenberg” oraz na początku, stare: „Hörnum”, „Odyna”, „Kaiser”, „Helgoland”, „Hertha” i „Gruessgotta”. „Marienburg” miał wejść do eksploatacji na początku 1940 roku. Jak się okazało wojna przeszkodziła w realizacji planów. Pasażer dopiero w ramach reparacji wojennych trafił w 1950 roku do ZSRR. Najpierw jako wycieczkowiec „Lensoviet”, a później „Abchasia”, pływał po Morzu Czarnym do 1980 roku.


alt


alt


Nie wiadomo czy obrazy zdążyły trafić na wyposażenie statku, wiadomo jedynie, że w październiku 1939 roku, statek był już na wodzie, ale wybuch wojny spowolnił prace wykończeniowe. Zaproponowany zestaw obrazów, został prawdopodobnie złożony między 1939 a 1941 rokiem i bynajmniej nie znalazły się tam obrazy przypadkowych twórców. Przypuszczam, że osoba przygotowująca tę propozycję doskonale orientowała się w ówczesnych gustach, a do tego wzięła pod uwagę poziom artystyczny obrazów. Zaproponowani twórcy reprezentowali dwa środowiska artystyczne gdańskie i królewieckie, często zresztą  współpracujące ze sobą i przenikające  się wzajemnie. Co prawda Królewiec posiadał Akademię Artystyczną reprezentującą bardzo wysoki poziom, jednak Gdańsk z półwyższą Szkołą Plastyczna i Wydziałem Malarstwa w Wyższej Szkole Technicznej również wychowywał bardzo znakomitych malarzy. Reprezentację gdańskich twórców  stanowili : Bruno Paetsch, Hans Urban, Otto Herdemertens, Stanisław Chlebowski, Paul Dannowsky. Natomiast wśród malarzy reprezentujących środowisko królewieckie było dwóch znakomitych profesorów miejscowej akademii: Wilhelm Heise następca prof. Heinricha Wolffa i Karl Storch uczeń wspaniałego gdańskiego malarza Paula Meyercheima,  a także wybitny Gerd Eisenblätter, Ernst Schaumann oraz Wilfried Hartung i Fine Valentin. Warto dodać, że „Seedienst Ostpreusen” przewoziły rocznie blisko 60 tys. pasażerów, którzy w salonach czy mesach mogli obcować z oryginalną sztuką, stworzoną w swoim regionie.


alt


alt


Myślę, że podobne kolekcje znajdowały się na innych statkach obsługujących tę linię. Z perspektywy lat, można powiedzieć, że gdańskie muzea  pewnie wiele z prezentowanych widoków, dziś  chętnie widziałyby w swoich zbiorach. Obrazy prawdopodobnie nie ujrzały światła dziennego w miejscu dla nich przeznaczonym, choć do końca sprawa  nie jest wyjaśniona.


alt


alt


Jedno jednak jest pewne, zbiór tych fotografii oraz sam album stanowi wielką wartość ikonograficzną. Szkoda tylko, że tej kolekcji nie można zobaczyć na żywo. Żaden z obrazów tego zbioru, przez wiele lat obserwacji rynku antykwarycznego w Europie do tej pory nie pojawił się.  Jedynie wydawnictwo „Orweda–Verlag-Danzig”, pewnie jeszcze przed wojną zrobiło zdjęcie obrazu Bruno Paetscha „Spojrzenie na Gdańsk”. W 2001 roku z wizerunkiem tego obrazu ukazała się pocztówka. Kartka pojawiła się na rynku niemieckim, prawdopodobnie już jako reprint. To jedyny ślad. Może ktoś posiada jeszcze inne informacje o tej zagadkowej historii?


Stanisław Seyfried (galeriaessey@wp.pl)

galeria-essey.pl



Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież