Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ewa Bogucka Pudlis - „Spotkania”

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 29 kwietnia 2013 12:39

W ciągu ostatnich paru miesięcy, oglądałem w Elblągu parę bardzo ciekawych wystaw: Kazimierza Kalkowskiego, Anny Waligórskiej, Janusza Hankowskiego. Teraz Galeria Zum wystawia Ewę Bogucką Pudlis i również ta wystawa wpisuje się bardzo wysoki poziom poprzednich prezentacji.


Przyglądając się poczynaniom miejscowych animatorów sztuki, mam wrażenie, że zostały nieco zachwiane pewne proporcje. Malutka galeryjka na Starym Mieście położona niedaleko Galerii El, prezentuje wystawy na coraz wyższym poziomie. Zaczynam zastanawiać się, która z galerii jest uzupełnieniem tej pierwszej. Jedno jednak jest pewne, elbląska przestrzeń artystyczna wypełnia się coraz ciekawiej. Wystawa Ewy Boguckiej Pudlis, wzbudziła spore zainteresowanie licznie zgromadzonej publiczności. 


alt


Malarka z Gdańska, wcześniej związana była już z elbląskim środowiskiem artystycznym, poprzez pracę w wyżej wspomnianej Galerii El i jako plastyk w niezapomnianych zakładach Truso jako projektantka ubiorów. Wystawa wzbudziła ogólny zachwyt, poszczególne kompozycje prezentowały się imponująco. Malarstwo Boguckiej oparte jest na podstawie każdego dobrego malarstwa, sprawnym rysunku. Okazało się również, że artystka jest uznaną ilustratorką.


altalt


Próbując bardziej przybliżyć jej malarstwo, choć może być to bardzo trudne, można powiedzieć, że przedstawia racjonalne, tradycyjne widzenie rzeczywistości łącząc je z magicznymi przemyśleniami. Mocno angażuje swoją psychikę, która wyczulona jest na pewien romantyzm, daje się odczuć dużą wrażliwość i emocje. Jest kobieca, subtelna, ciepła, melancholijna. Marzy i fantazjuje, tworzy wizje wyjęte z zakamarków, głęboko schowanych myśli, ale jest nastrojowa. Jej obrazy oddychają. Ogląda się  je ze spokojem, bez męczarni, czasami jak w swoich rysunkach jest bardzo precyzyjna, by zaraz  nadać całości za pomocą powietrza mgły i światła  pewien niepokój. Przedstawia ludzi, ale inspiracją powstających obrazów są spotkania z nimi. 


alt


alt


Zawsze pewnym wyznacznikiem artystycznej drogi życiowej poza talentem  jest pochodzenie malarskie. W wypadku Ewy Boguckiej Pudlis jest ono dość klarowne. Orłowskie liceum plastyczne artystka kończyła  w klasie malarstwa i rysunku gdańskiej malarki Bohdany Pietkiewicz. PWSSP w Gdańsku u prof. Kazimierza Śramkiewicza i prof.Kazimierza Ostrowskiego „Kacha”. Zatem talent, tak jak diament został w odpowiednich rękach oszlifowany. Takie szczęście spotkało niewielu gdańskich studentów. Dobrze wykształcona Ewa Bogucka Pudlis, z dużymi możliwościami nie bała się żadnych wyzwań artystycznych. Dziś jej doskonałe prace przepełnione ciepłem kobiecego spojrzenia możemy obejrzeć w elbląskiej Galerii Zum.


alt


Jak powiedziała mi autorka, obraz jest wynikiem spotkania i przeniesieniem go na płótno. Akcja rozgrywa się już podczas malowania i jest kontynuacja tego spotkania. Na każde kolejne czeka z niecierpliwością. Tak jak my oczekujemy na jej  kolejne wystawy.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież