Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pogotowie strajkowe w szpitalu w Kościerzynie

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 03 kwietnia 2013 12:07

Pracownicy szpitala w Kościerzynie otrzymali tuż przed Świętami Wielkanocnymi informację o obniżeniu pensji. Na ich reakcję nie trzeba było długo czekać. Pracownicy nie chcą płacić za błędy Urzędu Marszałkowskiego i dyrekcji szpitala. Pogotowie strajkowe w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie trwa od wtorku 2 kwietnia.


Akcję protestacyjną, polegający na oflagowaniu placówki, ogłosiły wszystkie działające w niej organizacje związkowe. Powodem akcji jest zapowiedź p.o. dyrektora szpitala Zbigniewa Krzywosińskiego, że marcowe wynagrodzenia zostaną obniżone o 30 proc. Szpital ma gigantyczny dług 96 mln zł.
Andrzej Pufelski, przewodniczący KM NSZZ „S” w Szpitalu Specjalistycznym informuje, że o planie dyrekcji dowiedział się w Wielki Piątek. Lada dzień mają zapaść decyzje co do innych form protestu, ze strajkiem włącznie. Pracownicy liczą, że pensje, które wypłacone zostaną 10 kwietnia, jednak nie zostaną okrojone.


Przypomnijmy, że m.in. NSZZ „Solidarność” od kilku lat alarmuje o złym zarządzaniu szpitalem przez dyrekcję oraz o braku nadzoru ze strony organu założycielskiego (właściciela), czyli Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.


Organizacja NSZZ „S” w Szpitalu Specjalistyczny o sytuacji poinformowała Najwyższą Izbę Kontroli. Z kolei z wnioskiem do Ministerstwa Zdrowia o przeprowadzenie pilnej kontroli w Urzędzie Marszałkowskim i Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie zwróciła się w marcu Rada Oddziału NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego w Kościerzynie.
- Dramatyczne błędy w systemie organizacji opieki zdrowotnej skutkują gigantycznym zadłużeniem szpitala. Załoga jest zaniepokojona o miejsca pracy, warunki pracy i wynagrodzenia. W połowie przekształconych zakładów opieki zdrowotnej zmieniły się warunki pracy i płacy. Niewydolność systemu i nieudolność władzy skutkuje tym, że mieszkańcy regionu zostaną pozbawieni społecznej opieki zdrowotnej – mówił nam wówczas Andrzej Pufelski, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „S” w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Jego słowa okazały się prorocze. Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność” negatywnie zaopiniował przekształcenie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej - szpitala w Kościerzynie, w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Zdaniem związkowców to pierwszy krok do prywatyzacji szpitala. Przekształcenie nie uwalnia nowej spółki od balastu długów. Nowopowołany podmiot będzie borykał się z problemem zadłużenia. 


Również opozycyjny SLD domaga się uruchomienia mechanizmów kontrolnych. Zarząd Pomorskiej Rady Wojewódzkiej SLD wyrażał wielokrotnie zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją finansową w publicznych szpitalach pomorskiej służby zdrowia. Kolejne ważne społecznie placówki ujawniają olbrzymie problemy finansowe, które degradują ich funkcje lecznicze, mimo, że art. 68 Konstytucji RP na władze publiczne nakłada obowiązek zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Zarząd Pomorskiej RW SLD domaga się rezygnacji Hanny Zych-Cisoń z funkcji wicemarszałka, przejęcia nadzoru nad służbą zdrowia przez marszałka Mieczysława Struka i zwołania nadzwyczajnej sesji sejmiku poświęconej sytuacji w pomorskiej służbie zdrowia.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież