Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pogotowie strajkowe w szpitalu w Kościerzynie

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 03 kwietnia 2013 12:07

Pracownicy szpitala w Kościerzynie otrzymali tuż przed Świętami Wielkanocnymi informację o obniżeniu pensji. Na ich reakcję nie trzeba było długo czekać. Pracownicy nie chcą płacić za błędy Urzędu Marszałkowskiego i dyrekcji szpitala. Pogotowie strajkowe w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie trwa od wtorku 2 kwietnia.


Akcję protestacyjną, polegający na oflagowaniu placówki, ogłosiły wszystkie działające w niej organizacje związkowe. Powodem akcji jest zapowiedź p.o. dyrektora szpitala Zbigniewa Krzywosińskiego, że marcowe wynagrodzenia zostaną obniżone o 30 proc. Szpital ma gigantyczny dług 96 mln zł.
Andrzej Pufelski, przewodniczący KM NSZZ „S” w Szpitalu Specjalistycznym informuje, że o planie dyrekcji dowiedział się w Wielki Piątek. Lada dzień mają zapaść decyzje co do innych form protestu, ze strajkiem włącznie. Pracownicy liczą, że pensje, które wypłacone zostaną 10 kwietnia, jednak nie zostaną okrojone.


Przypomnijmy, że m.in. NSZZ „Solidarność” od kilku lat alarmuje o złym zarządzaniu szpitalem przez dyrekcję oraz o braku nadzoru ze strony organu założycielskiego (właściciela), czyli Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.


Organizacja NSZZ „S” w Szpitalu Specjalistyczny o sytuacji poinformowała Najwyższą Izbę Kontroli. Z kolei z wnioskiem do Ministerstwa Zdrowia o przeprowadzenie pilnej kontroli w Urzędzie Marszałkowskim i Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie zwróciła się w marcu Rada Oddziału NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego w Kościerzynie.
- Dramatyczne błędy w systemie organizacji opieki zdrowotnej skutkują gigantycznym zadłużeniem szpitala. Załoga jest zaniepokojona o miejsca pracy, warunki pracy i wynagrodzenia. W połowie przekształconych zakładów opieki zdrowotnej zmieniły się warunki pracy i płacy. Niewydolność systemu i nieudolność władzy skutkuje tym, że mieszkańcy regionu zostaną pozbawieni społecznej opieki zdrowotnej – mówił nam wówczas Andrzej Pufelski, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „S” w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Jego słowa okazały się prorocze. Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność” negatywnie zaopiniował przekształcenie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej - szpitala w Kościerzynie, w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Zdaniem związkowców to pierwszy krok do prywatyzacji szpitala. Przekształcenie nie uwalnia nowej spółki od balastu długów. Nowopowołany podmiot będzie borykał się z problemem zadłużenia. 


Również opozycyjny SLD domaga się uruchomienia mechanizmów kontrolnych. Zarząd Pomorskiej Rady Wojewódzkiej SLD wyrażał wielokrotnie zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją finansową w publicznych szpitalach pomorskiej służby zdrowia. Kolejne ważne społecznie placówki ujawniają olbrzymie problemy finansowe, które degradują ich funkcje lecznicze, mimo, że art. 68 Konstytucji RP na władze publiczne nakłada obowiązek zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Zarząd Pomorskiej RW SLD domaga się rezygnacji Hanny Zych-Cisoń z funkcji wicemarszałka, przejęcia nadzoru nad służbą zdrowia przez marszałka Mieczysława Struka i zwołania nadzwyczajnej sesji sejmiku poświęconej sytuacji w pomorskiej służbie zdrowia.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież