Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Miller do Tuska o szpitalu w Kościerzynie. CBA bada przekształcenie szpitala

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 marca 2013 14:57

Były premier Leszek Miller, lider SLD domaga się od premiera Donalda Tuska szczególnego nadzoru nad procesem przekształcania Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie w spółkę prawa handlowego. Sprawę szpitala bada  już CBA.


- Z uwagi na społeczny wydźwięk zaistniałych problemów, możliwości nadużyć przy przekształcaniu szpitala i wcześniejszą bierność władz Urzędu Marszałkowskiego w zakresie odpowiedzialności osób, które kierowały Specjalistycznym Szpitalem od lat, doprowadzając do przekroczenia zadłużenia na sumę około stu milionów złotych pozwalam sobie zainteresować pana Premiera osobiście. W związku z istnieniem możliwości wyprzedaży majątku  za symboliczne kwoty proszę o zlecenie odpowiednim służbom merytorycznej kontroli i nadzór w trakcie przekształcania placówek publicznych (szpitala w Kościerzynie i ZOZ w Dzierżążnie, dop. red.) – napisał Miller w liście do premiera Tuska z żądaniem przyjrzenia się sprawie kolosalnego zadłużenia Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.


Dramatyczna sytuacja zadłużonego na ponad 92 mln zł Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie i zgoda samorządu na jego przekształcenie w spółkę, była już tematem ostatniej sesji pomorskiego Sejmiku. Dług szpitala to jedna dziesiąta część budżetu województwa, i blisko trzykrotność budżetu Kościerzyny. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie będzie przekształcany w spółkę prawa handlowego. Da to pomoc państwa – niespełna 17 mln zł. To kropla w morzu potrzeb.


Kościerski SLD zawiadomił CBŚ po tym, jak wyszła na jaw skala zadłużenia. Sprawę przejęło Centralne Biuro Antykorupcyjne.
- Ostrze krytyki kierujemy w stronę urzędu marszałkowskiego i osób odpowiedzialnych za nadzór nad ochroną zdrowia. Przecież to władze z dominującej PO nie reagowały na nieprawidłowości oraz dawały przyzwolenie na zadłużanie placówki chociaż problem zaczął się już przed laty na starcie, gdy kasa szpitala została obciążona długiem inwestycyjnym na 6 mln złotych. Jak widać ani merytoryczny ani społeczny nadzór nad szpitalami w woj. pomorskim nie funkcjonuje – przekonuje Wacław Marchewicz, członek ZW SLD i sekretarz RM SLD w Kościerzynie.


Rządząca Pomorzem PO ma jedną receptę – spółka prawa handlowego. Pełniący obowiązki dyrektora Zbigniew Krzywosiński z Departamentu Zdrowia UMWP przygotował opracowanie stanu finansów szpitala w Kościerzynie. Radni Sejmiku zdecydowali, że szpital będzie przekształcany i dofinansowany. Kwota zobowiązań, które musi przejąć nowotworzony podmiot to 32,6 mln zł. Zarząd woj. pomorskiego liczy, że województwo odzyska 16,9 mln zł w formie dotacji celowej z budżetu państwa. Jak twierdzi wicemarszałek województwa Hanna Zych-Cisoń, przekształcenie w spółkę ma uratować placówkę od bankructwa, a takie przekształcenie szpitala pozwoli na szukanie inwestorów. Czy nowa spółka z gigantycznym długiem poradzi sobie na rynku?

 - Rządząca Platforma Obywatelska nie ma żadnej recepty na zapaść ochrony zdrowia. Dramatyczne błędy w systemie organizacji opieki zdrowotnej skutkują gigantycznym zadłużeniem szpitala. Załoga jest zaniepokojona o miejsca pracy, warunki pracy – mówi Andrzej Pufelski, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „S” w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.   Zdaniem związkowców to pierwszy krok do prywatyzacji szpitala. Przekształcenie nie uwalnia nowej spółki od balastu długów. Na starcie więc nowo powołany podmiot będzie borykał się z problemem zadłużenia. 
Jak się dowiadujemy CBA prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie szpitala w Kościerzynie. Pierwsze osoby, w charakterze świadków, zostały już w czwartek wezwane do Biura na przesłuchanie. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież