Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op... Mazowsze w Gdańsku! » Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski zaprasza dzisiaj (20.01) o godz 19.00 na koncert ... Pomorska Biblioteka Pedagogiczna dla społeczności z Ukrainy » Pomorska Biblioteka Pedagogiczna zaprasza rodziny, które przyjechały do Gdańska z Ukrainy do swojej ... (Nie)wybuchowe odkrycie na Bielańskiej » W czwartek 19 stycznia przy ul. Bielańskiej 5 znaleziono niewybuch. Został on odkryty w trakcie prac...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Kojotki postawiły się hokeistkom Stoczniowca
niedziela, 22 stycznia 2023 21:18
Kojotki postawiły się hokeistkom Stoczniowca
Zwycięstwem zakończyły sezon zasadniczy PLHK hokeistki
Czajka sprawdzi Kaczmarka, Michniewicz vs
sobota, 10 grudnia 2022 10:54
Czajka sprawdzi Kaczmarka, Michniewicz vs
Ligowi piłkarze już na urlopach. Szatnie puste i jedynie w biurach
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
środa, 25 stycznia 2023 14:11
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
Ilkay Durmus i Jarosław Kubicki przedłużyli kontrakty z Lechią.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
niedziela, 15 stycznia 2023 15:55
Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
Nadmorska scena w obrazie Emila Paula Gabela wywołuje silne
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
sobota, 31 grudnia 2022 12:13
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Rozgrywki Gdańskiej Olimpiady Młodzieży powoli zbliżają się do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Płatny transport sanitarny w Kościerzynie

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 18 grudnia 2013 13:36

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie pobierał opłaty za transport sanitarny niezależnie od stanu pacjenta. - Świadczeniodawca nie może ustalać, że nikomu nie należy się odwóz. Jeżeli pacjent  posiada dysfunkcje kończyn dolnych lub jest obłożnie chory, ma prawo do bezpłatnego transportu do domu - stwierdził Mariusz Szymański, rzecznik POW NFZ.Zarządzenie wprowadzone przez ówczesnego dyrektora szpitala, Zbigniewa Krzywosińskiego, obowiązywało przez co najmniej miesiąc. W tym czasie każdy pacjent musiał uregulować płatność wynikającą z transportu ze szpitala do domu (60% kilometrówki), nawet gdy jego stan zdrowia nie pozwalał na skorzystanie z komunikacja miejskiej. Tajemnicą nie jest, że szpital w Kościerzynie jest zadłużony na około 43 mln zł, jednak reperowanie budżetu bezprawnym pobieraniem pieniędzy od pacjentów sytuacji nie polepszy.

- Ta kwestia była jeszcze poddawana dodatkowej opinii prawnej, bo jedna opinia prawna jest taka, że wszyscy pacjenci, którzy opuszczają szpital mogą realizować te przewozy odpłatnie. Natomiast nie znam opinii drugiej ekspertyzy, bo wtedy już nie pracowałem w szpitalu - oznajmił Zbigniew Krzywosiński.

Sprawę transportu sanitarnego określa ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych (Art. 41.) oraz rozporządzenie wydane przez Ministerstwo Zdrowia w roku 2009. Nie mniej jednak przepisy nie zostały precyzyjnie określone.

- W większości tych aktów prawnych nie używało się określeń związanych z transportem do domu. Transport sanitarny określany był w kontekście drogi do szpitala lub między ośrodkami - tłumaczył Mariusz Szymański.

Kwestia została sprecyzowana w 2011 roku. NFZ zwrócił się z prośbą o dodatkową interpretacje, po tym jak w województwie świętokrzyskim odmówiono pacjentce bezpłatnego odwozu do domu, twierdząc iż taki się nie należy.
- Tak, dotyczy to również kwestii związanych z transportem do domu - swoje stanowisko przedstawiło Ministerstwo Zdrowia.

W podstawowej opiece zdrowotnej choremu powinien być zapewniony przewóz środkami transportu sanitarnego do najbliższego świadczeniodawcy i z powrotem do miejsca zamieszkania. (uwzględniając stan zdrowia). Przewóz sanitarny może być dla pacjenta bezpłatny, częściowo odpłatny (60%) lub pełnopłatny.

Zadaniem lekarza jest określenie stopnia niepełnosprawności chorego. W wypadku stwierdzenia dysfunkcji narządu ruchu uniemożliwiającej korzystanie ze środków komunikacji publicznej, zobowiązany jest do wypisania zlecenia na bezpłatny transport sanitarny.

- Każdą lecznice obowiązuje się do stosowania przepisów prawa. Kościerski szpital dokonał ich nadinterpretacji. Świadczeniodawca nie może ustalać, że nikomu nie należy się odwóz. Jeżeli pacjent  posiada dysfunkcje kończyn dolnych lub jest obłożnie chory, ma prawo do bezpłatnego transportu do domu - oznajmił rzecznik POW NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia zwrócił się już do szpitala z prośbą o wyjaśnienie sytuacji i z pouczeniem.

- Poczekamy na odpowiedź. Jeżeli pokrzywdzeni pacjenci zaczną się do nas zgłaszać, będziemy weryfikować przypadki na podstawie wypisów, ewentualnie zajrzymy do dokumentacji medycznej. Nie jest to sprawa do załatwienia od ręki - odpowiedział Szymański, zapytany o prowadzoną kontrolę.

Zarząd szpitala rozważa możliwość zwrotów kosztów osobom, którym przysługiwał bezpłatny transport sanitarny.

Pomimo licznych przypadków obligatoryjnego żądania płatności za odwóz do domu (od wszystkich), informacje o procederze prowadzonym przez kościerski szpital nie dotarły jeszcze do prokuratury.

- Nie mam informacji o prowadzeniu takiego postępowania. Należałoby zapoznać się z dokumentami, aby stwierdzić o bezprawności działania dyrekcji szpitala - oznajmiła Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Nie mniej jednak pacjent ma prawo zgłosić się do Rzecznika Spraw Pacjenta, który niejednokrotnie wydał już opinie na temat pobierania opłat za transport sanitarny.

Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież