Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pieniądze a nie merytoryka

altRozmowa ze Zbigniewem Kozakiem, posłem Prawa i Sprawiedliwości z Gdyni


- Za nami wybory samorządowe. Jak ocenia pan wynik osiągnięty przez Prawo i Sprawiedliwość w naszym województwie?
Zbigniew Kozak: Jeżeli mówimy o poziomie sejmików wojewódzkich to jest to średni wynik, poniżej moich oczekiwań. Jeżeli mówimy o miastach, to przede wszystkim należałoby podejść do każdego miasta i powiatu indywidualnie. Jeżeli chodzi o Trójmiasto tutaj nic się nie zmieniło. W Gdyni murowany faworyt był od początku i nie spodziewano się większych przetasowań, natomiast miałem nadzieję, że jakieś zmiany nastąpią w Gdańsku i w Sopocie. Bardzo krytycznie oceniam tą sytuację. Dziwię się, że mieszkańcy Sopotu wybrali prezydenta z zarzutami. Jestem tym zupełnie zaskoczony. Sopocianie mieli alternatywę, mogli wybrać wiceprezydenta Fułka, który jest osobą krystaliczną, niestety weszła tutaj ostra polityka. Platforma i sam premier zmienili w tej sprawie zdanie, co pokazuje obłudę tej formacji. Ta kampania pokazała również, że nie liczy się merytoryka, ale wielkie pieniądze, które stoją za poszczególnymi komitetami wyborczymi. Który kandydat ma więcej pieniędzy ten wygrywa.


- O ile PiS w niektórych powiatach osiągnął całkiem dobry wynik, to w dużych miastach słaby wynik partii szczególnie rzuca się w oczy. Mowa tutaj  przede wszystkim o Gdański i Gdyni.
Zbigniew Kozak: Gdynia to faktycznie bardzo poważna sprawa. Cztery lata temu startowałem na prezydenta Gdyni i przy pomocy małych środków na kampanię poniżej 20 tysięcy złotych zdobyłem 7,5 procent głosów i wprowadziłem pięciu radnych. Teraz nie startowałem i w Gdyni jest poważna porażka polityki władz okręgowych, porażka pani Szczypińskiej i Stanulewicz. Mam nadzieję, że będą podjęte w partii jakieś decyzje odnośnie tego wyniku. Jeżeli chodzi o Gdańsk to sytuacja była ciekawsza, bo pan Adamowicz miał swojego przeciwnika o takim samym nazwisku. Ta kampania doszła jednak do śmieszności, gdzie kampania nie dotyczyła już programu, ale tego jak na imię ma prezydent. Mam nadzieję, że wyborcy się otrząsną i spojrzą obiektywnie na politykę prowadzoną przez obecną ekipę, a nie będą ślepo patrzyli na ich działania piarowe.


- Jest pan kojarzony z Gdynią, ale zdecydował się pan na start w wyborach na prezydenta Starogardu Gdańskiego. Co stało za tą decyzją?
Zbigniew Kozak: Nie zgadzałem się z polityką prowadzoną w Gdyni przez panią Szczypińską i Stanulewicz. W sytuacji, kiedy Prawo i Sprawiedliwość nie miało kandydata w Starogardzie Gdańskim, zdecydowałem się wesprzeć tamtejszą strukturę partyjną. Na moją decyzję wpłynęło  również to, że w Starogardzie urodziła się moja mama.


- Jak ocenia pan swój wynik w wyborach na prezydenta Starogardu Gdańskiego?
Zbigniew Kozak: Oceniam bardzo dobrze. Jeżeli poseł Neuman cztery lata temu zdobył ten sam wynik, jako osoba przez lata związana z miastem, sprawująca tam różne funkcje, to mój tegoroczny wynik musi tym bardziej cieszyć. Zresztą moje głosy, które przekazałem w drugiej turze prezydentowi Stachowiczowi zdecydowały o jego późniejszym zwycięstwie


- Niektóre osoby w samym PiS bardzo krytycznie oceniły pana decyzję o poparciu aktualnego prezydenta Starogardu Gdańskiego w drugiej turze. Co skłoniło pana do tego?
Zbigniew Kozak: Podstawą mojej decyzji było dobro mieszkańców. Bardzo mi się nie podobała ostra kampania Platformy Obywatelskiej, kiedy premier zrobił konferencję prasową w urzędzie starostwa. Sprawa ma zresztą finał w prokuraturze rejonowej w Starogardzie. W piątek przedwyborczy odbyły się w również w Starogardzie mikołajki, które miały mieć w teorii charakter charytatywny, a w istocie były kryptoreklamą kandydata PO. Inną kwestią, która miała wpływ na moją decyzję był fakt, że PO zdobyło większość głosów w radzie, a znając przykład Gdyni, gdzie działania prezydenta są w ogóle niekontrolowane zdecydowałem się na oddzielenie władzy wykonawczej od uchwałodawczej. Jeżeli chodzi o krytykę jaka spotkała mnie ze strony pani Szczypińskiej, to byłem szczerze zdziwiony taką postawą posłanki. W trakcie kampanii zaczęła komentować decyzję zupełnie innego okręgu. Tutaj przewodniczącym jest Andrzej Jaworski i ze ścisłym kierownictwem tego okręgu była konsultowana ta decyzja. Pani Szczypińska powinna zająć się słabym wynikiem swojego kandydata w Słupsku i fiaskiem swojej polityki w Gdyni, gdzie z pięciu radnych nasz klub skurczył się zaledwie do dwóch.
Rozmawiał Tomasz Wrzask


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież