Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Reklama
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prof. Pastusiak: Barack Obama o Polsce

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 lipca 2014 17:52

altMinister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski  choć dobrze zna Stany Zjednoczone miał już kilka wpadek w swoich wypowiedziach na temat tego kraju. W opublikowanych przez „Wprost” nagraniach jego rozmów z Jackiem Rostowskim powiedział, że polsko-amerykański sojusz jest nic niewarty. Jest wręcz szkodliwy, bo stwarza fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Sikorskiemu przypisuje się również niesmaczny żart, że Barack Obama ma polskie korzenie ponieważ jego dziadek zjadł polskiego misjonarza.


Barack Obama zanim został prezydentem był senatorem stanowym w Illinois, a następnie senatorem federalnym. Ale na temat spraw polskich nie wypowiadał się, mimo, że w Illinois i w Chicago mieszka największa społeczność polonijna. Dopiero, kiedy został prezydentem w 2009 r. sporadycznie pojawiły się jego wypowiedzi na temat Polski. M.in. z okazji 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej Obama w depeszy do władz polskich 1 września 2009 r. określił Polskę, jako „bliskiego sojusznika” Stanów Zjednoczonych.


17 września 2009 r powiadomił Polskę o rezygnacji z bushowskiej koncepcji tarczy antyrakietowej na wersję, która będzie bronić Polski i Europy i zainstalowana zostanie w Polsce w 2018 r. Z okazji 30 rocznicy „Solidarności” Obama stwierdził, że ruch ten nie tylko przyczynił się do demokratycznych przemian w Polsce, ale był „inspiracją w Europie Środkowej i na całym świecie ”.


Prezydent Barack Obama dwukrotnie przebywał w Polsce. Po raz pierwszy w dniach 27-28 maja 2011 r. Obama zapewniał wówczas, że Polska może czuć się bezpieczna. Zawsze będziemy stać obok Polski i przeciwstawiać się wspólnemu zagrożeniu – powiedział prezydent. W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Obama zaprzeczył, że w ostatnich latach pogorszyły się stosunki polsko-amerykańskie. „Nasza współpraca w sprawach bezpieczeństwa nigdy nie była tak dobra jak obecnie” – ocenił Obama.


W czasie drugiej wizyty w Polsce  3- 4 czerwca 2014 r. Obama nie szczędził Polsce komplementów i obietnic. M.in. obiecał zwiększenie amerykańskiego personelu lądowego i powietrznego w Europie i w Polsce, choć nie podał żadnych liczb. Wyraził uznanie dla osiągnięć politycznych i gospodarczych Polski, i nazwał je „cudem gospodarczym nad Wisłą”. Polskę natomiast określił „najmocniejszym i najbliższym z naszych sojuszników”. Silnie Obama zaakcentował pogląd, że „Polska nigdy będzie osamotniona”.


Mimo tych miłych dla ucha polskiego słów i deklaracji, Polacy umiarkowanie wówczas oceniali stan stosunków polsko-amerykańskich. Według sondażu CBOS, w czerwcu 2014 r., 46% ankietowanych oceniało te stosunki jako ani dobre, ani złe, 36% jako raczej dobre, 4% jako zdecydowanie dobre, 6% jako raczej złe, 1% jako zdecydowanie złe, a 7% orzekło, że trudno powiedzieć.


Dialog polityczny między Waszyngtonem i Warszawą charakteryzuje się dość dużą intensywnością. Niestety, poziomowi współpracy politycznej i w sferze bezpieczeństwa nie odpowiada poziom współpracy gospodarczej i naukowo-kulturalnej. W świadomości społeczeństwa polskiego słabnie również zjawisko, które określam mianem mitologii amerykańskiej, a które jest skrzyżowaniem fascynacji Stanami Zjednoczonymi z ignorancją o realiach życia w USA i w polityce amerykańskiej.

Prof. dr hab. Longin Pastusiak*

*Autor jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, poseł na sejm (1991-2001) i marszałek  Senatu (2001-2005).


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież