O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Prof. Pastusiak: Barack Obama o Polsce

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 lipca 2014 17:52

altMinister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski  choć dobrze zna Stany Zjednoczone miał już kilka wpadek w swoich wypowiedziach na temat tego kraju. W opublikowanych przez „Wprost” nagraniach jego rozmów z Jackiem Rostowskim powiedział, że polsko-amerykański sojusz jest nic niewarty. Jest wręcz szkodliwy, bo stwarza fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Sikorskiemu przypisuje się również niesmaczny żart, że Barack Obama ma polskie korzenie ponieważ jego dziadek zjadł polskiego misjonarza.


Barack Obama zanim został prezydentem był senatorem stanowym w Illinois, a następnie senatorem federalnym. Ale na temat spraw polskich nie wypowiadał się, mimo, że w Illinois i w Chicago mieszka największa społeczność polonijna. Dopiero, kiedy został prezydentem w 2009 r. sporadycznie pojawiły się jego wypowiedzi na temat Polski. M.in. z okazji 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej Obama w depeszy do władz polskich 1 września 2009 r. określił Polskę, jako „bliskiego sojusznika” Stanów Zjednoczonych.


17 września 2009 r powiadomił Polskę o rezygnacji z bushowskiej koncepcji tarczy antyrakietowej na wersję, która będzie bronić Polski i Europy i zainstalowana zostanie w Polsce w 2018 r. Z okazji 30 rocznicy „Solidarności” Obama stwierdził, że ruch ten nie tylko przyczynił się do demokratycznych przemian w Polsce, ale był „inspiracją w Europie Środkowej i na całym świecie ”.


Prezydent Barack Obama dwukrotnie przebywał w Polsce. Po raz pierwszy w dniach 27-28 maja 2011 r. Obama zapewniał wówczas, że Polska może czuć się bezpieczna. Zawsze będziemy stać obok Polski i przeciwstawiać się wspólnemu zagrożeniu – powiedział prezydent. W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Obama zaprzeczył, że w ostatnich latach pogorszyły się stosunki polsko-amerykańskie. „Nasza współpraca w sprawach bezpieczeństwa nigdy nie była tak dobra jak obecnie” – ocenił Obama.


W czasie drugiej wizyty w Polsce  3- 4 czerwca 2014 r. Obama nie szczędził Polsce komplementów i obietnic. M.in. obiecał zwiększenie amerykańskiego personelu lądowego i powietrznego w Europie i w Polsce, choć nie podał żadnych liczb. Wyraził uznanie dla osiągnięć politycznych i gospodarczych Polski, i nazwał je „cudem gospodarczym nad Wisłą”. Polskę natomiast określił „najmocniejszym i najbliższym z naszych sojuszników”. Silnie Obama zaakcentował pogląd, że „Polska nigdy będzie osamotniona”.


Mimo tych miłych dla ucha polskiego słów i deklaracji, Polacy umiarkowanie wówczas oceniali stan stosunków polsko-amerykańskich. Według sondażu CBOS, w czerwcu 2014 r., 46% ankietowanych oceniało te stosunki jako ani dobre, ani złe, 36% jako raczej dobre, 4% jako zdecydowanie dobre, 6% jako raczej złe, 1% jako zdecydowanie złe, a 7% orzekło, że trudno powiedzieć.


Dialog polityczny między Waszyngtonem i Warszawą charakteryzuje się dość dużą intensywnością. Niestety, poziomowi współpracy politycznej i w sferze bezpieczeństwa nie odpowiada poziom współpracy gospodarczej i naukowo-kulturalnej. W świadomości społeczeństwa polskiego słabnie również zjawisko, które określam mianem mitologii amerykańskiej, a które jest skrzyżowaniem fascynacji Stanami Zjednoczonymi z ignorancją o realiach życia w USA i w polityce amerykańskiej.

Prof. dr hab. Longin Pastusiak*

*Autor jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, poseł na sejm (1991-2001) i marszałek  Senatu (2001-2005).


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież