Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ... Żegnaj Tomku... » Nie żyje Tomasz Wołek. Mój mentor futbolu i zawodu dziennikarza. Tomka poznałem w 1974 roku. Po pami... Stowarzyszenie „Godność” do Tuska » List Stowarzyszenia „Godność” do Donalda TuskaSzanowny Donaldzie!My, byli się działacze „Solidarnośc...
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
niedziela, 18 września 2022 13:08
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
Lepsza, lepiej płatna praca w pomorskim samorządzie niż służba

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rozewska strażnica polskości
środa, 14 września 2022 13:24
Rozewska strażnica polskości
Pogoda nie nastrajała do długiego pobytu nad morzem, było już
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prof. Pastusiak: Barack Obama o Polsce

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 lipca 2014 17:52

altMinister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski  choć dobrze zna Stany Zjednoczone miał już kilka wpadek w swoich wypowiedziach na temat tego kraju. W opublikowanych przez „Wprost” nagraniach jego rozmów z Jackiem Rostowskim powiedział, że polsko-amerykański sojusz jest nic niewarty. Jest wręcz szkodliwy, bo stwarza fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Sikorskiemu przypisuje się również niesmaczny żart, że Barack Obama ma polskie korzenie ponieważ jego dziadek zjadł polskiego misjonarza.


Barack Obama zanim został prezydentem był senatorem stanowym w Illinois, a następnie senatorem federalnym. Ale na temat spraw polskich nie wypowiadał się, mimo, że w Illinois i w Chicago mieszka największa społeczność polonijna. Dopiero, kiedy został prezydentem w 2009 r. sporadycznie pojawiły się jego wypowiedzi na temat Polski. M.in. z okazji 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej Obama w depeszy do władz polskich 1 września 2009 r. określił Polskę, jako „bliskiego sojusznika” Stanów Zjednoczonych.


17 września 2009 r powiadomił Polskę o rezygnacji z bushowskiej koncepcji tarczy antyrakietowej na wersję, która będzie bronić Polski i Europy i zainstalowana zostanie w Polsce w 2018 r. Z okazji 30 rocznicy „Solidarności” Obama stwierdził, że ruch ten nie tylko przyczynił się do demokratycznych przemian w Polsce, ale był „inspiracją w Europie Środkowej i na całym świecie ”.


Prezydent Barack Obama dwukrotnie przebywał w Polsce. Po raz pierwszy w dniach 27-28 maja 2011 r. Obama zapewniał wówczas, że Polska może czuć się bezpieczna. Zawsze będziemy stać obok Polski i przeciwstawiać się wspólnemu zagrożeniu – powiedział prezydent. W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Obama zaprzeczył, że w ostatnich latach pogorszyły się stosunki polsko-amerykańskie. „Nasza współpraca w sprawach bezpieczeństwa nigdy nie była tak dobra jak obecnie” – ocenił Obama.


W czasie drugiej wizyty w Polsce  3- 4 czerwca 2014 r. Obama nie szczędził Polsce komplementów i obietnic. M.in. obiecał zwiększenie amerykańskiego personelu lądowego i powietrznego w Europie i w Polsce, choć nie podał żadnych liczb. Wyraził uznanie dla osiągnięć politycznych i gospodarczych Polski, i nazwał je „cudem gospodarczym nad Wisłą”. Polskę natomiast określił „najmocniejszym i najbliższym z naszych sojuszników”. Silnie Obama zaakcentował pogląd, że „Polska nigdy będzie osamotniona”.


Mimo tych miłych dla ucha polskiego słów i deklaracji, Polacy umiarkowanie wówczas oceniali stan stosunków polsko-amerykańskich. Według sondażu CBOS, w czerwcu 2014 r., 46% ankietowanych oceniało te stosunki jako ani dobre, ani złe, 36% jako raczej dobre, 4% jako zdecydowanie dobre, 6% jako raczej złe, 1% jako zdecydowanie złe, a 7% orzekło, że trudno powiedzieć.


Dialog polityczny między Waszyngtonem i Warszawą charakteryzuje się dość dużą intensywnością. Niestety, poziomowi współpracy politycznej i w sferze bezpieczeństwa nie odpowiada poziom współpracy gospodarczej i naukowo-kulturalnej. W świadomości społeczeństwa polskiego słabnie również zjawisko, które określam mianem mitologii amerykańskiej, a które jest skrzyżowaniem fascynacji Stanami Zjednoczonymi z ignorancją o realiach życia w USA i w polityce amerykańskiej.

Prof. dr hab. Longin Pastusiak*

*Autor jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, poseł na sejm (1991-2001) i marszałek  Senatu (2001-2005).


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież