Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Budyń z sokiem malinowym: Ciiiii! Tusk myśli przed zaśnięciem

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
środa, 06 sierpnia 2014 10:21

altPlatforma jeśli chodzi o Gdańsk jest – jak to mówią – w lekkiej du…e. To jest nawet du…a Murzyna w bezgwiezdną noc na pustyni. Nie, nie, nie. Nie jest tak, że Donald Tusk codziennie przed zaśnięciem myśli o Gdańsku, prezydencie Adamowiczu i wyborach samorządowych w listopadzie. Ma na głowie różne inne –  ba! – krajowe, a nawet – ba! – europejskie, by nie rzec – ba! – światowe, problemy. No, ale czasem coś tam Tusk o Gdańsku myśli. W końcu tu są podwórka na których się wychował.


Tusk Adamowicza nie znosi. To stwierdzenie dla każdego obeznajmionego choć trochę z polityką to żadna rewelacja. No, ale Adamowicz od kilku kadencji jest prezydentem najważniejszego – poza Warszawą i Wrocławiem – miasta w Polsce. Ma za sobą potężną machinę finansowo-administracyjno-medialno-towarzyską. Zmierzyć się z taką machiną to nie z Jośkiem gra w guziki. Nawet teraz, gdy Adamowicz jest osłabiony jak nigdy (problemy z badaniem przez prokuraturę przepływu darowizny od rodziny etc.). Platforma nie ma kandydata, który mógłby w wyborach samorządowych zdetronizować Adamowicza. Tusk nie może sobie pozwolić na porażkę w Gdańsku. Nie wystawi więc nikogo.


Ciemność pogłębia też co innego. Adamowicz startując z własnego komitetu musi wystawić – zobligowany rozmaitymi ordynacjami – własne listy radnych, przynajmniej w kilku okręgach. Już są – jak się dowiaduję – w dużej mierze gotowe do użycia. Jeśli ja to wiem, to koledzy z PO też to wiedzą. I co? Jest na tych listach Adamowicza np. radny Maciej Krupa, przewodniczący klubu radnych PO w Radzie Miasta Gdańska, mąż pięknej posłanki Oli Pomaskiej i kolega byłego ministra Sławka Nowaka? A jak nie ma to co? Nie chce Maciej Krupa – mąż posłanki Pomaskiej i kolega Nowaka – być dalej radnym? Czy też Platforma wystawi swoje listy kandydatów na radnych, będące konkurencją dla list wystawionych przez Adamowicza, zarazem nie mając swojego kandydata na prezydenta miasta? To nie są łatwe dylematy. Ciemność, widzę ciemność.


Na ile znam Tuska (przepraszam, to trochę nadużycie, bo Tuska znam słabo, zaledwie z kilku piw z czasów, kiedy funkcjonował w najlepsze na gdańskiej Starówce kultowy „Cotton Club” Jaśka Pawłowskiego; powinno być: na ile znają Tuska moi kumple, z którymi rozprawiam przy wódeczce) przełknie tę żabę, co na imię ma Paweł. (O! Jak się zrymowało po częstochowsku).


Myślę, że w nadchodzących wyborach dojdzie do drugiej tury. Tzn. kandydujący, obecny, wieloletni prezydent Gdańska – mający coraz większy elektorat negatywny – zmierzy się z kimś z opozycji. Z kim nie wiem. Może to być ktoś z PiS (wiadomo – ten ktoś to Andrzej Jaworski), może kandydat SLD Jarosław Szczukowski, może kandydat obywatelski Waldemar Bartelik. Zastanawiam się, czy któryś z tych kontrkandydatów Adamowicza na Adamowicza ma świadomość co jest najbardziej istotnym problemem i interesem Gdańska i jego mieszkańców (jednym jedynym, najważniejszym). Zastawiam się, czy mają świadomość co ich czeka, gdyby udało im się zdobyć władzę. Czy przeanalizowali na co przez te kilkanaście lat Adamowicz wydawał budżetowe pieniądze. Czy robił to mądrze, czy głupio. Czy prowadził politykę ryzykowną, czy zachowawczą. Jakie były jego największe błędy w podejmowaniu decyzji, ale też jakie sukcesy. Z czym kojarzą sumę 2 mld zł. Czy ta suma cieszy, czy powinna przyprawiać o drżenie. W tym co na razie deklarują kontrkandydaci, nie widzę, aby się zastanawiali nad takimi pytaniami. Pójść na bój z Adamowiczem deklarując zwiększanie tzw. budżetu obywatelskiego, czyli pozostawienie decyzji mieszkańców, które ławki na skwerze mają zostać odmalowane – to trochę mało. Ale ja jestem znany z niecierpliwości.

Waldemar Kuchanny


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież