Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Budyń z sokiem malinowym: Ciiiii! Tusk myśli przed zaśnięciem

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
środa, 06 sierpnia 2014 10:21

altPlatforma jeśli chodzi o Gdańsk jest – jak to mówią – w lekkiej du…e. To jest nawet du…a Murzyna w bezgwiezdną noc na pustyni. Nie, nie, nie. Nie jest tak, że Donald Tusk codziennie przed zaśnięciem myśli o Gdańsku, prezydencie Adamowiczu i wyborach samorządowych w listopadzie. Ma na głowie różne inne –  ba! – krajowe, a nawet – ba! – europejskie, by nie rzec – ba! – światowe, problemy. No, ale czasem coś tam Tusk o Gdańsku myśli. W końcu tu są podwórka na których się wychował.


Tusk Adamowicza nie znosi. To stwierdzenie dla każdego obeznajmionego choć trochę z polityką to żadna rewelacja. No, ale Adamowicz od kilku kadencji jest prezydentem najważniejszego – poza Warszawą i Wrocławiem – miasta w Polsce. Ma za sobą potężną machinę finansowo-administracyjno-medialno-towarzyską. Zmierzyć się z taką machiną to nie z Jośkiem gra w guziki. Nawet teraz, gdy Adamowicz jest osłabiony jak nigdy (problemy z badaniem przez prokuraturę przepływu darowizny od rodziny etc.). Platforma nie ma kandydata, który mógłby w wyborach samorządowych zdetronizować Adamowicza. Tusk nie może sobie pozwolić na porażkę w Gdańsku. Nie wystawi więc nikogo.


Ciemność pogłębia też co innego. Adamowicz startując z własnego komitetu musi wystawić – zobligowany rozmaitymi ordynacjami – własne listy radnych, przynajmniej w kilku okręgach. Już są – jak się dowiaduję – w dużej mierze gotowe do użycia. Jeśli ja to wiem, to koledzy z PO też to wiedzą. I co? Jest na tych listach Adamowicza np. radny Maciej Krupa, przewodniczący klubu radnych PO w Radzie Miasta Gdańska, mąż pięknej posłanki Oli Pomaskiej i kolega byłego ministra Sławka Nowaka? A jak nie ma to co? Nie chce Maciej Krupa – mąż posłanki Pomaskiej i kolega Nowaka – być dalej radnym? Czy też Platforma wystawi swoje listy kandydatów na radnych, będące konkurencją dla list wystawionych przez Adamowicza, zarazem nie mając swojego kandydata na prezydenta miasta? To nie są łatwe dylematy. Ciemność, widzę ciemność.


Na ile znam Tuska (przepraszam, to trochę nadużycie, bo Tuska znam słabo, zaledwie z kilku piw z czasów, kiedy funkcjonował w najlepsze na gdańskiej Starówce kultowy „Cotton Club” Jaśka Pawłowskiego; powinno być: na ile znają Tuska moi kumple, z którymi rozprawiam przy wódeczce) przełknie tę żabę, co na imię ma Paweł. (O! Jak się zrymowało po częstochowsku).


Myślę, że w nadchodzących wyborach dojdzie do drugiej tury. Tzn. kandydujący, obecny, wieloletni prezydent Gdańska – mający coraz większy elektorat negatywny – zmierzy się z kimś z opozycji. Z kim nie wiem. Może to być ktoś z PiS (wiadomo – ten ktoś to Andrzej Jaworski), może kandydat SLD Jarosław Szczukowski, może kandydat obywatelski Waldemar Bartelik. Zastanawiam się, czy któryś z tych kontrkandydatów Adamowicza na Adamowicza ma świadomość co jest najbardziej istotnym problemem i interesem Gdańska i jego mieszkańców (jednym jedynym, najważniejszym). Zastawiam się, czy mają świadomość co ich czeka, gdyby udało im się zdobyć władzę. Czy przeanalizowali na co przez te kilkanaście lat Adamowicz wydawał budżetowe pieniądze. Czy robił to mądrze, czy głupio. Czy prowadził politykę ryzykowną, czy zachowawczą. Jakie były jego największe błędy w podejmowaniu decyzji, ale też jakie sukcesy. Z czym kojarzą sumę 2 mld zł. Czy ta suma cieszy, czy powinna przyprawiać o drżenie. W tym co na razie deklarują kontrkandydaci, nie widzę, aby się zastanawiali nad takimi pytaniami. Pójść na bój z Adamowiczem deklarując zwiększanie tzw. budżetu obywatelskiego, czyli pozostawienie decyzji mieszkańców, które ławki na skwerze mają zostać odmalowane – to trochę mało. Ale ja jestem znany z niecierpliwości.

Waldemar Kuchanny


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież