Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Widok z galerii na Wiejskiej: Sejmowa Komisja śledcza – dla Sejmu

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 lipca 2014 08:19

altWnikliwi obserwatorzy życia politycznego odnotowali zapewne moją długą nieobecność na łamach Gazety Gdańskiej i portalu wybrzeze24.pl. Świat polityki oderwał się od realiów życia tak mocno, że mógłbym dzielić się z czytelnikami jedynie komentarzem do „political-fiction” w wydaniu rządzącej nami koalicję PO-PSL. Mając do wyboru pisanie bajek lub milczenie, wybrałem to drugie. Jednak wydarzenia rozgrywające się ostatnio na Wiejskiej podniosły wszystkim obserwatorom życia politycznego poziom adrenaliny i ciśnienie.


Tocząca się od kilku tygodni publiczna dyskusja wokół tzw. „afery taśmowej” znalazła swój finał na sejmowej mównicy przy okazji debaty nad wnioskiem o odwołanie najpierw rządu a następnie ministra spraw wewnętrznych. O ile wynik głosowania w tej sprawie był przesądzony, to sposób jego osiągnięcia może budzić wiele wątpliwości, czemu dał wyraz niegdysiejszy lider koalicyjnego PSL Waldemar Pawlak w swoim wystąpieniu. Nad wyraz spokojnego zazwyczaj polityka oburzyła sprawa dokonanego przez dyspozycyjną dla władzy spec służbę - CBA, przeszukania biura poselskiego i pokoju w hotelu sejmowym szefa klubu parlamentarnego PSL posła Burego. Bulwersującym jest nie tylko termin tej czynności tzn. dzień poprzedzający ważne głosowanie Sejmu, w którym posłowie koalicyjnego klubu mają opowiedzieć się za utrzymaniem na stanowisku ministra spraw wewnętrznych, ale i forma przeprowadzenia tych czynności.  


Pierwszy raz w historii III RP „państwo policyjne” pokazało swe prawdziwe oblicze. Wykonanie przeszukania pomieszczeń poselskich w dniu poprzedzającym ważne zostało odczytane przez adresatów tego sygnału, patrz posłów zarówno koalicyjnego PSL jak i opozycji dość jednoznacznie, jako pogrożenie palcem niepokornym, bo przecież jak można bez uchylenia immunitetu wtargnąć do biura posła szefa koalicyjnego klubu poselskiego, to, co można zrobić tzw. szeregowym posłom? Pozostawiam to domysłom zainteresowanych jak obserwatorom życia politycznego.
Jednak mimo dramatycznego w swoim wyrazie wystąpienia posła Pawlaka, w którym przekonywał posłów o konieczności odłożenia głosowania w sprawach wotum nieufności, wysoka izba nie zastanawiając się ani chwili ochoczo spełniła swoją „powinność” ratując wolą większości stołek p. ministra.


Strach się nie bać o losy państwa, gdy mamy „takich” włodarzy, którzy w obliczu ewidentnego naruszenia niezależności sprawowania mandatu posła przez jednego z nich, pozostawiają na stanowisku nadzorcę służby, w tym wypadku CBA, która swoimi czynnościami może zastraszyć osobę objętą immunitetem dla osiągnięcia oczekiwanego zachowania - jak twierdzi część komentatorów. Zadziwiające jednak jest to, że kilkuset parlamentarzystów nie zauważa, że przekroczona została pewna bariera oddzielająca państwo prawa, jakim chce być Polska od państwa policyjnego, które stara się budować „jakaś” grupa interesów lub inne wpływowe lobby. Trudno zrozumieć to, że posłowie solidarnie w obronie siebie samych przed takimi opresjami i demokratycznego państwa prawa nie powołali komisji śledczej dla wyjaśnienia tego wydarzenia. Bez względu na to, czy poseł Bury jest podejrzewany, czy podejrzany przez prokuraturę istnieją przepisy prawa, których należy przestrzegać a gdy dołożymy do tego obyczaj polityczny i okoliczności to powstaje materia do badań sejmowych śledczych i w moim przekonaniu jedyna odpowiadająca literalnie wymogom ustawy o sejmowych komisjach śledczych w odróżnieniu od szeregu powoływanych wcześniej. Piszę to z pełnym przekonaniem mając za sobą kilkanaście miesięcy pracy w sejmowej komisji śledczej, więc państwo parlamentarzyści oraz obserwatorzy życia politycznego podejmijcie zgodnym tonem, „Komisja śledcza potrzebna od zaraz”.

Andrzej Różański - Poseł IV Kadencji
Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież