"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Reklama
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Widok z galerii na Wiejskiej: Sejmowa Komisja śledcza – dla Sejmu

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 lipca 2014 08:19

altWnikliwi obserwatorzy życia politycznego odnotowali zapewne moją długą nieobecność na łamach Gazety Gdańskiej i portalu wybrzeze24.pl. Świat polityki oderwał się od realiów życia tak mocno, że mógłbym dzielić się z czytelnikami jedynie komentarzem do „political-fiction” w wydaniu rządzącej nami koalicję PO-PSL. Mając do wyboru pisanie bajek lub milczenie, wybrałem to drugie. Jednak wydarzenia rozgrywające się ostatnio na Wiejskiej podniosły wszystkim obserwatorom życia politycznego poziom adrenaliny i ciśnienie.


Tocząca się od kilku tygodni publiczna dyskusja wokół tzw. „afery taśmowej” znalazła swój finał na sejmowej mównicy przy okazji debaty nad wnioskiem o odwołanie najpierw rządu a następnie ministra spraw wewnętrznych. O ile wynik głosowania w tej sprawie był przesądzony, to sposób jego osiągnięcia może budzić wiele wątpliwości, czemu dał wyraz niegdysiejszy lider koalicyjnego PSL Waldemar Pawlak w swoim wystąpieniu. Nad wyraz spokojnego zazwyczaj polityka oburzyła sprawa dokonanego przez dyspozycyjną dla władzy spec służbę - CBA, przeszukania biura poselskiego i pokoju w hotelu sejmowym szefa klubu parlamentarnego PSL posła Burego. Bulwersującym jest nie tylko termin tej czynności tzn. dzień poprzedzający ważne głosowanie Sejmu, w którym posłowie koalicyjnego klubu mają opowiedzieć się za utrzymaniem na stanowisku ministra spraw wewnętrznych, ale i forma przeprowadzenia tych czynności.  


Pierwszy raz w historii III RP „państwo policyjne” pokazało swe prawdziwe oblicze. Wykonanie przeszukania pomieszczeń poselskich w dniu poprzedzającym ważne zostało odczytane przez adresatów tego sygnału, patrz posłów zarówno koalicyjnego PSL jak i opozycji dość jednoznacznie, jako pogrożenie palcem niepokornym, bo przecież jak można bez uchylenia immunitetu wtargnąć do biura posła szefa koalicyjnego klubu poselskiego, to, co można zrobić tzw. szeregowym posłom? Pozostawiam to domysłom zainteresowanych jak obserwatorom życia politycznego.
Jednak mimo dramatycznego w swoim wyrazie wystąpienia posła Pawlaka, w którym przekonywał posłów o konieczności odłożenia głosowania w sprawach wotum nieufności, wysoka izba nie zastanawiając się ani chwili ochoczo spełniła swoją „powinność” ratując wolą większości stołek p. ministra.


Strach się nie bać o losy państwa, gdy mamy „takich” włodarzy, którzy w obliczu ewidentnego naruszenia niezależności sprawowania mandatu posła przez jednego z nich, pozostawiają na stanowisku nadzorcę służby, w tym wypadku CBA, która swoimi czynnościami może zastraszyć osobę objętą immunitetem dla osiągnięcia oczekiwanego zachowania - jak twierdzi część komentatorów. Zadziwiające jednak jest to, że kilkuset parlamentarzystów nie zauważa, że przekroczona została pewna bariera oddzielająca państwo prawa, jakim chce być Polska od państwa policyjnego, które stara się budować „jakaś” grupa interesów lub inne wpływowe lobby. Trudno zrozumieć to, że posłowie solidarnie w obronie siebie samych przed takimi opresjami i demokratycznego państwa prawa nie powołali komisji śledczej dla wyjaśnienia tego wydarzenia. Bez względu na to, czy poseł Bury jest podejrzewany, czy podejrzany przez prokuraturę istnieją przepisy prawa, których należy przestrzegać a gdy dołożymy do tego obyczaj polityczny i okoliczności to powstaje materia do badań sejmowych śledczych i w moim przekonaniu jedyna odpowiadająca literalnie wymogom ustawy o sejmowych komisjach śledczych w odróżnieniu od szeregu powoływanych wcześniej. Piszę to z pełnym przekonaniem mając za sobą kilkanaście miesięcy pracy w sejmowej komisji śledczej, więc państwo parlamentarzyści oraz obserwatorzy życia politycznego podejmijcie zgodnym tonem, „Komisja śledcza potrzebna od zaraz”.

Andrzej Różański - Poseł IV Kadencji
Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież