Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Formela: Z konstytucją po władzę

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 kwietnia 2012 19:48

altWybrawszy już przewodniczącego SLD poszuka w sobotę programowego pomysłu na najbliższe lata. Jedynym celem partii od siedmiu lat w opozycji jest przestać być w opozycji.


Kierunek wyznacza rozdział II konstytucji. Ten, który definiuje wolności i prawa obywateli. Omijany i lekceważony przez kolejne rządy może stać się polityczną busolą lewicy, wyrazistym kontrapunktem dla zimnych społecznie rynkowych koncepcji władzy.


Art. 61 konstytucji: - czy rzeczywiście w Polsce respektowane jest prawo do informacji publicznej?Czy aby poprawka senatora Marka Rockiego prawo to ograniczyła dla wygody rządzących? Czy praktyka władz gminnych prawo to efektywnie i bez zwłoki realizuje?


Art. 62 - czy prawo do udziału w referendum nie jest atrapą prawa? Większość sejmowa odrzuca postulat 2 mln obywateli w sprawie publicznej wypowiedzi, bo doraźna taktyka jest dla niej ważniejsza niż uprawnienie konstytucyjne?


Art. 67 - jaką jakość zabezpieczenia społecznego zapewni emerytowi czy renciście 500 zł emerytury częściowej skoro już dziś świadczenie emerytalne wynosi 930 zł. Wygląda na to, że roić o dostatku po 70.  mogą co najwyżej posiadacze milionowych odpraw.


Art. 68 - czy obywatele niezależnie od stanu majątkowego mają równy dostęp do publicznej bezpłatnej służby zdrowia, a obywatele szczególni - kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze przywołane konstytucyjnie - pławią się w medycznym dostatku? Czy też jest tak, że różne fundacje, hospicja, pola nadziei, orkiestry, a także pojedynczy zdesperowani chorzy wyręczają państwo, którego ambicją jest pełna prywatyzacja i komercjalizacja relacji chorego z lekarzem?


Art. 70 - czy z prawa obywateli do bezpłatnej nauki nie uczyniono aby prawa obywateli do kupowania wiedzy, a z przymusu szkolnego uczyniono motor nowego rynku - rynku komercyjnych przedszkoli? Czy nie jest aby tak, że samorządy szukają każdego alibi, by przekazywać swoje zobowiązania na rzecz podmiotów niepublicznych?


Chroniąc stanowczo i konsekwentnie uprawnienia obywateli zapisane w Konstytucji RP ma SLD szanse stać się partią czytelnych konturów. Weksel tak napisany może przez społeczeństwo zostać w wyborach wykupiony.
Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież