Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Budyń z sokiem malinowym: O dwóch takich co zostali prezydentami

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 01 września 2014 07:12

altWybór Donalda Tuska na prezydenta Europy ma skromne znaczenie także dla mieszkańców Gdańska. Należy przewidywać, że – pomimo rozpoczęcia się walk frakcyjnych wewnątrz PO - wyjazd Tuska do Brukseli powinien wzmocnić  wyniki tej partii w wyborach samorządowych. Zwłaszcza w mateczniku, czyli Gdańsku właśnie.


Ponieważ mam przesłuchy (wódka z każdym smakuje jeśli dobrze zmrożona) na temat tego co dzieje się w otoczeniu głównych konkurentów Pawła Adamowicza – Jarosława Szczukowskiego, Waldemara Bartelika, Andrzeja Jaworskiego – mam zarazem pewne obawy co do dynamiki ich kampanii wyborczych. Z akcentem na obawy. Sam wieszczyłem w poprzednich felietonach o możliwej drugiej turze. Było to – posypuję głowę popiołem – chciejstwo. Dzisiaj skłaniam się do zimniejszego i realniejszego poglądu, że Adamowicz wygra w pierwszej turze. (O to, że mu prokuratura postawi jakiekolwiek zarzuty związane ze źle wypełnionym oświadczeniem podatkowym albo związane z przelewami pieniężnymi od rodziny – nikt się już chyba zakładał nie będzie. Nie postawi – to chyba oczywista oczywistość.).


Odpowiedź na pytanie portalu wybrzeże.24 o czym mogli rozmawiać prezydent Adamowicz z radną SLD Jolantą Banach wydaje się oczywista. O tym, co obojgu może przynieść korzyść. Co to mogłoby być? Np. start Jolanty Banach w wyborach samorządowych z drugiego miejsca z list PO do Rady Miasta Gdańska. Dla poobijanej politycznie Banach to jedyny ruch do skutecznego przodu i pewny mandat. Adamowicz wyjmuje tym ruchem część wyborców o proweniencji lewicowej. Ruch ten daje mu pewne odbicie polityczne do przodu także we własnym ugrupowaniu. Kto traci? To oczywista oczywistość, ale powiem: „SLD Lewica Razem” szansę na swój jedyny, ewentualny, potencjalny mandat do Rady Miasta Gdańska. Niezależnie kto tam się na jedynce znajdzie. Chyba, że gdańskie SLD pozyska na to miejsce Roberta Lewandowskiego, Agnieszkę Radwańską albo Marka Kondrata. Ostatecznie Chucka Norrisa.


A teraz puszczę wodzę utopijnej fantazji. Jeśli w Gdańsku jest silna potrzeba ponad podziałami – a podobno jest – odsunięcia Pawła Adamowicza od władzy, jeśli w drodze obecnych procedur wyborczych, dysponując mizernymi środkami finansowymi, słabością kadr (że użyję leninowskiego terminu) – jest to praktycznie niemożliwe, to co robić, jak żyć? Jak wygrać, jeśli wygrać nie można? Mam pomysł. Wszyscy powinni się z wyborów wycofać. Wszyscy jak jeden mąż. Kandydaci na prezydentów, kandydaci na radnych. Niech do wyborów stanie sam Paweł Adamowicz i jedna lista kandydatów na radnych – lista PO. To byłoby coś. Pokazanie, że w mateczniku Donalda Tuska na poziomie samorządowych z demokracją jest pewien problem. Jedyną zaś formą kampanii jaką powinna przeprowadzić opozycja Adamowicza, to wspólna kampania społeczna na rzecz ograniczenia kadencji w samorządach do dwóch. I wypunktowanie Adamowiczowi, co jednowładca powinien w Gdańsku naprawić, aby codziennym ludziom codziennie żyło się łatwiej. Poszłoby to w Polskę, poszłoby to w świat. To byłby pokaz obywatelskości. Macie chłopaki jajca, aby to zrobić?

Waldemar Kuchanny


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież