Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Budyń z sokiem malinowym: O dwóch takich co zostali prezydentami

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 01 września 2014 07:12

altWybór Donalda Tuska na prezydenta Europy ma skromne znaczenie także dla mieszkańców Gdańska. Należy przewidywać, że – pomimo rozpoczęcia się walk frakcyjnych wewnątrz PO - wyjazd Tuska do Brukseli powinien wzmocnić  wyniki tej partii w wyborach samorządowych. Zwłaszcza w mateczniku, czyli Gdańsku właśnie.


Ponieważ mam przesłuchy (wódka z każdym smakuje jeśli dobrze zmrożona) na temat tego co dzieje się w otoczeniu głównych konkurentów Pawła Adamowicza – Jarosława Szczukowskiego, Waldemara Bartelika, Andrzeja Jaworskiego – mam zarazem pewne obawy co do dynamiki ich kampanii wyborczych. Z akcentem na obawy. Sam wieszczyłem w poprzednich felietonach o możliwej drugiej turze. Było to – posypuję głowę popiołem – chciejstwo. Dzisiaj skłaniam się do zimniejszego i realniejszego poglądu, że Adamowicz wygra w pierwszej turze. (O to, że mu prokuratura postawi jakiekolwiek zarzuty związane ze źle wypełnionym oświadczeniem podatkowym albo związane z przelewami pieniężnymi od rodziny – nikt się już chyba zakładał nie będzie. Nie postawi – to chyba oczywista oczywistość.).


Odpowiedź na pytanie portalu wybrzeże.24 o czym mogli rozmawiać prezydent Adamowicz z radną SLD Jolantą Banach wydaje się oczywista. O tym, co obojgu może przynieść korzyść. Co to mogłoby być? Np. start Jolanty Banach w wyborach samorządowych z drugiego miejsca z list PO do Rady Miasta Gdańska. Dla poobijanej politycznie Banach to jedyny ruch do skutecznego przodu i pewny mandat. Adamowicz wyjmuje tym ruchem część wyborców o proweniencji lewicowej. Ruch ten daje mu pewne odbicie polityczne do przodu także we własnym ugrupowaniu. Kto traci? To oczywista oczywistość, ale powiem: „SLD Lewica Razem” szansę na swój jedyny, ewentualny, potencjalny mandat do Rady Miasta Gdańska. Niezależnie kto tam się na jedynce znajdzie. Chyba, że gdańskie SLD pozyska na to miejsce Roberta Lewandowskiego, Agnieszkę Radwańską albo Marka Kondrata. Ostatecznie Chucka Norrisa.


A teraz puszczę wodzę utopijnej fantazji. Jeśli w Gdańsku jest silna potrzeba ponad podziałami – a podobno jest – odsunięcia Pawła Adamowicza od władzy, jeśli w drodze obecnych procedur wyborczych, dysponując mizernymi środkami finansowymi, słabością kadr (że użyję leninowskiego terminu) – jest to praktycznie niemożliwe, to co robić, jak żyć? Jak wygrać, jeśli wygrać nie można? Mam pomysł. Wszyscy powinni się z wyborów wycofać. Wszyscy jak jeden mąż. Kandydaci na prezydentów, kandydaci na radnych. Niech do wyborów stanie sam Paweł Adamowicz i jedna lista kandydatów na radnych – lista PO. To byłoby coś. Pokazanie, że w mateczniku Donalda Tuska na poziomie samorządowych z demokracją jest pewien problem. Jedyną zaś formą kampanii jaką powinna przeprowadzić opozycja Adamowicza, to wspólna kampania społeczna na rzecz ograniczenia kadencji w samorządach do dwóch. I wypunktowanie Adamowiczowi, co jednowładca powinien w Gdańsku naprawić, aby codziennym ludziom codziennie żyło się łatwiej. Poszłoby to w Polskę, poszłoby to w świat. To byłby pokaz obywatelskości. Macie chłopaki jajca, aby to zrobić?

Waldemar Kuchanny


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież