Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Budyń z sokiem malinowym: O dwóch takich co zostali prezydentami

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 01 września 2014 07:12

altWybór Donalda Tuska na prezydenta Europy ma skromne znaczenie także dla mieszkańców Gdańska. Należy przewidywać, że – pomimo rozpoczęcia się walk frakcyjnych wewnątrz PO - wyjazd Tuska do Brukseli powinien wzmocnić  wyniki tej partii w wyborach samorządowych. Zwłaszcza w mateczniku, czyli Gdańsku właśnie.


Ponieważ mam przesłuchy (wódka z każdym smakuje jeśli dobrze zmrożona) na temat tego co dzieje się w otoczeniu głównych konkurentów Pawła Adamowicza – Jarosława Szczukowskiego, Waldemara Bartelika, Andrzeja Jaworskiego – mam zarazem pewne obawy co do dynamiki ich kampanii wyborczych. Z akcentem na obawy. Sam wieszczyłem w poprzednich felietonach o możliwej drugiej turze. Było to – posypuję głowę popiołem – chciejstwo. Dzisiaj skłaniam się do zimniejszego i realniejszego poglądu, że Adamowicz wygra w pierwszej turze. (O to, że mu prokuratura postawi jakiekolwiek zarzuty związane ze źle wypełnionym oświadczeniem podatkowym albo związane z przelewami pieniężnymi od rodziny – nikt się już chyba zakładał nie będzie. Nie postawi – to chyba oczywista oczywistość.).


Odpowiedź na pytanie portalu wybrzeże.24 o czym mogli rozmawiać prezydent Adamowicz z radną SLD Jolantą Banach wydaje się oczywista. O tym, co obojgu może przynieść korzyść. Co to mogłoby być? Np. start Jolanty Banach w wyborach samorządowych z drugiego miejsca z list PO do Rady Miasta Gdańska. Dla poobijanej politycznie Banach to jedyny ruch do skutecznego przodu i pewny mandat. Adamowicz wyjmuje tym ruchem część wyborców o proweniencji lewicowej. Ruch ten daje mu pewne odbicie polityczne do przodu także we własnym ugrupowaniu. Kto traci? To oczywista oczywistość, ale powiem: „SLD Lewica Razem” szansę na swój jedyny, ewentualny, potencjalny mandat do Rady Miasta Gdańska. Niezależnie kto tam się na jedynce znajdzie. Chyba, że gdańskie SLD pozyska na to miejsce Roberta Lewandowskiego, Agnieszkę Radwańską albo Marka Kondrata. Ostatecznie Chucka Norrisa.


A teraz puszczę wodzę utopijnej fantazji. Jeśli w Gdańsku jest silna potrzeba ponad podziałami – a podobno jest – odsunięcia Pawła Adamowicza od władzy, jeśli w drodze obecnych procedur wyborczych, dysponując mizernymi środkami finansowymi, słabością kadr (że użyję leninowskiego terminu) – jest to praktycznie niemożliwe, to co robić, jak żyć? Jak wygrać, jeśli wygrać nie można? Mam pomysł. Wszyscy powinni się z wyborów wycofać. Wszyscy jak jeden mąż. Kandydaci na prezydentów, kandydaci na radnych. Niech do wyborów stanie sam Paweł Adamowicz i jedna lista kandydatów na radnych – lista PO. To byłoby coś. Pokazanie, że w mateczniku Donalda Tuska na poziomie samorządowych z demokracją jest pewien problem. Jedyną zaś formą kampanii jaką powinna przeprowadzić opozycja Adamowicza, to wspólna kampania społeczna na rzecz ograniczenia kadencji w samorządach do dwóch. I wypunktowanie Adamowiczowi, co jednowładca powinien w Gdańsku naprawić, aby codziennym ludziom codziennie żyło się łatwiej. Poszłoby to w Polskę, poszłoby to w świat. To byłby pokaz obywatelskości. Macie chłopaki jajca, aby to zrobić?

Waldemar Kuchanny


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież