Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa » Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje prawdą. Były premier sprzedaż aktywów s... Czesław Nowak: W samorządach przeważają plusy ujemne » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–93 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowarz... Zmarł autor koncepcji pomnika Poległych Stoczniowców 1970 » 21 maja 2022 r. zmarł Bogdan Pietruszka, autor koncepcji gdańskiego pomnika Poległych Stoczniowców 1... Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent...
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
czwartek, 26 maja 2022 19:49
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Bartłomiej Bołądź atakującym Trefla
czwartek, 26 maja 2022 19:56
Bartłomiej Bołądź atakującym Trefla
Jeden z czołowych atakujących i punktujących sezonu 2021/2022
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Jubileusz polityki wartości

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 16 września 2014 07:06

altObecny rok jest rokiem jubileuszowym, milowych kroków do wolności i suwerenności. Obchodzimy, począwszy od 25 rocznicy obrad „Okrągłego Stołu”, poprzez rocznicę kontraktowego referendum 4 czerwca, w którym naród skreślił demokratycznie system komunistyczny, aż po 12 września, dzień szczególny, bo powołania pierwszego niekomunistycznego rządu z premierem Tadeuszem Mazowieckim na czele.


Powołanie rządu Mazowieckiego, wyzwoliło w całej, bez wyjątku, ówczesnej klasie politycznej, szczególną odpowiedzialność za Polskę. Wszyscy zdawali sobie wówczas sprawę, że Polska jest pochylona nad przepaścią i jeżeli nie zjednoczymy solidarnie swoich działań ratunkowych wytyczonych w planie gospodarczym przez wicepremiera i ministra finansów Leszka Balcerowicza, to trudno będzie przez następne dziesięciolecia wydobyć się z tego marazmu w który wpędził nas komunizm.

Te pierwsze miesiące, wytężonej ponadpartyjnej pracy w parlamencie, to wielkie społeczne wsparcie i niesamowite zaangażowanie społeczne ludzi przedsiębiorczych, którzy zaczynali nową drogę w „supermarketach”, którymi były polowe łóżka, a awansem tzw. „szczęki”, zadecydowały o dzisiejszym sukcesie Polski i Polaków.

Dzisiaj Polska rzeczywiście jest krajem sukcesu gospodarczego, podwoiliśmy nasz dorobek gospodarczy, doganiamy najbardziej rozwinięte i najbardziej bogate kraje, ale zgubiliśmy po drodze tą bezinteresowną, ponadpartyjną, troskę o państwo. Dzisiaj opozycja, w odróżnieniu od tej ówczesnej, postkomunistycznej, uprawia prawie codziennie wobec partnerów z koalicji rządzącej, wywodzących się z tego samego  pnia solidarnościowego, przemysł pogardy. Nie można prowadzić, poza kilkoma wyjątkami, indywidualnie, odpowiedzialnej pracy merytorycznej z opozycją, tak jak to miało miejsce w pierwszych miesiącach funkcjonowania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Nie można przecież zapomnieć, że to ci sami ludzie, którzy wpędzili wówczas w 1990 roku Lecha Wałęsę do „wojny na górze”, dzisiaj ciągle przewodzą opozycji w tym samym duchu,  duchu wrogiej konfrontacji, duchu wojny na górze.

Apeluję do Was drodzy koledzy z opozycji, abyśmy w imię szacunku dla wartości, którymi się kierowaliśmy jeszcze w latach opozycji demokratycznej i pierwszym okresie wolnej Polski, podjęli wspólną pracę w wielu obszarach, które powinny być wyłączone z partyjnego sporu. Ale nade wszystko, apeluję i proszę, abyście zrezygnowali z języka nienawiści i wrogości. Powróćmy, choćby na jakiś czas, aby uczcić ten wspaniały jubileusz, ale aby nade wszystko wspólnie zrobić dla Polski więcej w czasach, gdy znowu na wschodzie odradza się „imperium zła”. Wymaga tego interes naszej wspólnej Polski, naszej Ojczyzny.

Europa i świat ceni nasz sukces, czego dowodem nie do podważenia powierzenie objęcia przewodnictwa w najważniejszym gremium wspólnoty europejskiej, Radzie Europy, wieloletniemu premierowi Donaldowi Tuskowi, pod którego kierownictwem Polska, jako jedyny kraj Europejski przeszedł przez ten trudny okres z ponad dwudziestoprocentowym wzrostem gospodarczym. Szanujmy więc również samych siebie.
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież