Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone... Genowefa Grabowska: Jaka suwerenność? » Kto wygrał w samorządach, dlaczego relokacja migrantów niczego nie rozwiąże, jakie CV powinien mieć ...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Noc Muzeów „W Zaułku”
niedziela, 29 sierpnia 2021 15:51
Noc Muzeów „W Zaułku”
Gdańska galeria sztuki „W Zaułku” na Noc Muzeów w sobotę,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Okiem Borowczaka: Jubileusz polityki wartości

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 16 września 2014 07:06

altObecny rok jest rokiem jubileuszowym, milowych kroków do wolności i suwerenności. Obchodzimy, począwszy od 25 rocznicy obrad „Okrągłego Stołu”, poprzez rocznicę kontraktowego referendum 4 czerwca, w którym naród skreślił demokratycznie system komunistyczny, aż po 12 września, dzień szczególny, bo powołania pierwszego niekomunistycznego rządu z premierem Tadeuszem Mazowieckim na czele.


Powołanie rządu Mazowieckiego, wyzwoliło w całej, bez wyjątku, ówczesnej klasie politycznej, szczególną odpowiedzialność za Polskę. Wszyscy zdawali sobie wówczas sprawę, że Polska jest pochylona nad przepaścią i jeżeli nie zjednoczymy solidarnie swoich działań ratunkowych wytyczonych w planie gospodarczym przez wicepremiera i ministra finansów Leszka Balcerowicza, to trudno będzie przez następne dziesięciolecia wydobyć się z tego marazmu w który wpędził nas komunizm.

Te pierwsze miesiące, wytężonej ponadpartyjnej pracy w parlamencie, to wielkie społeczne wsparcie i niesamowite zaangażowanie społeczne ludzi przedsiębiorczych, którzy zaczynali nową drogę w „supermarketach”, którymi były polowe łóżka, a awansem tzw. „szczęki”, zadecydowały o dzisiejszym sukcesie Polski i Polaków.

Dzisiaj Polska rzeczywiście jest krajem sukcesu gospodarczego, podwoiliśmy nasz dorobek gospodarczy, doganiamy najbardziej rozwinięte i najbardziej bogate kraje, ale zgubiliśmy po drodze tą bezinteresowną, ponadpartyjną, troskę o państwo. Dzisiaj opozycja, w odróżnieniu od tej ówczesnej, postkomunistycznej, uprawia prawie codziennie wobec partnerów z koalicji rządzącej, wywodzących się z tego samego  pnia solidarnościowego, przemysł pogardy. Nie można prowadzić, poza kilkoma wyjątkami, indywidualnie, odpowiedzialnej pracy merytorycznej z opozycją, tak jak to miało miejsce w pierwszych miesiącach funkcjonowania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Nie można przecież zapomnieć, że to ci sami ludzie, którzy wpędzili wówczas w 1990 roku Lecha Wałęsę do „wojny na górze”, dzisiaj ciągle przewodzą opozycji w tym samym duchu,  duchu wrogiej konfrontacji, duchu wojny na górze.

Apeluję do Was drodzy koledzy z opozycji, abyśmy w imię szacunku dla wartości, którymi się kierowaliśmy jeszcze w latach opozycji demokratycznej i pierwszym okresie wolnej Polski, podjęli wspólną pracę w wielu obszarach, które powinny być wyłączone z partyjnego sporu. Ale nade wszystko, apeluję i proszę, abyście zrezygnowali z języka nienawiści i wrogości. Powróćmy, choćby na jakiś czas, aby uczcić ten wspaniały jubileusz, ale aby nade wszystko wspólnie zrobić dla Polski więcej w czasach, gdy znowu na wschodzie odradza się „imperium zła”. Wymaga tego interes naszej wspólnej Polski, naszej Ojczyzny.

Europa i świat ceni nasz sukces, czego dowodem nie do podważenia powierzenie objęcia przewodnictwa w najważniejszym gremium wspólnoty europejskiej, Radzie Europy, wieloletniemu premierowi Donaldowi Tuskowi, pod którego kierownictwem Polska, jako jedyny kraj Europejski przeszedł przez ten trudny okres z ponad dwudziestoprocentowym wzrostem gospodarczym. Szanujmy więc również samych siebie.
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież