Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Jubileusz polityki wartości

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 16 września 2014 07:06

altObecny rok jest rokiem jubileuszowym, milowych kroków do wolności i suwerenności. Obchodzimy, począwszy od 25 rocznicy obrad „Okrągłego Stołu”, poprzez rocznicę kontraktowego referendum 4 czerwca, w którym naród skreślił demokratycznie system komunistyczny, aż po 12 września, dzień szczególny, bo powołania pierwszego niekomunistycznego rządu z premierem Tadeuszem Mazowieckim na czele.


Powołanie rządu Mazowieckiego, wyzwoliło w całej, bez wyjątku, ówczesnej klasie politycznej, szczególną odpowiedzialność za Polskę. Wszyscy zdawali sobie wówczas sprawę, że Polska jest pochylona nad przepaścią i jeżeli nie zjednoczymy solidarnie swoich działań ratunkowych wytyczonych w planie gospodarczym przez wicepremiera i ministra finansów Leszka Balcerowicza, to trudno będzie przez następne dziesięciolecia wydobyć się z tego marazmu w który wpędził nas komunizm.

Te pierwsze miesiące, wytężonej ponadpartyjnej pracy w parlamencie, to wielkie społeczne wsparcie i niesamowite zaangażowanie społeczne ludzi przedsiębiorczych, którzy zaczynali nową drogę w „supermarketach”, którymi były polowe łóżka, a awansem tzw. „szczęki”, zadecydowały o dzisiejszym sukcesie Polski i Polaków.

Dzisiaj Polska rzeczywiście jest krajem sukcesu gospodarczego, podwoiliśmy nasz dorobek gospodarczy, doganiamy najbardziej rozwinięte i najbardziej bogate kraje, ale zgubiliśmy po drodze tą bezinteresowną, ponadpartyjną, troskę o państwo. Dzisiaj opozycja, w odróżnieniu od tej ówczesnej, postkomunistycznej, uprawia prawie codziennie wobec partnerów z koalicji rządzącej, wywodzących się z tego samego  pnia solidarnościowego, przemysł pogardy. Nie można prowadzić, poza kilkoma wyjątkami, indywidualnie, odpowiedzialnej pracy merytorycznej z opozycją, tak jak to miało miejsce w pierwszych miesiącach funkcjonowania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Nie można przecież zapomnieć, że to ci sami ludzie, którzy wpędzili wówczas w 1990 roku Lecha Wałęsę do „wojny na górze”, dzisiaj ciągle przewodzą opozycji w tym samym duchu,  duchu wrogiej konfrontacji, duchu wojny na górze.

Apeluję do Was drodzy koledzy z opozycji, abyśmy w imię szacunku dla wartości, którymi się kierowaliśmy jeszcze w latach opozycji demokratycznej i pierwszym okresie wolnej Polski, podjęli wspólną pracę w wielu obszarach, które powinny być wyłączone z partyjnego sporu. Ale nade wszystko, apeluję i proszę, abyście zrezygnowali z języka nienawiści i wrogości. Powróćmy, choćby na jakiś czas, aby uczcić ten wspaniały jubileusz, ale aby nade wszystko wspólnie zrobić dla Polski więcej w czasach, gdy znowu na wschodzie odradza się „imperium zła”. Wymaga tego interes naszej wspólnej Polski, naszej Ojczyzny.

Europa i świat ceni nasz sukces, czego dowodem nie do podważenia powierzenie objęcia przewodnictwa w najważniejszym gremium wspólnoty europejskiej, Radzie Europy, wieloletniemu premierowi Donaldowi Tuskowi, pod którego kierownictwem Polska, jako jedyny kraj Europejski przeszedł przez ten trudny okres z ponad dwudziestoprocentowym wzrostem gospodarczym. Szanujmy więc również samych siebie.
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież