5.latka prezesa za 2 mln zł - jubileusz spółki Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Rocznica

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 sierpnia 2014 17:50

altZbliża się 34 rocznica podpisania porozumień sierpniowych w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Wiemy, że będzie obchodzona bardzo uroczyście. Swój udział zapowiedział prezydent Rzeczpospolitej Bronisław Komorowski. Myślę, że nie zabraknie też premiera Donalda Tuska.


Wielkim wydarzeniem będzie otwarcie wystawy stałej w budynku Europejskiego Centrum Solidarności. Często wracam myślami do 14 sierpnia, dnia rozpoczęcia przeze mnie strajku o godzinie 5:40 na wydziale K-5 w obronie zwolnionej z pracy działaczki Wolnych Związków Zawodowych Anny  Walentynowicz.


Przypomnę, że Annę Walentynowicz zwolniono dyscyplinarnie z pracy 7 sierpnia 1980 roku, 5 miesięcy przed emeryturą. Było dla nas wielkim zaskoczeniem, że koledzy z wydziału W-2, gdzie pracowała pani Ania, nie stanęli w jej obronie. Dlatego też jako działacze WZZ podjęliśmy decyzje o przygotowaniach do strajku. W przygotowaniach do strajku uczestniczyło pięciu działaczy WZZ: Lech Wałęsa, Bogdan Borusewicz, Bogdan Felski, Ludwik Prądzyński i Jerzy Borowczak. Ze względu na bezpieczeństwo i powodzenie naszych przygotowań nie informowaliśmy naszych kolegów z WZZ o trwających przygotowaniach do strajku. Przygotowaliśmy kilka tysięcy ulotek zawierających biografie Anny Walentynowicz. Był to swego rodzaju apel do koleżanek i kolegów stoczniowców, natomiast na plakatach przygotowanych przez studenta Petryckiego umieściliśmy 3 postulaty: Przywrócenie Anny Walentynowicz do pracy, podwyżka 1000 złoty oraz dodatek drożyźniany.


Przy opracowywaniu scenariusza strajku najwięcej czasu poświęciliśmy dyskusjom, które dotyczyły działań jakie należy podjąć aby zatrzymać strajkujących na terenie stoczni i nie dopuścić do wyjścia na miasto, bowiem świeżo mieliśmy jeszcze w pamięci tragedię z roku 1970. Po długich dyskusjach ustaliliśmy, że najlepszym argumentem aby pozostać w stoczni będzie przypomnienie o tej tragedii, uczczenie minutą ciszy poległych stoczniowców oraz odśpiewanie polskiego hymnu. Okazało się to skuteczne i ci stoczniowcy żądający wyjścia pod komitet PZPR musieli odpuścić.


Miałem wtedy 22 lata. Dowodziłem tym strajkiem do godziny 10:30, kiedy to przyszedł Lech Wałęsa i z przyjemnością przekazałem mu dowództwo strajku.
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież