Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Rocznica

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 sierpnia 2014 17:50

altZbliża się 34 rocznica podpisania porozumień sierpniowych w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Wiemy, że będzie obchodzona bardzo uroczyście. Swój udział zapowiedział prezydent Rzeczpospolitej Bronisław Komorowski. Myślę, że nie zabraknie też premiera Donalda Tuska.


Wielkim wydarzeniem będzie otwarcie wystawy stałej w budynku Europejskiego Centrum Solidarności. Często wracam myślami do 14 sierpnia, dnia rozpoczęcia przeze mnie strajku o godzinie 5:40 na wydziale K-5 w obronie zwolnionej z pracy działaczki Wolnych Związków Zawodowych Anny  Walentynowicz.


Przypomnę, że Annę Walentynowicz zwolniono dyscyplinarnie z pracy 7 sierpnia 1980 roku, 5 miesięcy przed emeryturą. Było dla nas wielkim zaskoczeniem, że koledzy z wydziału W-2, gdzie pracowała pani Ania, nie stanęli w jej obronie. Dlatego też jako działacze WZZ podjęliśmy decyzje o przygotowaniach do strajku. W przygotowaniach do strajku uczestniczyło pięciu działaczy WZZ: Lech Wałęsa, Bogdan Borusewicz, Bogdan Felski, Ludwik Prądzyński i Jerzy Borowczak. Ze względu na bezpieczeństwo i powodzenie naszych przygotowań nie informowaliśmy naszych kolegów z WZZ o trwających przygotowaniach do strajku. Przygotowaliśmy kilka tysięcy ulotek zawierających biografie Anny Walentynowicz. Był to swego rodzaju apel do koleżanek i kolegów stoczniowców, natomiast na plakatach przygotowanych przez studenta Petryckiego umieściliśmy 3 postulaty: Przywrócenie Anny Walentynowicz do pracy, podwyżka 1000 złoty oraz dodatek drożyźniany.


Przy opracowywaniu scenariusza strajku najwięcej czasu poświęciliśmy dyskusjom, które dotyczyły działań jakie należy podjąć aby zatrzymać strajkujących na terenie stoczni i nie dopuścić do wyjścia na miasto, bowiem świeżo mieliśmy jeszcze w pamięci tragedię z roku 1970. Po długich dyskusjach ustaliliśmy, że najlepszym argumentem aby pozostać w stoczni będzie przypomnienie o tej tragedii, uczczenie minutą ciszy poległych stoczniowców oraz odśpiewanie polskiego hymnu. Okazało się to skuteczne i ci stoczniowcy żądający wyjścia pod komitet PZPR musieli odpuścić.


Miałem wtedy 22 lata. Dowodziłem tym strajkiem do godziny 10:30, kiedy to przyszedł Lech Wałęsa i z przyjemnością przekazałem mu dowództwo strajku.
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież