Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Rocznica

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 25 sierpnia 2014 17:50

altZbliża się 34 rocznica podpisania porozumień sierpniowych w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Wiemy, że będzie obchodzona bardzo uroczyście. Swój udział zapowiedział prezydent Rzeczpospolitej Bronisław Komorowski. Myślę, że nie zabraknie też premiera Donalda Tuska.


Wielkim wydarzeniem będzie otwarcie wystawy stałej w budynku Europejskiego Centrum Solidarności. Często wracam myślami do 14 sierpnia, dnia rozpoczęcia przeze mnie strajku o godzinie 5:40 na wydziale K-5 w obronie zwolnionej z pracy działaczki Wolnych Związków Zawodowych Anny  Walentynowicz.


Przypomnę, że Annę Walentynowicz zwolniono dyscyplinarnie z pracy 7 sierpnia 1980 roku, 5 miesięcy przed emeryturą. Było dla nas wielkim zaskoczeniem, że koledzy z wydziału W-2, gdzie pracowała pani Ania, nie stanęli w jej obronie. Dlatego też jako działacze WZZ podjęliśmy decyzje o przygotowaniach do strajku. W przygotowaniach do strajku uczestniczyło pięciu działaczy WZZ: Lech Wałęsa, Bogdan Borusewicz, Bogdan Felski, Ludwik Prądzyński i Jerzy Borowczak. Ze względu na bezpieczeństwo i powodzenie naszych przygotowań nie informowaliśmy naszych kolegów z WZZ o trwających przygotowaniach do strajku. Przygotowaliśmy kilka tysięcy ulotek zawierających biografie Anny Walentynowicz. Był to swego rodzaju apel do koleżanek i kolegów stoczniowców, natomiast na plakatach przygotowanych przez studenta Petryckiego umieściliśmy 3 postulaty: Przywrócenie Anny Walentynowicz do pracy, podwyżka 1000 złoty oraz dodatek drożyźniany.


Przy opracowywaniu scenariusza strajku najwięcej czasu poświęciliśmy dyskusjom, które dotyczyły działań jakie należy podjąć aby zatrzymać strajkujących na terenie stoczni i nie dopuścić do wyjścia na miasto, bowiem świeżo mieliśmy jeszcze w pamięci tragedię z roku 1970. Po długich dyskusjach ustaliliśmy, że najlepszym argumentem aby pozostać w stoczni będzie przypomnienie o tej tragedii, uczczenie minutą ciszy poległych stoczniowców oraz odśpiewanie polskiego hymnu. Okazało się to skuteczne i ci stoczniowcy żądający wyjścia pod komitet PZPR musieli odpuścić.


Miałem wtedy 22 lata. Dowodziłem tym strajkiem do godziny 10:30, kiedy to przyszedł Lech Wałęsa i z przyjemnością przekazałem mu dowództwo strajku.
Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież