Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk, Pomorze, Europa: Łuk Solidarności

Ocena użytkowników: / 50
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 sierpnia 2014 18:04

altW ostatnim tygodniu w debacie publicznej pojawił się pomysł wybudowania łuku triumfalnego w Warszawie na 2020 rok, tj. na stulecie zwycięstwa w bitwie warszawskiej zwanej cudem nad Wisłą w czasie wojny polsko – bolszewickiej. Przytacza się przykłady Łuku Triumfalnego w Paryżu przy Polach Elizejskich oraz podobnych budowli z innych stolic europejskich. Przeciwnicy tego pomysłu zwracają uwagę na koszty potencjalnego przedsięwzięcia oraz na przestarzałość pomysłu czczenia zwycięstw za pomocą monumentalnych budowli.


Swoisty łuk triumfalny powstał przecież właśnie w Gdańsku. Przy historycznej bramie Stoczni Gdańskiej stanęła rdzawa bryła Europejskiego Centrum Solidarności, którego uroczyste otwarcie nastąpi w ten weekend. Wielu gdańszczan razi estetyka budynku, jak również nakłady finansowe, które trzeba było ponieść na jego stworzenie. Uroda jest istotnie kwestią gustu, choć na przykład z wyglądem Centrum Pompidou w Paryżu też długo trzeba było się oswajać. Pytania budzi też użyteczność gdańskiego ECS i to, czy nie wystarczyłaby historyczna Sala BHP jako pomnik „Solidarności” i zapoczątkowanych tutaj europejskich przemian. Tego typu nowe symboliczne budowle często niosą ważne przesłania. Chociażby paryski Grande Arche ma upamiętniać nie zwycięstwa nad wrogiem, lecz czcić ludzkość i idee humanitarne, symbolizować postęp i zrównoważony rozwój.


Idea świętowania zwycięstw jest zjawiskiem pozytywnym. Konsoliduje społeczeństwo, budzi dumę, radość, wyzwala dobre emocje. W Polsce wciąż zbyt często mamy do czynienia z kultywowaniem martyrologicznej wersji historii. Czasem na styku potrzeby przeżywania zdarzeń z przeszłości i popkultury powstają dziwne zjawiska, dyskusyjne rekonstrukcje czy gadżety w stylu koszulek z rzekomymi śladami ran postrzałowych na sercu stworzonymi na użytek rocznicy powstania warszawskiego. Problemem jest próba zawłaszczania i upartyjniania historii. Póki co wirtualny jeszcze warszawski łuk ma bowiem w zamyśle części jego propagatorów symbolizować środkowy palec pokazany współczesnym bolszewikom, tj. Putinowi. Przy okazji ECS także Platforma Obywatelska i PiS spierają się o bycie bardziej wiernymi „Solidarności” i prawo odwoływania się do niej. Nieco z boku pozostał nawet sam związek zawodowy. A przecież solidarność jest piękną wartością, jednym z filarów Unii Europejskiej, pokoju i zgody. Tak rozumiana powinna łączyć, być dostępna dla wszystkich i dla każdego, niezależnie od poglądów politycznych.

Jarosław Szczukowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież