Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia...
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańsk, Pomorze, Europa: Polish boy

Ocena użytkowników: / 59
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 września 2014 17:16

altJak powszechnie wiadomo, pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Donald Tusk robił je na konferencji prasowej w przerwie obrad Rady Europejskiej, która zdecydowała o jego wyborze na stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej na najbliższe dwa i pół roku. Ku zaskoczeniu części dziennikarzy powiedział, że będzie mówić po polsku, ale na 1 grudnia, tj. na dzień objęcia funkcji, zdąży się przygotować po angielsku na 100%. Zapytany przez polskiego dziennikarza, co zdecydowało o zmianie jego osobistego poglądu na przeprowadzkę do Brukseli, przyznał, że zabiegał o to stanowisko od dawna. Publiczne wielokrotne i konsekwentne zaprzeczenia kierowane do polskiej opinii publicznej nazwał dyskrecją, która była wymagana do osiągnięcia przez niego sukcesu.


Ten sukces, bo w sferze symbolicznej jest to niewątpliwie sukces Polski na międzynarodowej arenie, był możliwy dzięki wyjątkowym talentom polskiego premiera. Sprawdzony w Polsce przez siedem lat mechanizm zadziałał na forum Unii Europejskiej. Należy bowiem obiecać każdemu to, co chce usłyszeć. Dzięki temu jednocześnie Angela Merkel jest przekonana, że żadne decyzje nie będą podjęte bez jej akceptacji, Francja, że nowy przewodniczący nie będzie się wtrącać do funkcjonowania strefy euro, bo i tak się na tym nie zna, a tak zwane nowe kraje członkowskie, że nastąpi ich wzmocnienie. David Cameron z kolei twierdzi, że Tusk nie tylko zablokuje integrację europejską, ale nawet zechce ją cofnąć, chociażby w wymiarze swobody przepływu i praw socjalnych pracowników, w tym przypadku głównie Polaków w Wielkiej Brytanii. W tej kwestii polski premier jest akurat wiarygodny, gdyż od siedmiu lat nie ratyfikował Karty Praw Podstawowych, mówiącej o godności człowieka, wolności, równości, solidarności, prawach obywatelskich i wymiarze sprawiedliwości, mimo że Platforma Obywatelska jako rzekomy antyPiS miała to hasło na sztandarach w 2007 roku. Tych praw w pełnym zakresie odmawiają swoim obywatelom w całej Unii Europejskiej tylko rządy brytyjski i polski. Wpływa to chociażby na większą tzw. elastyczność rynku pracy w Polsce przejawiającą się w słabszej ochronie pracowników.


Oczywiście, ważniejsze jest to, co się ma do powiedzenia, niż to, w jakim języku. W tym sensie istotna jest nie tylko prezentowana przez Donalda Tuska wrażliwość na konflikt na Ukrainie, ale wizja rozwoju całej Unii Europejskiej w najbliższych latach. Dobrze, że taką wizję w obszarze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa ma zatwierdzona na tym samym szczycie Włoszka Federica Mogherini. W Polsce wykształcił się fałszywy dogmat o nieomylności kolejnych rządów w sprawach zagranicznych. O celach i narzędziach integracji warto jednak dyskutować, zwłaszcza w kontekście nowych możliwości oddziaływania na Unię Europejską przez jej nowego gdańskiego szefa. Nie po to, by coś wyrwać i załatwić dla Polski, ale by wzmocnić instytucje, a w konsekwencji także polską gospodarkę i bezpieczeństwo.
Jarosław Szczukowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież