Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa » Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje prawdą. Były premier sprzedaż aktywów s... Czesław Nowak: W samorządach przeważają plusy ujemne » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–93 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowarz... Zmarł autor koncepcji pomnika Poległych Stoczniowców 1970 » 21 maja 2022 r. zmarł Bogdan Pietruszka, autor koncepcji gdańskiego pomnika Poległych Stoczniowców 1... Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent...
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
czwartek, 26 maja 2022 19:49
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
piątek, 27 maja 2022 22:08
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
W sobotę o godz. 16.30 w Łodzi ma się rozpocząć mecz
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk, Pomorze, Europa: Polish boy

Ocena użytkowników: / 59
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 września 2014 17:16

altJak powszechnie wiadomo, pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Donald Tusk robił je na konferencji prasowej w przerwie obrad Rady Europejskiej, która zdecydowała o jego wyborze na stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej na najbliższe dwa i pół roku. Ku zaskoczeniu części dziennikarzy powiedział, że będzie mówić po polsku, ale na 1 grudnia, tj. na dzień objęcia funkcji, zdąży się przygotować po angielsku na 100%. Zapytany przez polskiego dziennikarza, co zdecydowało o zmianie jego osobistego poglądu na przeprowadzkę do Brukseli, przyznał, że zabiegał o to stanowisko od dawna. Publiczne wielokrotne i konsekwentne zaprzeczenia kierowane do polskiej opinii publicznej nazwał dyskrecją, która była wymagana do osiągnięcia przez niego sukcesu.


Ten sukces, bo w sferze symbolicznej jest to niewątpliwie sukces Polski na międzynarodowej arenie, był możliwy dzięki wyjątkowym talentom polskiego premiera. Sprawdzony w Polsce przez siedem lat mechanizm zadziałał na forum Unii Europejskiej. Należy bowiem obiecać każdemu to, co chce usłyszeć. Dzięki temu jednocześnie Angela Merkel jest przekonana, że żadne decyzje nie będą podjęte bez jej akceptacji, Francja, że nowy przewodniczący nie będzie się wtrącać do funkcjonowania strefy euro, bo i tak się na tym nie zna, a tak zwane nowe kraje członkowskie, że nastąpi ich wzmocnienie. David Cameron z kolei twierdzi, że Tusk nie tylko zablokuje integrację europejską, ale nawet zechce ją cofnąć, chociażby w wymiarze swobody przepływu i praw socjalnych pracowników, w tym przypadku głównie Polaków w Wielkiej Brytanii. W tej kwestii polski premier jest akurat wiarygodny, gdyż od siedmiu lat nie ratyfikował Karty Praw Podstawowych, mówiącej o godności człowieka, wolności, równości, solidarności, prawach obywatelskich i wymiarze sprawiedliwości, mimo że Platforma Obywatelska jako rzekomy antyPiS miała to hasło na sztandarach w 2007 roku. Tych praw w pełnym zakresie odmawiają swoim obywatelom w całej Unii Europejskiej tylko rządy brytyjski i polski. Wpływa to chociażby na większą tzw. elastyczność rynku pracy w Polsce przejawiającą się w słabszej ochronie pracowników.


Oczywiście, ważniejsze jest to, co się ma do powiedzenia, niż to, w jakim języku. W tym sensie istotna jest nie tylko prezentowana przez Donalda Tuska wrażliwość na konflikt na Ukrainie, ale wizja rozwoju całej Unii Europejskiej w najbliższych latach. Dobrze, że taką wizję w obszarze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa ma zatwierdzona na tym samym szczycie Włoszka Federica Mogherini. W Polsce wykształcił się fałszywy dogmat o nieomylności kolejnych rządów w sprawach zagranicznych. O celach i narzędziach integracji warto jednak dyskutować, zwłaszcza w kontekście nowych możliwości oddziaływania na Unię Europejską przez jej nowego gdańskiego szefa. Nie po to, by coś wyrwać i załatwić dla Polski, ale by wzmocnić instytucje, a w konsekwencji także polską gospodarkę i bezpieczeństwo.
Jarosław Szczukowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież