Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk, Pomorze, Europa: Polish boy

Ocena użytkowników: / 59
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 września 2014 17:16

altJak powszechnie wiadomo, pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Donald Tusk robił je na konferencji prasowej w przerwie obrad Rady Europejskiej, która zdecydowała o jego wyborze na stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej na najbliższe dwa i pół roku. Ku zaskoczeniu części dziennikarzy powiedział, że będzie mówić po polsku, ale na 1 grudnia, tj. na dzień objęcia funkcji, zdąży się przygotować po angielsku na 100%. Zapytany przez polskiego dziennikarza, co zdecydowało o zmianie jego osobistego poglądu na przeprowadzkę do Brukseli, przyznał, że zabiegał o to stanowisko od dawna. Publiczne wielokrotne i konsekwentne zaprzeczenia kierowane do polskiej opinii publicznej nazwał dyskrecją, która była wymagana do osiągnięcia przez niego sukcesu.


Ten sukces, bo w sferze symbolicznej jest to niewątpliwie sukces Polski na międzynarodowej arenie, był możliwy dzięki wyjątkowym talentom polskiego premiera. Sprawdzony w Polsce przez siedem lat mechanizm zadziałał na forum Unii Europejskiej. Należy bowiem obiecać każdemu to, co chce usłyszeć. Dzięki temu jednocześnie Angela Merkel jest przekonana, że żadne decyzje nie będą podjęte bez jej akceptacji, Francja, że nowy przewodniczący nie będzie się wtrącać do funkcjonowania strefy euro, bo i tak się na tym nie zna, a tak zwane nowe kraje członkowskie, że nastąpi ich wzmocnienie. David Cameron z kolei twierdzi, że Tusk nie tylko zablokuje integrację europejską, ale nawet zechce ją cofnąć, chociażby w wymiarze swobody przepływu i praw socjalnych pracowników, w tym przypadku głównie Polaków w Wielkiej Brytanii. W tej kwestii polski premier jest akurat wiarygodny, gdyż od siedmiu lat nie ratyfikował Karty Praw Podstawowych, mówiącej o godności człowieka, wolności, równości, solidarności, prawach obywatelskich i wymiarze sprawiedliwości, mimo że Platforma Obywatelska jako rzekomy antyPiS miała to hasło na sztandarach w 2007 roku. Tych praw w pełnym zakresie odmawiają swoim obywatelom w całej Unii Europejskiej tylko rządy brytyjski i polski. Wpływa to chociażby na większą tzw. elastyczność rynku pracy w Polsce przejawiającą się w słabszej ochronie pracowników.


Oczywiście, ważniejsze jest to, co się ma do powiedzenia, niż to, w jakim języku. W tym sensie istotna jest nie tylko prezentowana przez Donalda Tuska wrażliwość na konflikt na Ukrainie, ale wizja rozwoju całej Unii Europejskiej w najbliższych latach. Dobrze, że taką wizję w obszarze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa ma zatwierdzona na tym samym szczycie Włoszka Federica Mogherini. W Polsce wykształcił się fałszywy dogmat o nieomylności kolejnych rządów w sprawach zagranicznych. O celach i narzędziach integracji warto jednak dyskutować, zwłaszcza w kontekście nowych możliwości oddziaływania na Unię Europejską przez jej nowego gdańskiego szefa. Nie po to, by coś wyrwać i załatwić dla Polski, ale by wzmocnić instytucje, a w konsekwencji także polską gospodarkę i bezpieczeństwo.
Jarosław Szczukowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież