Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Energa Wybrzeże - H.Skrzydlewska Orzeł LIVE 41:49
niedziela, 26 maja 2024 08:36
Energa Wybrzeże - H.Skrzydlewska Orzeł LIVE 41:49
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 22 września 2023 19:02

Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do zdrowia będą wracać najmłodsi pacjenci szpitala – Centrum Medycyny Pediatrycznej. Fundusze na ten cel pozyskane zostały w większości z budżetu państwa.


– Kilka miesięcy temu dokładnie tutaj mieliśmy okazję wręczać symboliczny czek na kwotę 298 mln zł na stworzenie centrum pediatrycznego. Z nieukrywaną radością pragnę poinformować, że wchodzimy w kolejny etap tego procesu. Przed momentem została podpisana umowa na realizację tego zadania. Od dzisiaj można powiedzieć, że ten projekt ma charakter namacalny. Zostaną przeniesione nie tylko aktualnie funkcjonujące tutaj kliniki pediatryczne. Powstaną także 3 nowe komórki. Dzisiejszy dzień jest dowodem na to, że fundusz medyczny funkcjonuje – mówi wiceminister zdrowia Marcin Martyniak.


Podczas wydarzenia przekazano dwa czeki ze środków Ministerstwa Zdrowia. Jeden na kwotę ponad 11 mln zł – dotyczący projektu, którego celem jest podniesienie jakości i dostępności świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Drugi na kwotę ponad 7 mln zł – na przebudowę i adaptację pomieszczeń szpitalnych w celu utworzenia oddziału dziennego oraz zakup aparatury i sprzętu medycznego.
– W roku 2015 wydatki na ochronę zdrowie wynosiły 77 miliardów złotych. W tym roku wyniosą one 170,5 miliarda złotych. To wzrost ponad 110 proc. To możliwe, bo dysponujemy poważnym budżetem. Jesteśmy – jako Pomorzanie – wszyscy dumni z tej uczelni – mówi Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.


Jak podkreśla prof. Piotr Czauderna, ordynator Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży UCK, Centrum Medycyny Pediatrycznej jest niezwykle w Gdańsku potrzebne.
– Takiego ośrodka nie ma na północy Polski. Współczesna medycyna, leczenie pacjentów onkologicznych z chorobami rzadkimi, wadami wrodzonymi wymaga tej wielospecjalistycznej opieki, wymaga zgromadzenia tych specjalistów pod jednym dachem. Mamy do czynienia z ogromną inwestycją na naszą skalę lokalną, ale też z ogromnymi środkami, które pojawiają się w polskim systemie ochrony zdrowia – mówi prof. Piotr Czauderna.


– Mówimy o konkretnym nowym etapie, gdzie ludzie będą mogli pracować na świetnym sprzęcie. Ja – jako rodzic – myślę, że wszyscy rodzice z województwa pomorskiego niesamowicie cieszą się, że będziemy mieć tak dobre warunki, gdyby coś się wydarzyło – podkreśla poseł PiS Kacper Płażyński.


Centrum będzie dysponowało najnowocześniejszą aparaturą medyczną, wśród której znajdą się m.in.: TK, MRI, RTG, angiograf, tory wizyjne na blokach operacyjnych, stoły operacyjne z funkcją wymiennych blatów, mobilne aparaty RTG, respiratory, defibrylatory, aparaty do znieczulenia, kardiomonitory i endoskopy. Budynek zostanie wyposażony w nowoczesne rozwiązania teletechniczne ułatwiające opiekę nad pacjentem i gwarantujące pełne bezpieczeństwo osób w nim przebywających.


– To wielki dzień dla naszej uczelni i szpitala. Bardzo cieszymy się, że wchodzimy w etap realizacji konkretnej budowy. To niezwykle ważna inwestycja. Potrzebujemy tego rozwoju dla pacjentów, którzy mogą otrzymać kompleksową opiekę od poczęcia do uzyskania zdrowia czy zakończenia życia. Inwestycja w centrum pediatryczne pozwoli skonsolidować wszystkie nasze kliniki w jednym miejscu – mówi prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.


– To wielka chwila, bo budujemy ostatni z takich klinicznych elementów tej dużej układanki, jaką jest szpital. Dzisiaj, po kilkunastu latach, korzystając z inwestycji rządowych, jesteśmy największym szpitalem w Polsce, jeśli chodzi o przychód. Leczymy prawie 170 tys. pacjentów rocznie – mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.


W budynku CMP znajdą się, m.in. Oddział Obserwacyjny, Oddział Dzienny Pediatryczny, Oddział Dzienny Rehabilitacji Pediatrycznej, Pracownia Endoskopii czy też Klinika Reumatologii i Immunologii Dziecięcej. Powierzchnia CMP wyniesie ponad 29 tysięcy metrów kwadratowych, co pozwoli na stworzenie bazy liczącej 110 łóżek. W przyszłości potencjał ten może się znacznie zwiększyć. Wartość inwestycji szacowana jest na prawie 300 mln zł.

źródło radiogdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież