100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 22 września 2023 19:02

Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do zdrowia będą wracać najmłodsi pacjenci szpitala – Centrum Medycyny Pediatrycznej. Fundusze na ten cel pozyskane zostały w większości z budżetu państwa.


– Kilka miesięcy temu dokładnie tutaj mieliśmy okazję wręczać symboliczny czek na kwotę 298 mln zł na stworzenie centrum pediatrycznego. Z nieukrywaną radością pragnę poinformować, że wchodzimy w kolejny etap tego procesu. Przed momentem została podpisana umowa na realizację tego zadania. Od dzisiaj można powiedzieć, że ten projekt ma charakter namacalny. Zostaną przeniesione nie tylko aktualnie funkcjonujące tutaj kliniki pediatryczne. Powstaną także 3 nowe komórki. Dzisiejszy dzień jest dowodem na to, że fundusz medyczny funkcjonuje – mówi wiceminister zdrowia Marcin Martyniak.


Podczas wydarzenia przekazano dwa czeki ze środków Ministerstwa Zdrowia. Jeden na kwotę ponad 11 mln zł – dotyczący projektu, którego celem jest podniesienie jakości i dostępności świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Drugi na kwotę ponad 7 mln zł – na przebudowę i adaptację pomieszczeń szpitalnych w celu utworzenia oddziału dziennego oraz zakup aparatury i sprzętu medycznego.
– W roku 2015 wydatki na ochronę zdrowie wynosiły 77 miliardów złotych. W tym roku wyniosą one 170,5 miliarda złotych. To wzrost ponad 110 proc. To możliwe, bo dysponujemy poważnym budżetem. Jesteśmy – jako Pomorzanie – wszyscy dumni z tej uczelni – mówi Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.


Jak podkreśla prof. Piotr Czauderna, ordynator Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży UCK, Centrum Medycyny Pediatrycznej jest niezwykle w Gdańsku potrzebne.
– Takiego ośrodka nie ma na północy Polski. Współczesna medycyna, leczenie pacjentów onkologicznych z chorobami rzadkimi, wadami wrodzonymi wymaga tej wielospecjalistycznej opieki, wymaga zgromadzenia tych specjalistów pod jednym dachem. Mamy do czynienia z ogromną inwestycją na naszą skalę lokalną, ale też z ogromnymi środkami, które pojawiają się w polskim systemie ochrony zdrowia – mówi prof. Piotr Czauderna.


– Mówimy o konkretnym nowym etapie, gdzie ludzie będą mogli pracować na świetnym sprzęcie. Ja – jako rodzic – myślę, że wszyscy rodzice z województwa pomorskiego niesamowicie cieszą się, że będziemy mieć tak dobre warunki, gdyby coś się wydarzyło – podkreśla poseł PiS Kacper Płażyński.


Centrum będzie dysponowało najnowocześniejszą aparaturą medyczną, wśród której znajdą się m.in.: TK, MRI, RTG, angiograf, tory wizyjne na blokach operacyjnych, stoły operacyjne z funkcją wymiennych blatów, mobilne aparaty RTG, respiratory, defibrylatory, aparaty do znieczulenia, kardiomonitory i endoskopy. Budynek zostanie wyposażony w nowoczesne rozwiązania teletechniczne ułatwiające opiekę nad pacjentem i gwarantujące pełne bezpieczeństwo osób w nim przebywających.


– To wielki dzień dla naszej uczelni i szpitala. Bardzo cieszymy się, że wchodzimy w etap realizacji konkretnej budowy. To niezwykle ważna inwestycja. Potrzebujemy tego rozwoju dla pacjentów, którzy mogą otrzymać kompleksową opiekę od poczęcia do uzyskania zdrowia czy zakończenia życia. Inwestycja w centrum pediatryczne pozwoli skonsolidować wszystkie nasze kliniki w jednym miejscu – mówi prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.


– To wielka chwila, bo budujemy ostatni z takich klinicznych elementów tej dużej układanki, jaką jest szpital. Dzisiaj, po kilkunastu latach, korzystając z inwestycji rządowych, jesteśmy największym szpitalem w Polsce, jeśli chodzi o przychód. Leczymy prawie 170 tys. pacjentów rocznie – mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.


W budynku CMP znajdą się, m.in. Oddział Obserwacyjny, Oddział Dzienny Pediatryczny, Oddział Dzienny Rehabilitacji Pediatrycznej, Pracownia Endoskopii czy też Klinika Reumatologii i Immunologii Dziecięcej. Powierzchnia CMP wyniesie ponad 29 tysięcy metrów kwadratowych, co pozwoli na stworzenie bazy liczącej 110 łóżek. W przyszłości potencjał ten może się znacznie zwiększyć. Wartość inwestycji szacowana jest na prawie 300 mln zł.

źródło radiogdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież