Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Energa Wybrzeże - H.Skrzydlewska Orzeł LIVE 41:49
niedziela, 26 maja 2024 08:36
Energa Wybrzeże - H.Skrzydlewska Orzeł LIVE 41:49
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 27 września 2023 13:32

Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że złożą przed czwartkową sesją projekt uchwały w sprawie odszkodowań od Niemiec za zbrodnie popełnione podczas II wojny światowej w Polsce i na Polakach.


- Polskie instytucje publiczne, polska władza, z prezydentem Andrzejem Dudą na czele, wszyscy staramy się o uzyskanie słusznych odszkodowań od Niemiec za zbrodnie, jakie popełniły na narodzie polskim, za zniszczenia jakich dokonały w trakcie II wojny światowej, za ponad pięć milionów ofiar, Polaków, którzy zginęli z ich rąk - powiedział poseł Kacper Płażyński. - Gdzie, jak nie w Gdańsku, taka uchwała może mieć większe symboliczne znacznie? Do dzisiaj ta sprawa nie została zamknięta. Do dzisiaj niemieccy sąsiedzi, z którymi chcemy mieć jak najlepsze relacje i którzy mówią, że rozumieją czym jest odpowiedzialność za to co zrobili swoim sąsiadom, za to nie zapłacili. A nie ma czegoś takiego jak pojednanie bez słusznego zadośćuczynienia. Liczymy na to, że w końcu niemieckie władze najdzie refleksja, że w końcu będą chciały z nami o tych odszkodowaniach rozmawiać, bo po prostu to nie tylko przyzwoitość, ale Niemcy, które przedstawiają siebie często jako państwo bardzo moralne, które wyznacza etyczne zasady w Europie, powinno się do nich w tak ważnych sprawach samo stosować. Tym bardziej, że o szkodach jakie uczynili chociażby mieszkańcom Afryki w XIX wieku, kiedy ją kolonizowali – pamiętają. Państwom takim jak Namibia reparacje już zdążyli zapłacić. O Polsce jednak, swoim najbliższym sąsiedzie, któremu wyrządzili tyle krzywd, nie pamiętają. Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości złożył na najbliższą sesję Rady Miasta Gdańska uchwałę, w której Rada Miasta Gdańska popiera dążenia polskiego rządu w kontekście tego, aby te odszkodowania uzyskać.

alt


- Polska jest krajem unitarnym i samorząd jest ważną częścią polskiego państwa - powiedział Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska . – Dlatego my, jako samorządowcy, w tym oświadczeniu chcemy poprzeć starania rządu polskiego o odszkodowanie i zadośćuczynienie stratom, jakie Polska poniosła z powodu agresji Niemiec. Jest to o tyle istotny gest ze strony samorządu, że podkreśla jedność państwa polskiego, odpowiedzialność, również nas, samorządowców, wobec całej polskiej ludności. Dlatego złożyliśmy projekt takiego oświadczenia, bo teraz, właśnie w tym miesiącu warto przypomnieć, że wspieramy rząd, że Niemcy dokonali takiej agresji na Polskę i, że ta sprawa domaga się zadośćuczynienia, bo bez niego nie ma pojednania – mówił.


– To jest naturalna konsekwencja szeregu wcześniejszych działań - powiedział Andrzej Skiba, radny PiS. - Od kilku lat trwały prace, które prowadził między innymi Instytut Strat Wojennych imienia Jana Karskiego, które doprowadziły do powstania raportu o skali strat, które poniosła Polska z racji agresji i późniejszej okupacji niemieckiej. Gdańsk jest miastem szczególnym: tutaj Niemcy oddali pierwsze strzały do Polaków. Nie jest on jedynym, miejmy nadzieję, samorządem, który podejmie tego typu uchwałę. Pojawiają się już w Polsce inne przykłady takich działań. Są samorządy, które podobne rozwiązania stosowały i w związku z tym głos, który pójdzie z Gdańska na cały kraj, a może i szerzej, będzie kolejnym logicznym krokiem we wsparciu dla działań naszego rządu, by wreszcie wyegzekwować zadośćuczynienie od Niemców.


Radni KO zapowiedzieli, że poprą uchwałę, jeśli znajdzie się w niej poprawka o udziale Rosji w napaści i jej odpowiedzialności za poniesione przez Polskę straty. Klub PiS zapowiedział przyjęcie poprawki radnych KO.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież