100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 27 września 2023 13:32

Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że złożą przed czwartkową sesją projekt uchwały w sprawie odszkodowań od Niemiec za zbrodnie popełnione podczas II wojny światowej w Polsce i na Polakach.


- Polskie instytucje publiczne, polska władza, z prezydentem Andrzejem Dudą na czele, wszyscy staramy się o uzyskanie słusznych odszkodowań od Niemiec za zbrodnie, jakie popełniły na narodzie polskim, za zniszczenia jakich dokonały w trakcie II wojny światowej, za ponad pięć milionów ofiar, Polaków, którzy zginęli z ich rąk - powiedział poseł Kacper Płażyński. - Gdzie, jak nie w Gdańsku, taka uchwała może mieć większe symboliczne znacznie? Do dzisiaj ta sprawa nie została zamknięta. Do dzisiaj niemieccy sąsiedzi, z którymi chcemy mieć jak najlepsze relacje i którzy mówią, że rozumieją czym jest odpowiedzialność za to co zrobili swoim sąsiadom, za to nie zapłacili. A nie ma czegoś takiego jak pojednanie bez słusznego zadośćuczynienia. Liczymy na to, że w końcu niemieckie władze najdzie refleksja, że w końcu będą chciały z nami o tych odszkodowaniach rozmawiać, bo po prostu to nie tylko przyzwoitość, ale Niemcy, które przedstawiają siebie często jako państwo bardzo moralne, które wyznacza etyczne zasady w Europie, powinno się do nich w tak ważnych sprawach samo stosować. Tym bardziej, że o szkodach jakie uczynili chociażby mieszkańcom Afryki w XIX wieku, kiedy ją kolonizowali – pamiętają. Państwom takim jak Namibia reparacje już zdążyli zapłacić. O Polsce jednak, swoim najbliższym sąsiedzie, któremu wyrządzili tyle krzywd, nie pamiętają. Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości złożył na najbliższą sesję Rady Miasta Gdańska uchwałę, w której Rada Miasta Gdańska popiera dążenia polskiego rządu w kontekście tego, aby te odszkodowania uzyskać.

alt


- Polska jest krajem unitarnym i samorząd jest ważną częścią polskiego państwa - powiedział Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska . – Dlatego my, jako samorządowcy, w tym oświadczeniu chcemy poprzeć starania rządu polskiego o odszkodowanie i zadośćuczynienie stratom, jakie Polska poniosła z powodu agresji Niemiec. Jest to o tyle istotny gest ze strony samorządu, że podkreśla jedność państwa polskiego, odpowiedzialność, również nas, samorządowców, wobec całej polskiej ludności. Dlatego złożyliśmy projekt takiego oświadczenia, bo teraz, właśnie w tym miesiącu warto przypomnieć, że wspieramy rząd, że Niemcy dokonali takiej agresji na Polskę i, że ta sprawa domaga się zadośćuczynienia, bo bez niego nie ma pojednania – mówił.


– To jest naturalna konsekwencja szeregu wcześniejszych działań - powiedział Andrzej Skiba, radny PiS. - Od kilku lat trwały prace, które prowadził między innymi Instytut Strat Wojennych imienia Jana Karskiego, które doprowadziły do powstania raportu o skali strat, które poniosła Polska z racji agresji i późniejszej okupacji niemieckiej. Gdańsk jest miastem szczególnym: tutaj Niemcy oddali pierwsze strzały do Polaków. Nie jest on jedynym, miejmy nadzieję, samorządem, który podejmie tego typu uchwałę. Pojawiają się już w Polsce inne przykłady takich działań. Są samorządy, które podobne rozwiązania stosowały i w związku z tym głos, który pójdzie z Gdańska na cały kraj, a może i szerzej, będzie kolejnym logicznym krokiem we wsparciu dla działań naszego rządu, by wreszcie wyegzekwować zadośćuczynienie od Niemców.


Radni KO zapowiedzieli, że poprą uchwałę, jeśli znajdzie się w niej poprawka o udziale Rosji w napaści i jej odpowiedzialności za poniesione przez Polskę straty. Klub PiS zapowiedział przyjęcie poprawki radnych KO.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież